Telekhatár - rendezés


groszfater@gmail.com # 2016.11.01. 11:38

AMIG RENDEZETLEN A TELEK, NEM ENGEDNEK ÉPÍTKEZNI

Kik azok akik nem engednek építkezni és hányan vannak !?

Sarah7525 # 2016.11.01. 09:49

Tisztelt Fórumozók, Tisztelt Jogászok!

11.kerület Hegyvidéki részén vettem 1500 nm-es építési telket, tudtam előre, hogy rendezetlen, az utca felöli frontot rendezni kell.
A rendezési tervben a telek határ a tulajdonomon belül esett, beszéltem az önkormányzattal, és azt mondták, hogy az a szokás, hogy ingyen felajánlom az önkormányzat részére.
AMIG RENDEZETLEN A TELEK, NEM ENGEDNEK ÉPÍTKEZNI
az én drágán megvett földem darabjáért az önkormányzat nem akar fizetni
mi a lehetőségem az ügyben, mi a bevett gyakorlat ilyenkor?
mi lehet a menete a kimenete ha ügyvédhez fordulok?

groszfater@gmail.com # 2016.10.28. 19:55

Az még kevés, bizonyítani kell ,hogy jóhiszeműen járt el...
De egyébként még az sem biztos,hogy túl-építkezett.

groszfater@gmail.com # 2016.10.28. 19:51

feltéve ha kéred annak bírósági megállapítását!

lajcsó # 2016.10.28. 19:18

Esélyes lehetsz az elbirtoklásra, feltéve ha kéred annak bírósági megállapítását!

Pinokio # 2016.10.28. 18:08

Sziasztok!
Az esetem a következő, amiben szeretnék tanácsot, véleményt kérni.
25 éve vettem az eladó által kiméretett, cölöpkarókkal kitűzött építési telket. A házat a kitűzött területre a telek teljes szélességében megépítettem az akkori rendezési tervben előírtak szerint. A szomszédos sarki telekre most kezdett építeni a telek második tulajdonosa.A munka folyamán GPS kimérés alapján kiderült, hogy a telke keskenyebb mint a helyszínrajz szerinti méret. Állítása szerint én túlépítettem a telkemen és az én telkem, házam van rossz helyen. A telkem szélessége megegyezik a helyszínrajzon megadott szélességgel. A szomszédom követeli a kerítésem arrébb rakását, viszont így az én telkem lenne kisebb. Ügyvédhez fordult és bírósági pert fog kezdeményezni. Milyenek a kilátásaim ebben az ügyben, illetve mi egy ilyen esetben a bírósági per menete.
Köszönöm a segítséget.

nanemaaa # 2016.09.28. 07:05

Nem biztos, hogy hibáztak. Ehhez ismerni kellene a rendezés elvét, algoritmusát, hogy ilyet ki lehessen mondani. Én úgy képzelem, hogy az alapelv talán a területek elsőbbségét próbálta érvényre juttatni. Bár az én telkemből is elvitt pár m2-t.
Egy biztos. Ha a szomszédok között a telekhatár tekintetében vita támad, annak orvoslása - közös megegyezés hiányában - kizárólag a bíróság jogköre.

Frici12 # 2016.09.27. 11:35

Szia nanemaaa.
Igen értem. Csak tudod az ember igazság érzete nem igazán érti. A kb. 120 éve létező fal nem tud elmenni sok-sok cm. Még egy földrengés sem viszi el csak össze dönti. Valaki-(k) hibáztak. Nem az állam ? Mert gondolom annak idején az állami szerv v. vakik mértek.

nanemaaa # 2016.09.26. 07:29

Grósztata!
Nem tudom, honnan vetted az általad beidézett jogszabályt, de valószínű, hogy valamelyik fiókban találtad. Már elvi telekalakítási engedély sincs jó pár éve!
Próbálkozz a 373/2014. (XII.31.) Korm rendelettel. ;)

nanemaaa # 2016.09.26. 07:16

Frici12
A települések alaptérképeinek digitalizálása okozhatja a problémát. Pontosan nem lehet megmagyarázni, hogyan is, de lényeg, szinte minden településen vannak ilyen "telekhatár elvándorlások". Tudok olyan helyet, ahol akár métereket mentek arrébb a telekhatárok az egész településen. Hogy ezt miért nem lehetett normálisan megcsinálni, arról fogalmam sincs.

Azzal viszont nem értek egyet, hogy egy egész utcát nem lehet arrébb költöztetni. Láttam már olyan bírói ítéletet, ahol egy egész utcára kiterjedően (szintén elcsúsztak a telekhatárok) ítéltek meg telkenként kártérítéseket. Bár igaz, hogy ehhez mindenkinek perelni kellett a szomszédját.

groszfater@gmail.com # 2016.09.25. 10:00

Szó-sincs önkormányzatról...

groszfater@gmail.com # 2016.09.25. 09:57

5.4.4 A telekalakítási engedély kiadása

Minden telekalakításhoz a földhivatal, mint telekalakítási hatóság engedélye szükséges.

Az engedély ingatlan-nyilvántartási bejegyzéshez az engedélyező záradékot tartalmazó vázrajzon túl külön kérelemre (és amennyiben tulajdonosi vagy vagyonkezelői változással is együtt jár) szerződésre, vagy megállapodásra is szükség van.

A földhivatal köteles vizsgálni, hogy a tervezett telekalakítás megfelel-e az elvi telekalakítási engedélyhez leírt feltételeknek. Az engedély megadását megtagadja, ha

a tervezett telekalakítás a meghatározott követelményeknek nem felel meg,

a telket változtatási, telekalakítási tilalom terheli,

valamely szakhatóság nem járult hozzá.

Immaculata # 2016.09.25. 06:58

Azért, mert nem fogják az egész utcát átköltöztetni.
Telekhatár rendezést akkor lehet elvégezni, ha van önkormányzati ingatlan a sorban és annak terhére rendezik a többiekét. Ha nincs önkormányzati ingatlan, az utolsónak eltűnne az ingatlana, vagy nem kaphatná meg a teljes méretet.

Valószínűleg a '80-as kiméretéshez igazodtak a házak, így a rendezéssel minden ház egy része a másik ingatlanra kerülne.

Egyébként is egy telekhatár rendezéshez az önkormányzatnak, mint szakhatóságnak hozzá kell járulnia, és ehhez biztosan nem fog.

Frici12 # 2016.09.24. 20:30

Ha kell aggódnom az azért van mert a ház kb 120 év alatt "odébb ment" más telkére v. mert a 1980-ban valószínűleg nem jól mértek.

lajcsó # 2016.09.24. 19:39

"Ha az utóbbi, nincs mitől aggódni."
Ugyan miért nem? A magánszemély által megbízott által megbízott földmérő nem tud (pontosan) mérni?

Frici12 # 2016.09.24. 19:04

Elvileg az a földmérő aki észlelte a szomszédunk (építkező) ház alapjának a kimérését. Ez a földmérő egy magán cég embere.

Immaculata # 2016.09.24. 17:05

hete jőtt levél a földmérőktől hogy újra mérik a szomszédok telkeit mert eltérés van az adatokban.

Az önkormányzat küldte a levelet,vagy magánkirendelésre felkért földmérő?

Ha az utóbbi, nincs mitől aggódni.

Frici12 # 2016.09.24. 11:50

Szép napot.
Kérdezni szeretnék.
A szomszédunkban az öregek kihaltak és eladták a telket házzal együtt. A vevő a házat lebontotta és újat kezdett építeni. Itt jön a lényg.
Kb. 1 hete jőtt levél a földmérőktől hogy újra mérik a szomszédok telkeit mert eltérés van az adatokban.
A mi házunk anno. uradalmi épület volt ami annyit jelent hogy kb. 1890-ben épült. A szomszéd felőli fő fal még eredi és arra épült a ház valamint a gazdasági épület-pajta. Ami a telekhatárokat illeti 1980 körül mérték fel a falut. Tehát már jóval ez előtt állt a ház ill. az építmények. A mostani mérések szerint állítólak a házunk kb. 50 cm a szomszéd telkén van. De a ház többmint 100 éve nem ment odébb. Mivel régen a szokás szerint a házak nem a telek határra épültek hanem el kellett hagyni kb. 30 cm csöpögőt és ez volt a "megye". Most aszomszéd reklamál. Ugyan akkor a szomszéd telke az Ő másik szomszédjától kb. 80 cm jőtt el. Magyarul 1980-ban rosszul mértek valószínű.
Mit lehet tenni.
Várom válaszukat.

nanemaaa # 2016.09.12. 09:49

Az a baj, hogy amiről te beszélsz, az nem telekhatár-rendezés, hanem telekcsoport újraosztása. A telekalakítás során az építésügyi szabályzatban foglalt előírások, telekméretek, beépítettség módja és mértéke....stb betartandók.

A telekalakítás engedélyező hatósága egyébként a földhivatal, de abban a települési jegyző, mint szakhatóság kötelező jelleggel közreműködik.

MrWatson # 2016.09.10. 09:52

telekhatár-rendezésben mit tanácsoltok a következő esetben:

Van egy telek amit szeretnénk megosztani (jelentősen) és van mögötte (mellette, azaz csak az én területem mögött) mégegy ugyanolyan besorolású zárvány-telek ami az én tulajdonom (azzal pedig egyesíteni szeretném).
A megosztásnál a tőlem leválni akaró szomszéd telekmérete picivel kissebb mint a minimális telekméret. A hátsó telek még ennél is kissebb.
A kisebb telek (leváló) mérete is nagyobb lenne (mint a korábbi kisebb zárvány volt) és a zárvány is megszünne, azaz kedvezőbb összállapot alakulna ki.

Építési hatóság véleménye (egyenlőre szóban) hogy 10%-os tolerancián belül van a leváló telekméret ezért engedélyezné a megosztást.

Én azonban nem telkmegosztást szeretnék, hanem a két telek telekhatárát módosítani és ez esetben nem akarja engedélyezni, mert akkor a régi határvonalnak (kerítésnek) és a módosítás utáni határvonalnalnak (kerítésnek) nincs közös pontja (=minden pontja arrébb csúszik jelentősen).
Ha pedig bírósgára mennék megzsarolt az építési hatóságos ügyintéző, hogy ne tudjanak nekem igazat adni, akkor a telekmérettel is elgáncsol.

Földhivatal- telekalakítási eljárásnál (ahol földmérővel járok el) kikérik a véleményét és ezt megteheti? (gondolom igen)

Ha előzetesen a megosztáshoz írásba adja hogy a telekméret ott rendben lenne, akkor a bíróságon van mit keresni ha a többi feltétel (utcafront...stb) rendben van és a bíró is úgy ítélné meg hogy nem kell közös pontja legyen a régi és új telekhatárnak?

(megj.: A választást az is okozza hogy megosztásnál olyan közmű feltételt is támasztanának amit telekhatár módosításnál nem. ) Köszi előre is a véleményeteket!

lajcsó # 2016.09.08. 13:11

A terület matematikai felosztása helyes volt. A terület(ek) természetbeni meghatározása, vagy a mérésed pontatlan.

bbgin # 2016.09.08. 09:19

Tisztelt Címzett!
2016. áprilisban vásároltam egy 716nm telken álló házrészt 1 / 4 megosztási tulajdonnal.
A telken a sajátommal együtt 3 házrész található melyek 1 ! 4 – 1 / 4 és 2 / 4 arányban osztottak el.
A nem hitelesített használati megosztásban az én telekrészem 13.00 m X 9.7 méter így az 1 / 4 179nm2 helyett csak egy kerítéssel elválasztott 126.1 nm2, élvezhetek.
Gondoltam pontosabban utánajárok így lekértem a tulajdoni lapomat, amiben sajnos ugyan úgy csak 1 / 4 részként van feltüntetve. Kérdésem a következő! Hogy és miként tudom meg a valós négyzetmétereket, és ha a sejtésem beigazolódik, miként tudom azt orvosolni.
Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel : Imre József

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.30. 18:14

Mióta van ott az a kerítés?

Emese2040 # 2016.08.30. 17:06

Tisztelt Címzett!

Az alábbi üggyel kapcsolatban szeretném véleményét, tanácsát kérni.
2012. decemberébe vásároltunk egy kertes házat Budaörsön.
A probléma, hogy mint kiderült, az összes közmű csonkunk (csatorna, víz, gáz) egy, az előző tulajdonos által túlbirtokolt és lekerített, az Önkormányzat területére eső utcafronti részre esik.
Tudtunk arról, hogy 2001-ben már folyt levelezés az előző tulajdonos néhai édesanyjával (az akkori tulajdonossal), de az, hogy a közmű csonkok is erre a területre esnek, csak akkor derült ki, amikor 2013. szeptemberében saját költségen kimérettük a telket.
A ház 2009.decemberében kapta meg a használatbavételi engedélyt.
A közművek engedélyeit az alábbi dátumokkal hagyták jóvá:
csatorna: 2009.10.10,
víz: 2009.10.15.
gáz: 1999.03.hó, majd fűtéskorszerűsítés miatt 2013. január.
Épület feltűntetés: 2010-ben be lett adva, de végül a Földhivatal hibájából csak 2013-ban valósult meg.
Sem az épület feltűntetésnél, sem a használatbavételi engedély kiadását megelőző a helyszíni szemlék, ellenőrzések során nem derült ki a probléma, mint ahogy egyetlen közmű tervénél és engedélyezésénél sem.
Az Önkormányzat jelenleg elzárkózik a probléma megoldásától (terület megvásárlása), bár korábban kerestük a mindkét fél számára előnyös megoldást.
Mivel ezen a területen az egyik sarokban egy villanyoszlop is található, javasoltuk, hogy úgy vásárolhassuk meg ezt a területet, hogy az oszlopot kikerítjük. Budaörs főépítésze azt mondta, hogy ennek semmi akadálya és készíttessünk egy elvi változási rajzot a megbeszélteknek megfelelően. A kért anyagot kísérő levéllel 2015.07.17.-én el is küldtük.
Az építési osztály 2014. végén áttette a szabályozási vonalat a valós kerítésünk vonalába (jelenleg is ott fut a szabályozási vonal), a Műszaki Ügyosztály elzárkózva az alábbi állásfoglalást küldte 2015.októberében:
"A megvásárolni szándékozott terület eladása közútkezelői, továbbá közmű-üzemeltetési érdekekkel ellentétes, ezért azt Budaörs Város Önkormányzatának nem áll módjában értékesíteni az Ön részére.
Amennyiben a kerítést nem kívánja áthelyeztetni a tényleges telekhatárra, lehetősége van közterület használati megállapodás kötésére. ( Telefonos tájékoztatásuk alapján csak határozatlan idejű szerződés jöhet szóba, amelyet bármikor felmondhatnak.)"
Kérdés? Mit tehetünk? Kötelezhetőek vagyunk a kerítés visszahúzására és a közmű csonkok áthelyezésére (ez közművenként kb. 1,5-2millió forint)? Nincs ennyi pénzünk. Mik lehetnek a következmények?
Megtisztelő válaszát, javaslatát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Kocsis-Deli Emese

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.26. 16:47

a tulajdoni lapon nekem be van jegyezve egy építményrész
Ezt már elsőre sem értettem.