tulajdonjog - haszonélvezeti jog


Reep # 2014.02.25. 22:42

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Igen sok kihívásnak vagyok sajnos kitéve, mikor az utcára kerülés lebeg a fejünk felett!

Tisztelt MajorDomus!

Nagypapa tulajdoni hányada 1/4 rész. Apa tulajdoni hányada 3/4 rész. Nagypapa haszonélvezeti joga az Apa 3/4 részének az 1/4 részén van.
Ha lenne pénzünk már rág nem lennénk itt. Sajnos nem tudjuk megvenni 70%-on a 3/4 részt.

Tisztelt Wildmann!

Köszönöm a hozzászólását! Ha jól értem a Nagypapa maradhat míg él, mi viszont az utcára kerülünk.

MajorDomus # 2014.02.25. 22:31

na most már visszaolvastam!

szerintem amig a nagyapa él,addig nincs gond!
a haszonélvezete miatt nem költözhet be a,vevő,de ajánlatos lakásra gyüjteni!

a pénzes befektetőnek megéri 70%-0n vagy az ötödik árverésen 50%-on megvenni a lakást,és ráér kivárni mig hozzájut!
na!
csak eljutottam arra amit wildmann beirt!

tényleg nagy dolog a kommunikáció!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.25. 21:52

Te tudsz olvasni - a kérdező viszont kihívásoknak van kitéve a verbális kommunikáció terén. Immaculata értelmezte helyesen a tényállást. A nagyapának 1/4 tulajdoni hányada van, és haszonélvezete az apa 3/4 hányadán.

MajorDomus # 2014.02.25. 21:39

lehet,én nem tudok olvasni,de én ugy értelmezem,hogy a nagyapának az ingatlan
1/4-ed részén van haszonélvezete,a felesége után!

Wildmann # 2014.02.25. 06:44

Ha csak 3/4-en van haszonélvezete és nem tudjuk mi van a másik 1/4-en, akkor az ingatlant 1/4-3/4-es arányban használhatják. Ha az nem lehetséges, akkor valószínű csak nagyapa használhatja (perben mondja ki a bíróság) és majd az 1/4-ért többlethasználati díjat fog fizetni.

Wildmann # 2014.02.25. 06:40

Ha a lenti példából indulunk ki akkor nem.
Nagyapáé az 1/4 és a másik 3/4-en haszonélvezeti joga van. Így ha nem változik semmi, akkor élete végéig a teljes ingatlant használhatja.

MajorDomus # 2014.02.24. 22:18

az árverésen vegyétek meg 70%-on a 3/4-ed részt!

Reep # 2014.02.24. 20:11

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat.

A Nagypapa haszonélvezete a 3/4 rész 1/4-én van a volt felesége 1/4 részén ki elhunyt.

Így mi a pontos helyzet?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.02.24. 18:54

Ha a 3/4-d részen van a nagyapa haszonélvezete, akkor nem költözhet be az árverési vevő.

Wildmann # 2014.02.24. 18:45

Bár nem vagyok ügyvéd, de mind a 4 kérdésedre igen a válasz.

De nem ez szokott történni.
Ha jó az ingatlanotok, akkor valaki megveszi a 3/4 részét és többlethasználati díjat kér (ez a hasonló ingatlanok piaci bérleti díjához igazodik). Bár nem tiszta, hogy nagyapának mire van haszonélvezeti joga. Amire tulajdonjoga és haszonélvezeti joga van, amíg él neki, így nektek sem kell bérleti díjat fizetni.

A másik eshetőség, megveszi a 3/4 részt és utána kéri a közös tulajdon megszüntetését. És már van egy teljes ingatlana, vagy megveszitek ti és már realizálta a hasznát.

Reep # 2014.02.23. 00:06

Tisztelt Ügyvédek!

A következőkben kérem a segítségüket!
Édesanyámmal, Nővéremmel, Nagypapámmal élek egy családi házban. Apám nem él velünk, szüleim elváltak.
Az ingatlan tulajdonosi szerkezete: 1/4-rész Nagypapámé tulajdon és haszonélvezeti joggal, 3/4-rész apámé tulajdonjoggal. Édesanyának, Nővéremnek, nekem semmilyen jogunk nincs az ingatlanon. Drága apámnak rengeteg adóssága van, aminek a következménye, hogy a családi házunkat az ő 3/4 részéig árverésre tették.
Kérdéseim a következők:

  1. Amennyiben árverés útján valaki megvásárolja az ingatlan 3/4 részét, akkor mi utcára kerülünk?
  2. Az új többségi tulajdonos kivásárolhatja Nagypapámat az 1/4-részéből, ha Ő azt nem akarja? Gondolok itt közösségi tulajdon megszüntetési eljárásra.
  3. Képes valaki úgy ingatlant venni, hogy összeköltözik a házban élő tulajdonossal?
  4. Amennyiben igen, úgy egymást kerülgetik? Vagy fel van osztva a lakás tulajdonosi hányad függvényében? Konyha, wc, fürdő meg közös?

Kérem mielőbb válaszoljanak, mert ma nagyon megijedtünk, mikor egy illető becsöngetett hozzánk és közölte, hogy licitálni fog az árverésen. :(

Köszönöm előre is!

MajorDomus # 2014.02.22. 20:48

na,ezt kéne egy beszélgetésen tisztázni hármasban!

ObudaFan # 2014.02.22. 10:12

Többlethasználat akkor van, ha a másik tulajdonos, bár szeretné, nem használhatja az ingatlant, el van zárva tőle. Itt nem ez a helyzet.

MajorDomus # 2014.02.21. 23:01

s mi. lenne,ha leülnétek beszélgetni?

joelew # 2014.02.21. 18:08

Az öcsémnek esze ágában sincs beköltözni, hiszen egy jóval nagyobb és korszerűbb családi házban laknak. Az igaz, hogy a két szoba közül csak az egyiket használja az élettárs, de a házban minden egyéb további helyiségből csak 1 darab van. Ezért az elméletileg feles haszonélvezeti jog érvényesítése teljes haszonélvezetet jelent a gyakorlatban a fürdőszobában, a WC-én, a konyhában stb. Jogilag túlhasználat az, hogy nemcsak a fél WC-t, hanem az egészet használja? Vagy minden helyiségben krétával ki kellene jelölni a területeket? De akkor, ha pl. fűti a konyhát, akkor az egészet fűti és akkor a fűtési költséget is meg kellene osztani a haszonélvezet arányában.

ObudaFan # 2014.02.20. 22:07

Ha az öcséd be akarna költözni, ezt megtehetné, mert nincs az egész 1/1 hányadon haszonélvezet.

MajorDomus # 2014.02.20. 21:52

ha nem használja a fél lakást,akkor miért fizetne többlethasználati dijat?

joelew # 2014.02.20. 17:24

Nincs most lehetőségem az öcsém részének megvételére, irreálisan magas árat kér érte, gyakorlatilag majdnem annyit, amennyiért most el lehetne adni beruházás nélkül. Ha jól értem, akkor a túlhasználat címén nincs jogalapja a követelésnek, az élettárs nem tulajdonos. Továbbra sem értem, hogy a gyakorlatban hogyan kell biztosítani az ingatlanon a 1/2 haszonélvezeti jogot. Mi illeti meg az élettársat? Talán nem voltam elég világos, az ingatlan nincs kiadva, az élettárs lakik benne egyedül - ráadásul csak az egyik szobát használja - és a rezsit is ő fizeti teljes egészében. Az internet szerint helyben nincs kiadó lakás és nem is keresnek. Az csak az öcsém képzeletében él, hogy havi 40000 Ft-ért ezt a vizes belső falu házat ott valaki kivenné vagy kivette volna.

MajorDomus # 2014.02.19. 21:36

egyszerübb ha megfogadod kbs tanácsát!

eladni ugysem tudnátok haszonélvezettel terhelve senki sem veszi meg!
nem tudnátok a haszonélvezőt kitenni!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.19. 18:34

Te kérdezted, mit tehetnél az élettárs érdekében.
amint lehet, az ingatlan eladásra kerül. ” Ez viszont nincs egészen összhangban a korábbi előadásoddal - ugyanakkor nincs ellentétben azzal, hogy addig is megvedd az öcséd részét. Már ha komolyan gondoltad azt a kérdést.

Az élettársnak csak az ingatlan 1/2 hányadán van haszonélvezete.

A többire meg már kérdés nélkül is válaszoltam.

joelew # 2014.02.19. 17:56

Nincs szándékomban megvenni az öcsém részét, amint lehet, az ingatlan eladásra kerül. A kérdés az, jogosan követelhet-e az öcsém, akinek esze ágában sincs a házban lakni, túlhasználat címén havi díjat? Saját maga megállapítva, hogy havi 40000 Ft-ért lehetne kiadni a házat és 1/4 rész után 10000 Ft jár neki. Az élettárs csak a haszonélvezeti jogával szeretne élni. Hogyan kell ezt biztosítani neki?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.19. 17:32

Megveheted az öcséd részét, és átengedheted a használatot az élettársnak.
(Használati díjat egyébként csak akkor lehet követelni a tulajdonostárstól, ha ő rekeszti ki a többi tulajdonost a birtoklásból.)

joelew # 2014.02.19. 17:18

Tisztelt Fórumozók!

Édesapánk végrendeletében a házra, melyben ketten az élettársával már 8 éve laktak, haszonélvezeti jogot adott élettársának. Tulajdonilag akkor már a ház csak fele részben volt az övé, 1/4 és 1/4 részben örökléssel az öcsémmel birtokoltuk a tulajdonjog másik felét. Öcsém kezdetektől fogva minden eszközzel próbálta elűzni az élettársát apám mellől, szerencsére sikertelenül. A ház Csurgón található, erősen felújításra szorulna és osztatlan: 1 konyha, 1 előszoba, 1 étkező, 1 fürdőszoba wc-vel és 2 szoba található benne, az egyik csak a másikból közelíthető meg. Az öcsém bíróságra vitte az ügyet és 1/4 tulajdonrészére túlhasználat címén havi 10000 Ft-ot követel visszamenőleg 2013 január 1-től és ezután havonta az élettárstól, valamint a teljes perköltség megfizetését. Apánk 2012 május végén hunyt el. Az öcsém jól menő vállalkozó, az élettárs egy kisnyugdíjas. Öcsém és én is másik városban lakunk, a házat el akarjuk adni. A magam részéről támogatom, hogy az élettárs haláláig a házban lakjon. Mit tehetnék az élettárs érdekében?

MajorDomus # 2014.02.10. 21:27

vörös
igaza van!
mint haszonélvező nem is köteles közös költséget fizetni,mert nem tulajdonos!
a társasház jogszerűen járt el!

más kérdés,hogy az esetek 99%-ban,a lakásban élő Juci néni fizeti a közös költséget is mint h.élvező
a szolgáltatók számlái viszont a szerződő felet terhelik ha ez a h.élvező,akkor őt!

ObudaFan # 2014.02.10. 14:07

Ibolyka22

  1. Annak a budapesti kerületnek a polgármesteri hivatalán érdeklődj, amelyiktől bérled a lakást, mert ez a helyi szabályozásra tartozó kérdés.
  2. A haszonélvező tartozását nem lehet ráterhelni a lakásra. Persze, ha már most van valamilyen tartozása, aminek a fedezetét elvonjátok az ajándékozással, az más, akkor az ingatlanból végrehajtható a követelés.