Tulajdonjog bejegyzése földhivatalban


nyár # 2014.04.07. 13:52

Szép napot!

Ma kértem ki a nemrég vett lakásom tulajdoni lapját, 1/1-es tulajdonos vagyok. Van egy olyan sor a II. részben az én adataimnál, hogy "utalás II/5". Én vagyok a II. részben a 6. Az lenne a kérdésem, hogy mit jelent ez az "utalás II/5" sor. (a többi régi tulajdonos közül, csak egynél van hasonló sor, a másodiknál, nála II/1).

Köszönöm a választ előre is.

lajcsó # 2014.04.07. 09:00

A bírósági végzés alkalmas a bejegyzésre (feltéve ha jogerős). Amennyiben tulajdonjog átruházásáról van szó lehet, hogy szükséges hozzá az átruházó fél bejegyzési engedélye is.

Béla József # 2014.04.07. 08:23

Szép Napot!

Közös megegyezéssel zajló válóper után hozott jóváhagyó bírósági végzés, amely jóváhagyta a felek, tanúk által aláírt vagyonmegosztását, alkalmas-e földhivatali bejegyzésre?
Szükséges-e külön, ügyvéd ellenjegyzéssel ellátott vagyonmegosztó szerződést készíteni?

Köszönöm a választ!

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.03.08. 20:00

Ügyvédnek kell elkészítenie, tanú nem kell rá, csak a két fél, mert a kiadásnál ügyvédnek kell ellenjegyeznie, a földhivatal másként be sem fogadja.

Nyilatkozat. .... ügyvédnél letétbe helyezett, melyet a .... hivatalosan igazolt vételár kiegyenlítése után 3 napon belül köteles kiadni.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.08. 10:15

A formáját illetően nem vagyok biztos, de hogy feltételes nem lehet, az tutti. (Tehát nem szólhat úgy, hogy "az összeg fejében".)

Balázs75 # 2008.03.08. 10:08

És ez a hozzájárulás milyen formában kell, hogy papírra kerüljön? Simán leírjuk 2 tanu előtt, hogy hozzájárulok, hogy az összeg fejében átírják? Ennyi lenne az egész?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.08. 10:02

Szerintem az egyezséget jóváhagyó végzés mellé kell a tulajdonjog bejegyzéséhez való hozzájárulás. Különben a szerző fél fizetés nélkül is tulajdonossá válhatna.
(Más lenne a helyzet, ha a bíróság közvetlenül a tulajdonjogról rendelkezne - de egy egyezség jóváhagyásánál nem ez a helyzet.)

ObudaFan # 2008.03.08. 09:12

A bírói egyezség elég, azt a bíróság hivatalból megküldi a földhivatalnak, a földhivatal meg az alapján eljár.

Balázs75 # 2008.03.08. 08:41

Na akkor most egy kicsit megkavarodtam. :S
Szóval kell szerződés, de az abből származó jövedelem adómentes? Vagy nem kell szeződés, csak egy olyan egyezség, hogy megváltja ezzel az exem a tulajdonrészemet? Vagy azt is adásvétei formában kell csinálni?
Igazából azt nem értem, hogy a földhivatalnak nem elég a bírósági végzés, hogy átírja a tulajdonrészemet? Mert akkor nem kéne szerződés, hisz a bírósági végézés megvan, abban pontosan le van írva, hogy hogy is történt a tulajdonátírás.
Köszönöm az eddigi válaszokat és az eztkövetőket is. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.07. 22:15

A házassági vagyon megosztása során megváltásként kapott összeg adómentes.

monalisa1 # 2008.03.07. 21:13

Annyit még, ha megveszi tőled, akkor neked lesz szja fizetési kötelezettséged, ha neki ajándékozod, akkor ő fizet illetéket.

Ama bizonyos pár tízezer forinton felül...

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.07. 20:37

Az sose biztos. :)

monalisa1 # 2008.03.07. 20:29

kbs tudja jobban...

monalisa1 # 2008.03.07. 20:28

A kettőtök közti egyezségben tulajdonképpen abban állapodtatok meg, hogy x összegért megveszi tőled a tulajdoni részedet., valamiről lemondani vagy anyagi ellenszolgáltatás nélkül- vagy megfelelő ellentételezéssel lehet csak. Tehát kell az adásvételi szerződés melyet ügyvéd és/vagy közjegyző elkészít, egyben a földhivatalnál is eljár majd. (Mindezek okából sajna néhány tízezer forint költség előtt álltok.)

Elvileg akár neki is ajándékozhatnád a tulajdoni részedet - ebben az esetben is szükséges az okiratszerkesztő jogász közreműködése -, azonban később probléma adódhat, hogy hol a pénzed- a vagyonod ellenértéke?! Mert utóbb már nehéz lenne kimagyarázni, hogy még sem gratisz a juttatás.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.07. 20:24

Ha jogerős bírósági végzéssel jóváhagyott egyezség, akkor nem kell külön szerződés. De kell a tulajdonjog bejegyzéséhez való hozzájárulás.

Balázs75 # 2008.03.07. 19:32

Üdvözletem!

Azt szeretném megtudni, hogy közös megegyezéssl elvált pár bírósági határozata elég a földhivatalnak, hogy a fél tuljadonhányadot a másik félre írja? Vagy kell hozzá adásvételi mindenképp? A Bírósági határozatban az szerepel, hogy x összegért lemondok a tulajdonhányadomról az exem javára.
Hátha valaki jártas ebben.

Köszönöm előre is!

Üdv!

Balázs

ObudaFan # 2006.02.16. 13:57

A földhivatali eljárásban a jogi képviselet kötelező, úgyhogy kénytelen leszel.

odex # 2006.02.16. 13:52

A következő kérdésem volna! Szüleim házának tetőterét különálló lakásként alakítottuk ki. Ehhez hitelt vettünk fel, és úgy történt a megállapodás (ügyvédi papír van róla), hogy amennyiben elkészül, akkor x hányad az én nevemre fog kerülni. Szeretném tehát a tulajdonjogot a földhivatalnál bejegyeztetni, csak nem tudom milyen úton-módon lehet ezt véghezvinni. Nem feltétlenül szeretnék ügyvédet fogadni (anyagi problémák miatt), magam szeretném intézni. Lehet-e ezt tenni, milyen papírok szükségesek stb...???
Kérem segítsenek, előre is köszönöm!