Szocpol visszafizetése válás esetén.


dina33 # 2011.06.24. 15:14

Igen kérdés volt. Mert naiv emberek lévén nem hiszünk abban, hogy az igazság győzni fog. Akkor gondolom ez a közös hitelekre is érvényes? Ezt azért mondom mert a feleség ellen be van adva a bíróságra fizetési meghagyás, mivel már több mint fél millióval tartozik és félő hogy nem lesz kifizetve . Hozzá teszem elismerte a bíróságon a tartozásokat csak nem tud fizetni mivel nincs pénze.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.24. 11:30

Ez kérdés? A feleket a visszafizetés kötelezettsége egyetemlegesen terheli. Ha bármelyikük egyedül teljesít, akkor a másik féltől kérheti a rá eső rész megtérítését.

dina33 # 2011.06.24. 08:20

Ha az illető aki a lakásba maradt vissza fizeti a teljes összeget ami 450 000 ft azt be hajthatja a válófélben lévő feleségtől.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.06.24. 07:34

Ebben az esetben mindenkinek.

dina33 # 2011.06.24. 06:58

Üdv. Az lenne a kérdésem ha válás esetén a gyerek kikerül abból a lakásból amire fel lett véve a szocpol akkor azt vissza kell fizetni? Ha igen akkor kinek?

kolink # 2011.06.19. 09:30

Tisztelt Szakember, Kedves Olvasók!

Többször utána néztem már, de a sok paragrafusban gyakran elveszik az ember...Párkapcsolatban éltem egy saját és egy közös gyermekkel és igényeltem a szocpolt. Most a közös ingatlan, amire a szocpolt felvettem, eladásra kerül részemről(a válalt időn belül), a volt párom marad az új kedvesével. A kapott összegből szeretnék lakást venni, a két gyermek természetesen marad nálam. Hogyan tudom a legegyszerűbben továbbvinni a támogatást? Tovább lehet egyáltalán? Vissza kell fizetnem és újra igényelnem? Azért lenne fontos ez számomra, mert nem mindegy, hogy mennyi pénzt kérek az ingaltan 50%-ért. Nyilván, ha vissza kell fizetnem az államnak kb. 1,5M Ft-ot, akkor nem annyi az eladasi/vételár, mint ha nem...
Köszönettel!

PostaB # 2011.06.09. 14:53

Tisztelt Szakértő,

Legyen szíves állást foglalni a következő ügyben:

Ön szerint ha válásra kerül sor, gyermek nem született, akkor a megelőlegező kölcsön kamatterheinek visszafizetése alól lehet-e mentességet kérni 6 megtörtént, igazolt mesterséges megtermékenyítésre való tekintettel, de az nem IVF, hanem AIH ( inszemináció ) kezelés volt?

A 12/2001. Korm. rend. 5/A.§.szerint
(11) Amennyiben az igénylő házaspár a gyermekvállalását nem teljesíti, de a 30/1998. (VI. 24.) NM rendelet szerinti egészségügyi szolgáltató igazolja, hogy az igénylő házaspár
a kötelező egészségbiztosítás keretében igénybe vehető meddőségkezelési eljárásokról szóló 49/1997. (XII. 17.) NM rendelet szerinti maximális alkalommal in vitro fertilizáció (a továbbiakban: IVF) kezelésen részt vett, vagy vagy a gyermekvállalását azért nem tudta teljesíteni, mert vele szemben az IVF kezelés megkezdése előtt, vagy az IVF kezelések közben a 30/1998. (VI. 24.) NM rendelet 1. § (2) bekezdése szerinti kizáró egészségügyi ok merült fel,
a megelőlegezés ideje alatt az állam által megfizetett - 13. § (2) bekezdése szerinti - ellenszolgáltatásokat nem, hanem kizárólag a megelőlegező kölcsön tőkeösszegét kell visszafizetnie, feltéve, ha a (14) bekezdésben foglaltak is megvalósultak.

A hivatkozott 49/1997. (XII. 17.) NM rendelet 2. § (1) ec) pontjában az AIH benne foglaltatik:

ce) a házastárs, illetve élettárs ivarsejtjeivel végzett mesterséges ondóbevitelből (R. 1. számú melléklet 9.1. pont) legfeljebb hat,

Köszönöm a figyelmét és várom a válaszát.
Tisztelettel:
PostaB

lewho # 2011.04.19. 18:48

Nem tudjátok igénybe venni.

kowee1 # 2011.04.19. 10:59

Tiszteletem!
2005-be vettem feleségemmel egy új építésű lakást forint alapú államilag támogatott hitellel ami tartalmazott egy meglévő és egy megelőlegező gyermek utáni szocpolt, a második gyermek nem született meg és átment hitellé, azóta elváltunk a közös gyermekemet én nevelem a vásárolt ingatlanban gyermekemmel én élek és a lakás az enyém de az 50%-a még volt feleségem nevén van ill a második meg nem született gyermekem szocpol hitele is az ő nevén fut melyet én fizetek és a lakáshitel is közösen van amit szintén én fizetek, jelenleg még (nem hivatalosan) élettársam is velem él persze lakcíme ugyan az mint nekem és várjuk a közös gyermekünket és a kérdésem az volna hogy a közös születendő gyermekünk után igénybe tudjuk e venni a szocpolt vagy az utólagos otthonteremtési támogatást vagy mit tudunk igénybe venni és esetleg mi a teendőnk.
Válaszát előre is köszönjük.

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/32/19846?…

MedZen # 2011.04.16. 16:25

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
MedZen

lewho # 2011.04.16. 11:59

Medzen!

Ha nincs gyerek, nem lehet átvinni amegelőlegezőt az új kapcsolatba, vissza kell fizetni. Ha nem tudod egy összegben, akkor alakítják át hitellé.

kowee1 # 2011.04.16. 10:55

Szia MedZen!

Én is két gyerekre vettem fel a szocpolt a második nem született meg a megadott határidőn belül (4 év mivel 1 meglévő volt) és át ment hitellé kamatostól ami nekem 12 év futamidő és havi 20000 Ft-lett azt mondták hogy 12 év a leghosszabb futamidő mert ezt írja elő a törvény,és azt mondták még hogy ha a lakást vagy házat eladom akkor kell egyben visszafizetni.

MedZen # 2011.04.16. 08:13

Egy hozzáértő válaszát várom április 5-i kérdésemhez kapcsolatban!
Köszönettel:
MedZen

kowee1 # 2011.04.16. 07:33

Tiszteletem!
2005-be vettem feleségemmel egy új építésű lakást forint alapú államilag támogatott hitellel ami tartalmazott egy meglévő és egy megelőlegező gyermek utáni szocpolt, a második gyermek nem született meg és átment hitellé, azóta elváltunk a közös gyermekemet én nevelem a vásárolt ingatlanban gyermekemmel én élek és a lakás az enyém de az 50%-a még volt feleségem nevén van ill a második meg nem született gyermekem szocpol hitele is az ő nevén fut melyet én fizetek és a lakáshitel is közösen van amit szintén én fizetek, jelenleg még (nem hivatalosan) élettársam is velem él persze lakcíme ugyan az mint nekem és várjuk a közös gyermekünket és a kérdésem az volna hogy a közös születendő gyermekünk után igénybe tudjuk e venni a szocpolt vagy az utólagos otthonteremtési támogatást vagy mit tudunk igénybe venni és esetleg mi a teendőnk.
Válaszát előre is köszönjük.

lajcsó # 2011.04.14. 08:55

api75 részére

A lakás eladásának nem a szocpol a fő akadálya hanem a lakásépítési hitel. Az ingatlant a szocpol miatt és a hitel miatt is jelzálogjogok terhelik. A jelzálogjogokat elidegenítési és terhelési tilalom biztosítja. (Ezért az anyós részére nem létestíhető haszonélvezeti jog).Tehát ha szocpolt sikerül elrendezni (visszafizetésssel), attól az ingatlan még nem lesz tehermentes. Az ingatlanon továbbra is rajta marad a lakásépítési hitel miatti jelzálogjog, valamint a jelzálogjogot biztosító elidegenítési és terhelési tilalom. Ami kizárja akár az elidegenítését akár a további megterhelését.

api75 # 2011.04.12. 17:35

Az elözö kérdésemhez,Egy hozzá értő legyen szíves.Előre is köszönöm.

api75 # 2011.04.05. 16:49

Tisztelt válaszadó!Nekem is hasonló a helyzetem,mint az előttem levő kérdezőnek.Szó­val.Építettünk egy házat a volt férjemmel,persze hitel,és szocpol 2 gyerekre.Idő közben elváltunk.A második gyerek nem lett meg,így azt a szocpolt átírattuk hitelnek.Én a kislánnyal eljöttem albérletbe,az exem van a házba.Fizettük együtt a hitelt,fele fele arányba.De én már nem bírom fizetni,így megbeszéltük,hogy ő fizeti tovább,addig én nem kérek gyerektartást,majd ha elkelt a ház,akkor vissza fizetem neki ami a rám eső rész volt.De kiderült,hogy a szocpol miatt 10 évig nem adható el a ház.Közben a volt anyós kérdezte,hogy mennyit kérnék a részemért.Mon­dtam,hogy 3 milliót,a 22 milliós házból.Így én leszeretnék mondani a részemről,és ki is fizetem az 1 gyermek után igénybe vett szocpolt,ami 800 ezer ft volt akkor.Kérdésem,hogy ez így lehetséges-e,egyáltalán vissza kell e fizetni,ha tovább is marad a volt férjem nevén.A hitelnél én adós társként szerepelek,de a volt anyósom arra részre,amit kifizet,rátenné a haszonélvezeti jogát,vagy lehet e ő tovább az adóstárs?Válaszát előre is köszönöm.Tiszte­lettel api75.

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/32/27560#…

MedZen # 2011.04.05. 11:22

Még valami: gyerek nem született a házasságból!!!!

MedZen # 2011.04.05. 11:18

Az előzőhöz még azt tenném hozzá, hogy közben árulják a házukat, de még nem sikerült eladniuk.

MedZen # 2011.04.05. 11:16

Sziasztok!

Nekem is lenne egy kérdésem: A párom elvált a volt feleségétől. Építettek egy házat 4 éve, amin van megelőlegező szocpol (2 gyerekre vették fel, 8 évre szintén 4 éve). Egy összegben kell visszafizetniük a szocpolt vagy a bank átalakítja hitellé? Ha egy összegben, akkor mennyi időn belül kellene visszafizetnie a szocpol 1/2 részét? Van-e esetleg olyan megoldás, hogy a párom a szocpol ráeső, tehát 1/2 részét továbbviszi egy másik kapcsolatba, ha én vállalom a dolgot?
A válaszokat előre is köszönöm!:-)

monalisa1 # 2011.04.04. 08:51

Ha elváltok és a házat is eladjátok, ha a vételárból téged megillető fele összegből másik ingatlant vásárolsz, a szoc.pol. felét átviheted.

Kérdés: ha a házat részben-egészében hitelből építettétek azt előbb vissza kell fizetni, szóval harmadmagadra miből fogsz tudni lakást, mert a saját jövedelmed alapján már nem biztos, hogy a banknak hitelképes leszel...

Javaslom kérdezd a bankot.

monalisa1 # 2011.04.04. 08:44

Ha az ingatlant -amire a szoc.polt adták- 5 éven belül eladják, a támogatást vissza kell fizetni, ez független az esetleges válástól.

Ha a vételár teljes egészében másik ingatlan vásárlására kerül felhasználásra, a támogatás átvihető.

Ha elváltok, a támogatás dolgában a lényeg az, hogy 5 évig a tulajdonrészét ne idegenítse el - ettől még távozhat... -, mert a maga részéről az 1/2-ed szoc.polt vissza kellene fizetnie.

Javaslom információ végett fordulj a számlakezelő bankfiókhoz, kérdezni szabad.

monaLuis
laikus hozzászóló

Ikka # 2011.04.04. 08:03

Üdvözlöm!

Megszeretném kérdezni, hogy a szocpolt abban az esetben vissza kell-e fizetni, ha a férjemmel elválunk, egy családi házat épitettünk és eladjuk 5 éven belül. A gyerekeket teljesitettük, 2 vállaltunk és 2,4 milliót kaptunk rájuk.
Ha tanácsod tudna adni melyek azok az esettek, amikor nem kell visszafizetni a szocpolt pl. veszünk helyette lakást, nem válunk el csak külön élünk...
Előre is köszönettel válaszát.

lewho # 2011.02.08. 19:49

Akkor, ha a használatbavételi eng-től számított 10 éven belül eladod, az elidegenített tulajdoni hányad arányában kell visszafizetned, illetve ezen összeget viheted át másik lakásra.

adrienn72 # 2011.02.08. 18:02

A félszocpolt bővítésre vettük fel.