Osztatlan közös tulajdon


MajorDomus # 2017.05.25. 21:30

Nem
Nem
Kulcsokkal!

Csicsi78 # 2017.05.25. 20:41

Tisztelt Fórum!
Téma: osztatlan közös tulajdon

Megvettem egy családi ház felső, emeleti szintjét.
A földszinten lakik tulajdonostársam. Osztatlan közös tulajdonba vásároltam meg a házhoz tartozó kertet, melléképületeket és a ház alatti szuterént. Gondolkodunk az albetétesítésen is, jelenleg egy helyrajzi számunk van.Folynak a megosztási tárgyalások.
Kérdéseim:
1.Ha a tulajdonos társam kizárólagos használatába kerül a szuterén , Ő ott a beleegyezésem nélkül, létesíthet vállalkozást, vagy ki adhatja bérbe vállalkozás számára?
2. A melléképületek között van 3 kis ház. Amennyiben az egyik az én kizárólagos használatomba kerülne albérlőknek kiadhatom a tulajdonostársam beleegyezése nélkül? A kis házba a bejárat az utcáról egy közös szorgalmi úton történne.
3. A tulajdonostársam édesanyja, akinek haszonélvezeti joga van a ház alsó szintjére, fia lakására, több éve a melléképületek közül egy kis házban lakik. ( 3 kis ház van).Ami szintén osztatlan közösben van. Ezt az egyet ő újította föl. Nekem ide nincs bejutásom, mint ahogy a szuterénbe sem. Ők viszont nem engedik, hogy kizárólagosan használjak semmit a melléképületek közül, ameddig nincs megosztás. A megosztásnál húzzák az időt.
Tehát kizártak, nem adnak bejutást sem a szuterénben, sem az egyik kis házba. Nekik minden közös helyiségbe van bejutásuk. Tudok-e bejutást biztosítani magamnak? Ha igen , hogyan?
Köszönöm.

nonolet # 2017.05.25. 06:40

"ha átvette az értesítést és az abban foglalt határidőben nem nyilatkozik"

HA nem történik semmi, azaz csak várakozás van.

Akkor ez ügymenetileg ugyebár 5+15+5=20 nap is lehet.
Azaz a 21. naptól szabad a gazda... legkorábban.

De inkább a 23. nap után, ésszerűen.

Mivel, várakozásban

  • 5 nap a küldött levél kézbesítési vélelme
  • 15 nap a határidő
  • 5 nap a válaszlevél kézbesítési vélelme
MajorDomus # 2017.05.24. 21:53

Tértis ajánlott kevélben!

nonolet # 2017.05.24. 07:56

Mondjuk 15 nap pont jó nyilatkozási határidőnek.

pazs # 2017.05.24. 07:29
  1. Amennyit szabsz neki (de azért életszerű legyen).
  2. igen
  3. szólhat
  4. nem, ha átvette az értesítést és az abban foglalt határidőben nem nyilatkozik, nem kell tovább várni rá (majd perel, ha mégis be akar lépni a szerződésbe).
MajorDomus # 2017.05.23. 21:52

Párbeszéd javallott!

nonolet # 2017.05.23. 20:27

Az egész ingatlanét igen, mivel az az övé is...

A saját ingatlan RÉSZEDÉT viszont nem !

Annak és annyiért adod el akinek akarod.

Viszont: a tulajdonos társnak elővételi joga van rá.

Vagyis: BELÉPHET a szerződésebe a VEVŐ helyére.

Azaz végül ő veszi meg tőled a vevő helyett.
Mégpedig PONTOSAN annyiért, mint a vevő venné.

Szóval,

  • megakadályozni nem tudja az eladást
  • de lehet ő vevő végül az eredeti vevő helyett, ha akarja
szabani78 # 2017.05.23. 19:45

Az osztatlan közös tulajdon másik tulajdonosa megakadályozhatja az ingatlan eladását?