Termőföld kifüggesztés


Erős Pista # 2018.01.19. 15:33

Akkor a 474/2013(XII.12.)Korm.rend.5§(1b)-szerinti nyilatkozat? Bár a szabatos megnevezés, a hiányát nem orvosolja.

Szerintem, ha nagy baj van az alapokkal, akkor a kamara -ha akarna- sem tud csodát tenni. Korábban is átment már, egy jegyzői hiba által "elővásárlótlanított" szerződés.

Jó kérdés, hogy a kamara, milyen "meglepő fordulatokat" tudna tenni, amit utána a (mulasztó jegyző) önkormányzata ne tudna megváltoztatni.
Tudtommal: vétója nincs és nem kérheti az egész eljárás megismétlését sem.

Most azért vagyok itt, hogy megtudjam van-e bármilyen lehetőség a köztes ügymenetre odahatni, vagy finoman megágyazni valamiképp, egy kedvezőbb folytatásnak.

nonolet # 2018.01.19. 16:15

Itt a részletes kézikönyv... benne lesz a megoldás.

http://nak.hu/…zikonyv/file

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.19. 19:26

Szerintem nem kell oda semmi záradék, ez egy téves jogértelmezés. Ha a jegyző nem adta vissza a nyilatkozatot, hanem befogadta és aláírta, akkor ebből a szempontból rendben van. (Találtam a téves jogértelmezést követő ítéletet, de a bíróság is tévedhet.)

Erős Pista # 2018.01.21. 10:20

Egy régebbi, elővásárlótlanított szerződésüknél, a jognyilatkozatok mellékleteként csatolt a jegyző egy jognyilatkozat fénymásolatot, amin szabályszerűen lenyilatkozta a törvényben foglaltakat. Viszont ez a nyilatkozat nem konkrétan a jognyilatkozaton van feltüntetve, hanem egy külön iraton, ezért nem veszi figyelembe a földhivatal.

Az általuk meghivatkozott törvényi kitétel a 2013. évi CXXII. törvény 21.§ (4) bek. alábbi része:

"Ha a jegyző megállapítja, hogy az elfogadó jognyilatkozat az azt átadó elővásárlásra jogosulttól származik, ezt a tényt az elfogadó jognyilatkozaton az aláírásával igazolja, és azt átveszi."

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.21. 12:05

Nem kell mindent háromszor elismételned. Tudom, miről van szó.
Írtam: a megyei mezőgazdasági hatósági szerv döntésével szemben bírósághoz lehet fordulni. A többi a te dolgod. (Az viszont biztos, hogy ha nem meríted ki a jogorvoslati lehetőségeket, akkor kártérítési igénnyel sem léphetsz fel.)

Erős Pista # 2018.01.31. 07:27

Időközben annyi történt, hogy a kamara elkaszálta az összes szerződését az eredeti vevőnek. Most jön az önkormányzati kifogás ideje... (Ahol biztos átnyomják.)

Elég cifra lesz, ha az önkormányzat hibájából korlátozzák az elővásárlók jogait, majd a kamara "kármentő" döntését megváltoztatják a kárukra.

Hallottam egy olyan ötletet,hogy relatív hatálytalanság címén kikezdhető a döntés. Ez ráhúzható később az ügyre, vagy felejtős?

stellacska2 # 2018.02.12. 15:24

Tiszteletem!
Mi a teendőm? Föld adásvételi szerződéseket és egy elővásárlói nyilatkozatot megküldtem a földhivatalnak.A NAK állásfoglalás megérkezett az elővásárló javára.Egy fellebbezést se jött, átküldtem 5 nap kifüggesztés utána földhivatalnak. Majd később kapott az elővásárló egy elutasító határozatot, mert sajnos én mint ügyintéző nem irtam rá a nyilatkozatára, hogy az elővásárló személyesen hozta be és elismeri,h az ő aláírása. Emiatt nem tudja megvenni a 10milliós földet,mert az eredeti vevő javára irta a földhivatal.Mit tudok tenni?A határozatban csak peres eljárás van.

nonolet # 2018.02.12. 15:45

Megfizeted a kárát...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.12. 18:21

Pista, Pista. Hidd el, ha megkérdezed ugyanazt stellácskaként, a válasz akkor is ugyanaz lesz.

stellacska2 # 2018.02.13. 08:18

Nem olvastam, hogy lent már volt egy hasonló kérdés, csak beirtam gyorsan idegességemben.És én tényleg Stella vagyok, nem Pista. :-)

lajcsó # 2018.02.13. 11:25

"Mit tudok tenni?"
Tulajdonképpen semmit. Te hibáztál, így a vevő jogszerűen szerezte meg a föld tulajdonjogát.
Még arra lennék kíváncsi, hogy az elővásárlásra jogosult megelőzte volna-e a vevőt, vagy azonos volt a sorrend?

alfateam # 2018.02.13. 12:12

Stella!
Igyekezz, minél hamarabb fellebbezni nehogy kicsússz a 30 napból.
Nem hibáztál a Földhivatal járt el hibásan.
Hiánypótlásra kellett volna felszólítania az elővásárlási jog jogosultját nyilatkozattételre...

Erős Pista # 2018.02.23. 09:25

Tudom hihetetlen, de újra Pista vagyok!

Időközben annyi történt, hogy -bár a jegyző megígérte, hogy elutasítást fogja szorgalmazni- az önkormányzat megváltoztatta a kamarai elutasítást. Arra hivatkozással, hogy a kamara túlterjeszkedett a hatáskörén, amikor a jegyzői hiba miatt új kifüggesztést javasolva, elutasította a vevőt.

Úgyhogy, most jön részemről a bírósági adok-kapok? Vagy előbb kamara fog -ha akar- pereskedni az önkormányzattal és csak azután következek én?

Üdv: Pista, aki nem Stella

lajcsó # 2018.02.23. 11:11

A kamara nem jogosult pereskedni az önkormányzattal.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.23. 13:44

Dehogynem. Ebben körben egy tavalyi törvénymódosítás megteremtette a peralanyiságát.

stellacska2 # 2018.03.07. 14:44

Tisztelt cím!
Előhaszonbérleti jognyilatkozatot ugye postai úton is be lehet nyújtani, azt nem kell személyesen, mint az elővásárlói jognyilatkozatot?

ism66 # 2018.04.20. 06:46

Tisztelt Cím!

Kérdésem, hogy 1/4 tulajdonrészem megvásárolja a tulajdonostárs akié a 3/4 tulajdonrész ( így ő lenne 1/1 tulajdonos) ki kell-e függeszteni gyümölcsösről van szó?

ism66 # 2018.04.20. 06:47

Tisztelt Cím!

Kérdésem, hogy 1/4 tulajdonrészem megvásárolja a tulajdonostárs akié a 3/4 tulajdonrész ( így ő lenne 1/1 tulajdonos) ki kell-e függeszteni gyümölcsösről van szó?

Köszönöm a mielőbbi választ

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.20. 06:52

Igen.

oligaliga # 2018.04.20. 07:07

KBS

Ha a tulajdonostársak egymás között kötik a szerződést, és a cél a tulajdonközösség megszüntetése, akkor is kell a kifüggesztés? Csak azért kérdem, mert a Nemzeti Agrárkamara tájékoztatója szerint ekkor se kifüggeszteni, se jóváhagyatni nem kell.

lajcsó # 2018.04.20. 07:22

Az Agrárkamara álláspontja a helyes!
A szerződés egyből mehet a földhivatalba.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.20. 07:23

Bocsánat, elkerülte a figyelmemet, hogy a vevő 1/1 tulajdonos lesz. Úgy valóban nincs elővásárlási jog. [20. § b)]

ism66 # 2018.04.20. 07:59

Hol található pontosan az Agrárkamara idevonatkozó állásfoglalása?

oligaliga # 2018.04.20. 08:11
ism66 # 2018.04.20. 08:48

Ebből nem teljesen egyértelmű