Szocpol visszafizetése válás esetén.


lewho # 2011.02.07. 21:48

adrienn72

A félszocpol az használt lakásra volt vagy bővítésre?

Ciklámen

Ha elváltatok és nincs közös gyerek, a bank hitellé alakítja a megelőlegező kölcsönt.

Ciklámen # 2011.02.07. 20:52

Kedves lewho!

Az lenne a kérdésem,hogy megelőlegező kölcsönt vettünk igénybe 2 gyermek vállalására (a 8 év nem telt le) azonban időközben elváltunk férjemmel gyermek a házasságból nem született. Nem jelentettük be a válást és időközben (válást követően) született gyermekem egy másik kapcsolatból. Jelenleg a volt férjem eladná a tulajdoni részét a páromnak (gyermekem apukájának) aki átvállalná a hitelt is. Kérdésem az lenne a megelőlegező kölcsönt igénybe vehetjük a született gyermekünkre (legalább részben) illetve át lehet alakíttatni kölcsönné a fennmaradó részt? Mik a lehetőségek ilyen nem túl egyszerű helyzetben? Köszönöm válaszát!

adrienn72 # 2011.02.06. 12:36

Köszönöm.
Van két kislányom (12 és 15 évesek), 5 évvel ezelőtt vettük fel a félszocpolt, két éve elváltunk. A házat (ami az saját tulajdonom )szeretném eladni, amin még hitel is van (adóstársam volt a volt férjem, de a hitel minden egyes törlesztőrészletét én fizettem, fizetem), és szeretnék kisebb értékű házat venni. Így a hitel és a szocpol milyen módon vihető át? Köszönettel

monalisa1 # 2011.02.04. 16:53

Javaslom picivel olvasd vissza lewho válaszait, melyeket előzőekben mások által közel azonos kérdésekre adott.

Vagyis: bank-önkormányzat-államkincstár, és a ti konkrét esetetek.

adrienn72 # 2011.02.04. 16:08

Üdvözlöm! Szeretném megtudni azt, hogy 5 évvel ezelőtt félszocpol támogatást vettünk igénybe 2 gyerekre, a volt férjemmel. Szeretném eladni a lakást, a szocpol átvihető-e vagy vissza kell fizetni.
OTP hitel is van a lakáson, átvihető más ingatlanra? Köszönöm

szoszpedro # 2011.02.04. 12:17

Köszi a választ. Még 1 kérdés: Az, hogy hitellé alakítják pl: 20.000 ft havonta pl 10 éven keresztül? Vagy egy összegben kell visszafizetni?

Priszka # 2011.02.01. 17:10

Üdv!

Az 6 éve épített ingatlanunkat, a válás következtében volt férjem elhagyta.Azóta Szlovákiában építkezett. A fél házrészét,nekem adta, amit szeretnék a nevemre íratni.
A szocpolt közösen igényeltük az én gyermekemre, akit az ezt megelőző házasságból hoztam. Közös gyerek nem volt. Ez esetben is vissza kell fizetnem a szocpol felét? Ha a volt férj nem is tart rá igényt? A választ előre is köszönöm!

gaben.f # 2011.01.28. 17:46

Üdv!

Azt szeretném megkérdezni, hogy jelenleg van-e valamilyen vissza nem térítendő állami támogatás terítéken családok számára?

Mert ha jól tudom szocpol nincs...

Ha nincs... tervben van-e, lesz-e?

Köszönöm:

gaben

lewho # 2011.01.26. 14:01

Akkor buktad.

12/2001. Korm rend
5/A.
(10) Ha az igénylő házaspár házasságát a megelőlegezés időtartama alatt a bíróság felbontja és a házaspár gyermekvállalását a házasság felbontásának időpontjáig nem, vagy csak részben teljesíti, úgy a házasság felbontásának 5/C. § (1) bekezdés szerinti igazolását követő hónap első napjától a (7)-(9) bekezdések rendelkezései szerinti visszafizetési kötelezettség terheli.

A 2 gyereket ketten vállaltátok, ha neked egy másik féllel születne is 2 gyereked, az már nem az a két gyerek.

A bankon keresztül kell visszafizetned, általakítják majd hitellé.

szoszpedro # 2011.01.26. 13:43

Nincs még. De vállalnám a 8éven belüli 2 gyereket.

lewho # 2011.01.26. 13:04

Van már gyerek?

szoszpedro # 2011.01.26. 12:42

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni. Épülőben van egy családi ház, melyre szocpol lett felvéve. Válás történt, de én mivel túl sok saját tőkém lett a házba fektetve én meg szeretném tartani és befejezni. A kérdésem, hogy így, hogy nem kerülne sor az eladásra, és vállalnám a 2 gyereket ugyan úgy tovább vihetem-e a szocpolt vagy vissza kell fizetnem?
Választ előre is köszönöm.

lewho # 2011.01.25. 15:36

Akkor a meg nem született gyerekre felvett megelőlegező kölcsönt vissza kell fizetni+ azt a kamattámogatást, amelyet az állam adott. Ezt a bank fogja intézni.

Ha eladjátok a lakást, akkor pedig a tulajdoni hányad arányában vissza kell fizetnetek a szocpolt. Ha másikat akartok venni (tehát te is egyet, meg az asszony is egyet), akkor lehet kérni a jegyzőtől, hogy függessze fel a visszafizetési kötelezettséget. Ha legalább akkora értékben veszel új lakást, mint a befolyt vételár, átviheted a szocpol-részed. Ezt a jegyző és az államkincstár intézi.De nektek kérni kell!

ferike78 # 2011.01.25. 15:01

Igen, de talán nem kellett volna!

lewho # 2011.01.25. 14:05

És egy gyerek már volt a szerződés megkötésekor, és még egyet vállaltatok?

ferike78 # 2011.01.25. 13:30

Szeretném én, de nem nagyon megy ebbe bele, így felmerült az eladás is!

lewho # 2011.01.24. 11:09

Kié lesz a lakás? (ki fogja magához váltani a másik fél tulajdoni hányadát?)

ferike78 # 2011.01.24. 10:34

Sziasztok!
Szeretnék segítséget kérni, már elváltam a felességemtől, de a közös tulajdonú szocpolos lakásunk megmaradt. Egy közös gyerekünk van, de kettőre kértük a szocpolt. Ha nekem jön a második baba, tovább vihetem a volt feleséggel felvett szocpolt, ha maradok a lakásban? Pontosan mit is kellene visszafizetnem a szocpolból, ha megszüntetjük a közös tulajdonjogot?

lewho # 2011.01.21. 07:44

Olyan arányban kell visszafizetnie, amilyen arányban tulajdonos volt. Ha 1/2-1/2 volt a két fél tulajdoni hányada, akkor a felét.

endy79 # 2011.01.19. 21:12

Még egy utolsó kérdés:

Ha az apa kifizeti az anya részét és az anya nem vesz lakást, akkor az egész szocpolt (2 gyerek) kell visszafizetnie, vagy csak a felét?

Előre is köszönöm a válaszát.

lewho # 2011.01.19. 09:27

Használt lakásra is átvihető a szocpol.

Ha kifizeti apa az anya részét, és anya másik lakást vesz legalább akkora értékben, mint a befolyt vételár, akkor átvihető a szocpol fele.

endy79 # 2011.01.19. 08:37

Köszönöm a válaszát.

Még két kérdésem lenne:

Amennyiben az apa kifizeti az anya tulajdonrészét és nem akarja megvárni a szocpol lejártát, ragaszkodik a tulajdon átírásához, abban az esetben az egész szocpolt vagy csak a felét kell az anyának visszafizetnie?

Ebben az esetben használt lakás vásárlására is átvihető a szocpol?

Köszönettel Endy

lewho # 2011.01.19. 07:06

Akkor sincs visszafizetés.

Ha az eredeti beköltözők közül már senki sem él ott, akkor kell visszafizetni, de ha az apa ott marad, és az elköltöző anya a tulajdonrészét nem idegeníti el, nem kell visszafizetni semmit.

Persze ez azt is jelenti, hogy az anya rosszul jár, de sajna ez van. Megoldást az jelenthet, ha az anya hányadát az apa megváltja, és a kapott összegért másik lakást vásárol az anya, így a régi lakásról a szocpol pl. fele átkerülhet az újra.

endy79 # 2011.01.18. 22:07

Segítséget szeretnék kérni.
Válunk a férjemmel. Van egy közös házunk szocpollal és hitellel.
Férjem maradt a házban, én a két gyerekkel elköltöztem. Hogyan lehetne megoldani hogy ne kelljen visszafizetnünk a szocpolt a két gyerekre?
Úgy tudom amennyiben a tulajdon viszonyok nem változnak, nincs visszafizetés sem.
De mi a helyzet akkor ha a két gyermek lakóhelye megváltozott, azaz az ingatlan már nem szolgál a kedvezményben részesült gyermekek lakóhelyéül?
Amennyiben mégis vissza kell fizetni, kinek lessz visszafizetési kötelezettsége? Fele-fele, vagy az egész az enyém?

Köszönettel: Endy

hamzsa # 2011.01.17. 12:41

Köszönöm szépen a szocpolra vonatkozó választ.
De mi a helyzet a jelzálog hitellel, válás esetén nem mondhatja fel a bank a szerződést, ha csak egyikőnk rendelkezik jövedelemmel? A feleségem ugyanis főállású anyaságin van, aminek az összege a családi pótlékkal ugyan megnövekedik, de ha jól tudom ezek nem minősülnek jövedelemnek.