Haszonbérleti szerződés


MajorDomus # 2014.04.23. 21:36

A kettőtõk szerződése érvényes,de a hibát
te követted el,s a hátrány is téged érint.

Freja # 2014.04.22. 15:48

Tisztelt Fórumozók!

Az volna a kérdésem, hogy ha volt egy 2011-ben megkötött haszonbérleti szerződés, ami két földrészletre szólt, az egyik akkor zártkert volt, a másik pedig külterület, szántó. Az akkor hatályos szabályok szerint a külterületi földre kötött szerződést ki kellett volna függeszteni a települési önkormányzat jegyzőjénél, hátha valaki élni akar az előhaszonbérleti jogával. Ez a kifüggesztés akkor nem történt meg. Ez jelenleg
azért probléma, mert most a földhaszálati nyilvántartásba nem hajlandók bejegyezni a haszonbérlőt erre a külterületi földre.
Kérdésem, hogy akkor most a régi szerződés érvénytelen? Illetve csak a külterületi földrészletre vonatkozó része érvénytelen, a zártkerire vonatkozó része pedig érvényes?
Köszönettel: Freja

MajorDomus # 2014.04.15. 20:41

Kérdd el töle a dijat,mert használja,azután szeptemberben zavard el .

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.15. 19:56

(Ennek semmi köze a földforgalmi törvényhez.)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.15. 19:55

A szerződés megszűnt. De a megszűnésig tartó időre jár a bérleti díj akkor is, ha a bérbeadó meghalt.

zedan # 2014.04.15. 19:41

Tisztelt jogászok!

Van egy kis földtulajdonom. Édesapám mint haszonélvező 2012-ben haszonbérleti szerződés keretében bérbe adta a földet. Sajnos tavaly decemberben elhunyt. A bérlő a szerződés szerint minden gazdasági évet megelőzően szeptember 30-ig köteles fizetni a bérleti díjat. 2014-re még nem rendezte.Sajnos édesapám betegsége miatt akkor( a fizetési határidő leteltét követő időkben) nem tudtunk foglalkozni a földbérlettel.A bérlő most meg kijelentette, hogy csak akkor hajlandó fizetni, ha új szerződést kötünk.

Kérdésem a következő lenne.

A haszonbérleti szerződést mint tulajdonos aláírtam, mivel beleegyeztem abba, hogy a föld bérbe legyen adva. Édesapám, mint a szerződő felek egyike elhunyt. A szerződés él-e még annak ellenére, hogy a szerződő felek egyike elhunyt. Ha igen, engem mint tulajdonost megillettnek e azon jogok, mint az elhunyt haszonbérbeadót, illetve a haszonbérbevevőt felém is olyan kötelezettségek terhelik-e, mint a haszonbérbeadó felé. (fizetési kötelezettség...stb)
Ha nem él, akkor mi módon tudnám a bérlőt eltakarítani a földemről? Mit tehetek, ha már művelés alá vonta azt.

Segítségüket előre is köszönve, bízva a gyors válaszba (mivel tudomásom szerint új földtörvény lép hatályba)
maradok Tisztelettel: Kőhegyi László

MajorDomus # 2014.03.19. 22:26

nem az időtartam számit,hanem az,hogy

határozott,vagy határozatlan időre kötöd a szerződést.nem mindegy!

nem életszerüség kérdése,hanem kötelező önvédelem a bérleti dij emelkedésének kikötése
a szerződésben!
mármint a bérbeadó szempontjából.

zserd # 2014.03.19. 17:51

Köszönöm a válaszokat.
A kérdés még mindig az, hogy az 5 vagy az ennél hosszabb idejű szerződések között van-e olyan különbség, mellyel a jog ismeretének hiánya miatt "rosszul" járnék.
A másik pedig az volt, hogy az esetleges díjak indexálásának szerződésbe vétele mennyire életszerű.

Köszönettel, Gábor

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.19. 14:50

Kösz.

lajcsó # 2014.03.19. 14:47

Az ügyvédi közreműködés nem kötelező, viszont a szerződés bonyolultsága miatt kikerülhetetlen. Csak az adásvételhez kell biztonsági papír.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.19. 12:52

Szerintem kötelező az ügyvédi közreműködés. Tán még biztonsági papírra is kell nyomtatni.

zserd # 2014.03.19. 11:17

Gondolom azért lehetnek pontok a szerződésben, amit bele "szoktak" venni és olyanok, amiket nem.
Teljesen laikus vagyok a dologban.

lajcsó # 2014.03.19. 10:40

A haszonbérlet szerződés időtartama és a haszonbérleti díj alku tárgya! Ezért, mások ebben nem kompetensek! (Így mi sem!)

zserd # 2014.03.19. 09:13

Tisztelt Cím!

Haszonbérleti szerződést kötnének a szántómra. 6 évre kötné a bérlő, nem tudom, hogy van-e lényeges különbség hogy 5 vagy több évre szól a szerződés.
Hallottam azt is, hogy ha emelkednek a bérleti díjak, ennek a korrekcióját is bele lehet foglalni a szerződésbe.
Ez vonatkozik a terület alapú támogatásra is? Ha többszörösére nőne a támogatás 6 év alatt jelentősen emelné a haszonbérleti díjat.
A választ előre is megköszönve, Gábor