haszonélvezeti jog


Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.26. 19:52

Mi van a betvel jelzett pontok előtt?

Egyébként Ptk. 677. § 1(1) a)

monalisa1 # 2011.02.26. 17:33
  1. aki a temetést szerződésben vállalta,
  2. akit erre az elhunyt végrendetben kötelez,
  3. az elhunyt felesége/élettársa,
  4. az elhunyt egyéb közeli hozzátartózója /Ptk. 685. § b) pont/ a törvényes öröklés rendje szerint.
Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.26. 16:53

A temetés költségei az örököst terhelik.

MajorDomus # 2011.02.26. 16:48

ez hülyeség mármint a köteles rész akartam irni az előbb de a telefonomon aprók a betük.

aranyos az özvegy te fizessél mindent ő meg kifizet 1 millioval.

monalisanak is igaza van, de én pontosabban az ügyvéded megfenyegetném most a közös tulajdon megszüntetésével, ott a per vége általában az ingatlan árverezése, amin te semmit nem veszithetsz, de ők annál többet.

egyetértek lisával, de én 3 millát kérnék az autó felével együtt aztán felejtsük el egymást.

MajorDomus # 2011.02.26. 16:43

ez hulyeséköteles rész csak akkor jöhet szoba ha apad vegrendeletileg kitagad, de mint irod, nincs vegrendelet.

menj be a közjegyzöhöz vetesd fel a hagyatékba az autót is. te vagy a törvényes örökös. meg ma előkerül kbs is szerintem, ez az ö asztala, de az biztos hogy ki akarják szurni a s szemedet 1 millioval amikor az autó felét és a ház felét s megörökölted.
na most ha az ertekbecslés fele a 6,5 milla akkor ennyi az örökséged értéke szakértő szerint, ha az egész házat értékelte 6,5 milliora akkor a fele.
a köjegyző bkérheti az értékbecslést.
kevés informáciot irsz, csak találgatunk. mi ez? lakás, családi ház ? faluban van vagy Pesten, ez nem mindegy az érték szempontjából, mekkora az ingatlan stb.
FONTOS ! MEG A HGYATEK ELŐTT FOGADJ ÜGYVEDET MERT KISEMMIZNEK ! az ügyved majd elbeszélget az özveggyel.

monalisa1 # 2011.02.26. 16:30

Az értékbecslés alapján neked ca. 3 M Ft vagyoni értékű az örökséged + az autó fele. A felajánlott 1 M Ft aránytalanul kevés, egészítsék ki 2,5 M Ft-ra és elfelejtitek egymást, autóstól. (Ha kell vegyenek fel hitelt, de ez már az ő dolgok, gondjuk.)

Ha sehogy sem tudtok megegyezni kivárod míg az özvegy jobblétre szenderül, aztán bírósághoz fordulsz a közös tulajdon megszüntetése végett.

Apukád temetésének költségeit a feleségnek kell állnia, egészében. (Ha nem lett volna felesége/élettársa akkor következtél volna te mint örökös.)

csibiri # 2011.02.26. 15:24

Kedves Major Domus,

Nem láttam az értékbecslést, de 6,2MFt-ról beszélt a felére vonatkoztatva. Kérhetem, hogy mutassák meg? (gondolom igen)
Az autót be sem diktálták, azt mondja az özvegy,az az ő nevén van...na igen, de elfelejtette közölni és bediktálni is, azt még inkább nem vette számításba, hogy közös szerzeménynek minősül.. Engem sem értesítettek a halál esetről és amíg élt apám, folyamatosan ellenem hangolták. Végül is elérték, hogy megszakadjon kapcsolatunk., teljesen véletlenül tudtam meg, hogy apám meghalt...sok jóra nem számítottam ezidáig sem tőlük és a mostani eset csak alátámasztja ezt. Egyfolytában köteles részről beszélnek...ezt nem értem hogyan gondolják? Közölték hogy a temetés teljes költségét is kérik tőlem. Ehhez joguk van? ( nem csak a fele költségre?)
Az unoka életkorát nem tudom, gondolom, h kiskorú. Tehát az sem véletlen, hogy őt oda beköltöztették...özvegy 71 éves.

Előre is köszönöm a segítséget és a választ, nem sok jártasságom van ezekben a kérdésekben.
Üdv,
csibiri

MajorDomus # 2011.02.26. 11:07

Csiri

jobb ha megegyeztek,mert minden adu az özvegy oldalán áll. A fele házban tulajdonos, a másik felére haszonelvezete van, tehát az engedélye nélkül a lábadat sem teheted be oda.

Az autó közös szerzemény ha a házasság alatt vették, a fele téged illet.

Nem irtad mennyi az értékbecslés összege, mert annak a felét kérheted az özvegytől.
ha az egymillió ft amit felajánlott, közelit a becsérték 50 %-hoz,akkor fogadd el,mert meg mindig jobban jársz.
megveheted az ő részét ha eladni hajlandó,ha nem semmit sem tehetsz. Az ő engedélye nélkül senki sem mehet be oda a te részedre sem.
Ha az unoka kiskoru akkor még rosszabb a helyzet.

Egy lehetőséged lenne ha kéred a biróságtól a közös tulajdon megszüntetését, s kivásárolod az ő részét, de házad akkor sem lesz, mert a haszonelvezete s a kiskoru gyerek miatt nem teheted ki őket a házból.

jobban jársz ha elfogadod a pénzt, maximum arra üögyelj, hogy minél közelebb legyen az összeg a becsérték feléhez.

Arra vigyázz, ha nem egyeztek meg, akkor sem házad sem pénzed nem lesz, mert az 50 %-odra nem köteles fizetni neked semmit amire haszoneélvezete van.

kérdés ? hány éves az özvegy ? hány éves az unoka, és mennyi a becsérték ? ezek fontosak.

csibiri # 2011.02.25. 22:03

Kedves Fórumozók,

a következő hagyatéki ügyben kérném a segítséget:
Apám váratlanul, végrendelet nélkül meghalt Anyámtól elváltak 28 éve, új házasságban élt, ebből a házasságból nincs gyermek. (Az özvegynek előző házasságából van egy lánya.)

  • Apáméknak volt egy közös lakásuk, mivel végrendelet nélkül hunyt el a lakás 1/2 része lenne az örökségem, a másik fele az özvegyé, (az én részemre vélhetően haszonélvezeti joga van) aki most a lakásban lakik unokájával(a lányának fiával). A hagyatéki eljárás előtt szeretné ha megállapodnánk és 1 millióFt-t ajánlottak fel az özvegy és leánya, hogy lemondjak a tulajdonrészemről. Kérdéseim:

1.,megvásárolhatom ez az özvegy részét? milyen jogi feltételekkel? 2., illetve beköltöztethetek-e az én részembe valakit? -szintén milyen feltételekkel?
A lakásról a Polgármesteri Hivatal bekért egy értékbecslést az özvegytől. 3., Ez az értékbecslés alapjául szolgálhat e a részemről felkínált vételárnak, vagy az özvegy megszabhat-e, egy ettől független árat?

  • Házasságuk alatt vásároltak egy szgk-t, mely az özvegy nevén van.

A házasság alatt vásároltak egy szgk-t, mely az özvegy nevén van. (ez nem került bediktálásra a hagyatékba)4., Ez közös szerzeménynek minősül és kérhetem e ebből is a rám eső részt?

Befolyásoló tényező lehet a hagyatéki eljárás kimenetelét illetően, hogy apámmal az új házassága miatt ( az új feleség és annak lánya miatt romlott meg a viszony)megszakadt a kapcsolatom?

Előre is megköszönöm a választ.
csibiri

Beabee75 # 2011.02.24. 15:50

Rendben, köszönöm, ezt fogom tenni.

Üdv.:

Beabee

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.24. 15:37

Meg a KEKKH. Ha valószínűsíted a jogi érdeket, akkor szolgáltatnak adatot például arról, hogy egy bizonyos személy házas-e.

Egzoticside # 2011.02.24. 15:29

anyakönyvi hivatal, de nem biztos, hogy neked adnak róla másolatot, persze ha tényleg kötöttek házasságot!

Beabee75 # 2011.02.24. 14:30

Tisztelt KBS!

Köszönöm válaszát az ügyemet érintően, bennem még nem merült fel a kérdés sem, hogy polgári esküvő nélkül lehet-e egyházi esküvőt tartani.
A nevelőapánk édesapja befolyásos egyházi személy volt halála előtt, ebben az esetben lehetséges, hogy mégis meg tudták oldani? Mert ez ténylegesen megtörtént tavaly, mi is ott voltunk.

Ellenkező esetben azt kell feltételezzük, pontosan azért mondták nekünk, hogy nem volt polgári esküvő, hogy ne feszegessük a haszonélvezetet.
Hhol tudnék hivatalos információt szerezni erről, illetve adnak-e ki nekem információt egyáltalán bárhol is?

Üdv.:

Beabee

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.21. 16:56

OFF
Ja, és a fene se turkált a zsebedben, csak herótom van a nyafogásra. A kioktatást meg kapod kérés nélkül is. Mert nem csak azt kapod, amit kérsz. Idővel majd erre is megtanít az élet.
ON

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.21. 16:54

A részletfizetési kedvezményt első lakást szerző fiataloknak szinte mindig, majdhogynem automatikusan megadják. Kérni kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.21. 16:38

És nem bírjuk kifizetni. :'(
Akkor ne vegyetek ingatlant. Boltban is így csinálod, nem: amire nem futja, azt otthagyod.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.21. 16:37

– ha az adásvételi szerződést megkötjük úgy, hogy a 1/3 rész az én nevemre kerül, 1/3 pedig a párom nevére (tehát neki így már 2/3-a lesz) és nekem is haszonélvezetei jogom lenne az ő 2/3-án, meg neki is haszonélvezeti joga lenne az én 1/3-omon, akkor ez csökkentené-e az ingatlanvásárlás után fizetendő illetékünk alapját?

Pont annyival fizetne többet egyikőtök, amennyivel a másik kevesebbet. Pénz az ablakban.
Egyéb zseniális ötlet?

monalisa1 # 2011.02.21. 16:07

A haszonélvezet egy vagyoni értékű jog melynek megszerzése illetékköteles.

Ha csupán a remélt költségcsökkentés végett az egymásnak keletkeztetett haszonélvezet akkor inkább ne, később esetleg szétmentek problémák lehet miatta...

Az adóhivataltól lehet kérni halasztott fizetést, részletfizetést, mérséklést, esetleges elengedést - mindez jövedelemtől- szociális helyzettől függő, és a kérelmet külön bírálják el. (Az ezen kérelemkor javasolt kérni az elbírálás idejére a kamatmentességet.)

monaLuis
laikus hozzászóló

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.18. 22:16

Kivételesen egész jó écát adtak.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2011.02.18. 20:41

Miért egy banki ügyintézőtől kértek jogi tanácsot? Kizárólag a bank érdekeit védik.

MajorDomus # 2011.02.18. 20:29

adózni nem ,de illetéket kell fizetni a haszonélvezeti jogot szerzonek is.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.17. 17:20

A lényegen nem változtat, de valami tévedés lesz az állítólagos templomi esküvő körül. Az egyházak nem adják össze a házasulandókat a házassági anyakönyvi kivonat bemutatása nélkül. Ergo: elvileg nem létezhet olyan, hogy valaki "csak" templomi esküvőt tart, de polgári házasságot nem köt.

Rexor # 2011.02.17. 15:10

Igen, élete végéig tart a haszonélvezete, ha nem köt házasságot. A haszonélvezet azt jelenti, hogy azt enged be a lakásba akit akar, és az öcséd sem lakhat ott az engedélye nélkül.

Amit lehet tenni:

  1. Kérni a haszonélvezet megváltását (ha ő is beleegyezik).
  2. Lehet ellenőrizni, hogy az ingatlan állaga nem romlik e (a rendes javításokat köteles elvégezni).

Elbirtokolni nem fogja az ingatlant.

Beabee75 # 2011.02.17. 14:16

Akkor gyakorlatilag így élete végéig szóló haszonélvezete van és addig nyugodtan élhet ott a családjával? Mi lesz a helyzet a gyermekével, aki oda született? Attól is tartunk, hogy az elbirtoklásra pályázik, a zárat lecseréltette és ha ritkán is, de szeretnénk valamiért odamenni, akkor hetekig húzza-halogatja, hogy nem ér rá, nincsenek otthon, stb., szóval csak a kifogások, hogy miért ne menjünk oda.
Ha pedig odamegyünk, akkor fél óra után kidobnak, hogy ne haragudjunk, de el kell menniük, dolguk van.
Szerintem jogosan ezt mind nem is lehetne megtenni.

Egy gyerek és egy egyházi esküvő nem lehet egyenértékű az élettársi viszonnyal?

És még egy fontos kérdés, mivel öcsém tényleg szorult helyzetbe került, lenne joga odaköltözni a lakásba?
A lakás 2 szobás, jogosan kérhetné, hogy az egyiket ürítsék ki neki?

Rexor # 2011.02.17. 13:27

Félreértettem a dolgot, azt hittem Édesanyádat nem vette feleségül a nevelőapád. Az özvegyi haszonélvezeti jog addig atrt, amíg új házasságot nem köt, vagy bejegyzett élettársi viszonyt létesít, addig fennmarad. Az egyházi esküvő nem számít.