vízdíj - elszámolás társasházban


Sirtos # 2016.04.20. 20:32

Igazság szerint, akik nem tudják mellékmérővel bizonyítani, hogy a fővízórából mennyi vizet használnak, azoknak kell megfizetniük az összes "különbözeti vizet"!!!
De szinte minden közös képviselő szarul alkalmazza a vízmegosztási szabályokat!

MajorDomus # 2016.04.20. 21:30

Ismertetnéd a
,, vizmegosztási szabályokat,,?

Szívesen tanulnék!

Egyébként az összes különbözetet nem lehet râterhelni a vizóra nélkűliekre.

Pedig aki 2016-ban még nem szereltetett vizórát az megérdemelné .

MajorDomus # 2016.04.20. 21:30

Ismertetnéd a
,, vizmegosztási szabályokat,,?

Szívesen tanulnék!

Egyébként az összes különbözetet nem lehet râterhelni a vizóra nélkűliekre.

Pedig aki 2016-ban még nem szereltetett vizórát az megérdemelné .

nikó51 # 2016.04.23. 10:07

Üdvözletem!
4 lakásos "kényszer" Társasházban lakom./ nincs se közös képviselő se közös költség, csak a nevünk Társasház /. 1 lakónak nincs a kerti csapján hitelesített mellékmérő, csak lakásmellékmérője. A többi 3 lakónak van hitelesített kerti és lakásmérője. A Társasházi számla mindig nagyon sok különbözetet mutat.
Szeretném az alábbiakat tenni:
Bemegyek személyesen a Díjbeszedő Holding Zrt.-hez és befizetek 10 %-ot a Társasházi számlából. Nem 1/4 részt, mert igazságtalannak tartom, hogy én is annyit fizessek egyedülálló nyugdíjasként, mint akik többen laknak a lakásban és használják a vizet. Ebből lehet-e nekem valamilyen jogi gondom esetlegesen a jövőt illetően?
Lehet-e kérni szerződés módosítást kizárólag mellékmérők alapján történő elszámolásra ?
Köszönöm szépen fáradozását.

Üdvözlettel: nikó51

ZuglóiLakos # 2016.04.23. 10:13

Kedves MajorDomus!

Az elszámolásnak évente kell megtörténnie? A különbözetet azonnal rendezni kell vagy beszámítható a következő évben, korrigálva a vízre fizetett emelt közös költséget?
Jelenleg a vízóra nélküli lakások fizetik az összes különbözetet. Ezt tényleg nem lehet teljes egészében rájuk terhelni, a vízórás lakásoknak is fizetniük kellene valamennyit?
Lehet kötelezni a tulajdonosokat lakógyűlési határozattal a vízóra beszerelésére? Most azért ellenkeznek, mert szerintük a vízórák felszerelése annyiba kerül, mint egy évnyi víz és csatornadíj.

Kedves Kovács Béla Sándor!

A társasház eddig SZMSZ nélkül működött, ezért szerintem jogszabályi kérdés, hogy mit lehet és mit kell tenni ilyen esetben.

MajorDomus # 2016.04.23. 17:32

Niko51

Lehet. A társasház tulajdonosai akár társasházi formában akár - 6 lakásig - , , őskõzōsségben,, élnek, a sortartásos kezesség szabályai szerint felelnek a társasház tartozásaiért.

Nem tudsz bemenni a Dijbeszedőhöz 10 %-ot befizetni, mert ott furcsán fognak rád nézni.
Nincs a kezedben számla amire, vagy amiből részteljesitést fizetnél be.
A vizdij elszámolásának alapja az épület főmérője! Az almérők, csak a társasház belső költségmegosztásában játszanak szerepet, csak jelzem sok helyen a vízmű nem is olvassa a mellékmérõket!

Mit tehetsz?

Hívd össze a közgyűlést, a másik három tulajt és szabályozzátok újra a közös vizdij felosztást.

Kérdés az, hogy most kinek számláz a vízmű, hogyan fizetitek a vizdijat?

MajorDomus # 2016.04.23. 17:38

Zuglói
1.igen
2.beszámitható
3.nem lehet
4.lehet

Amennyiben az,, ellenkezők,, inkább megfizetni az összes különbözetet mintsem vizórát szereltessenek, akkor egyrészt nagyon hülyék, másrészt akkor ne panaszkodnak a magas vizóra nélkűli közös költségre.

nikó51 # 2016.04.24. 10:17

KÖSZÖNÖM VÁLASZÁT. MAJORDOMUS !

Lehet.
??????? ELNÉZÉSÉT KÉREM, DE NE ÉRTEM...MIRE LEHET A VÁLASZA. KÉT KÉRDÉSEM VOLT ....KÖSZÖNÖM

" Ebből lehet-e nekem valamilyen jogi gondom esetlegesen a jövőt illetően?
Lehet-e kérni szerződés módosítást kizárólag mellékmérők alapján történő elszámolásra ?
Köszönöm szépen fáradozását."

A társasház tulajdonosai akár társasházi formában akár - 6 lakásig - , , őskõzōsségben,, élnek, a sortartásos kezesség szabályai szerint felelnek a társasház tartozásaiért.

Nem tudsz bemenni a Dijbeszedőhöz 10 %-ot befizetni, mert ott furcsán fognak rád nézni.
Nincs a kezedben számla amire, vagy amiből részteljesitést fizetnél be.
2 HÓNAPJA ÍGY FIZETEM BE A TÁRSASHÁZI VÍZDIJ 1/4 RÉSZÉT, BEFIZETÉSI BIZONYLATOM MEGVAN. NAGYON RUGALMASAK AZ ÜI. KOLLEGÁK. TOVÁBBRA IS ÍGY FIZETEM - EZT KÖZÖLTEM IS A TÖBBI LAKÓVAL. A FENNMARADÓ RÉSZT ŐK, ÚGY RENDEZIK AHOGY SZERETNÉK.
A vizdij elszámolásának alapja az épület főmérője! Az almérők, csak a társasház belső költségmegosztásában játszanak szerepet, csak jelzem sok helyen a vízmű nem is olvassa a mellékmérõket!
KÖSZÖNÖM EZT TUDOM - DE AKINEK NINCS A KERTI CSAPJÁN MELLÉKMÉRŐ ?

Mit tehetsz?

Hívd össze a közgyűlést, a másik három tulajt és szabályozzátok újra a közös vizdij felosztást.
NÁLUNK NINCS SEM SZMSZ. SEM KÖZÖS KÖLTSÉG SEMMI SEM. A TÁRSASHÁZI VÍZDIJON KIVÜL NINCS KÖZÖS DOLGUNK.

Kérdés az, hogy most kinek számláz a vízmű, hogyan fizetitek a vizdijat?
TÁRSASHÁZ NÉVRE DOBJA BE A POSTÁS A BORÍTÉKOT, EDDIG ANNAK AKI ÁTUTALTA - KÖNYVELŐ -, Ő UTÁNA BEDOBTA A BORITÉKOT NEKEM ÉN TOVÁBB A ....- BELETÉVE AZ 1/4 RÉSZT, AMIG VISSZAJUTOTT AHHOZ AKI ÁTUTALTA.
TÁRSASHÁZ - NÉV NEM SZEREPEL A DIJBESZEDŐNÉL - RÁKÉRDEZTEM ANNO.

ELŐRE GONDOLKODÁS:
AMENNYIBEN LAKÓTÁRSAK KITALÁLNÁK, HOGY ENGEM BIRÓSÁGRA CITÁLNAK, HOGY CSAK 10 %-OT FIZETEK ? 1/4 RÉSZ HELYETT, A JŐVŐBEN - LEHET E BELŐLE PROBLÉMÁM ??? EZ LENNE A FONTOS KÉRDÉSEM. BIZTOSRA SZERETNÉK CSELEKEDNI.

KÖSZÖNÖM FÁRADOZÁSÁT !
ÜDVÖZLETTEL: NIKO1

ELŐZMÉNY:

Üdvözletem!
4 lakásos "kényszer" Társasházban lakom./ nincs se közös képviselő se közös költség, csak a nevünk Társasház /. 1 lakónak nincs a kerti csapján hitelesített mellékmérő, csak lakásmellékmérője. A többi 3 lakónak van hitelesített kerti és lakásmérője. A Társasházi számla mindig nagyon sok különbözetet mutat.
Szeretném az alábbiakat tenni:
Bemegyek személyesen a Díjbeszedő Holding Zrt.-hez és befizetek 10 %-ot a Társasházi számlából. Nem 1/4 részt, mert igazságtalannak tartom, hogy én is annyit fizessek egyedülálló nyugdíjasként, mint akik többen laknak a lakásban és használják a vizet. Ebből lehet-e nekem valamilyen jogi gondom esetlegesen a jövőt illetően?
Lehet-e kérni szerződés módosítást kizárólag mellékmérők alapján történő elszámolásra ?
Köszönöm szépen fáradozását.

Üdvözlettel: nikó51

Sirtos # 2016.04.24. 18:06

MajorDomus! Lehet, hogy én értem félre, de valami hatalmas mellényt érzek a hozzá(m) szólásodban!
Hát tanulj kicsit alapelvet, amit több jogerős ítélet után fogalmazok meg CSAK NEKED!
Alapelv, hogy társasház esetén a két szerződő fél a Társasház és a Víz-és csat, művek. A számla értékének beszedését a Díjbeszedő Zrt. végzi megbízásos alapon.
A másik alapelv, hogy nem szabad összetéveszteni a mellékórát a költségmegosztóval.
Alapelv, ha a szándék megszületett, hogy áttérnek mellékmérős mérésre, AKKOR MINDEN VÍZVÉTELI HELYET LE KELL FEDNI MELLÉKMÉRŐVEL!!!
A mellékórát, ha valaki beszerelteti, azt csak a közös képviselő engedélyével teheti meg, aki a mellékmérős megosztásos szerződésen engedélyezi, hogy az illető a társasház főmérőjére mellékmérővel rácsatlakozhat. Ezután viszont a mellékmérőt használó tulajdonos szerződéses viszonyba kerül a víz és csat művekkel. A leolvasott ill. bejelentett kéthavi fogyasztásokat (számlát) innentől a tulajdonos közvetlenül fogja megkapni és kifizetni, de ugyanakkor ezt a mennyiséget a másik ágon azonnal le is vonják a társasház fő vízórájából.
A költségmegosztó az a társasházon belüli megegyezésen alapul és semmi köze a víz és csat műveknek! (ők továbbra is csak azzal foglalkoznak, hogy a főórában lévő mennyiséget számlázza be a társasháznak és várja el annak kiegyenlítését). Ha a tulajdonosok úgy döntenek, hogy saját szakállukra felszereltetnek plomba nélküli vízórákat a saját maguk tájékoztatására a vízdíj megosztásához, akkor egy belső kimutatás szerint joguk van szétosztani a költségeket, amilyen arányban a költségmegosztóik (vízóráik) mutatják.
De maradjunk most annál a verziónál, hogy hivatalos (plombása) vízórái vannak a tulajdonosoknak felszerelve.
Alapelv, ha mindenkinek van mellékórája, akkor mindenki kifizeti a mellékórájában lévő fogyasztást közvetlenül a szolgáltatónak. De MINDIG MARAD a főóra és a mellékórák közt is "maradék" ezt különbözeti víznek hívjuk.
A különbözeti vizet az összes tulajdonos tulajdoni hányada szerint köteles kiegyenlíteni a közös költségen belül pluszban.
Most vegyük azt az esetet, amikor 3-4 tulajdonos a boga istennek sem akarja beszereltetni a mellékvízórát.... jogilag mi a helyzet ilyenkor?
A bíró bizonyítottnak tekinti, hogy a fővízórából a mellékmérővel rendelkező tulajdonosok igazolni tudják mennyi vizet fogyasztottak. Ha tetszik, ha nem, aki nem tudja igazolni mennyi vizet fogyasztott AZ FIZETI A KÜLÖNBÖZETI VIZET!
ÉS EZT KELL MINDENKINEK MEGÉRTENIE.... AKKOR IS, HA EZ HORRIBILIS ÖSSZEG LENNE!
Na, a közös képviselők ezt nem merik meglépni, mert féltik a retkes életüket. Kitalálnak mindenféle baromságot és egyedi fizetést, hogy mennyit is fizessenek ezek a vízórával nem rendelkező tulajdonosok.
Ha úgy dönt a közös képviselő, hogy a társasház nem fizeti ki a fővízórában lévő "különbözeti" számlát a vízórával nem rendelkezők helyett, akkor jogilag a számla kiegyenlítéséhez belép a "sortartás" a tulajdonosok részéről. A fennmaradó számla kifizetésére BÁRMELYIK tulajdonost kijelölhetik. Általában abc sorrendben szokták, de nincs rá előírás, mondom bárki is megjelölhető. Ekkor az összes különbözeti számlát neki küldik ki és, ha nem tetszik neki, akkor mehet bíróságra és perelheti tovább a nem fizetőket!
Ettől eltérő vízfogyasztások is léteznek, én most ezt az egyet írtam le, ez az általános.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.24. 18:47

:)

Hosszan és elég körülményesen kifejtetted, hogy miért tarthatatlan a korábban közölt álláspontod - majd megismételted az immár saját magad által is cáfolt véleményedet.
Aztán, hogy még cifrább legyen a dolog, megcáfoltad - a valóban téves - állításodat ismét.

MajorDomus # 2016.04.24. 20:38

Sirtos

Pestinek magyarázod hogy sárga a villamos.

Az országban 11 felé elszámolás és vizdijmegosztás van, hidd el hogy 28 év alatt megtanultam a szakmát. Csak nálatok 3 féle megoszlás van a 2100 lakásban amit kezelek.
Egyáltalán nem alapelv sajnos hogy minden lakást le kell fedni mellékmérővel.
Ha nem fizeti ki a közös képviselő a főmérő és mellékmérők
Különbözetet a szolgáltató jogosult szolgáltatás korlátozására.
A különbözetet meg az szmsz ben rögzített módon kell szétosztani.
Nem elfogadható hogy az összes különbözetet a nem vizorasokra terhelik ezért általában 1 m3/lakás átalányt kapnak a közös vízből.
A többi zöldséget nem kommentalom.
A közös képviselök nem féltik a retkes életüket, hanem olyan Olyan vizdijat állapitanak meg hogy a delikvens önként könyörög hogy vizórát szereltethessen.

Hülyék persze mindig maradnak.

MajorDomus # 2016.04.24. 20:41

Egyébként nem akarlak meg bántani, de lakások ezreiben szerzett 3 évtized gyakorlattal nem tőled fogok alapelveket tanulni.

Sirtos # 2016.04.25. 11:48

Mondom, jól éreztem én! Már akkora a mellényed és olyan jól nézel ki benne, ha ennél jobban néznél ki, akkor már ki is esnél! Pontosan te írtál most akkora baromságokat, ami meg a bíróságokon nem állja meg a helyét! Nekem meg bírósági tapasztalatom van.
Ha minden vízvételi lehetőséget nem fednek le egy mellékmérővel, onnantól teljesen felesleges bárkinek a felszerelt vízórája! Senki semmit nem tud bizonyítani utána. Okafogyottá válik a vízdíj fogyasztás alapján való megosztása.
Az általánosságok helyett meg konkrétumokat írjatok és érveljetek (K_B_S is), mert megfoghatatlan semmi állításokra reagálni sem lehet!

ragyasdezso # 2016.04.25. 17:23

Szerintem Te úgy is jobban tudod!

MajorDomus # 2016.04.25. 20:49

Hát akkor ne reagálj!
Legyen neked igazad, a saját véleményeddel biztosan egyetértesz.
Hogy ez miként működik a gyakorlatban, az már egy másik történet.

ZuglóiLakos # 2016.04.29. 05:35

Kedves MajorDomus!

"A közös képviselök nem féltik a retkes életüket, hanem olyan Olyan vizdijat állapitanak meg hogy a delikvens önként könyörög hogy vizórát szereltethessen."

Ez azt jelenti, hogy extrém magas vízdíjat lehetséges előlegként beszedni a közös költségben, de azzal év végén el kell számolni?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.29. 05:36

Nem azt jelenti.

MajorDomus # 2016.04.29. 20:00

Zuglói

Félig...

A vizdijjal mindenképpen el kell számolni, de extrém túlzás nem lehet, mert az jogalap nélküli gazdagodás lenne a társasház részére.
Olyan vizdij viszont megállapítható, ami a főmérő és a mellékmérők különbözetét a vizóra nélküli területre osztja fel.
Ez nem igazságos megoldás, de ösztönző erővel bír, eddig mindig bevált.

ZuglóiLakos # 2016.04.29. 22:01

MajorDomus

Jelenleg ez az eljárás:

  • az előző évi fogyasztás alapján tervezzük a vízóra nélkül fizetendő közös költséget
  • a főmérő és a mellékmérők különbözetét a vízóra nélküli területre osztjuk fel (a kerti csapon sincs vízmérő)
  • az előző évi beszámolóban a kiadásoknál szerepel a ténylegesen kifizetett vízdíj
  • nincs számontartva, hogy a vízóra nélküli lakások többet vagy kevesebbet fizetettek-e be vízre, mint amennyi a tényleges vízdíj volt

Ez az eljárás joiglag mennyire van rendben és ha valahol nem megfelelő, akkor melyik jogszabályt sérti?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.30. 06:08

Mindenféle közösköltség-fizetés rendben van, ha van róla határozat, pláne, ha az szmsz rendelkezik róla.

MajorDomus # 2016.04.30. 20:32

Az a gond,s ezért irtam,hogy nem igazságos, mert azt a vizdijat is velük fizetteted meg,amit tajaritásra,kukamosásra használtok. Ráadasul az összes hálózatos veszteség is őket terheli.Eh nem korrekt,és igazságtalan!
Kbs-nek igaza van.Nincs olyan jogszabály -most!-ami előirná hogy a társasházban a vizdijat hogyan kell elszámolni.illetve 1 van,hogy az szmsz-ben kell rögziteni!

A regi tanácsrendelet ezt szabályozta,én is ezt alkalmazom .Vagyis 1m3/lakás átalányt állapitok meg takaritásra,és az almérők okozta veszteségre.A maradékot osztom fel.

Koroib # 2016.11.17. 15:06

Társasházban lakom. Van hideg és meleg vízórám a lakásban. A szolgáltató megszüntette a szerződést, mivel nem hitelesíttettem a mérőórákat az 1991. évi XLV. tv.
IV. fejezet 7. § (5) bekezdése alapján, miszerint "Nem kötelező a mérőeszközök hitelesíttetése, ha azok nem kerülnek belföldi forgalomba, valamint nem kötelező a magánszemélyek által háztartási célra használt mérőeszközök időszakos hitelesíttetése. A szolgáltató azt javasolta, beszéljek a közös képviselővel a további vízdíj fizetésével kapcsolatban, mivel ők már nem készítenek nekem számlát. A képviselő nem hajlandó bele menni, hogy a közös költségbe beszámítjuk a vízdíj összegét és annyival többet fizetek vagy külön, az óraállás alapján neki fizetem ki a díjat. Több társasházban működik így a dolog. Mit tehetek?

MajorDomus # 2016.11.17. 22:14

Lecserélteted a vízórádat hitelesre.

Nem éri meg a cirkusz.

A képviselőnek egyébként nincs igaza olyannyira, hogy az Szmsz-ben szabályozni kell a vízórával nem rendelkező tulajdonosok fizetési kötelezettségét.

Koroib # 2016.11.18. 16:03

Nem kötelező hitelesíttetni a tv. alapján sem, akkor miért fizessek feleslegesen több tízezer forintot, főleg Karácsony előtt? Nem is a hitelesítéssel van a gond, hanem azzal, hogy a szolgáltató a lakosok nyakába varrja a költséget. Nem tudom mit tartalmaz az SZMSZ, akkor nem én voltam a tulajdonos. Úgy tudom, a közös képviselőnek kötelessége a lakók érdekét figyelembe venni, köztük az enyémet is és nem tagadhatja meg, ha kérek valamit tőle.

ragyasdezso # 2016.11.18. 16:25

Koroib

A szolgáltató nem varrja a nyakadba: az óra a tied, neked kell hitelesíttetni! A kk. meg nem óraleolvasó és megtagadhatja, ha olyat kérsz Tőle amihez semmi köze. A 8 év után lejáró órák megbízhatatlanok a pontosságuk még új korukban is csapnivaló, ezért joggal várja el a közösség hogy normális órát szereltess fel és ne velük fizettesd meg a fogyasztásod nagy részét!