haszonélvezeti jog


Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.03. 08:37

Meg; igen.

s.e.122 # 2013.11.02. 20:43

Kedves Válaszadók!

Szeretném véleményeteket kérni a következőkben. Van egy lakás, melyben 50% tulajdonos idős nagypapa, a másik 50% tulajdonosa 4 unoka (2 fiúk lemondott az örökségről 2-2 unoka javára 1995-ben, mikor meghalt sajnos nagymama). Ennek az ingatlannak haszonélvezője a nagypapa, aki nemrég hozzájárult, hogy egy másik nő a gyermekével tartózkodási helyet létesítsen a lakásban. Ezt megtehette -e a 4 nagykorú unoka beleegyezése nélkül? Illetve, ha a nagypapa egyszer /remélhetőleg minél később / sajnálatosan netán meghalna, kitehető a tartózkodási helyet létesítő nő az ingatlanból?
Előre köszönöm a választ. Eszter

ObudaFan # 2013.10.26. 08:35

PortaNigra

Kizárhat az ingatlanból.

nanemaaa # 2013.10.26. 07:43

judith03
Utólag már nehéz okosnak lenni. Szerintem előtte édesanyád neked ajándékozhatta volna a házat, s most kevesebb gondod lenne.

PortaNigra # 2013.10.25. 10:55

Jo napot kivanok.
1998-ban vettünk egy hazat akkori elettarsammal, neki halalaig tarto haszonelvezeti joga van, nekem pedig egyedüli tulajdonjogom..
Közben elvaltak utjaink. Mivel masik hazam is van, igy mar ott elek, a közös hazunkat a haszonelvezö hasznalja.
A gond az, hogy nem enged be az ingatlanra kb 8 eve.Kulcsom sincs hozza, ezt megtagadja. A rezsit fizeti ugyan, de a gaz az en nevemen fut meg, amit szandekozok megszüntetni.
A kerdesem, kell e a beleegyezese ehhez, es hogy kizarhatja e a haszonelvezö a tulajdonost az ingatlanbol?
Tulajdonkeppen, nem is hasznalni akarom, a hazat, mert mas otthonom van, viszont a haz mögötti földemre szeretnek atjarni a sajat tulajdonomban levö haz kertjen, udbaran keresztül.Valaszukat köszönöm.
a haszonelvezö külföldi allampolgar, aki csak idönkent tartozkodik az ingatlanban.

judith03 # 2013.10.16. 18:04

Tisztelt Jog tudósok!

Tényállás: Volt egy ingatlanunk Édesanyám, mint tulajdonos, én mint haszonélvező.
Eladás után ebből a pénzből vettünk ismét egy ingatlant
ahol én lettem a tulajdonos. Édesanyám velem lakik továbbiakban is, de nem kívánt semmilyen jogot ebből az ingatlanból.
Kérdésem: A vagyonosodási illetéknél /NAV/ az eladott lakás haszonélvezeti jogomnak van-e pénzbeni értéke, ha igen akkor ez levonásra kerül az illetékből?
Ha nincs akkor milyen jogon lehetne beszámítani?
köszönettel: judith03


Tisztelt Jogtudósok!
Tényállás:Anyukám tulajdonosa volt az ezt megel?z? lakásunknak, én haszonélvez?.
Az eladott lakás árából vettünk 1 másik

guba" # 2012.11.06. 21:24

Az ügyvéd az adásvételi szerződéshez kell, nem a haszonélvezeti jog törléséhez.

lajcsó # 2012.11.06. 21:00

Az elhalálozott haszonélvező esetében önmagában nem elegendő a törlére irányuló kérelem, csatolni kell hozzá a halotti anyakönyvi kivonatot is! Ebben az esetben ügyvédi közreműködés nem szükséges.

guba" # 2012.11.06. 20:53

Az ügyvéd, aki az okiratot szerkeszti, majd ezt is belefoglalja a szerződésbe.Ha viszont a haszonélvező meghalt, akkor megszűnt a haszonélvezet is.

Kangi # 2012.11.06. 20:47

Illetve még egy kérdésem van: az elhalálozott haszonélvező esetében mikor jelenik meg a széljegyzeten, hogy a haszonélvezeti jog törlése folyamatban/beadták a kérést? Még aznap, amikor beadták a kérést? Vagy pár nap múlva?
Köszi előre is.

Kangi # 2012.11.01. 14:00

„Ha valaki haszonélvezeti joggal rendelkezik egy lakáson, le tud mondani róla?”
Persze. Az vitatott, hogy kell-e a tulajdonos hozzájárulása.

Kérdésem akkor: hogyan? Ügyvéd előtt? Jegyzőkönyvvel? Tulajdonossal együtt ügyvédnél? Mit visznek a földhivatalba, hogy ott töröljék a haszonélvezeti jogot?

Köszi előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.10.31. 11:58

Ha valaki haszonélvezeti joggal rendelkezik egy lakáson, le tud mondani róla?
Persze. Az vitatott, hogy kell-e a tulajdonos hozzájárulása.

Illetve: igen. Abszolút megszokott dolog.

Mufurc_nagyon # 2012.10.31. 11:18

Kedves Kangi!

A vásárolni kívánt ingatlanról és a társasházról információt a képviselet (ütk) valóban csak a tulajnak adhat.

DEEEEEEE!!!

Az eladó ezeket a papírokat már gond nélkül megmutathatja Önnek. (ha el akarja adni az ingatlant)

Még egy csomó infót kellene kérnie.
Segítség az alábbi linken.

--------------------------------------------------------- -----------------------------------------------------------

http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Kangi # 2012.10.30. 21:51

Ha valaki haszonélvezeti joggal rendelkezik egy lakáson, le tud mondani róla? Mondjuk úgy: minden ok nélkül. Van erre mód? Ha igen, hogyan?

Illetve: létezik olyan, hogy az adásvételi szerződésben az adásvételi ügylet mellett írásban rögzítik, hogy a haszonélvező lemond a haszonélvezeti jogról, attól a naptól fogva, hogy a vevő kifizeti a lakást?

Köszi szépen előre is.

Kangi # 2012.10.30. 21:30

1. Haszonélvezeti jog: Vennék egy lakást, amin haszonélvezeti jog van. Közvetítő szerint a tulaj kérte a földhivatalnál a haszonélvezet törlését, mivel az illető személy tavasszal elhunyt. Azt viszont nem tudja, hogy hány nap alatt fogják törölni a haszonélvezeti jogot a földhivatalnál.
Kicsit kételkedem abban is, hogy tényleg kérte-e a tulaj, mert pár "apró" dologban már mondott önmagának ellent a közvetítő. Meg lehet-e tudni azt a Földhivatalnál, hogy tényleg beadták-e a halotti bizonyítványt, ezzel kérve a haszonélvezet törlését?

2. Közös költség: a közös képviselő kiadhat-e olyan infót nekem (mint esetleges lakásvásárlónak), hogy van-e a lakásnak közös költség tartozása. Egy másik lakás esetében egy másik közvetítő azt mondja, hogy én miért akarok a közös képviselővel beszélni, nem adhat ki semmi infót nekem, csakis a tulajnak. Ez tényleg így van?

Köszi előre is.

ObudaFan # 2012.09.18. 20:50

Mivel nem köteles tűrni a megváltást, ahogy meg tudtok állapodni. Van az illetéktörvényben számítási mód, de az nem köt titeket, mert csak az illeték számítására vonatkozik.

regenye # 2012.09.18. 19:35

Üdvözletem!

A történetem röviden.
Édesanyám 10 éve halt meg, örököltem egy lakást a testvéremmel 50-50%-os tulajdonrészben.
Édesapám nevére özvegyi jog lett bejegyezve.
A lakást lassan el szeretnénk adni.
Úgy tudom az özvegyi jog ennyi idő után tulajdonképpen haszonélvezeti jog, amelyről édesapám lemondhat illetve egyéi megegyezéssel kérheti az értékét.

Az érdekelne, hogy ilyenkor hogyan kell kiszámolni a haszonélvezeti (özvegyi) jog mértékét?
A lakásban soha nem lakott, jelenleg is máshol él, saját tulajdonú lakásban.

köszönöm előre is a válaszokat!

Mártika56 # 2012.09.15. 10:35

Köszönöm szépen a válaszokat!

kiss8891 # 2012.09.14. 17:53

Kedves Fórumozók!
A következő a problémám - lehet, hogy nem is haszonélvezeti kérdés.
Nevelőapámnak haszonélvezete volt az én tulajdonomban levő lakásra. Ő hónapokkal ezelőtt meghalt, ezzel a haszonélvezete megszűnt. Csakhogy a gyermekei máig nem ürítették ki a lakást, ezért én nem tudom birtokba venni. Ki fizeti ilyenkor a rezsit és a közös költséget?
Hálás lennék szakavatott válaszért.
Köszönettel

Mártika56 # 2012.09.14. 16:23

pazs: Annyi értelme lenne,hogy ha a haszonélvezeti jogot ráruháznánk, nem tudom,hogy akkor a házból ráeső részt letétbe kell-e helyeznünk, vagyis ha kivitelezhető,hogy ő megkapja a haszonélvezetet a rá eső pénzösszeg helyett, akkor "gazdaságosabban" jönnénk ki a dolgokból.

pazs # 2012.09.13. 14:04

Édesanyád haszonélvezeti joga a halálával megszűnt, azt átadni másnak nem lehet. A nővérnek alapíthattok újat, csak kérdés, mi értelme van, ha így is tulajdonos.

Mártika56 # 2012.09.13. 13:39

A haszonélvezeti jog eddig édesanyámon volt, aki nemrég elhunyt. Ebben az esetben sem lehet a haszonélvezeti jog a nővéremé? Vagy ha az övé lenne a haszonélvezeti jog, a rá eső részt mindenképpen letétbe kell helyezni?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.13. 11:57

Haszonélvezeti jogot nem lehet átruházni. Aki pedig meg akarja szerezni egy ingatlan 3/4 arányú tulajdoni hányadát, annak nyilván ki kell fizetni a 3/4 hányad árát.
A gondnokolt esetében még így is kell hozzá a gyámhatóság hozzájárulása.

Mártika56 # 2012.09.13. 09:35

Üdvözletem!
Egy hagyatéki eljárással kapcsolatosan szeretnék 1 kérdést feltenni.
A közelmúltban elhunyt az édesanyám, aki a nővéremmel lakott, akinek gyermekkorában egy agyhártyagyulladásból visszamaradt értelmi sérülése van. A nővéremnek én vagyok a gyámja. 4-en vagyunk testvérek. Édesanyámék ingatlanját a gyermekem szeretné megváltani,úgy,hogy az ingatlan értékét arányosan kifizeti a testvérek között. A saját részemet a fiamnak ajándékozom, így a maradék 3 részt a testvéreimnek kellene kifizetnem.
A kérdésem az lenne,hogy amennyiben a haszonélvezeti jogot az értelmi sérült nővéremre ruházzuk, akkor az ő részét is letétbe kell-e helyeznünk, vagy csak a 2 testvéremet kellene arányosan kifizetnem? Egyáltalán kivitelezhető lehet a haszonélvezeti jog ilyen formában való átruházása?

guba" # 2012.09.13. 06:58

Haszonélvezőként jogod van használni és hasznosítani az ingatlant, nyilván a volt feleségeddel közösen.