haszonélvezeti jog


Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.31. 07:59

Te ki vagy az ügyben?

óceán # 2014.07.31. 04:37

Én is így gondolom, de a tulajdonos kezeli a haszonélvező bevételeit, mivel Ő mozgásában erősen korlátozott, azzal nem számol el. Meggyőződése, hogy a haszonélvezőnek kell fizetni a költségeket. A haszonélvezőnek azzal nincs problémája, hogy a tulaj használja és kiadja. Csak a költségek miatt háborog.


A haszonélvez? nem használja a haszonélvezete tárgyát képez? nyaralót, mivel körülményei nem teszik azt lehet?vé. Kb. egy éve járt ott utoljára

MajorDomus # 2014.07.30. 20:28

Ekkor természetesen a költségek is őt terhelik.

MajorDomus # 2014.07.30. 20:27

Milyen jogi lépés?
A tulajdonos akkor adja ki a tulajdonát amikor akarja, ha a haszonélvező nem él a lehetőségeivel.

óceán # 2014.07.29. 17:48

A tulajdonos használja, sőt kiadja, de a haszonélvezővel fizetteti a költségeket. Mi a helyes jogi lépés ilyenkor.


A haszonélvez? nem használja a haszonélvezete tárgyát képez? nyaralót, mivel körülményei nem teszik azt lehet?vé. Kb. egy éve járt ott utoljára

MajorDomus # 2014.07.28. 22:23

És?

óceán # 2014.07.27. 16:45

A haszonélvez? nem használja a haszonélvezete tárgyát képez? nyaralót, mivel körülményei nem teszik azt lehet?vé. Kb. egy éve járt ott utoljára


A haszonélvez? nem használja a haszonélvezete tárgyát képez? nyaralót, mivel körülményei nem teszik azt lehet?vé. Kb. egy éve járt ott utoljára

MajorDomus # 2014.07.23. 06:54

Sok sikert hozzá.

Nem hiszem hogy sok országban létezik ilyen, hogy bereljem a tulajdonomat a haszonélvezőtől!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.22. 11:04

Szakvizsgázol? Ajvé. :)

mosómedve84 # 2014.07.22. 11:02

Mert érdekel. Lehet, hogy ezt kérdezik szakvizsgán.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.22. 10:59

Továbbra sem értem, miért nem mindegy ez. Még keresetben sem kell feltétlenül megjelölni. Ius novit curia.

ObudaFan # 2014.07.22. 05:20

rbe adásra viszont pont az vonatkozik, amit idézett, tehát ott előbérleti joga van a tulajdonosoknak.

MajorDomus # 2014.07.21. 23:14

Dehogynem.
Meg bérbe is adhatja a megkérdezésed nélkül

mosómedve84 # 2014.07.21. 20:04

Érdekel persze a tény is, de igen, jogászkodni akarok.
Használat átengedése nem egyenlő azzal, hogy a nyaralóba beengedek másokat ideiglenesen nyaralni?
Ebből tanul az ember. Ön gyakorló ügyvéd, úgylátom a honlapja megnézése után.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.21. 17:47

Nem mindegy? A tény érdekel, vagy jogászkodni akarsz?

mosómedve84 # 2014.07.21. 14:20

Akkor mi alapján?

ius latratus # 2014.07.21. 14:04

Hát nem éppen.

mosómedve84 # 2014.07.21. 13:32

Gondolom ez alapján, nem?

5:148. § [A haszonélvezet gyakorlásának átengedése]

(1) A haszonélvező a haszonélvezeti jogot nem ruházhatja át, de a birtoklás, a használat és a hasznok szedése jogának gyakorlását átengedheti.

(2) Ellenérték fejében a haszonélvezeti jog gyakorlását a haszonélvező akkor engedheti át, ha a tulajdonos - azonos feltételek mellett - a dolog használatára, hasznosítására vagy a dolog hasznainak szedésére nem tart igényt.

ius latratus # 2014.07.21. 13:15

Persze.

mosómedve84 # 2014.07.21. 12:49

E/1-ben írom, mert egyszerűbb fogalmazni, de nem rólam van szó. Van egy nyaralónk a Balatonon felesben a testvéremmel, szüleim haszonélvezeti jogával terhelten. Szüleimnek joga van-e idegeneket beengedni a nyaralóba?

MajorDomus # 2014.04.28. 20:17

Nincs.
Ő a főnök .
amíg él.akár téged is kitilthat a házból.

Szanitácska # 2014.04.28. 04:59

Kedves Mindenki!
Közös tulajdonban anyámmal és nővéremmel élek egy udvarban, de különálló házban. Nincs használati megosztás. Papíron az egész egyként van nyilvántartva. N
Az enyém 1/4 tesómé 1/4, anyánké 1/2 + holtigtartó haszonélvezeti joga van az egész ingatlanra. Az én házrészem egy belső részen van, tehát közös kapubejárón járunk. Anyám állandóan zaklatja a vendégeimet. Kiront rájuk mint egy veszett kutya, tiszta égő, a páromba beleköt. Ki akar zavarni a saját otthonomból, a párommal sem tudunk összeköltözni így. Van ahhoz joga hogy bezárva akarjon tartani? Megváltani nem tudom a haszonélvezetét mert nincs anyagi fedezetem rá. Tönkre akarja tenni az életemet. Tesóm skizofrén, az ő gondnoksága alatt áll. Most az a legújabb, hogy tesóm jön ki az udvarra és oszt ki engem, hogy ne járassam oda a pasimat. Nonszensz 42 éves vagyok egészséges nő ép elmével. Anyám mindig azzal a dumál jön, hogy a haszonélvezete erősebb mint a tulajdonjog. De ez már túl megy minden határon, mert beleszól a magánéletembe, és nem hagy élni. Mi tévő legyek? Van valami megoldás az elköltözésen kívül? Nem hagyom neki ott az otthonomat!

MajorDomus # 2014.04.23. 21:32

A haszonélvező engedélyével igen

katth # 2014.04.23. 20:09

Tisztelt fórumozók!

A kérdésem pár nappal ezelőtt elszállt, vagy csak épp mosolyog rajta mindenki a moderációban :) - igyekszem ismét összefoglalni.
A szüleim vettek a nevemre egy lakást, (a kiskorú gyerekeimnek szánva) a haszonélvezetükkel, elidegenítési terhelési tilalommal. A szerződésbe azt is beleíratták, hogy ez ajándék. Majd közölték, hogy ez azért van benne, hogy ha nem azt csinálom amit ők mondanak, akkor visszaveszik.

Jelenleg a következő feltételeket adták ide, hogy csak így használhatom majd az ingatlant:
"1. én csak a gyerekek tartási kötelezettsége miatt tartózkodhatok a lakásban, átalakítást csak velük- a haszonélvezőkkel- egyeztetés után csinálhatok.
2. Ha vendéget fogadok (élettársnak nevezett személy) annak a lakásban semmilyen cselekvési lehetősége nincs a gyerekek tartási kötelezettségén kívül (a vendég nem fogadhat vendéget, nem javasolhat állattartást, stb.).
3. A légteret használó állat a gyerekek kívánsága esetén se tartható (kutya, macska, görény, krokodil, mosómedve, stb.).
4. A fenti 3 pont valamelyikének megsértése esetén azonnali hatállyal megszűnik a lakáshasználati jogom és a lakás más albérlőnek kerül kiadásra."

Kérdéseim, - hogy én mint tulajdonos tehetek-e bármit, vagy el kell fogadnom, hogy pl. nem viheti a gyerekem a most nevemre vett lakásba a cicáját, különben azonnali hatállyal kirakhatnak minket ezért a szüleim? Ha ilyen -szerintem személyes szabadságot meg magánéleti szabadságot korlátozó - szándékkal kötötték ki a haszonélvezetüket és nem azért mert nem lenne hol lakniuk (2 saját lakásuk van és 3 másik ingatlanon haszonélvezetük) vagy mert nincs megélhetésük, akkor ez nem a haszonélvezettel való visszaélés?

Ha nem fogadom el ezeket az albérleti feltételeket, akkor más (normális) feltételekkel kiadhatják ők másnak az ingatlant úgy, hogy én ugyanazokkal a normális feltételekkel nem vehetem ki? Ha nem élnek a haszonélvezeti jogukkal, nem költöznek be, nem adják ki másnak, akkor viszont van-e bármire hivatkozva jogalapom a lakás hasznosítását, lakhatását kérni, mint tulajdonos?

Köszönöm válaszukat!

Freja # 2014.04.22. 15:40

Tisztelt Fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy ha egy termőföldre van haszonélvező, akkor én tulajdonosként köthetek-e a föld egy meghatározott részére haszonbérleti szerződést úgy, hogy a haszonélvezőt nyilatkoztatom arról, hogy ő a szerződéskötéshez hozzájárul, a földnek azt a részét maga nem használja.

Köszönettel
Freja