adózás lakás eladás után


Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.15. 08:37

Mind a két fél vagyonszerzési illetéket fog fizetni.

tamsi # 2010.08.15. 08:32

Következö problémával fordulok hozzátok!
Van egy lakásom amit 2005-ben vásároltam most elcserélném nyaralóra!Az áruk megeggyezik!!!
De nem tudom számomra milyen fizetési plussz költségekkel jár ez????

tamsi

Moncsi74 # 2010.05.03. 17:48

Szüleim 2009-ben eladtak egy kis értékű ingatlant, ami után nem kell adózniuk. A kérdésem az lenne, hogy ettől függetlenül kell-e adóbevallást benyújtaniuk az APEH felé?

MajorDomus # 2010.03.28. 14:42

Jogos !
,,eladása,, szó itt a lényeg.

Személyi jövedelemadót igen. Nézd meg az szja törvényben ugy emlékszem 25 % a vételárból.

nandy # 2010.03.28. 11:00

Khmmm. A 20 milliós mentesség az öröklésre vonatkozik (illeték), eladásnál nincs ilyen (szja).

MajorDomus # 2010.03.26. 21:15

20 millioig nem !

colored # 2010.03.26. 11:30

Üdv!

Örökölt lakásom eladása után kell adóznom?

nandy # 2010.03.25. 08:14

Campus:

Nem kell adózni, mert több volt a "beszerzési" ár, mint amennyiért eladtátok.

Cserebere # 2010.03.24. 20:14

Kedves MajorDomus és Rayallen!

Most néztem vissza, hogy érkeztek még hozzászólások a csereingatlanos kérdés adó- és illetékfizetésével kapcsolatban.

Nagyon szépen köszönjük a választ!!

Azért azt hozzáteszem, hogy jobban örülnék, ha MajorDomusnak lenne igaza.. :)

Majd megírom, hogy hogyan alakult, "a mennyi az annyi".. :)

Még egyszer köszönjük! :)
Üdv: Cserebere

Campus # 2010.03.21. 11:27

Sziasztok!

Kérdésem az lenne, hogy ha örököltem öcsémmel 50-50 %-ban 3 éve 1 lakást (11M Ft után kellett az öröködési illetéket befizetnünk)és most szeretnénk 10 M Ft-ért eladni, akkor ha nem veszek a pénzböl ingatlant, akkor a rámeső 5 M Ft után mennyi adót kell fizetnem?
Hallottam olyat, hogy ha kevesebbért adom el, mint amennyiért felbecsülték akkor nem kell fizetni semmit. Ez igaz lehet?

Előre is köszi

MajorDomus # 2010.03.21. 10:05

Természetesen ugy gondoltad hogy adómentesen ugye ?

Nos a hitelt bármilyen pénzből kifizetheted,az nem kérdés.
Ha 5 éven belűl adod el az ingatlant akkor adót kell fizetned.

Én azt tenném hogy kiadom a lakást,amig biztossá-nem válik a vidéki-munkahely,a bérleti dijból fizetném a vidéki albérletet.

Ha van vevőm akkor albérlőnek felmond,ház elad, abból vidéki ház megvesz.

Rengeteg időt költséget és utánajárást megspórolsz- vele. Főleg a hitelfelvétellel.

Tillandsia # 2010.03.21. 09:20

Kérdésemre nem találtam választ a fórumban. Hátha valaki találkozott már hasonló esettel. Rendelkezem egy ingatlannal amelyet 5 éven belül vásároltam. De vidéken jobb álláslehetőséget kínáltak fel számunkra és úgy döntöttünk eladjuk a házat. Érdeklődők jönnek-mennek, de még nem kelt el. Viszont új lakóhelyünkön lakást kellet szereznünk ami pillanatnyilag egy albérlet. A kérdésem tehát: ha vásárolok egy másik ingatlant hitelre és csak ezután tudom eladni a már meglévő házam, milyen formában érint az adózás? A vételárat vissza lehet forgatni a hitelbe?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.02.27. 11:21

:) Igyekszem.

Nem kell szja-t fizetni abban az esetben, ha nem volt jövedelem, vagyis ugyan annyiért adtad el, amennyiért vetted.
A szerzéshez hozzászámítandók a ráfordítás költségei, de ha nem volt bevétel, akkor itt nem tudod elszámolni/jóváírni.

MajorDomus # 2010.02.26. 21:27

Imma ! Légy szép és türelmes !

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.02.26. 19:00

Érdemi választ kaptál. Bonyolult dolog az adózás. Hajlandó vagyok mégegyszer elmagyarázni, ha nem kezdesz el gondolkozni, hanem leírod, hogy mennyi ideje van birtokodban az az ingatlan amit értékesíteni kívánsz.

Csipkebokor # 2010.02.26. 18:55

Kedves Fórumozók!
Tekintettel arra, hogy nem kaptam érdemi választ, ill. mintha a válaszoló el sem olvasta volna a kérdésemet, megnéztem az APEH honlapján. Találtam egy 9.füzetet, ami az ingatlan eladása utáni adózást tartalmazza.
Ha jól értettem:
A vételárhoz hozzá kell adnom az ingatlanra fordított összegeket (ügyvéd, illeték, felújítás,...).
Az eladási árból kivonnom a vételár megnövelt értékét. A különbözet az adóalap.
Ha 5 éven belül adom el, akkor ennek 25%-a az adó.
Ha később adom el, akkor évente 10%-kal növelhetem a vételárat, és így számíthatom az adóalapot.

Ha tehát u.annyiért adom el (bármikor), mint amilyen értékben szereztem, akkor nem kell semennyi jöv.adót fizetnem.

Jól értem?
Csipkebokor

MajorDomus # 2010.02.24. 22:45

Rayallen.
Kissé fárasztó- napom volt,ezért csak-röviden.
Az ajándékozási-illeték alapdokumentuma az ajándékozási szerződés. Az meg itt -nincs. De vagyonszerzési van,s ezt nyujtják-be
Illetékkibaszásra.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.02.24. 18:33

Az adózás attól függ, hogy 5 éven belül, vagy 5 éven túl van a birtokodban az ingatlan. 5 év után már nem kell jövedelemadót fizetni az értékesített ingatlan után.

Az illetéknél más a helyzet, ott az eladott és vett ingatlan értéke közötti illetéket kell csak megfizetni abban az esetben ha az eladás és a vétel között 12 hónap még nem telt el.

Csipkebokor # 2010.02.24. 16:23

A probléma az, hogy a vőm ügyvéd. Azt mondja:ha most íratom csere közben a nevére (bár később fizet), akkor nem kell illetéket,adót fizetnem. De ha 1 év múlva ő megveszi tőlem, akkor -mivel nem veszek rajta lakást-, kell fizessek 25% jövedelemadót.
Én ezt nem hiszem. Szerintem, ha u.annyiért adom el neki, mint amennyiért most cserélek, akkor nincs mi után jöv.adót fizetnem. Csak manipulálni akar a vőm.
Szerintem.
Ezt szeretném tudni, hogy tényleg igazam van-e?

rayallen # 2010.02.24. 07:45

De a férjnek a korábbi ingatlanban nem volt tulajdoni hányada, így cserélni sem tudott, tehát az ő oldaláról mégiscsak ajándékozással lehet magyarázni azt, hogy gyarapodott a vagyona egy fél tulajdoni illetőséggel.

MajorDomus # 2010.02.23. 20:09

Rayallen

Nem, mert nem ajándékozási szerződéssel hanem csereszerződéssel
Szerez tulajdonjogot. Illetéket természetesen fizet,de nem az ajándékozás hanem a tulajdonszerzés után. Nem mindegy !

Ha visszaolvasol látod, hogy-mindkét ingatlan 9-9 millió ft,tehát értékkűlönbözet nincs. Alapvető ügyvédi fogás,hogy ,,felek az ingatlan értékét per-teher-igénymentesen (tehát haszonélvezet nélkűl) 9 millioban állapitják meg,, tehát a lemondás értéknövelő hatása már benne van a 9 millában.

monalisa1 # 2010.02.23. 17:26

Ha a párod elad és egy éven belül vásárol, akkor nála csak a két érték közti különbözet után az illetékfizetési kötelezettség.

Ha elad és vásárol, de a fél lakás vételára alapján netán az előzőből pénze maradna meg, akkor szja fizetési kötelezettsége lesz - már amennyiben az előző vásárlása 6 éven belül történt.

monalisa1 # 2010.02.23. 17:21

gabes786

A szüleid bankon keresztül számláról számlára "ajándék" címén utalják részedre a pénzt, akkor ez mint különvagyonod a vételárnál, másrészt az ekkénti ajándékozás illetékmentes. (30 napon belül be kell jelenteni az APEH-nek a pénz eredetét, de ez már az ügyvéd dolga lesz - feltétlen juttassad eszébe!)

Lakásingatlan vásárlása esetén 4 M Ft-ig 2% az illeték, azon azon felüli rész 18 M Ft-ig 6%.

"Mona"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2010.02.23. 17:12

Csipkebokor

Az hogy a vőd egy év múlva megváltja az 1/3-ad tulajdoni hányadodat az még a jövő zenéje...

Szóval ha egy év múlva meglesz mind a vőd mind neki 8 M Ft-ja, akkor adásvételi szerződéssel övé lehet a tulajdoni részed - és ezen felül hallgatólagosan állja ő a te szja fizetési kötelezettségedet.

Még mindig "olcsóbban" megússza a dolgot mint mostsem már most a nevére a harmadnyi lakásvétel, ezzel szemben (!) mondjuk arra a tulajdoni hányadra haszonélvezeti jog életed végéig...

Ugyis kell a lakásvásárláshoz ügyvéd, egy kicsit törje a fejét...

"Mona"
laikus hozzászóló

rayallen # 2010.02.23. 15:50

Majordomus!
A férjnek nem kell ajándékozási illetéket fizetni, ha kap egy fél ingatlant?
vagyonszerzési illeték mindenféleképpen felmerül ha a két ingatlan nem azonos értékű.
haszonélvezeti jog átadható? ez mit jelent? átengedhető a gyakorlása, de attól nem szűnik meg, egyébként pedig forgalomképtelen. tehát ha valaki lemond róla, akkor az a tulajdonosnál nyereségként jelenik meg, hiszen nő az ingatlan forgalmi értéke, nem terheli haszonélvezet.