Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


nanemaaa # 2014.09.18. 09:27

logic
OK. Ezek után a labda a te térfeleden pattog. Vagy kezdeményezel eljárást, vagy hallgatsz. Neked kell eldöntened.

logic # 2014.09.18. 05:58

nanemaaa
Szia!
Teljesen igazad van! Persze nem vádasodom, csak elkeseredtem...

nanemaaa # 2014.09.17. 10:51

logic
A szomszéd építési ügye téged nem hátráltat semmiféle építésben.
Az építési hatóságnak nincs hatásköre az ügyben, az építésfelügyelethez (járási építési hatóság) kell fordulni. Még nem is tettél semmit, de máris vádaskodsz, és felettes hatóságot keresel!
Nem kérdeznek meg sem téged, sem mást. Nem az a dolguk, hogy tulajdonosok, egyéb rokonok, szomszédok kénye kedve szerint valakit felszenteljenek, netán felkoncoljanak. Számukra egy dolog a fontos, szabályos, vagy nem szabályos.
Egyébként ha meg is kérdeznének, mit is mondhatnál? 8 évig (?) lényegében igent mondtál, nem zavart, hogy ott van. Ilyenkor általában nem az építés az alap probléma, hanem az, hogy a szomszédok nézeteltérésbe keverednek, és a hatóság lángpallosával akarnak bosszút állni. Ha annyira törvénytisztelő állampolgár vagy, mint amilyennek most érzed magad, akkor még az alapozáskor fel kellett volna ébredni benned az álompolgári öntudatnak. Igaz, akkor a szomszédnak is kevesebb lett volna a kára.

logic # 2014.09.16. 08:14

Sziasztok!
Köszönöm a hozzászólásokat!
nanemaaa
Nekem az nem tiszta, hogy van egy önkényes törvényen kívüli, aki gyakorlatilag bármit megcsinálhat. Az ő telke két részből tevődik össze. Van egy nagy, amin a háza áll, illetve egy nadrágszíj telek, ami a két ház közt van - a mi házunk és az övé közti rész, külön helyrajzi számmal rendelkezik.
Erre építette a garázst.
Tudjátok, azt az egyet nem hiszem el, hogy Magyarországon mindent meg lehet csinálni...
Hiába, hogy tűztávolságon belül van, engedély nélkül épült, szabálytalanul. Nincs olyan hatóság ami ezt le tudja bontatni???
Ha én csinálnék ilyet (törvény tisztelő és adófizető állampolgár) engem biztos, hogy porig büntetnének és még le is kellene bontani!
Nincs az építési hatóság fölötti szerv? Mert ők max annyit fognak tenni, hogy megadják a fennmaradási engedélyt. Persze bennünket nem kérdeznek meg, hogy ugyan már maradhat-e???

nanemaaa # 2014.09.15. 19:47

logic
Lakóépület és garázs azonos tűzállósági fokozatba (D) tartozik, így nem kell közöttük tűztávolságot tartani. Ha kellene, azt az építésügyi hatóság nem tudná megmondani, mert a megállapítás joga a tűzvédelmi hatóságé.
1,5 m-re álló épület szakszerű alapozás esetén nem károsodik.
Egyébként, ha tudod bizonyítani, hogy 10 éven belül épült a garázs, akkor kezdeményezhetsz eljárást az építésfelügyeleti hatóságnál. Bár nem ártana biztosnak lenni benne, hogy az építés egyébként szabálytalan, mert különben könnyen ugrik a 15.000 illeték, amit megfizetsz.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.09.15. 13:09

logic

Bontsad le a garázst, mert akadályoz a lakóépület építésében.

Ha 10 éven túli, akkor már nem.

Ha életveszélyessé válik, szintén bontást lehet rá kérni. Ha te okoztad, akkor neked kell kijavítani.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.09.15. 13:06

amurvadasz

Lehet. Nem biztos, hogy az egyesület fogja megnyerni azt a pályázatot. A Kiírónak úgy kell a pályázatot közzétenni, hogy a nyertes tiszta területet kaphasson, vagyis egészen más célra is lehessen azt hasznosítani, mint horgászatra.

logic # 2014.09.15. 11:48

Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni az alábbi problémára.
A feleségem 8 éve vásárolt egy parasztházat, amihez szeretnék most hozzáépíteni. A hét végén kint volt az építész, aki megkérdezte az építésügyi hatóságot, hogy mennyi tűztávolságot kell hagyni a szomszéd felé. - Ez 4,5 m.
Úgy alakult, hogy az évek alatt a jobb oldali szomszéddal elég rendesen megromlott a viszony. Már tettlegességig is fajultunk. Mámoros állapotában torka szakadtából ordít az udvarán.
Az ingatlan nyilvántartásból lekértem a helyszín rajzunkat, és azon konstatáltam, hogy a kedves szomszédnak nincs feltüntetve a garázsa, amit a házunktól 1,5 méterre épített.
Kérdéseim:

  • Neki nem kell betartani a minimum, 4,5 méteres tűztávolságot?
  • Mivel az épület min. 8 éve áll, nagy valószínűséggel nem kell lebontania. Vagy mégis?
  • Amennyiben 10 éven túli az építmény, akkor a tűztávolságra hivatkozva sem kérhető rá kényszer bontás?
  • Mi van akkor, ha ebben az épületben tűz keletkezik? A 1,5 méterre lévő házunkra villám gyorsan át tud terjedni...(Tavaly októberben a szembe oldalon éget porig egy ház)
  • A ház bővítés miatt az új részt rendesen alapoznunk kell. Mi van, ha ránk omlik a szomszéd garázsa? Vagy csak megrogy.

Várom szíves észrevételeteket a témában!

amurvadasz # 2014.09.15. 11:39

Sziasztok !

A helyi horgászegyesületnél a következő probléma merült fel. Mi 20-30 éve építettünk a stégek mellé horgászbódékat (építési engedély nélkül). Az önkormányzat kb 4millió forint adót vett ki évenként.Nálunk a vízkezelési jogot 15 évenként kell megpályázni. Lehet a pályázatnak olyan feltétele, hogy a mostani horgászbódékat le kell bontani amit mi nem nagyon szeretnénk. Úgy érzem ez nem egy pályázati feltétel, hanem zsarolás.

Köszönettel

nanemaaa # 2014.09.08. 08:37

Ha teljesen megépíted, akkor: 140.000 x 4 (alapterület x 0,50
Fennmaradási engedélyt csak akkor kaphatsz, ha az építményre az építési engedély is megadható lett volna.
Árajánlatok ügyében alighanem igazad van. Van ismerősöm, aki kért és kapott engedélyt, de egyetlen kivitelező sem vállalja a megépítést, mert olyan kis volumenű a munka, hogy nem tudna belőle hasznot kigazdálkodni.

huborka # 2014.09.07. 08:57

Sziasztok!

Ha építek egy szélfogót, babakocsitárolót, kvázi fűtés nélküli előszobát kb 4nm lenne, akkor mekkora bírságra számíthatok, ha jól számolom 140000X4X0,2 ?
és kell igazolnom hogy megfelel a mai kor elvárásainak?
Elvileg kaphatnék rá engedélyt, csak lehet olcsóbb, ha kifizetem a bírságot, mintha megépíttetem valakivel hivatalosan. A lakásfelújítási árajánlatokból kiindulva...

köszönettel h

nanemaaa # 2014.09.05. 06:58

Csak akkor kell bírságot fizetni, ha kapsz fennmaradási engedélyt. Ha nem, akkor simán lebontatják veled, oszt jónapot.
Hogy kaphatsz-e fennmaradásit, az attól is függ, hogy a beépítés kérdésében hogyan rendelkezik a helyi építési szabályzat. Ha a szomszéd feljelentett, az sanszos, hogy nem lehetett volna ekkorát építeni. Jó lesz az a sok tégla még valamire. ;)

Morgan88 # 2014.09.04. 12:11

Sziasztok!

Van egy hatalmas problémám!
2 éve KÜLTERÜLETEN vettem egy házat amin 30m2 volt felépítve de mindenféle engedély nélkül, ehhez én építettem még 30m2 -t szintén engedély nélkül.
Se gázterv se tervrajz se semmi!
A szomszédom viszont feljelentett!
Mekkora bírságra számíthatok???
Kiszámolná valaki?
Vagy egyáltalán erre lehet e kérni fennmaradási engedélyt ,ha igen akkor is ki kell fizetnem a bírságot??

Köszönöm előre is!!

nanemaaa # 2014.08.29. 06:36

Az engedélyt megadni csak abban az esetben lehet, ha az építmény kialakítását, rendeltetését, elhelyezését tekintve a hatályos jogszabályoknak megfelel. Ezen a tényen nem változtat az, hogy eltelt-e a hatósági intézkedés megtételére biztosított 10 év, vagy sem.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.28. 09:26

Ez nem csak akkor igaz, ha nem volt engedély - de ha kérték volna, akkor ki lehetett volna adni?

nanemaaa # 2014.08.28. 07:19

10 év elteltével átalakítást, bontást elrendelni nem lehet, fennmaradás engedélyezése esetén pénzbírság nem szabható ki.

Qsniper # 2014.08.27. 13:19

Kedves Nanemaaa!

Köszönöm a választ!
Az elmondások alapján legalább 15 éve ott van, az építtető pedig elhunyt, az előző tulajdonos előtt tulajdonolta az ingatlant.

Ez esetben, ha jól értem, nem keletkezhet fizetési kötelezettségem.
Ha szeretnék még építkezni a telekre és kijönnek szemlére, észreveszik, akkor bontásra kötelezhetnek a 10 éves időszak után is? (nem életveszélyes az épület)

nanemaaa # 2014.08.27. 12:56

Ha bizonyítási eljárás szerint 10 éven belül történt az építés és az építtető személyét nem lehet bizonyítani, akkor igen.
Amíg nem szólít fel senki, addig nem éri meg "feljelentened" saját magad egy kérelem benyújtásával.
(szerintem)
Mennyibe kerülhet? Sokba.

Qsniper # 2014.08.27. 11:35

Segítséget szeretnék kérni. Megvettem egy ingatlant. A földhivatali térkép szerint a melléképület nem ott van, mint valójában. Nem tudom mikor építették az előző tulajdonosok. Bírságolható vagyok én ezért? ha igen mennyire? Kérjek fennmaradási engedélyt? ha igen mennyibe kerülhet?

nanemaaa # 2014.08.25. 12:25

10 év.

Spityu82 # 2014.08.25. 10:46

Tisztelt Fórumozók!

Még egy kérdés a témában?
Van elévülési ideje az engedély nélküli bontásnak?
Mármint, hogy menyi idő után nem szabnak ki rá bírságot, ha kiderül?
Családi házról van szó.
Előre is köszönöm.

Üdv: István

nanemaaa # 2014.08.21. 06:20

Spityu82
Az épület alapterülete szorozva 140.000 Ft-al és annak 20 százaléka + 200.000 Ft.

Spityu82 # 2014.08.19. 16:51

Tisztelt Fórumozók!

Azt szeretném megkérdezni, hogy egy családi ház bontásához ugyebár kell engedély?
Amennyiben nem rendelkeztek vele, mekkora bírságra lehet számítani?
Előre is köszönöm.

Üdvözlettel: István

nanemaaa # 2014.08.18. 06:48

trebla1975
Megmondja a helyi építési szabályzat. Általában nem.

trebla1975 # 2014.08.17. 09:50

Tisztelt Szakértő!

Egy Duna parti településen lakom. Szeretném megtudni, hogy hullámtérbe lehet-e hétvégi házat építeni. Ezen a helyen már vannak ilyen jellegű épületek, de azok már nagyon régen épültek.