Osztatlan közös tulajdon


drbjozsef # 2019.04.29. 10:16

wers,

Jogos kérdés.

A tűzfal felé néző kert is az osztatlan közös része? Akkor a saját területén/tulajdonán dolgoznak, legfeljebb a más általi kizárólagos használati területen. Én azt gondolnám, hogy a Ptk vonatkozó része erre is analóg kellene legyen. Az, hogy csinálhatják nem kérdés. Lehető legkevesebb zavarással. Erre talán fizetni se igen kellene... de nem tudom.

wers # 2019.04.29. 08:14

De, ha a másik két szomszéd viszont beleegyezik, akkor mi a helyzet?

Talán együtt meggyőzhető lesz. (tipp, fizessétek be valami akciós wellness hétvégére, közben megcsináltatjátok a szigetelést. :)) )

wers # 2019.04.29. 07:32

drbjozsef, osztatlan közösnél is?

drbjozsef # 2019.04.29. 07:10

Raizerné Kata,

Ptk. 5:25.§
(1) Ha közérdekű munkálatok elvégzése, állatok befogása, az áthajló ágak gyümölcsének összegyűjtése, az ágak és gyökerek eltávolítása céljából vagy más fontos okból szükséges, a tulajdonos kártalanítás ellenében köteles a földjére való belépést megengedni.
(2) A tulajdonos a szomszédos földet kártalanítás ellenében használhatja, ha ez a földjén való építkezéshez, bontási, átalakítási vagy karbantartási munkálatok elvégzéséhez szükséges.

Sajnos ha nem enged be, perelhetsz, majd a bíró megítél neki valamekkora kártalanítást, ha magától nem egyezik bele a Ti ajánlatotokba, és akár karhatalommal is végrehajtathatod majd az ítéletet.

Csakhogy ez eltarthat néhány hónapig, akár évig is.

wers # 2019.04.29. 07:08

akkor keressétek meg a helyi jegyzőt

wers # 2019.04.29. 06:55

Bizonyára jobb belátásra lehet bírni némi anyagi ellenszolgáltatásért. Állapodjatok meg vele.

MajorDomus # 2019.04.26. 18:24

Az almérő rendszer jó az Eon kikerűlésére.
Ha a szomszéd nem együttműködő akkor nem fog menni.

vgabesz # 2019.04.26. 06:07

Ez még kivitelezhető is lenne.... Csakhogy vannak bizonyos tényezők amik mégsem teszik lehetővé. Például a már kiépített rendszer az ott lakónál csak 16 amper....nem bír el két rendszert....És ráadásul közöttünk van a harmadik terület...A tulaja semmibe sem hajlandó belemenni.De bemegyek a földhivatalba, kíváncsi vagyok hogy ők mit lépnek az adott helyzetre....

drbjozsef # 2019.04.26. 03:27

Tegyen fel almérőt, majd fizesse a szomszéd fogyasztását? Minek akkor az almérő?

MajorDomus # 2019.04.25. 20:47

Saját hrsz nélkül is megoldható!
.
főmérő(villany) csak egy lehet,de almérő akár tucat is!
.
érdekeltségi alapon vidd át az áramot,és tegyél fel 8000 ft ellenében egy almérőt.
.
mondjuk átvállalod a szomszéd áramszámláját,vagy a felét!

lajcsó # 2019.04.25. 06:27

"A kérdés az hogy a megvásárolni kívánt hányadon lévő faházra kérhetünk külön helyrajzi számot?"
Az illetékes földhivatalnál érdeklődj erről!

vgabesz # 2019.04.25. 05:13

A terület nem osztható. A másik két tulaj eladni sem akarja a részét. Viszont az æramszolgáltató egy hrsz-ra csak egy órát rak. Így én már nem tudok áramot vinni a saját részre.Szóval ha egy bizonyos nagyságú területet a faházzal együtt kivetetek művelés alól,(a terület gyümölcsös megnevezésű) akkor csak a kivett területre és a házra már elvileg lehetséges lenne?

MajorDomus # 2019.04.24. 19:06

Nem.
Eköbb szüntessétek meg az osztatlan közös tulajdont.

vgabesz # 2019.04.24. 15:20

Üdvözlet!
A következő kérdéssel fordulnék.....mindenkihez. Meg szeretnék vásárolni egy tulajdoni hányadot. Az osztatlan közös tulajdonnak három tulaja van. Az egyik rajta lakik, a második nem foglalkozik vele egyáltalán,mi a harmadik tulajét vennénk meg. A tulajdonosok között 2007-ben készült egy ingatlan használati megállapodás,amit egy ügyvéd jegyzett ellen.Ha megvásároljuk szeretnénk rá áramot,ami jelen állapotban nem lehetséges,mert az ott lakónak már van villanyórája. A megosztás nem lehetséges. A kérdés az hogy a megvásárolni kívánt hányadon lévő faházra kérhetünk külön helyrajzi számot?

adzsi # 2019.04.07. 13:06

De van egy aláírt megállapodás arról, hogy ki melyik "sufnit" használja...

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.07. 09:19

Mit birtokolnál el rajta? Most is a tiéd. (A tiéd is.)

adzsi # 2019.04.07. 07:11

Üdvözlet.
A kérdésem a következő.
Osztatlan közös tulajdonú ingatlanban vagyunk a feleségemmel töbségi tulajdonban. Az ingatlanon mindenki részére kialakított tárolók (sufnik) vannak. Az egyik tulajdonos sufnija, legalább 8 éve romosan, elhanyagoltan kihasználatlanul, düledezik..A kérdésem az lenne, hogy mi használatba vhessük-e, elbirtokolhatjuk-e..

Várom a válaszát .Köszönöm.F. Sándor

MajorDomus # 2019.04.02. 19:57

lajcsó a szakember,én csak bekekontárkodom. Szetintem ha kivonták a művelésből.akkor nem vonatkozik rá a földtörvény. Vagyis a ptk osztatlan közösre vobatkozó része az irányadó.
.
Először vedd neg az eladó másik telkét,ha eladja,ott kérdd a bíróságtól a közös tukajdon megszüntetését.ezáltal a tiéd az útkapcsolat.
Ha van rá pénzed,ezután megveheted a kinézett telket is.

Hunbuddha # 2019.04.01. 19:58

Kifejtenéd bővebben? Milyen lehetőségre gondolsz?

MajorDomus # 2019.04.01. 19:11

az nem mindig baj.

lajcsó # 2019.04.01. 08:07

"Van valami lehetőségünk, hogy mindkét terület a miénk legyen?"
Éppen lenne, csak az nem biztos, hogy jogszerű.

Hunbuddha # 2019.03.31. 18:35

Tisztelt Forumozók!
Van egy külterületi osztatlan művelési ágból kivont zártkert. Ez a terület 6 részre van osztva én 3db-nak vagyok a tulaja. Szeretnék megvenni még egy részt az osztatlanból, ezzel nem is lenne semmi gond. A tulajnak van még egy telekrésze ami szintén osztatlan, de az méssal osztatlan. Innen van az útkapcsolata a teleknek. Meg tudom venni mindkét telket úgy, hogy ne vegyék meg előlem az útkapcsolatos részt? Amennyiben "dologösszességként" veszem meg a két telket akkor ha valaki élne az elővásárlási jogával, csak mind a két telket vihetné hiszen "dologösszességként" lenne a szerződés. Az egyik osztatlan telken és vagyok az elővásárló a másikon pedig nem. Számít az, hogy a az a telek amire nekem van elővásárlási jogom az kb 2000m2, a szomszédos terület ahol nem vagyok elővásárlási jogosult pedig kb 200m2. A kisebb terület tulajdonostársait megkérdezva ők azt nyilatkozták, hogy élnének a jogukkal ha lehetőségük lenne.
Van valami lehetőségünk, hogy mindkét terület a miénk legyen?
Köszönöm a válaszokat.

MajorDomus # 2019.03.27. 22:11

Abban is egyetértünk, higy ne vedd meg,mert sok veszélyt
rejt magában az ügy!

MajorDomus # 2019.03.27. 22:10

El kell különiteni a használat, a felújítás, és a birtoklást, a tulajdonnal való rendelkezést!
.
Kbs-nek igaza van, ezért van különbség a társasháztól.
.
a lakáson belül nem kell engedélyt kérned a festéshez,
de fűtés átalakitásához,és az ablakcseréhez, már igen.

drbjozsef # 2019.03.27. 06:43

Melyik? Hogy felújíthatják?
Ne már, igaz, hogy maga a tulajdon osztatlan közös, de a használat szerződés alapján megosztott, a használatba pedig beletartozik annak karbantartása, felújítása is. Az "átépítés" esetleg határeset, de szerintem ha az épületszerkezetet nem érint, akkor az nem olyan mértékű, amihez engedély kellene.
Van ott azért a Tht-ban sok minden más is.