adósság öröklés + életbiztosítás


mokkaccino # 2007.04.16. 10:30

köszönöm Traven!!!

T r a v e n # 2007.04.16. 10:09

Kedves Mokkaccino!

Az örökös a hagyaték erejéig felelős a hagyatéki tartozásokért.

mokkaccino # 2007.04.16. 09:19

Hello
elég sok jogi buktató van az életemben, az előbb más témában nyitottam topikot, de ez is érdekesnek néz ki. Lányom házasságon kívül született, apukájának felesége volt akkor és most is, lányom most 15 éves, apuka még terhességem alatt elismerő nyilatkozatot tett, majd eltűnt életünkből.
Tavaly megkerestem, azóta találkozgat a lányával, néha-néha ad egy kis pénzt gyerektartás cimén, viszon olyan életet él, amiből valószinűleg adósságfelhalmozás keletkezik. Ugye a lányom nem örökli ezt?

ObudaFan # 2007.04.14. 18:05

Hát akkor a legjobb, ha megpróbálod azt a visszautasítást.

Doncsi # 2007.04.13. 21:11

Az volt az érdekessége a dolognak, hogy nem is kértünk öröklési bizonyítványt, egyszercsak küldte a közjegyző egy csekkel együtt.
Akkor megkérdeztem egy ügyvédet, azt mondta ezt be kell fizetnünk, mert az öröklési bizonyítványt a közjegyzőnek ilyen esetben ki kell állítania automatikusan.

ObudaFan # 2007.04.13. 21:05

A közjegyzőhöz elég egy levelet küldeni. Egy baj lesz, azt írod, kértetek már öröklési bizonyítványt. Sajnos azonban ha az örökös az öröklés megnyílta után a visszautasítás jogáról kifejezetten vagy hallgatólag lemondott, az örökséget többé nem utasíthatja vissza. Márpedig ha kértél öröklési bizonyítványt, ez a visszautasítás jogáról való hallgatólagos lemondásnak tekinthető szerintem.

Doncsi # 2007.04.13. 20:57

Köszönöm a választ.

A visszautasításhoz közjegyzőhöz kell fordulnom több ezer forintért ugye?

ObudaFan # 2007.04.13. 20:41

Vissza lehet utasítani.
A PK 75. sz. állásfoglalás értelmében nem tartozik a hagyatékhoz.

Doncsi # 2007.04.13. 20:35

Igen ezzel a mondattal már többször találkoztam.

DE, visszautasíthatom az örökséget 2év után?

Az életbiztosításból járt összeg örökség?

ObudaFan # 2007.04.13. 20:13

Az örökös a hagyatéki tartozásokért a hagyaték tárgyaival és annak hasznaival felel a hitelezôknek. Amennyiben a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, annyiban az örökös öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel.

Doncsi # 2007.04.13. 19:36

Édesanyám halála után adósságot hagyott maga után. Semmilyen ingatlana nem volt, ingósága is csak minimális, értéktelen dolgok. Volt egy életbizosítása, ami nem fizette ki a kötvényen szereplö összeget, arra hivatkozva, hogy nem rég lett kötve a biztosítás, de az eddig befizetett összeg egy részét visszafizette.

Két éve történt ez. Hagyatéki tárgyalás nem volt, csak egy öröklési bizonyítványt kaptunk a közjegyzőtől, amiben a biztosítást és egy banki tartozást említenek.

Kérdés: Visszautasíthatjuk e az "örökséget" két év + egy kiadott öröklési bizonyítvány után? Ugyanis mostanában kezd az Apeh követelőzni édesanyám Apeh tartozása miatt.

A biztosításból származó visszafizetés hagyatéknak számít vajon és ennek erejéig felelősek vagyunk a tartozásért?