Osztatlan közös tulajdon


Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.10. 14:37

Nem. Attól nem függ.

drbjozsef # 2019.01.10. 13:14

Hát ez attól függ, mi az "X", az alap.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.10. 12:55

Én úgy értettem, hogy ugyanannyi lenne az 1/8 ára, mint a 7/8-é. De erre alappal mondhatja azt az illetékfőosztály, hogy ha el lehetett adni az 1/8-ot X forintért, akkor a 7/8 a hétszeresét éri, nem annyit, amennyiért eladták. Akkor viszont a vevő ráfarag, mert a szerződés szerinti vételárnak nem a 4%-át fizeti meg illetéknek, hanem a 16%-át. (Ha jól számolok.)

drbjozsef # 2019.01.10. 06:17

Én az illetékosztály helyében a 7/8-ot eladó illetékét az 1/8 árának a hétszeresére vetném ki.

Én is. De itt akkor nincs "illetékelkerülés", hiszen a teljes érték után vetik ki, tulajdonrész arányosan. Már feltételezve, hogy az eladási ár közel van a tényleges értékhez, akkor itt nincs spórolás. Ha van, akkor az már valami elkerülésére irányul...

Mondjuk az igaz, hogy okosabb tanácsot is lehetne adni, ha tudnánk a célját ennek a kavarásnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.09. 22:03

Egyébként, a két lehetőség, amelyet Blanka90 vázolt, nem is ugyanaz. Sőt van az három vagy négy is.

Megjegyzem, kötelező az ügyvédi közreműködés. Az ilyesmiről az eljáró ügyvédet kell kérdezni. Ha azt mondja, nem tudja, akkor másikat kell keresni.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.09. 22:01

nem valószínű, hogy belekötnek.
Én az illetékosztály helyében a 7/8-ot eladó illetékét az 1/8 árának a hétszeresére vetném ki.

drbjozsef # 2019.01.09. 19:35

Bár nem szokásos, de nem gondolnám, hogy tiltaná bármi is, hogy annyiért add el a tulajdonodat, amennyiért csak akarod.
Bárki.

Eladja az egyik tulajdonos X összegért az 1/8-ad hányadát, és ugyanúgy X összegért a másik tulajdonos a 7/8-adát.

Ha ez nem valamilyen fizetés alóli kibújás, adóelkerülés, vagy ilyesmi, akkor nem valószínű, hogy belekötnek.

Ha 2019-ben adjátok el, és 2014-ben vagy előbb szereztétek, akkor nem kell adót fizetni.
Ha 2015-ben, vagy utána szereztétek, akkor kell, de ez attól is függ, hogyan szereztétek (öröklés, adásvétel, ajándékozás), és hogy melyik évben, milyen szerzési értékkel (hagyatéki végzés, adásvételi szerződés), és mennyiért adjátok el.

Blanka90 # 2019.01.09. 19:25

Tisztelt fórumozók!

Van-e bármilyen törvényi akadálya annak, hogy osztatlan közös tulajdon esetén, ahol két tulajdonosa van a lakásnak, és az egyik tulajdonos 7/8-ad, a másik tulajdonos 1/8-ad arányban tulajdonosa a lakásnak, akkor eladás során az adásvételi szerződésben a különböző hányadok azonos áron legyenek értékesítve?

Lefordítva, lehetőség van-e arra, hogy a teljes ingatlanra kapott vételárat hivatalosan fele-fele arányban kapják meg a tulajdonosok? Mindenképp szükséges előbb egy ajándékozási szerződés, mely fele-fele arányban osztja el a tulajdont, vagy pedig ezt a tulajdonviszonyt az adásvételi szerződésben lehet máshogyan is elosztani?

Érdekelne ez adózás, illeték, stb szempontjából is. 5 éve örökölt ingatlanról van szó.

Előre is köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2018.12.20. 14:29

Nem kell ehhez atomfizika, hogy lásd, ha 8 db lakás van, és mindenkinek 2/16 van bejegyezve, akkor vagy tényleg MINDEN lakásnak pontosan 1 tulajdonosa van, vagy, ami sokkal valószínűbb, hogy a kérdező, a "társasház" megnevezéshez hasonlóan - finoman szólva is - pongyolán fogalmaz. Lakóegységre érti azt a 2/16-ot, ez viszonylag evidensnek tűnik.

De a kérdésére amúgy tökéletes választ kapott KBS-től.

Szomorú örökös # 2018.12.20. 13:46

KBS

De ha csak egyikre is ketten vannak (pl. házaspár), akkor nekik már 1/16-1/16 hányaduk van.

Elnézést, hogy kicsit kötözködök, de a házaspár sohasem lesz EGY tulajdonos, márpedig a kérdező azt írta, hogy „minden tulajdonosnak 2/16 tulajdonjog van bejegyezve

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.20. 07:20

(Nem is kell. Elég, ha pl. valakinek 5/180-a van.)

Ő meg úgy értette, hogy minden egyes, természetben kizárólagosan használt lakás tulajdosainak összesen 2/16-a van. De ha csak egyikre is ketten vannak (pl. házaspár), akkor nekik már 1/16-1/16 hányaduk van.

Szomorú örökös # 2018.12.20. 06:52

KBS

Talán a maradékban valaki olyan arányban tulajdonos, amit nem lehet egyszerűsíteni. A közös nevezőn kell nyilvántartani mindenki illetőségét. Aztán pedig a nevező marad akkor is, ha az arányok egyszerűsödnek.

Azért érdekes lenne a mi esetünkben, ha lett volna valaha is 180 tulajdonosa annak a szerencsétlen ingatlannak. :-O

Szomorú örökös # 2018.12.20. 06:50

KBS

van legalább két olyan tulajdonos, akinek csak 1/16-a van

Kétlem, hogy így lenne:

Van egy 8 lakásos társasház ahol minden tulajdonosnak 2/16 tulajdon jog van bejegyezve a tulajdoni lapon.

Nekem a 8x2/16 pont egészre, azaz 16/16-ra jön ki.
Vagy valami másra gondoltál? Nem teljesen értelek.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.20. 06:32

(Talán a maradékban valaki olyan arányban tulajdonos, amit nem lehet egyszerűsíteni. A közös nevezőn kell nyilvántartani mindenki illetőségét. Aztán pedig a nevező marad akkor is, ha az arányok egyszerűsödnek.

Ez történhetett itt is: van legalább két olyan tulajdonos, akinek csak 1/16-a van.)

Szomorú örökös # 2018.12.20. 06:16

KBS

2/16 arányú (miért nem 1/8) tulajdonjogot

Azt én sem értem, hogy nálunk pl. miért 180-ad részben számolt a földhivatal a mi osztatlan közös tulajdonunk esetén. Anyukámmal egy fél házat-telket birtokoltunk és ezt a földhivatal úgy osztotta kettőnk között az 1/10 - 4/10 rész helyett, hogy 18/180 - 72/180.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.20. 05:59

Nem annak szántam. De másodszor is elolvasva a tényállást, tényleg az.

Bmyky, az eladó azt tudja átruházni, amije neki van: 2/16 arányú (miért nem 1/8) tulajdonjogot és használati megosztás alapján egy meghatározott természetbeni rész kizárólagos használatának a jogát.

drbjozsef # 2018.12.19. 18:51

Költői? :D

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.19. 15:56

Biztos, hogy társasház?

bmyky # 2018.12.19. 13:22

Sziasztok,

Nekem osztatlan közös tulajdonnal kapcsolatban lenne kérdésem.

Van egy 8 lakásos társasház ahol minden tulajdonosnak 2/16 tulajdon jog van bejegyezve a tulajdoni lapon.

A lakások (kb) 4 db 60 m2 2 db 45 m2 és 2 db 75 m2

Nem teljesen értem, hogyha mondjuk megvesszük attól a személytől a 2/16 részét aki annó megvette az egyik 75m2-es lakás (és benne is lakik) akkor később (mondjuk az albetétesítésnél) nem-e lesz abból problémám, hogy a 75m2 a valóságban több mint 2/16-od rész. Jogilag meg tudom venni úgy a 75m2-t hogy biztosítva legyen a tulajdonjogom?

Köszönöm

Macchiato # 2018.11.17. 18:45

Köszi szépen, ez jó hír :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.17. 18:43

Nem tart sokáig. Első fokon simán vége egy éven belül.

Macchiato # 2018.11.17. 18:29

Nagyon szépen köszönöm, sokat segitettetek. Igy már könnyebb lesz a döntés, alaphangon ez 1-2 év alatt lebonyolódik, vagy hosszadalmasabb szokott lenni?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.17. 18:10

Illeték 6% (első fokon; ha másodfok is van, ott 8); ügyvédi munkadíj 5% (két ügyvédnek kétszer annyi); szakértő 100-200K; ha végrehajtó árverezi az ingatlant, még 1% illeték; 8% jutalék, és 100-200K költség...

nonolet # 2018.11.17. 16:04

Alapban, sima ügymenetben cirka a telekár 10%-a.
Amit feleztek.

Ha mindenféle szakértőzés el időhúzás lesz akkor az könnyen további milliós tétel lehet.

Amit (tudtommal) az fizet aki miatt szükségessé vált.

- -

A lehetséges menetrend

Beszéld meg a másikkal, hogy KÖZÖSEN felkértek egy hivatalos értékbecslőt (~30-40 eFt).

Akiben mindketten megbíztok és az általa becsült árat elfogadjátok.

Így az áron már nem lesz vita köztetek!

Utána közösen eldöntitek, hogy KI VESZI meg a másiktól a becsült ár felét megfizetve.

HA megtudtok egyezni, akkor OKÉ!

A költségeket nyilván te fizeted, mivel te akarsz variálni
(értékbecslő, ügyvéd, illeték)

HA nem tudtok meggyezni....

Akkor elsőnek ÍRÁSBAN teszel egy vételi ajánlatot.
(legyél fizető képes!!!)
Mondjuk 30 napos határidővel és jelezve, hogy utána per lesz.

HA eladja neked OKÉ!

HA nem akkor valóban pert indítasz a közös tulajdon megszüntetése iránt.
(legyél fizető képes!!!!! és ezt jelezd is)

Macchiato # 2018.11.17. 12:03

Köszönöm.
Gondolom, a perköltség nagyságrendje annyi mindentől függ, hogy képtelenség előre látni. Van esetleg egy tól-ig becslés? Ha tudnám, hogy milliós nagyságrend és sok év, nagyon meggondolnám, megéri-e. A perérték 6 %-a, amit indulásnál ki kell fizetnem, ill. meg kell előlegeznem, az a teljes értékre értendő, vagy csak az én 1/2 tulajdonomra?