Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


MajorDomus # 2014.04.15. 20:25

Mint a mellékelt ábra mutatja,sikerült felkavarnia az állovizet.

Egyébként semmi köze hozzá.

VW T2b # 2014.04.15. 13:10

MajorDomus
Fogalmam sincs kit zavar, én se igazán értem ezt az egészet. Álláspontom szerint a 23 évvel ezelőtti vételi állapotnak megfelelően belül vagyok a telkemen. Se akkor és azóta se zavart senki, pontosabban senki hivatalos szerv, hatóság nem szólt, hogy ácsi, tegyük beljebb a házat, mert a földhivatal szerint telekhatár kicsit odébb van. Nekem nem szakmám, baromira nem is érdekelnek ezek a térképészeti dolgok, így azt gondolom, hogy én egyrészt jóhiszeműen jártam el, mindent az akkori követelményeknek, jogszabályoknak megfelelően bejelentettem, engedélyeztettem, stb. Az eltelt 23 évben soha, semelyik hivatal nem kifogásolt semmit és az érintett oldalhatáron a telekszomszédom helyi polgármesteri hivatal se tett semmit még akkor se, amikor 17 évvel ezelőtt ők is megkapták a földhivataltól a vázlatrajzot, amin feltüntették a túlnyúlást. Most se a helyi hivatal indult meg az ügyben, hanem a jóképességű alsó szomszédom erőlködik, akinek szerintem a felső telekhatáromhoz semmi köze. Ő tud egyáltalán kezdeni valamit?

MajorDomus # 2014.04.14. 21:30

De ez miért pobléma most 17 év után,valaki épitkezni akar arra a 93 centire?

Kit zavar az,ha fennmarad a jelenlegi állapot?

VW T2b # 2014.04.14. 18:38

Köszönöm a válaszokat. Ha van még valakinek valami ötlete, az jól jöhet. Lehet, hogy bonyolultan fogalmaztam, ezért újratervezés: családi házas övezet, belterület, ahol a házam áll. Szemből tekintve a jobb oldal hosszában a telkem és egyben a község határa is. 23 éve mindent engedéllyel, szokásos ellenőrzésekkel építkeztem, aztán 17 éve amikor berajzolták a házat a térképvázlatra, akkor derült ki, hogy a dombon felfelé kicsúszott a házam a telekről. Így is rajzolták be a Földhivatalban a vázlatra a házat, de senki semmit nem tett akkor. Próbáltam értelmezni ezt az elbirtoklás dolgot, amiről ingatlannál 15 év elteltével lehet szó. Szerintem az összes feltétel megállja a helyét (senki nem tett semmit) Ezzel párhuzamosan viszont az én telkem alsó része van "elvéve" tőlem. Végül is csak az nem tiszta nekem, hogy a külterületen lévő, önkormányzati tulajdonban lévő földutat el lehet-e birtokolni, mert első olvasatra úgy értettem, hogy állami tulajdon nem elbirtokolható. Vagy az önkormányzati földút nem állami tulajdon? Sajna nem értem, nagyon nem vág a szakmámba. :( És azt se nagyon értem, ha 23 éve a hivatalos eljárás, az engedélyezés, stb. során minden rendben volt, akkor most miért nekem kell mentegetőznöm. Az eredeti kerítés vonalán ma is ott van a 100 éves élő sövénykerítés, én annak vonalán belül vagyok. Jóhiszemű vevőként én azt gondoltam a megvásárolt telkem valódi határának. Ha mégsem így van, akkor annak idején az építkezésemmel kapcsolatba kerülő szakemberek ugyan miért nem szóltak, miért nem tettek semmit? Mint ahogy korábban írtam, bődületes nagy balhéról van szó, átlagban - mivel ferde a kérdéses telekhatár - 72 cm-t vettem el a külterületből a házammal. Van vagy 8 m2. :(

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.04.14. 17:22

közterület (földút) az önkormányzati törvény alapján forgalomképtelen törzsvagyon

Nemzeti vagyon. Értékesíteni nem lehet, de elbirtokolni, igen.

nanemaaa # 2014.04.14. 12:55

VW T2b
Alapvetően nem egyértelmű amit írtál. Ha "csak" a belterületi határvonal lenne a probléma, az azt jelentené, hogy attól a házad még állhatna szabályos helyen. Olyat viszont én még nem láttam, hogy egy belterületi határvonal ne egy meglévő telekhatáron húzódjon, így a legnagyobb probléma az, hogy a telkedről is kicsúsztál az építés során. A probléma megoldása valóban a telekhatárok rendezése lenne, ugyanakkor probléma az, hogy a közterület (földút) az önkormányzati törvény alapján forgalomképtelen törzsvagyon. Ennek a megoldása a következő lehetne: A kialakult állapotnak megfelelően módosítani a helyi építési szabályzatot, az általad elépített területet a belterülethez építési területként, a maradó részt akár külterületi közterületként ábrázolva. Ha ezt a testület jóváhagyja, akkor lehet kezdeményezni az önkormányzattól a döntést a belterületi határ módosításának végrehajtására, majd ha ez is megvan, akkor a telekhatárok helyreigazítására. Ez kb 2 évet venne igénybe, no meg a bekerülés költségei (HÉSZ módosítás + Belterületbe vonás + telekalakítás, ami összesen akár több millió forintot jelent).

VW T2b # 2014.04.14. 10:31

Tisztelt fórumozók! Első írásom e területen és előre bocs, ha nem a legmegfelelőbb oldalon sikerült leírnom problémámat. A dolog lényege a következő. Családi házam faluhelyen a belterület legszélső épülete, a keleti oldalon (ahol egyébként ferde a telekhatár) mg-i külterület, földút határolja. Egy mostani mérés szerint az utca felöli sarok kb. 50 cm-t, a falszakasz másik végén kb. 93 cm-t átér az épület a falu szélét is jelző telekhatár vonalán. Ugyanakkor ugyan ezen telekhatár vége felé metszi ez a vonal a meglévő kerítést, tehát ott tőlem vesz el területet a földút. A mért és a valós, sok évtizedes valódi telekhatár metszi egymást, egyfajta "X"-et rajzolva a térképvázlaton. Fentiek szerint én a házammal kb. 8 m2-t vettem el, meg tízegynéhányat a házam alsó sarkától az "X" metszéspontjáig, utána viszont az én telkemből hiányzik 11-12 m2. A házam engedélyezett építéssel 23 évvel ezelőtt létesült, amit ellenőriztek is a kezdetektől és 20 éve van lakhatási engedélyem. Több mint 17 éve hivatalos formában a földhivatali térképvázlatra is berajzolták házamat, ott látszik is, hogy a házam egy vonalvastagságnyit kicsúszott a telekről, de semmi nem történt. Szűk 10 éve megkíséreltem rendezni a település vezetőivel, hogy szűnjön meg ez az állapot, de nem jutottunk előrébb. Ez alatt azt értettem, hogy törvényes úton az én tulajdonomba kerül az a bődületes 8+tízen pár m2, ellenben a telkem vége felöli sajtdarabot a földúthoz rakják. Az is nagy segítség lenne, ha valaki leírná, hogy konkrétan kinek címezzem kérdésemet, ha netán nem idevaló. Tehát mi van ilyen helyzetben, mire számíthatok, mi lehet a megoldás? Köszönöm szépen.

MajorDomus # 2014.04.10. 19:18

Jó.
Működget.

nanemaaa # 2014.04.10. 08:11

Mert működik? ;)

MajorDomus # 2014.04.08. 19:38

Az ország a birságokból müködik!

nanemaaa # 2014.04.08. 09:10

30-ból? Sehogy. a 30 és a 200 úgy viszonyul egymáshoz, hogy 230 lesz. ;)

MajorDomus # 2014.04.07. 20:56

De hogy lesz a 30.000-böl 200.000 ft

nanemaaa # 2014.04.07. 07:27

SMárti
Nagyjából jól mondták, az alapbírság 200.000,- FT. Erre jön rá a többi számított érték. Olyan viszont nincs, hogy ha a számított érték nem éri el a 200.000-et, akkor azt nem kellene kifizetni.

MajorDomus # 2014.04.06. 20:04

Szerintem ez hülyeség!

MajorDomus # 2014.04.06. 20:03

Szerintem ez hülyeség!

SMárti # 2014.04.04. 18:17

Igen. a 245/2006 (XII. 5.) Korm. rendelet 1. melléklete szerint 30 ezer Ft lenne a bírság, de ehhez olvasott egy kiegészítést a hatóság embere, amely szerint, ha nem éri el a bírság összege a 200 ezer Ft-ot, akkor minimum 200.000-re büntet meg. Ehhez sajnos paragrafust nem tudok.

MajorDomus # 2014.04.04. 17:17

Egy kémény miatt kiszabható 200.000 ft?

SMárti # 2014.04.04. 07:44

Nagyon szépen köszönöm, további szép napot mindenkinek!

nanemaaa # 2014.04.04. 07:19

312/2012. (XI.8.) Korm rendelet
22. § (1) A (2) bekezdésben foglaltak kivételével jogerős és végrehajtható építési engedélytől és a hozzá tartozó engedélyezési záradékkal ellátott építészeti-műszaki dokumentációban foglaltaktól a kivitelezés során eltérni csak az építésügyi hatóság újabb előzetes engedélyével, módosított építési engedéllyel lehet, kivéve, ha

  1. az eltérés építési engedélyhez kötött, a jogszabályi előírásoknak megfelel, és nem változtatja meg az építmény

aa) tömegét, befoglaló méreteit, magasságát, alaprajzi kontúrját,
ab) helyét, telepítési paramétereit, és a telek beépítési paramétereit,
ac) tartószerkezetének rendszerét,
ad) - helyi építészeti örökségvédelem alatt álló épület esetén - településképet meghatározó homlokzati elemeit,
b)25 az eltérés építési engedélyhez kötött, a jogszabályoknak megfelel és nem változtatja meg az építmény a) pontban foglalt jellemzőit, elemeit, de az építmény teherviselési tulajdonságait, képességét érinti, de az építési naplóval igazoltan az építmény teherviselési tulajdonságai továbbra is megfelelőek, vagy

  1. az eltérés tartalma önmagában nem építési engedélyhez kötött építési tevékenység.

(2) Műemlék esetén a jogerős és végrehajtható építési engedélytől, a hozzá tartozó jóváhagyott, engedélyezési záradékkal ellátott építészeti-műszaki dokumentációban foglaltaktól a kivitelezés során

  1. építési engedélyhez, vagy
  2. örökségvédelmi hatósági engedélyhez

kötött építési tevékenységgel eltérni csak az építésügyi hatóság újabb előzetes engedélyével, módosított építési engedéllyel lehet.
(3) Az (1) bekezdés szerinti eltérés esetén legkésőbb a használatbavételi engedélyezésig az építési naplóhoz kell csatolni a megvalósult állapotról készült az eltérést ábrázoló tervrajzot, valamint annak ismertető munkarészét.

Ezek szerint nem kell. A hatóság vagy füllentett, vagy nincs tisztában a jogszabállyal. ;)

MajorDomus # 2014.04.03. 21:18

azért nézz utána,
nanestb belinkeli neked -szetintem-a jogszabályhelyet hogy meg tudd védeni magad!

SMárti # 2014.04.03. 12:21

Köszönöm a gyors választ. Azért kérdezem, mert az Építési Hatóságnál azt mondták, hogy minimum 200000 Ft a bírság, amiért nincs a terven a kémény, és mégis építettünk be. Nem kellett a kémény miatt semmit változtatni se a falakon, se a tetőszerkezeten.

nanemaaa # 2014.04.03. 10:40

Ha az építkezés már megkezdődött akkor van mód módosított építési engedélyt kérni. Erre azonban csak akkor van szükség, ha a kémény építése az építmény tartószerkezeti rendszerét, annak elemeit érinti, azokat eltérő módon kell megépíteni, meg kell erősíteni, s ezen eltérések az építési naplóban nem igazolhatók oly módon, hogy az építmény állékonyságát károsan nem befolyásolják.
(Ez magyarán azt jelenti, hogy az esetek közel 99 %-ában nem kell rá semmiféle újabb engedély.)

SMárti # 2014.04.03. 09:14

Jó napot kívánok mindenkinek!
Azt szeretném megkérdezni, hogy egy új ház építésénél, az engedélyezett terven nem szerepel kémény. Ha mégis építünk bele, milyen bírságra számíthatunk. Vagy van-e lehetőség fennmaradási, ill. módosítási engedélyt kérni.
Köszönettel

MajorDomus # 2014.04.01. 20:51

vagy a fórumnál mentek el a karbantartók

néha 2012-es beirást látok,mire leesik,hogy megfordult a topic!

nanemaaa # 2014.04.01. 12:55

Pffffff... Hát ez jó! Már megint a másik vége lett az eleje!
Kéretik az utóbbi két hozzászólásomat semmisnek tekinteni, mert azt hiszem nálam elmentek otthonról.
:-)))))