Telekhatár - rendezés


nanemaaa # 2016.05.10. 06:40

Backrau

  1. A telek határán, úgy, hogy teljes területével a saját telkeden álljon. (alaptest elvileg kinyúlhat a közterület alá)
  2. Nem.
  3. Amit nem kérdeztél: A helyi építési szabályzat előírásait be kell tartani.
Backrau # 2016.05.10. 12:19

Na ez jó hír. Már csak azt kellene megtudnom, hogy az úttól hány méterre lehet a kerítés? Honnan az én tulajdonom és mennyi közterület.

MajorDomus # 2016.05.10. 18:29

Földhivatal, térképmásolat!

nanemaaa # 2016.05.11. 06:34

földmérő

MajorDomus # 2016.05.11. 19:50

Is.
De szerintem már nyilvántartott terület.

pir75 # 2016.05.13. 18:26

Mindigsejtettükhogyaszomszédházaátnyulikatelkünkre,mostazonbankiméréskorkiderült,hogyezigyisvan.Tehátkb.10cm-reideátvanésmégezutánkövetkezik40cmjárda.milehetilyenkortenni?

MajorDomus # 2016.05.15. 20:18

Először is olvashatóan leirni a kérdést.

pir75 # 2016.05.16. 19:25

Bocs. Elromlott a billenytyüzet. Tehát. Rég selytettük hogy a szomszéd háza átlóg a telkünkre. A napokban kimérette a telkét /hátsó kerités épités kapcsán/ Beigazolódott igazunk van kb. 20 cm.-re átlóg a háza.Ezentul még 30 cm járda. Az eresze pedig 80 cm.-re lóg át.Mit lehet tenni mivel ez igy nincs rendben?

Bea1 # 2016.05.17. 05:15

mikor épült az a ház?

pir75 # 2016.05.17. 10:23

kb. 25 éve.

nanemaaa # 2016.05.17. 13:40

Mivel a házat nem lehet arrébb tolni, a megoldás csak a telekhatár módosításában leledzik. Kérdés, hogy a szomszéd hajlandó-e megvenni a telekrészt, vagy olyan telekhatár-rendezést kell kitalálni, ahol a telekterületek a nyomvonal módosítását követően is változatlanok maradnak. Egy biztos, megoldást találni csak az érintettek közös akaratával lehet. Ennek hiányában birtokvédelmi per elé nézel.

Jutka87 # 2016.05.17. 19:22

1996-ban vettük meg a telket a rajta álló házzal. 2000-ben építkeztünk rá. A mai nap folyamán új kerítést csináltattunk, amit az eredeti nyomvonalára akartunk rakni, de az egyik kedves nő aki az utcában lakik megjelent a jegyző helyettesével, hogy a kerítést vigyük bentébb pár méterrel, mert ott van a telekhatár. Mi mivel a jegyző helyettese közölte ezt, így meg is tettük.
Viszont így mi telekhatárunk sokkal bentébb van, mint a mellettük lévő összes többi. Állításuk szerint mindenkinek annyival kell bentébb vinnie a kerítést, mint ahogy a miénk van.
Kérdezem én Jogosan jártak-e el ebben az ügyben. Illetve volt egy gázcsonk a telekhatáron belül, ami most a telekhatáron kívülre került a kerítés elmozdításával.

Mi a teendő ebben az esetben? Kinek volt igaza?

lajcsó # 2016.05.17. 20:01

"Mi a teendő ebben az esetben?"
Ki kell méretni a teleket! Igaz, hogy pénzbe kerül, de mindenkinek lesz mihez tartania magát!

MajorDomus # 2016.05.17. 20:45

Ha olyan birka vagy,hogy szóbeli közlésre hagyatkozol!?

nemo2525 # 2016.06.15. 10:50

Tisztelt Szakértők!

Tanácsot szeretnék kérni. Vásároltunk egy telket 2 hónapja. A telket megtekintettük, a tulajdoni lap rendben volt, nem volt rajta semmilyen teher, semmilyen bejegyzés.
Tudtuk, hogy az egyik oldalkerítés egy rész rossz helyen van, a telekhatártól kb. 1,4 méterrel beljebb, a mi kárunkra. Ott korábban egy ház volt, amit az előző tulajdonos lebontott és ennek a tetejére eszkábált egy kerítést. A szomszéd telek talajszintje 1-1,5 méterrel magasabban van, mint a miénk. A házfal ezért nem került teljesen elbontásra, mert különben a szomszéd telke leomlana hozzánk.
Mi most szeretnénk ezt elbontani és normális, erős kerítést építeni a telekhatárra. Omlásveszélyes és nem esztétikus így.

Földmérő kimérte a telket, azokon a méréseken és valamilyen központi adatokon továbbra is azok az adatok vannak, amivel megvásároltuk a telket, amit mi is szeretnénk helyreállítani.
Szerződéskötéskor az ügyvéd azt mondta, hogy mivel nincs a tulajdoni lapon, hogy a szomszéd elbirtokolt volna az előző tulajdonostól területet, az elbirtoklásra vonatkozó 15 év újra kezdődik az új tulajdonosokkal. A kérdéses területen a szomszédnak nincsen semmi, még fű sincs ültetve.

Megtehetjük-e, hogy a saját telkünkön belül maradva, a telekhatárra építünk kerítést(megóvva az szomszéd telkét is)? Kell-e bárhova bármilyen bejelentést tennünk, engedélyt kérnünk? Szomszédot kell erről tájékoztatni? Ő perelhet minket emiatt? Kinek ítélhetik a telekrészt?

Köszönöm segítségüket előre is!

nanemaaa # 2016.06.16. 06:47

nemo2525
Elég egy kérdést egy topicban feltenni.

Zsuzsu14 # 2016.08.25. 05:40

Tisztelt Szakértő/Szakértők!

Most vettünk egy házat. A ház tűzfalra épült, ami így nyilván közös a szomszéddal. Az adásvéteikor derült ki, hogy a tulajdoni lapon van egy + épületrész bejegyzés. Vagyis a szomszéd átlóg és ráépült az én alapomra (sorház szerű és 2-2 háznak egyszerre csinálták meg az alapot), ez van bejegyezve , ennek következménye az, hogy a ház folytatásában húzta meg a kerítést, így a kertemből is eltulajdonított valamennyit.Az eladóm szerint 35-40 m2. Az eladóm tájékoztatott és én ennek tudatában vettem meg a házat és szeretném rendezni a szomszéddal a határokat. A szomszédom 1 - 1,5 éve vette meg az ő házát. A házat 2001-ben kaptak használatbavételi engedélyt. Eredetileg valami drótkerítés volt 15 éve felhúzva, aztán a legelső tulajdonos , ezt lecserélte betonalapú kerítésre és falécekre. Mindkét háznál új tulajdonos van (szomszéd 1,5 éve, én most). Mi van akkor ha a szomszéd nem akarja megvenni azt a 35 m2-t (házrész+kertrész)? Új tulajosnosok esetében mi az elévülési idő (mert most már verjük a 15 évet elméletileg, de hát mi honnan tudjuk, hogy valóban mi mikor került oda)? Ha perre megyünk mi lehet a vége?

Köszönöm a hozzászólásokat és a szakértői megnyilvánulást.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.25. 10:52

Az elévülés itt nem játszik, a kérdés az, hogy elbirtokolta-e a szomszéd azt a telekrészt. Szerintem nem állsz jól.
Nem közös tulajdonú az az ingatlan véletlenül?

Zsuzsu14 # 2016.08.26. 13:28

Nyilván elbirtokolta a szomszéd a telekrészt, mert az én földterületem nála van és a kerítés így nem jó helyen. Egyébként onnan derült ki, hogy a tulajdoni lapon nekem be van jegyezve egy építményrész (tehát a szomszéd házának egy része is az enyém :-) ). Aztán lekértük a térképet és ott egyértelműen látszik, hogy az ő háza átlóg az én területemre. És ahogy átlóg, annak folytatásában lett a kerítés felhúzva, így lett az én telkem egy része nála.
Egyébként nem közös tulajdonú és nem is osztatlan közös. Mindkét ingatlan önálló helyrajzi számmal rendelkezik.
Az én kételyeim onnan erednek, hogy a szomszzéd 1,5 éve tulajdonos csak és nem is biztos, hogy tudja, hogy átlóg + 2011-es bejegyzésű minden és a 15. évbenn vagyunk ......
Felajánlom neki, hogy méresse ki és vegye meg a területet, de mit csinálok, vagy mire számítsak, ha nem akarja. Pereskedés esetén mire lehet számítani?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.26. 16:47

a tulajdoni lapon nekem be van jegyezve egy építményrész
Ezt már elsőre sem értettem.

Emese2040 # 2016.08.30. 17:06

Tisztelt Címzett!

Az alábbi üggyel kapcsolatban szeretném véleményét, tanácsát kérni.
2012. decemberébe vásároltunk egy kertes házat Budaörsön.
A probléma, hogy mint kiderült, az összes közmű csonkunk (csatorna, víz, gáz) egy, az előző tulajdonos által túlbirtokolt és lekerített, az Önkormányzat területére eső utcafronti részre esik.
Tudtunk arról, hogy 2001-ben már folyt levelezés az előző tulajdonos néhai édesanyjával (az akkori tulajdonossal), de az, hogy a közmű csonkok is erre a területre esnek, csak akkor derült ki, amikor 2013. szeptemberében saját költségen kimérettük a telket.
A ház 2009.decemberében kapta meg a használatbavételi engedélyt.
A közművek engedélyeit az alábbi dátumokkal hagyták jóvá:
csatorna: 2009.10.10,
víz: 2009.10.15.
gáz: 1999.03.hó, majd fűtéskorszerűsítés miatt 2013. január.
Épület feltűntetés: 2010-ben be lett adva, de végül a Földhivatal hibájából csak 2013-ban valósult meg.
Sem az épület feltűntetésnél, sem a használatbavételi engedély kiadását megelőző a helyszíni szemlék, ellenőrzések során nem derült ki a probléma, mint ahogy egyetlen közmű tervénél és engedélyezésénél sem.
Az Önkormányzat jelenleg elzárkózik a probléma megoldásától (terület megvásárlása), bár korábban kerestük a mindkét fél számára előnyös megoldást.
Mivel ezen a területen az egyik sarokban egy villanyoszlop is található, javasoltuk, hogy úgy vásárolhassuk meg ezt a területet, hogy az oszlopot kikerítjük. Budaörs főépítésze azt mondta, hogy ennek semmi akadálya és készíttessünk egy elvi változási rajzot a megbeszélteknek megfelelően. A kért anyagot kísérő levéllel 2015.07.17.-én el is küldtük.
Az építési osztály 2014. végén áttette a szabályozási vonalat a valós kerítésünk vonalába (jelenleg is ott fut a szabályozási vonal), a Műszaki Ügyosztály elzárkózva az alábbi állásfoglalást küldte 2015.októberében:
"A megvásárolni szándékozott terület eladása közútkezelői, továbbá közmű-üzemeltetési érdekekkel ellentétes, ezért azt Budaörs Város Önkormányzatának nem áll módjában értékesíteni az Ön részére.
Amennyiben a kerítést nem kívánja áthelyeztetni a tényleges telekhatárra, lehetősége van közterület használati megállapodás kötésére. ( Telefonos tájékoztatásuk alapján csak határozatlan idejű szerződés jöhet szóba, amelyet bármikor felmondhatnak.)"
Kérdés? Mit tehetünk? Kötelezhetőek vagyunk a kerítés visszahúzására és a közmű csonkok áthelyezésére (ez közművenként kb. 1,5-2millió forint)? Nincs ennyi pénzünk. Mik lehetnek a következmények?
Megtisztelő válaszát, javaslatát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Kocsis-Deli Emese

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.30. 18:14

Mióta van ott az a kerítés?

bbgin # 2016.09.08. 09:19

Tisztelt Címzett!
2016. áprilisban vásároltam egy 716nm telken álló házrészt 1 / 4 megosztási tulajdonnal.
A telken a sajátommal együtt 3 házrész található melyek 1 ! 4 – 1 / 4 és 2 / 4 arányban osztottak el.
A nem hitelesített használati megosztásban az én telekrészem 13.00 m X 9.7 méter így az 1 / 4 179nm2 helyett csak egy kerítéssel elválasztott 126.1 nm2, élvezhetek.
Gondoltam pontosabban utánajárok így lekértem a tulajdoni lapomat, amiben sajnos ugyan úgy csak 1 / 4 részként van feltüntetve. Kérdésem a következő! Hogy és miként tudom meg a valós négyzetmétereket, és ha a sejtésem beigazolódik, miként tudom azt orvosolni.
Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel : Imre József

lajcsó # 2016.09.08. 13:11

A terület matematikai felosztása helyes volt. A terület(ek) természetbeni meghatározása, vagy a mérésed pontatlan.

MrWatson # 2016.09.10. 09:52

telekhatár-rendezésben mit tanácsoltok a következő esetben:

Van egy telek amit szeretnénk megosztani (jelentősen) és van mögötte (mellette, azaz csak az én területem mögött) mégegy ugyanolyan besorolású zárvány-telek ami az én tulajdonom (azzal pedig egyesíteni szeretném).
A megosztásnál a tőlem leválni akaró szomszéd telekmérete picivel kissebb mint a minimális telekméret. A hátsó telek még ennél is kissebb.
A kisebb telek (leváló) mérete is nagyobb lenne (mint a korábbi kisebb zárvány volt) és a zárvány is megszünne, azaz kedvezőbb összállapot alakulna ki.

Építési hatóság véleménye (egyenlőre szóban) hogy 10%-os tolerancián belül van a leváló telekméret ezért engedélyezné a megosztást.

Én azonban nem telkmegosztást szeretnék, hanem a két telek telekhatárát módosítani és ez esetben nem akarja engedélyezni, mert akkor a régi határvonalnak (kerítésnek) és a módosítás utáni határvonalnalnak (kerítésnek) nincs közös pontja (=minden pontja arrébb csúszik jelentősen).
Ha pedig bírósgára mennék megzsarolt az építési hatóságos ügyintéző, hogy ne tudjanak nekem igazat adni, akkor a telekmérettel is elgáncsol.

Földhivatal- telekalakítási eljárásnál (ahol földmérővel járok el) kikérik a véleményét és ezt megteheti? (gondolom igen)

Ha előzetesen a megosztáshoz írásba adja hogy a telekméret ott rendben lenne, akkor a bíróságon van mit keresni ha a többi feltétel (utcafront...stb) rendben van és a bíró is úgy ítélné meg hogy nem kell közös pontja legyen a régi és új telekhatárnak?

(megj.: A választást az is okozza hogy megosztásnál olyan közmű feltételt is támasztanának amit telekhatár módosításnál nem. ) Köszi előre is a véleményeteket!