vízdíj - elszámolás társasházban


Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.30. 08:52

Csak akkor számláz a szolgáltató a mellékmérők alapján, ha nincs a házban hiteles mellékmérő által nem mért fogyasztás; és egyik mellékmérős fogyasztónak sincs tartozása.

innocent # 2018.01.29. 23:13

Kovács_Béla_Sándor
ETV közleménye szerint elég

Szeretném békésen rendezni, de ha meghallják a vízórát, rosszul lesznek tőle

nonolet # 2018.01.29. 21:50

innocent

Közös ügy az elszámolás ... közösen kell elrendezni is!

Rendelkezni kell és szabályzatot alkotni.
Békésen vagy perben.

Vagy tűrni.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.29. 21:33

Tulajdonosi hozzájárulás kell a mellékvízmérő hitelesítéséhez és akkor külön számláznak nekünk.
Tévedsz, az nem elég.

innocent # 2018.01.29. 21:05

Adott egy 4 lakásos társasház, a telken 1 főmérővel. Nincs kkv, a szomszéd nevén van a vízóra, lakók száma/nap van a víz elszámolás. 4/2/2/1 a lakók száma lakásonként. Mi vagyunk a legtöbben, de a sajátos számolás miatt mi fizetjük a legtöbbet is. Rendelkezem nem hitelesített vízórával, amit a beköltözéskor csináltattam, mert 3ágon ment a víz a lakásba. A vízóra szerint., ha jól mér, akkor a tsasház vízfogyasztásának majdnem a felét mi fizetjük, miközben az óra szerint a vízművek által kiküldött elszámolás víz m3-nek a 1/4-ét használtuk el. Tulajdonosi hozzájárulás kell a mellékvízmérő hitelesítéséhez és akkor külön számláznak nekünk. A gond azzal a szomszéddal van, akinek a nevén van a főmérő. Ő csinálja az elszámolást. Ha nem sikerül dűlőre jutnunk vele mi történik ha a legközelebbi vízelszámolásnál nem adom oda a ránk kiszámíthatatlan vízhasználatot, hisz Ő nevén van az óra. Be tudja hajtani más úton vagy kénytelen lesz kifizetési a mi részüket, hogy legyen vize és ez felhasználható tárgyalási alapnak a mellékvízmérő létesítése szempontjából? 10-12 m3-el van több ránkszámolva, miközben ott 2 otthon lakó nyugdíjas néni biztosan többet fogyaszt, mint aki reggel megy este jön családnál. Ők tesznek nekünk szíves éget, hogy megelőlegezik a víz számlát...
Próbáltam szépszóval jobb belátásra bírni őket, eddig sikertelenül.
Azt mondták hogy menjünk be a vízművekhez megkérdezni, mert egyszerre lehet csak megcsinálni. A víztervezo meg azt mondja, lehet lakásonként is.
Köszönöm a válaszokat!

Mayday Gábor # 2018.01.09. 17:09

nonolet:

Köszönöm!

1)

A közös ktg-be nem került bele semmi.

2)

Ne legyen félreértés, ezt a vízfogyasztást tényleges vízfogyasztásnak írta a képviselet. A kb 300 lakásból állítólag 11 lakást kerestek meg, így még csak arányosság sincsen.

Láttuk amikor a szolgáltató munkatársa kiosztotta a képviselőt a húzása miatt, de sajnos bővebben nem akarnak belefolyni az ügybe.

nonolet # 2018.01.09. 13:03

Mayday Gábor

Rád is az vonatkozik, amit eggyel lentebb írtam
a főmérő és az almérők valamint a különbségek elszámolásról...

Fizetned kell

  • a saját almérőd szerint

PLUSZ

  • a főmérő és az almérők közötti különbség rád ESŐ részét

A ház erre vonatkozó elszámolási szabályzata szerint!

Az utóbbinak két módja szokott lenni.

1.
(tipikusan)
A közös költségbe kerül bele.

2.
Külön felosztják a lakók között és külön szedik be.
(tulajdoni hányad arányosan kell elosztani)

Szóval,
indokolni kellene a költség felmerülését
és
a rád/rátok terhelés okát-módját is ...

nonolet # 2018.01.09. 12:40

vivien1201

Egy társasház egy főmérő!

Az alapján számol-TOK!!! el a vízművel.

Aztán jön az, hogy a főmérőn mért fogyasztás
valójából 3 részből fog összeállni...

Egyik lakás
Másik lakás
Közös fogyasztás (pl. kerti csap)

Ezért célszerű úgy kialakítani a vízrendszert, hogy:

  • főmérő
  • almérő lakás-1
  • almérő lakás-2

Ekkor mindkét lakás fizeti a saját almérőjét
ÉS!!!
a főmérő-almérők különbsége részt a közös költségben.

Mindezt az SZMSZ-ben is rendezni kell...

Kockázatok (csak) a vízdíjra és javításra nézve.

A főmérő és az almérők közötti szakaszon a kockázat is közös lesz!

Az almérők és az utána lévő szakaszok kockázata pedig már csak egyéni.

- -

Szóval kérj magadnak is almérőt!
Az a tiszta és ésszerű megoldás.

Szerintem.

Mayday Gábor # 2018.01.09. 05:53

Tisztelt fórumozók!

Egy problémám megoldásához szeretnék némi figyelmet, illetve egy kis segítséget kérni.

Társasházban lakom, ahol a társasház képviselete 2017 év első felében megkeresett egy tájékoztatással, miszerint konkrétan 71 m3 vízfogyasztás tartozásom van. Hivatkoztak párásodásra és hasonló okokból fakadó mérési problémákra. Készséggel, rögtön be is fizettem a megjelölt kereken 45.000 ft összeg első felét, a többit pedig pár nappal későbbre ígértem.

Délután átgondoltam a dolgokat, és felmerültek bennem a következő kérdések:
Vízfogyasztási díj megfizetését miért a társasházi szövetkezet kéri tőlem, és miért nem a Díjbeszedő Holding Zrt. számlázza ki nekem? Ahogy az mindig lenni szokott.

Nincs szó semmilyen közösségi vízfogyasztásról, ezt a vízmennyiséget állítólag elfogyasztottam, a társasházi képviselet pedig állítja, nekik ki kell fizetnem. A hideg-meleg víz arányat nem tudom.

A képviselet a már befizetett pénzt nem akarja visszaadni, de úgy tűnik lépéseket sem mer tenni a megjelölt összeg második felének behajtása érdekében. Pedig hivatalosan állítják a tartozást, illetve különböző módon próbálták ezt szóban megmagyarázni, de dokumentumot, bizonyíték jelleggel nem hajlandóak átadni.

Tájékoztatásuk szerint a hatalmas panelházban öszesen 11 lakót kerestek meg ezzel a témával. Volt aki befizette a meghatározott összeget, de vannak olyanok is, akik abszolút megkérdőjelezik a követelés jogosultságát. Aki fizetett így járt, aki nem fizetett az a képviselet részéről látszólag el lett felejtve. Én a kettő szélsőség közé kerültem.

A 11 lakó a kilétét óvják, mintha tanúvédelmi programban vennének részt. Azért néhányan már sikeresen egymásra találtunk.

Van egy szolgáltató által több alkalommal is jegyzőkönyvezett, jól működő mérőórám, a szolgáltatónak pedig nincs semmilyen követelése irányomban. Ők sem értik mit művel a képviselet.

A házban távleolvasás útján méri, majd diktálja a lakók nevében a fogyasztást a képviselet. Jelentős problémákat generálva ezzel a rendszerrel, mivel folyamatosan nagyobb adatokat mér a távleolvasó a manuális óránál. Pl. 2 -3 m3 fogyasztás helyett spontán 24-26 m3 melegvíz fogyasztását lediktálják. Ezek után pedig még meg is akarják szüntetni a manuális órákat, hogy csak az említett módon működő távleolvasó működjön.

Szerintetek mit és hol tegyek?
Kérdezem, hátha tudtok segíteni, újat mondani.

Köszönöm a figyelmeteket!
Gábor

MajorDomus # 2017.07.19. 21:54

Egyezz bele az almérőbe!
Még mindig jobban jársz,ha fizeti a saját fogyasztását,mintha az egészet a főmérőre,neked terheli ki a Vizmű.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.19. 16:09

Társasházban két főmérő? Cseresznye.

vivien1201 # 2017.07.19. 15:56

Két lakásos társasházban lakunk.(eďdig családi ház volt,most lesz társaaházzá nyilvánítva.)Az én nevemen van a víz főmérő.A másik tulaj mellékvízmérőhöz kérte a beleegyezésemet amit az én pincémbe szerelne be.Ott ágazik el az ő lakásukba a vezezék.Csak olyan megoldásba mennék bele ahol nekem semmilyen felelősségem nincsen.Csőtörés..nem fizetés a részükről...Most lesz új helyrajzi számuk..én a teljes bekötés mellett vagyok...mert akkor nekik is főmérőjük lenne.kérem segítségét vagy tanácsát.Adamek Mária

MajorDomus # 2017.07.17. 20:18

A bibi ott van: hogy rendelkezik az szmsz a közös vizfogyasztás felosztásáról?

Ha egyenlő arányban,akkor inkább pancsolj te is.

nonolet # 2017.07.17. 19:42

"A sok vízfogyasztás szerintem az épület alatt lévő garázsokból slaggal történő kocsimosás, indokolatlan locsolás is okozhatja."

Nos ezt akkor is szétdobják köztetek,
ha mindenki egyedi mérést csinál...

-

A dolog úgy működik ugyanis, hogy

A vízmű továbbra is a ház FŐMÉRŐ alapján számláz.

Abból levonják
az egyedi mérők által mértet,
mert
azt mindenki maga fizeti ki.

A maradékot (azaz a közös fogyasztást)
pedig
továbbra is szétosztják a lakók között.

-

Szóval, havi átlag 5 m3 körüli átalány esetén
aligha éri meg az egyedi mérőzés, szerintem.

nonolet # 2017.07.17. 19:37

"5,3 m3 vízfogyasztás díja szerepel a havi közös költségben, "

"én úgy gondolom, a napi tusolás, mosogatás, mosás, főzés alkalmával nem fogyaszthatok el ennyi vizet."

Dehogynem...

Egy tusolás percenként 10-15 liter tipikusan.
Máris megvan 2-3 m3 egy hónapra...

Heti 1 mosás még egy köbméter.

smargo # 2017.07.17. 18:55

Sajnálom, ha nem egyértelműen tettem fel a kérdésemet.
Az alábbiak miatt kértem az Ön segítségét: kistelepülésen élünk a 24 lakásos társasházban, és a júniusi hónapra lakosonként 5,3 m3 vízfogyasztás díja szerepel a havi közös költségben, A közös mérőt havonta leolvassák. Egyedülálló özvegy asszony vagyok, én úgy gondolom, a napi tusolás, mosogatás, mosás, főzés alkalmával nem fogyaszthatok el ennyi vizet. Ezért gondoltam arra, hogy egyedi almérőt szereltetnék fel, és természetesen a lakásomban a havi mért vízfogyasztást tisztességesen kifizetném. Ezért szerettem volna tájékoztatást kérni, milyen módon oldhatom meg ezt a kérdést, amelyhez több nyugdíjas szomszédom is szeretne csatlakozni. A sok vízfogyasztás szerintem az épület alatt lévő garázsokból slaggal történő kocsimosás, indokolatlan locsolás is okozhatja.


El?rehozott öregségi nyugdíj

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.17. 17:10

Nem ezt kérdezte. Hanem azt, hogy a felszereléshez kell-e hozzájárulás. Arra meg már válaszoltam: nem kell.

Előbb-utóbb csak képes lesz megkérdezni azt, ami tényleg érdekli.

nonolet # 2017.07.17. 16:14

Az elszámolás rendjét kell rögzíteni ...
Aztán a szerint kell elszámolni.

Vagyis a közgyűlés nélkül nem fog menni a dolog.

smargo # 2017.07.17. 15:42

Köszönöm a választ! Az én kérdésem lényege, hogy magántulajdonú társasház esetében, az egyedi vízmérő felszereléséhez a többi lakónak szükséges-e a beleegyezése, ill. kell-e hozzá a lakók többségének a hozzájárulása? Rendelkezik-e erről jogszabály, mert a társasházi törvényben nem találtam erre vonatkozó rendelkezést, vagy nagyon felületes lehetettem az átolvasásakor.
Ismételten tisztelettel köszönöm a választ.


El?rehozott öregségi nyugdíj

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.17. 12:37

Persze, hogy lehet bárhol külön mérő. Egyáltalán nem kell ehhez a többiek hozzájárulása.
De szerintem te valójában nem is ezt akarod kérdezni.

smargo # 2017.07.17. 12:01

Segítséget szeretnék kérni az alábbi az ügyben: 24 lakásos társasházban közös vízmérő megléte esetén az egyedi vízmérő felszereléséhez elég-e a Közgyűlés többségi szavazata, vagy magasabb arányú szavazattal lehet csak ebben dönteni? Továbbá az is kérdés számomra, hogy lehet-e olyan eset, amikor nem az összes lakástulajdonos szerelteti be az egyedi vízmérőt, hanem csak azok, akik ezt szükségesnek látják? Van-e erre valamilyen jogszabályi előírás, vagy egyéb szabályozás?
Nagyon köszönöm a tájékoztatást!


El?rehozott öregségi nyugdíj

MajorDomus # 2017.04.13. 19:23

Dehogynem!
A vizóra után el kell zárni a golyóscsapot,majd minden kifolyónál megnyitni a csapot ! Ahol folyik,ott lopják!

Tudnék mesélni!

drbjozsef # 2017.04.13. 09:20

Persze, ha valaki szándékosan dézsmálja a vizet, akkor az nyilván nem fog kiderülni így, hiszen az illető a méretlen csapot is el fogja zárni. Viszont, ha hiba nincs, és ellenőrzéskor nem pörög a főmérő, de továbbra is eltérés mutatkozik a főmérő és az almérők összege között, akkor igen valószínű, hogy csal valaki.

Szomorú örökös # 2017.04.13. 05:41

arlima

A főmérőt nem lehet megszüntetni, az méri ugyanis a társasház közös vízfogyasztását. Ezek pl. a kukatárolóban többnyire megtalálható fali kút, vagy az esetleges kertlocsoláshoz használatos vízcsap fogyasztása. Illetve ha a mellékmérőkig bármilyen vízelfolyás van csővezeték hibájából kifolyólag, azt is a főmérő méri, ebből kifolyólag van többnyire eltérés. Ha minden lakásban mellékmérő van és ekkora eltérés van a mellékmérők összes fogyasztása és a főmérő között, akkor ott valaki vagy mérés nélkül "dézsmálja" a vizet, vagy a vezetékrendszerrel van probléma. A hiba észlelése viszonylag egyszerű. Minden lakásban minden vízfogyasztót elzártok és ha az a kis forgattyú pörög a főmérőn, amely ugyebár az átfolyást jelzi fogyasztáskor, akkor gáz van és keressetek hozzá egy profi szerelőt. Sajna a vízmű csakis a főmérőig felelős a történetért, onnan kezdve már a ti dolgotok.

Persze a fentieknél alapból feltételeztem, hogy minden lakásban mellékmérő van. Ha nincs, akkor az a lakás fogyaszthat nagyon sok vizet, ahol ez nincs felszerelve. Ellenőrizzétek a fentieket és lehet kiderül a nagy különbség oka.

arlima # 2017.04.13. 04:48

Sziasztok!
Tanácsotokat szeretném kérni.
Egy 6 lakásos társasházban is kötelező a vízóráknál a fő és a lakásonkénti mellékórák megléte?
A főórát nem lehetne megszüntetni? Ebben az évben elszámoláskor 61.000 ft tartozás jött ki, tavaly 40.000-et fizettek vissza. Nekünk ez nagyon nem tiszta.

Köszönöm!