Szocpol visszafizetése válás esetén.


picitimi # 2014.09.15. 15:26

Tisztelt forumozo.
Segitseget szeretnèk kèrni.1ève felvettem allamilag tamogatott lakashitelt uj lakàs èpitèsre.Gyermekeimet egyedül neveltem, es igy az akkori feltèteleknek megfelelve megkaptam a hitel elsö rèszèt ès a szocpol elsö részèt is.Nagylanyom (20) baràtjahoz költözött, kisfiam(16) pedig ugy nèzki mivel nevelèsi problèmakkal küzdünk ugy nèz ki kellene az apai szigor, elköltözne az apukàhoz.Mennyiben èrinti ez a hitelt es a szopoltàmogatàst.Termèszetes ha elkèszül az ingatlan én beköltöznèk.Ha a nevükre iratnam ès èn vagyok a haszonèlvezö? Vagy milyen lehetösègek vannak, a hitelt is èrinti a problèma, vagy csak a szocpolt.Nagyon köszönöm ha valaki tud nekem tanàcsot adni.Üdvözlettel:Time

picitimi # 2014.09.15. 15:23

Tisztelt forumozo.
Segitseget szeretnèk kèrni.1ève felvettem allamilag tamogatott lakashitelt uj lakàs èpitèsre.Gyermekeimet egyedül neveltem, es igy az akkori feltèteleknek megfelelve megkaptam a hitel elsö rèszèt ès a szocpol elsö részèt is.Nagylanyom (20) baràtjahoz költözött, kisfiam(16) pedig ugy nèzki mivel nevelèsi problèmakkal küzdünk ugy nèz ki kellene az apai szigor, elköltözne az apukàhoz.Mennyiben èrinti ez a hitelt es a szopoltàmogatàst.Termèszetes ha elkèszül az ingatlan én beköltöznèk.Ha a nevükre iratnam ès èn vagyok a haszonèlvezö? Vagy milyen lehetösègek vannak, a hitelt is èrinti a problèma, vagy csak a szocpolt.Nagyon köszönöm ha valaki tud nekem tanàcsot adni.Üdvözlettel:Time

picitimi # 2014.09.15. 15:22

Tisztelt forumozo.
Segitseget szeretnèk kèrni.1ève felvettem allamilag tamogatott lakashitelt uj lakàs èpitèsre.Gyermekeimet egyedül neveltem, es igy az akkori feltèteleknek megfelelve megkaptam a hitel elsö rèszèt ès a szocpol elsö részèt is.Nagylanyom (20) baràtjahoz költözött, kisfiam(16) pedig ugy nèzki mivel nevelèsi problèmakkal küzdünk ugy nèz ki kellene az apai szigor, elköltözne az apukàhoz.Mennyiben èrinti ez a hitelt es a szopoltàmogatàst.Termèszetes ha elkèszül az ingatlan én beköltöznèk.Ha a nevükre iratnam ès èn vagyok a haszonèlvezö? Vagy milyen lehetösègek vannak, a hitelt is èrinti a problèma, vagy csak a szocpolt.Nagyon köszönöm ha valaki tud nekem tanàcsot adni.Üdvözlettel:Time

picitimi # 2014.09.15. 15:09

Tisztelt forumozo.
Segitseget szeretnèk kèrni.1ève felvettem allamilag tamogatott lakashitelt uj lakàs èpitèsre.Gyermekeimet egyedül neveltem, es igy az akkori feltèteleknek megfelelve megkaptam a hitel elsö rèszèt ès a szocpol elsö részèt is.Nagylanyom (20) baràtjahoz költözött, kisfiam(16) pedig ugy nèzki mivel nevelèsi problèmakkal küzdünk ugy nèz ki kellene az apai szigor, elköltözne az apukàhoz.Mennyiben èrinti ez a hitelt es a szopoltàmogatàst.Termèszetes ha elkèszül az ingatlan én beköltöznèk.Ha a nevükre iratnam ès èn vagyok a haszonèlvezö? Vagy milyen lehetösègek vannak, a hitelt is èrinti a problèma, vagy csak a szocpolt.Nagyon köszönöm ha valaki tud nekem tanàcsot adni.Üdvözlettel:Time

MajorDomus # 2014.03.19. 22:16

a felvételkori állapot számit,
a visszafizetésben megállapodhattok!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.19. 13:15

Ha nem állapodtatok meg másképp, akkor egymás között fele-fele.

Naki585 # 2014.03.19. 12:57

Igazából az egymás közötti helyzet érdekel,alapból kinek mi a kötelezetsége, mert az nyilvánvaló hogy kamatostól vissza kell fizetni az államnak.köszi

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.19. 12:47

Mire vonatkozik a kérdésed? Hogy az államnak melyikőtök tartozik vagy hogy egymás között mi a helyzet?

Naki585 # 2014.03.19. 11:45

Köszönöm Emma!
felhívtam a területileg illetékeseket, de sajnos nem kaptam megnyugtató és egyértelmű választ a kérdésemre.
Az ügyintéző azt mondta( de szerintem nem sok fogalma volt róla) hogy "elméletileg" ez közös teher kell legyen, együtt kell visszafizetni...
várom az esetleges további infókat. köszönöm!

emma # 2014.03.19. 09:11

Naki!
Javaslom, hogy az Kincstárban kérdezz utána, az ingatlan fekvése szerinti megyeszékhely Igazgatósága illetékes, sok más körülményt is kellene tudni ahhoz, hogy pontos választ lehessen adni ebben a kérdésben.

Naki585 # 2014.03.19. 08:34

Üdv!
a következő kérdéssel fordulnék a fórumozókhoz, szakemberekhez:
2006-ban építkeztünk feleségemmel,megigényeltük a szocpolt 2 gyerekre,ez év elején sajnos elváltunk, gyerek nem lett igy a szocpolt vissza kell fizetni.
A lakást szeretném megtartani,szeretném kifizetni, átvállalom a teljes hitelt, de jogilag nem tudom a szocpol-lal mit lehet kezdeni. Jelenleg a 2.4M felvett szocpol összeg 3.6Millionál tart. Az egészet nekem kell átvállalnom, visszafizetnem vagy van valami rendelet ami kimondja esetleg, hogy a volt feleségemnek is "részt kell vállalnia" valamennyi százalékban ,formában benne?
Nem szeretnék magammal kitolni a szocpol miatt ha lehetőséget ad rá a jog .
A válaszokat előre is köszönöm.

kr76 # 2013.07.09. 17:03

Szép napot mindenkinek!Férjemmel építkeztünk.Hitelt és 2 gyermek után szocpolt igényeltünk.Úgy alakult,hogy elválunk.A házat el kell adni,mert nem tudjuk fizetni a teljes hitelt.A szocpolt vissza kell fizetni?Ha igen akkor a teljeset,vagy kamattal,vagy rész arányosan? 2 év múlva jár le a 10 év. Ha veszünk külön külön lakást,akkor átvihető a szocpol?Természetesen használt lakás vagy ház.

Gyula75 # 2013.06.26. 10:21

Szép napot mindenkinek!
Még 2008-ban írtuk alá a "szocpol" szerződést, ötödik éve építkezem, és most van 88%-os készenléten. Idén végre be szeretnénk költözni, de kissé ellentmondásos dolgok derülnek ki.
Pontosabban: annak idején a hitelintézet ügyintézője azt mondta, hogy a támogatás utolsó 5 százalékát csak a használatba vételi engedély benyújtása után adják ide. Most pedig azt állítják, hogy 25 százalékot tartanak bent.
Nem találtam ide vonatkozó jogszabályt, és ezúton szeretnék információt kapni afelől, hogy meg van-e ez határozva központilag, vagy a hitelintézet dönti el? Mennyi valójában százalékos arányban a használatba vételi engedélyig visszatartható összeg?

Köszönettel: Gyula

Zsuzska70 # 2013.05.24. 08:26

Szép napot mindenkinek!
A szocpolt válás esetén sajnos vissza kell fizetni, de ennek több variációja van.
2006-ban kezdtünk építkezni. 2008-ban megkaptuk a lakhatási engedélyt. De! 2010-ben a férjem egyre durvuló viselkedése miatt elváltunk. Ragaszkodott a az 50-50 %-os megosztáshoz, de a bíróságon elismerte a családom nem kevés pénzügyi segítségét. Így 66%-34% lett az én javamra. A törvény szerint vissza kell fizetni a kiköltöző félnek a szocpol rá eső részét. Mivel neki kellett költözni, így neki kellett a 34 %-át visszafizetni. Erre ő anyagilag képtelen lett volna, ezért átvállaltam, és ezt beszámították abba, hogy kifizettem a házból. Enélkül pedig nem lett volna meg a vagyonmegosztás. A válás után 1 hónappal már szerette volna visszacsinálni, hogy lemond a házról teljesen. De már késő volt, be is fizettem a 816000 Ft-ot. Az egészből az nem érthető, hogy ha a gyerekre adják, akkor miért kell váláskor visszafizetni a házastárs részét? Az ő része? Szerintem a gyerekeké. Én pedig maradtam a házban a két gyerekkel, a hitelt továbbra is fizetem egyedül, adóstársam a nővérem lett. Ha pedig már elváltan építek, akkor teljesen megkaptam volna a szocpolt két gyerekre. Nincs itt valami joghézag???

Anduska73 # 2013.02.22. 09:18

Szép napot!

Kérdésem az lenne, hogy 2008-ban férjemmel vettünk egy közös ingatlant, amire felvettük a fél szocpolt a három gyermekemre. Úgy alakult, hogy férjem mentális, és fizikai bántalmazása miatt el kellett hagynom a házat a gyerekeimmel együtt. A válópert most szeretném beadni, de ha lemondok a ház feléről a férjem javára, akkor vissza kell fizetnem a szocpolt? Nekem, vagy kettőnknek kell? Lehet részletet kérni rá, vagy bármilyen kedvezményt?

laller721 # 2013.01.21. 20:47

Szép napot mindenkinek! Abban kérném segitségüket, hogy 2005- ben vettünk egy lakást és a 2 gyerekre a szocpolt. időközben megromlott a házasságunk. A feleségemmel ugyanabban a lakásban élünk a gyerekekkel.Nem is akarunk szétköltözni. A kérdésem az lenne, hogy válás esetén vissza kell e fizetni a szocpolt? Köszönöm a választ előre is.

lajcsó # 2013.01.02. 20:35

A "szocpol" ügyében az illetékes Kincstárt kell megkeresni.

MajorDomus # 2013.01.02. 19:59

Keresd meg a hitelt folyósító bankot,ott mindenről tájékoztatnak.

Graha # 2013.01.01. 14:23

Jó napot kívánok

Én olyan problémában kérném az ön önök segítségét hogy 2006 ban férjhez mentem aláírtunk 2 gyereknek(2.4M) és vettünk hitelre( 8.5M Chf ben lakáskasszával kombinálva)egy új építésű társasházi lakást Szentesen, Csongrád megyében. Sajnos úgy alakultak a dolgok hogy válásra kerül a sor. A két gyermek az nem született meg. Beszéltem már ügyvéddel, hogy el lehet válni, de akkor a szocpolt vissza kell fizetni és én abban kérném az önök segítségét hogy ezt hogyan kell elintézni kit, hol, milyen formában kell megkeresnem, és hogy van e lehetőségem hogy részlet fizetést kérjek a szocpol vissza fizetésre.

Válaszát előre is köszönöm :)

Robi76 # 2012.11.25. 13:20

Szép napot kívánok mindenkinek !

A helyzetünk hasonló,de mégis más,mint azok a példák amiket itt olvastam és szeretnék választ kapni a kérdésemre,mivel a mi helyzetünkben talán még nem késő változásokat eszközölni. 2006ban építettünk a feleségemmel új családi házat amire 1 gyermekre vettük fel a 900.000.- szocpolt,valamint új családi ház építési hitelt. A gyermek 2008ban meg is született. Most 2012 november 10én a feleségem bejelentette,hogy bár elválni nem akar,de elköltözik a kislányunkkal együtt albérletbe.Elmondása szerint azért nem válik el,mert lehet,hogy valamikor újra összejövünk,csak ő most elhidegült tőlem 18 év ebből 15 év házasság után.Próbáltam vele beszélni,hogy maradjon,de szerintem egy harmadik van a háttérben. A lényeg,hogy abba viszont beleegyezett,hogy a házunk rá eső fele része átruházódjon rám a hitellel együtt válás nélkül, ebbe előzetesen a bank is beleegyezett. Valamint írtunk ügyvédnél egy házassági vagyonközösség megszüntető papírt amiben ez le van jegyezve,valamint az is , hogy 2012.november 10.én elköltözött.Most ha jól tudom mivel elköltözött neki vissza kell fizetni a szocpol felét 450.000.- forintot mivel még nem telt le a 10 év,csak 2016ban fog.Az albérletbe hivatalosan még nem jelentkezett be. A kérdésem az lenne , hogy ,ha írunk új papírt amiben csak a tulajdonjog átruházása szerepel, de az nincs beleírva ,hogy ő elköltözött, valamint a lakcímkártyáján is a jelenlegi címünk marad meg akkor is vissza kell fizetni a szocpol felét , ha csak az ő tulajdoni része ruházódik át rám , de papiron ő is a házban él tovább velem ?

emma # 2012.10.09. 06:28

Sajnos úgy tűnik,hogy ha 2003-ban vettétek igénybe a megelőlegező kölcsönt, akkor még nem telt le a 10 év az állami igényre. Ha építkeztetek, a használatba vételi engedély keltétől, ha pedig újonnan vettétek, az adásvételi szerződés keltétől számít a 10 év.
Ha még nem telt le az idő,és eladjátok az ingatlant, és nem vesztek másikat, a szocpol teljes összegét vissza kell fizetni a Kincstárnak.

Lizababa # 2012.10.05. 12:13

Sziasztok,

kérdésem lenne hozzáértőhöz :-)
2003.októberében kaptunk megelőlegező szocpolt. teljesítettük a vállalt 2 gyermeket.
Sajnos jelenleg úgy áll az ügyünk - ha a bank hozzájárul - hogy eladjuk az ingatlanunkat (nyilván nyomott áron) és a bank lemond a többi "tartozásról".ű
Ergo nem azért adjuk el mert újat szeretnénk helyette venni, nem fogunk helyette semmit venni hanem albérlet, a banknál kiszámolt kölcsönösszeg a CHF-nek köszönhetően pedig jóval magasabb mint az eladási ár, tehát esély sincs rá,h ogy maradjon belőle, sőt még mi pótoljuk ki vhogy ha sikerül...
Jövő héten átfordulunk a 10. évbe, a 2 gyerek teljesítve van.
Mi van ilyenkor a szocpollal? Van lehetőség méltányosságra ha mindent egybeveszünk ( 10. év, 2 gyerek megvan, kényszerhelyzet a bank miatt, nem nyerészkedés stbstb.?).
Ha nincs, akkor mit kell visszafizetni? Tőkét amit kaptunk?

Köszönöm szépen előre is !!!

emma # 2012.09.25. 06:43

nicky75:

Ha szeretnél a mostani helyett másik ingatlant vásárolni, nem kell visszafizetned a szocpolt. Ha az eladástól számított 30 napon belül veszel újat (lehet használat lakás is), akkor közvetlen átjegyzéssel megoldható, ha 1 éven belül, akkor fel kell függesztetni a visszafizetési kötelezettséget, és a szocpolt letétetbe kell helyezni. Annyi szocpolt tudsz továbbvinni, amennyi a tulajdoni hányadodora esik.
Mindezt most már a Kincstárban tudod ügyintézni, minden megyeszékhelyen megtalálhatók.

nicky75 # 2012.09.24. 20:31

Sziasztok!

Talán más is jár hasonló cipőben, de sajnos nincs időm átböngészni az egész topikot....
A kérdésem a következő lenne: egy új ház építésére vettünk fel a volt párommal 2009-ben szocpolt, 900.000-et már meglévő nem közös gyerekre. Most szétváltunk, a házat el szeretnénk adni, én a pénzből lakást vennék magamnak és a kislányomnak. Azzal nem vagyok tisztában, hogy van-e mód arra, hogy ne kelljen az egész szocpolt visszafizetni, csak a felét (valószínűleg csak használt lakást fogok tudni venni, újat nem), illetve ha igen, mennyi időn belül kell lakást vásárolnom.
Válaszotokat előre is köszönöm, Niki

Jakomo # 2012.09.18. 11:50

Sziasztok!

A következő problémával fordulok hozzátok:
2011-ben elváltam a mostmár volt nejemtől. Még együtt vettünk fel 2 gyerek után szocpolt ,közben a második gyerek nem teljesült (lejárt a négy év) . A tulajdonomban maradt az ingatlan.
A büntetőkamatot egyösszegben visszafizettem -fent maradt 1,5 millio forint ,mely közben kölcsönné átalakult.
Itt jön a csavar!
Nemrég született egy másik kapcsolatomból(élettársak vagyunk ,mindenkinek azonos a lakcíme) gyermek , a Bankban avval hitegettek az elején -jóvá lehet írni ,ennek megfelelően intéztük.
Sajnos mikor élesbe mentek a dolgok ,érdekes mód mindenki amnéziába süllyedt. Banki álláspont -semmi szin alatt nem igényelhető -teljes az elzárkózás.

Valaki tudna segíteni (jogszabáj megjelölésével -amire a késöbbiekben hívatkozhatok) .

Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv
Zoli