Telekhatár - rendezés


alfateam # 2017.03.22. 16:40

Azért mert nyugatabban tudnák aludni ha rendbe lenne rakva papíron.
Akkor indíts el egy elbirtoklási eljárást.
Ha arra vársz, hogy valaki más lépjen akkor elbuktad az ügyet.

Attis74 # 2017.03.22. 18:51

Köszönöm az információt alfateam!

De mit kell tennem, hogy álljak neki, kinek nyújtsam be az elbirtoklási eljárást?
Van-e esély rá, hogy a területet nekem adják?

Attis74 # 2017.03.22. 20:06

Köszönöm nonolet! Alighanem belevágok.

MajorDomus # 2017.03.22. 20:15

Ügyvéd,biróság !

nanemaaa # 2017.03.23. 06:33

Attis74
Ha közterületként van nyilvántartva, akkor nem.

MajorDomus # 2017.03.23. 23:21

Akkor jobb ha csendben maradsz!

T. Mónika72 # 2017.03.25. 14:48

Üdvözletem Mindenkinek!
Tanácsot szeretnék kérni.
Adott egy telek két házzal.Egymás mellé vannak építve.Múlt év decemberében eladtuk az egyiket a fél telekkel.A másikban Én lakom. Három nappal ezelõtt megjelent az új tulajdonos és levâlasztotta a telket de nem a felénél ami a szerződésben volt hanem 85-centivel az én részemre átlógva. Amikor megkérdeztem miért nem a felénél válassza le az volt a válasza,hogy az én házam átlóg az ő telkére 2-métert és az a terület neki jár. Így még elvett tőlem 85-centi részt. Az lenne a kérdésem,hogy jogosan húzta ki a házrészem alól a területet?

drbjozsef # 2017.03.25. 18:48

Mónika,

ha egy telek, akkor nincs "ő telke". Csak közös.

Ha a két lakás egyforma alapterületű, akkor nincs olyan, hogy átlóg. Egyáltalán nem kell a telek közepén lennie a háznak, az egyik sarokban is lehetne.

Egyforma a két lakás alapterülete?

Ha igen, akkor a ház körüli maradék kertet meg kell felezni, és kész. Bármilyen vonal mentén, cikkcakkban, akárhogy, csak négyzetméterre fele-fele legyen.

Ha pontosra akartok menni, akkor földmérőt kell hívni, az 30-50ezer forint, de kiméri hivatalosan.

Nehagyd, hogy elvegyen a tiedbol, kesobb, esetleges eladasnal megszivod.

T. Mónika72 # 2017.03.25. 18:53

Köszönöm a gyors választ. Lehet hogy nagy idegességemben nem fogalmaztam pontosan.(Elnézést kérek érte.) A házak már külön helyrajzi számmal rendelkeznek. És az adásvételi szerződésben a telek felezve lett. Ki lett méretve földmérővel pontosan. De nem ott van a kerítés ahol annak lennie kell hanem az én oldalamon a felétől beljebb. Azzal indokolta hogy az én házam nagyobb és átnyúlik az ő területére. Mivel azt nem tudja használni elveszi onnan ahol tudja. A kertemből.

T. Mónika72 # 2017.03.25. 18:57

Most olvastam a másik választ. Köszönõm. Az én házam nagyobb 28 négyzetméterrel.

drbjozsef # 2017.03.25. 19:08

Akkor itt a pontos szerződés ismeretére lenne szükség.

Valszeg még az is pongyola, hogy "fél telekkel" eladtatok.

Ha ki lett mérve, földmérővel, akkor hogyan lett ez bevezetve az adásvételibe?

Mi szerepel pontosan az adásvételiben?

Ha az osztatlan közös tulajdon felét vette meg, akkor mivel a Te lakásrészed nagyobb, akkor jogos lehetne, hogy neki ezzel arányosan nagyobb telekrész járjon. Hiszen az övé kisebbet foglal el. De ez elég hulyeseg lenne, mert egy lakás es egy telek negyzetméter ár eléggé más, nem összevethető.

Ha konkrétan az egyik házfelet és _a_teljes_telek_felét_ vette meg a szerződés szerint, akkor nem jár neki nagyobb resz, de mivel a haza kisebbet fogalal el a sajat reszebol, ezert neki a haz koruli (hazakon kivuli) telekreszbol ertelemszeruen egy nagyobb rész jar.

Ha pedig a hazfelet es a _maradek_telek_ felét vette meg, akkor egyértelmű, hogy a maradek telket kell felezni, annak jar a fele, tehat a teljes haz+telek neki kisebb lesz, neked meg nagyobb (mert nagyobb a lakasod).

De mit mert a foldmero? Nem azt, hogy hol kell huzodnia a keritesnek? Ez lenne a lenyege.

T. Mónika72 # 2017.03.25. 19:31

Le is van rajzolva hogy a telek középen van elválasztva. Mindenkinek az 1141 négyzetméterből egyenlő arányban 570,5-négyzetmétere van.

T. Mónika72 # 2017.03.25. 19:35

Jól látszik hogy az én házam nagyobb és utána egyenesen folytatódik a határvonal. Ezért nem értem miért vette ki a házam alól azt a 28 négyzetmétert és tolta át hozzám a kerítést.

T. Mónika72 # 2017.03.25. 21:37

Tisztelettel. Csak annyi lett volna a kérdésem hogy ha a földmérő kimérte a felét,le lett rajzolva,iktatva lett akkor jogosan veszi el azt a területet vagy sem. Ha el szeretném adni az én házam hogy magyarázom meg a vevőnek a méter különbségeket?Eddig még erre a kérdésre nem kaptam választ.

MajorDomus # 2017.03.25. 21:50

Tessék!
Ha önálló helyrajzi száma van a háznak,akkor önálló telekrésze is van,mert különben nem lenne önálló ingatlan!

Tehát a földhivatalban lévő térképmásolat szerint illeti meg a telekrész,s nem aszerint,hogy te mit mérettél ki a földmérővel!

Immaculata # 2017.03.26. 06:05

T. Mónika72

Az ingatlanotok osztatlan közös tulajdon. Társasházként működtök, így a lakások külön albetétben vannak.

Ha eladáskor úgy adtad el vevőnek a fele részt, hogy megállapodtatok a használatban, akkor ahhoz kell tartania magát.

Kérhetsz birtokvédelmet a Jegyzőtől, mert amennyiben nem tiltakozol, egy idő után az a használat fog fennmaradni, ami jelenleg van, nem az, ami a földhivatalba be lett nyújtva.

T. Mónika72 # 2017.03.26. 07:54

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!

drbjozsef # 2017.03.26. 17:46

Mónika,

a megkötött szerződéseteket nézzed át jó alapaosan, és azt gondold át.

Nyilván nem egy "fél házat" vagy "fél ingatlant" vett, ilyet nem írnak egy szerződésbe. Ha önálló albetétként van külön helyrajzi száma az épületnek, akkor azt vette meg szerződés szerint (feltételezem), ott nincs kérdés, köze nincs hozzá, hogy a Tied nagyobb-e, milyen színű, vagy hogy forog-e kacsalábon.

A kérdés, hogy a telek hogyan szerepel a szerződésben. Ha négyzetméter szerint, vagy térképszelvény szerint, akkor megint nem kérdés.

Be kell tartani, vagy tartatni a szerződést. Én látatlanban inkább azt gondolnám, hogy nincs igaza, és neked van igazad, de ezt biztosra csakis a szerződés pontos ismerete alapján lehetne eldönteni.

drbjozsef # 2017.03.26. 17:47

(megj: ha csak két lakás a ház, akkor egyáltalán nem biztos, hogy társasházkén működtök, arra még nem kötelező ez a forma.)

MajorDomus # 2017.03.27. 20:49

Itt biztos hogy nem!

dszusi # 2017.03.31. 04:42

Tisztelt Fórum!

A problémám az lenne, hogy egy osztatlan közös telek felének a tulajdonosa vagyok, melyen van a felújításra szoruló házam.Az én részem per és tehermentes de a másik tulajdonosnak a házára több tartozás terhe is be van jegyezve a földhivatali tulajdoni lapon.
A kérdésem az, hogy ha elúszik a szomszéd háza a házára terhelt tartozások miatt elveszhet e az enyém is mivel a két ingatlan egy helyrajzi számú telken van?
Illetve ennek elkerülése érdekében érdemes lenne e kiméretni az én részemet?
Mi ennek az ügymenete, költségei?
Korábban erről mikor az önkormányzat építési osztályán érdeklődtem azt mondták telekmegosztásnál a megosztás után kialakult résznek valamekkora m2-t el kell érnie.Ez hány m2?
230 m2 a bejegyzett tulajdoni hányad nagysága ami a nevemen van.
Köszönöm előre is a választ!

dszusi # 2017.03.31. 11:16

Tisztelt Fórum!

Az egész telek 460 m2 a földhivatali nyilvántartás szerint.
8/16-od rész illetősége az én nevemen van, 8/16-od részilletősége a szomszédén.
Eredetileg közös udvar volt de megegyezés szerint most le van kerítve.
Megnézve az e-tulajdoni lapot fel vannak tüntetve milyen tartozások lettek bejegyezve, a szomszéd szól is róla mikor jött a földhivataltól a levél.
Az miatt aggódok, ha esetleg nekik elvész a tartozások miatt a házuk, veszélybe kerülhet e az enyém is mivel egy telken van a két ingatlan még ha le is van kerítve kik saját része.
Ezért kérdeztem jobb lenne e kiméretnem, így 230m2-es lenne az én telkem is és az övé is.
Köszönettel!

drbjozsef # 2017.03.31. 13:56

Nincs értelme. Akkor is közös tulajdon maradna, ha kiméreted, ebből nem tudtok két önállóan forgalomképes ingatlant csinálni a mérete miatt (minden bizonnyal, bár nem ismerem a helyi rendeletet). De ha már végrehajtás alatt van az ő része, addig amúgy se nagyon tudnál nagyon semmit csinálni.

Ha úszik a háza, az azt jelenti, hogy az Ő 8/16-od részét árverezik el. Annak lesz egy másik tulajdonosa, egy másik tulajdonostársad, aki a használati szerződés alapján veheti birtokba a szomszédod részét. A tiedet nem fogja érinteni.

Persze, mivel osztatlan közös, egy kellően rosszhiszemű új tultárs meg tudja keseríteni az életet, és ezt nem csak az együttélésre értem, de a jogi dolgokra is.

MajorDomus # 2017.03.31. 23:13

Mondjuk használati megállapodás?

Katyu # 2017.04.11. 09:58

Tisztelt Fórumozók

Vettem egy telket ami elvileg 809 m2, kifizettem nevemre került de a földmérő mikor kijött felmérni közölte velem, hogy a hátsó szomszéd 1,1m el belóg az én telkemre ráadásul az a telek egy 1,2m el feltöltött telek zsalukővel a szélén.
Igazából engem nem is érdekelne ez a pár m2 annyival kevesebb füvet kell nyírni de így a telek nagysága nem éri el a 800 m2 és azon a területen ez a legkisebb telekméret amire építési engedélyt kaphatnék.
Mit tehetek, hogy kapjak építési engedélyt és a jó szomszédi viszonyt se ássam alá egyből egy perrel.

szép napot