Figyelmeztető jelzés


Pjotr # 2007.02.02. 09:49

Figyelmeztető jelzést (sárga villogó) használata korábban úgy ment, hogy a vizsgánál szépen bejegyezték, hogy figyelmeztetőjelzés használatára jogosult.
Mezőgazdasági vontatóról van szó.
Most egy új gépnél ezt nem akarják, állítva, hogy csak akkor használható, ha útvonalengedély van kérve.
Ahogy én nézem a 33/2000. (XI. 29.) BM rendelet 9§ 3,d alapján nem is kell bejegyeztetni.
Most akkor bizopnytalan vagyok, most nem kell bejegyeztetni és használható vagy nem lehet bejegyeztetni és nem is használható?

Traffic # 2007.02.02. 17:34

T. Pjotr!

A jogszabályokat átböngészve rájöttem, hohy zöld rendszámmal ellátott erőgépről és nem mezőgazdasági vontatóról van szó.
A 33/2000. BM rendelet 9. § (1) bekezdés d., pontja szerinti "külön jogszabályban meghatározott erőgép" a 35/2000 BM. rendeletre hivatkozik.
Zöld rendszámmal ellátott erőgépre "csak úgy" nem lehet figyelmeztető jelzést felszerelni... Csak akkor, ha az túlsúlyos vagy túlméretes. Ez esetben külön engedély nélkül felszerelhető a figyelmeztető jelzés. DE: a KRESZ 51. § (1) bek. a-b., pontjai alapján kötelező útvonalengedélyt kérni a közút kezelőjétől.

Pjotr # 2007.02.05. 07:17

Köszönöm a bögészést!
A zöld rendszámos dolgot én is megtaláltam, a kérdés, hogy fekete rendszámos mezőgazdasági vontatóra lehet-e tenni?
Azt látom, hogy túlméretes, akkor kell útvonalengedély.
Akkor, ha jól értem, csak akkor ha van útvonalengedély.

Traffic # 2007.02.07. 18:11

T. Pjotr!

Összegzek. :)

1. A mezőgazdasági vontatóra csak akkor szabad figyelmeztető jelzést szerelni, ha az túlméretes (ekkor nem kell a felszereléshez engedély).
(Túlméretes= túl széles, túl hosszú)
2. Ilyen járművel csak akkor szabad közlekedni, ha van útvonalengedélyed.
3. Ha van útvonalengedély és felszerelted a figyelmeztető jelzést és közlekedsz is vele, akkor a KRESZ 50. §. (1) bekezdés b., pontja alapján a figyelmeztető jelzést működtetni kell.

Pjotr # 2007.02.09. 11:17

Köszönöm!
Közben én is erre juottam....
Az már más kérdés, hogy baromságnak tartom a szabályozást, mivel egy lassan közlekedő, hátul munkaeszközt cipelő gép, ha nem túlméretes, akkor is veszélyforrás az utakon szguldozó autósok számára, szerintem indokolt lenne ilyenkor is.
A traktorosok és a kamionosaink rémtörténeteklet mesélnek az utakon közlekedő elmebeteg személyautósokról, a legtöbben képtelenek akár fél percet is várni, nekik most és azonnal menniük kell, hiába van kint a gép indexe már egy ideje, ugye idő kell egy lassú gépnek amíg lelassít, vált, nekiáll fordulni, de őket ez nem érdekli, akkor is megelőzik, mi egy suzukinak egy 6 tonnás gép.... fellöki és kész.... de ez már nem jog.... :)

Zolikaaa # 2007.02.16. 22:15

hozzászólás törölve

Pjotr # 2007.02.17. 11:56

Elvileg akkor sem használhatod...
Láttam olyat amikor a hátul kivilágítatlan munkagépet húzó taktort megbüntetett este a barom kpm-es mert engedély nélkül használta, kérdezte a vezető, hogy ha lekapcsolja és belejönnek hátulról 140-el, akkor mi van.
Azt mondta, az őt nem érdekli, nem használhatja....
Ha nem pakolták volna el a jogtár dvd-met, akkor beidézném, neked, hogy mikor szabad és mikor nem, de majd hátha lesz valaki olyan rendes és beidézi...

Zolikaaa # 2007.02.18. 11:58

hozzászólás törölve

Zolikaaa # 2007.02.18. 12:08

hozzászólás törölve

Traffic # 2007.02.18. 14:33

1.
KRESZ 6. § (A rendőr jelzései)
(4) Az (1) és a (2) bekezdésben foglalt rendelkezések értelemszerűen irányadók a szolgálatban lévő katonai forgalomszabályozó, a határőr, a vám- és pénzügyőr, a tűzoltó által, valamint a forgalmat ellenőrző Nemzeti Közlekedési Hatóság (a továbbiakban: NKH) regionális igazgatósága közúti ellenőre által adott jelzésekre is.

A "KPM"-es jelzésére meg nem álló járművezető szabálysértést követ el, mely 30.000 forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.

2.
A figyelmeztető jelzés használata

33/2000. BM rendelet

9. §
(4) A járműre felszerelt figyelmeztető jelzést adó készüléket az engedélyben foglalt feltételek és a külön jogszabályban meghatározott rendelkezések megtartásával lehet működtetni.

Külön jogszabály: KRESZ

KRESZ
50. § (1) A jármű figyelmeztető jelzést adó berendezését működtetni a következő esetekben kell:

  1. az út vagy közmű építésére, fenntartására (javítására), illetőleg tisztítására szolgáló járművön, továbbá a kommunális szemét szállítására szolgáló járművön, ha az munkát végez,
  2. a megengedett hosszúsági vagy szélességi méretet meghaladó járművön vagy járműszerelvényen, menet közben,
  3. a megengedett hosszúsági vagy szélességi méretet meghaladó méretű járművet vagy járműszerelvényt rendszeresen kísérő járművön kíséret közben,
  4. elromlott jármű vontatását rendszeresen végző járművön, ha az járművet ténylegesen vontat,
  5. a közúton elromlott jármű hibaelhárítását rendszeresen végző járművön hibaelhárítás közben,
  6. a radioaktív anyagot szállító járművön menet közben, illetve a szállítmányt rendszeresen kísérő járművön kíséret közben.

(2) A figyelmeztető jelzést használó, út- vagy közmű építésére, fenntartására, illetőleg tisztítására szolgáló jármű vezetője, ha ez a munka végzése érdekében elkerülhetetlen, a személy- és vagyonbiztonságot nem veszélyezteti és a forgalmat lényegesen nem akadályozza,

  1. a 25. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezést figyelmen kívül hagyhatja;
  2. 22 és 6 óra között - a megfelelő biztonsági intézkedések (pl. jelzőőr állítása) megtétele mellett és legfeljebb 10 km/óra sebességgel - egyirányú forgalmú úton és osztottpályás út bal oldali úttestjén a menetiránnyal szemben is közlekedhet;
  3. legfeljebb 10 km/óra sebességgel a járdán is közlekedhet;
  4. olyan helyen is megállhat, ahol az egyébként tilos;
  5. behajthat olyan útra, ahová egyébként behajtania tilos.

(3) A figyelmeztető jelzést használó járműnek a többi járművel szemben - az általános szabályoktól eltérő - elsőbbsége nincs.

Egyéb esetekben a figyelmeztető jelzés nem használható, aki ezen előírásokat megszegi, 30.000 forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.

hát akkor elvileg én már évek óta "indokolatlanul" használom sokszor, mert sokszor belefutottam balesetbe, a műszaki mentés idejére a tűzoltók kértek meg, hogy álljak már keresztbe az úton villogóval, hogy tudjanak dolgozni

Véleményem szerint nincs az a rendőr, aki ezért büntetne.

erre nem találok választ, hogy annak működtetéséről kellene valami naplót vezetnem ahova az időpontot, helyet, indokokat be kelll írnom

Ilyet én sem találtam.

Zolikaaa # 2007.02.19. 07:39

hozzászólás törölve

Zolikaaa # 2007.02.19. 07:52

hozzászólás törölve

Zolikaaa # 2007.02.19. 07:58

hozzászólás törölve

Pjotr # 2007.02.19. 13:37

A rendőr nem szól érte... legalábis még soha sem szólt.
Egyedül a kpm-esek tudnak néha elmebetegek lenni.
Ha a kpm-esek büntetni akarnak, akkor van melletük rendőr is, ha csak úgy integet az úton, akkor ki kell kerülni és kész, ha nem tévedek nagyon nagyot, neki nem vagy köteles megállni.

Ami lerobbant autó mögötti villogást illeti, az vana jogszabályban, hogy az használhatja, aki rendszeresen végzi ezt a tevékenységet.
Ha csak úgy megállsz mögötte, akkor elvileg nem használhatod, kapcsolja be a vészvillogót és nem mennek bele.
A járműszerelvény az nem sok járműből áll, hanem az pl. lassú jármű és a pótkocsikból áll.
Tehát azokban az esetekben használhatod amit Traffic beidézett, egyébként nem.
Ezek szerint felvezető kocsiként sem használhatod, az más kérdés, hogy nem fog érte megbüntetni a rendőr....

Zolikaaa # 2007.02.19. 22:27

hozzászólás törölve

Zolikaaa # 2007.02.20. 05:16

hozzászólás törölve

Zolikaaa # 2007.02.20. 05:25

hozzászólás törölve

Zolikaaa # 2007.02.20. 05:28

hozzászólás törölve

Pjotr # 2007.02.20. 07:16

Hát szerintem sehová :((
Nekem is lennének ötleteim...
Nyilván akinek van egy kis esze, az jónak tartja, hogy egy nagyobb csapat biciklist, pláne szürkületben sárga lámpás autó kiséri, vagy a 15-tel döcögő gépet ami húz maga mögött egy több tonnás kivilágítatlan munkagépet az is használja.
dehát ezek ott fent azt hiszik, hogy ez valami kiváltság, meg nem tudom, talán, hogy vissza akarunk élni vele, vagy nem tudom....

Zolikaaa # 2007.02.20. 11:38

hozzászólás törölve

Zolikaaa # 2007.02.20. 11:41

hozzászólás törölve

Pjotr # 2007.02.20. 12:26

2003-ban ezt még bejegyezték a forgalmiba:
http://kepfeltoltes.hu/…ltes.hu_.jpg

Zolikaaa # 2007.02.20. 16:40

hozzászólás törölve

Pjotr # 2007.02.21. 07:04

Nekem nem voltak hajlandóak beírni.

Zolikaaa # 2007.02.21. 13:59

hozzászólás törölve