Válás, vagyonmegosztás


Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.16. 08:25

Házastársak 1/2-1/2 arányban szereznek közös tulajdont. (Megdönthetetlen vélelem.)
De ha a nyilvántartásban 1/1 tulajdonosként bejegyzett fél állítja, hogy az ingatlan a különvagyonába tartozik, akkor csak perben érvényesíthető a nyilvántartáson kívül szerzett tulajdonjog. Egy ilyen perben sem azt vizsgálják azonban, hogy ki milyen arányban járult hozzá a szerzéshez, hanem azt, hogy valóban különvagyon-e.

fremen # 2008.01.16. 08:49

Köszönöm a gyors segítséget!

lacc # 2008.01.17. 22:17

Üdv!
Sajnos válnom kell majd. 1992-ben örököltem apám halála után ingatlanrészt amit megkaptam kp-ben. 1997-ben nősültem és az örökségmből plusz a lakodalompénzből vettünk lakást, természetesen az örökségem kb: 80%-ban fedezte a vásárolt lakás árát. Mivel én bíztam a házasság intézményében meg persze feleségemben is fele fele arányban írattam a tulajdoni részt. Később ezt a lakást eladtuk és vettünk kertes házat, na meg 4 M hitelt. Most a kertes házat el kell adni, hogy 'boldoguljunk'.Kérdésem az lenne, hogy az eladott ház értéből kérhetem e az én apai részemet olyan arányban mint ahogy betettem a lakásvásárlásba,hiszen az örökségem házasság kötés előtti?
A választ előre is köszönöm!

monalisa1 # 2008.01.18. 07:47

Ha még csak a lakásotok lenne, akkor annak eladási árából még követelhetnéd vissza az örökségi pénzedet százalékosan - az akkori válással meghiusult volna az a vélelem amely alapján pénzt ajándékoztál a feleségednek -, ezzel szemben a cs.ház vásárlásakor már végképp bedobtad a pénzedet a közösbe.

Ha esetleg rosszul látnám a különvagyon dolgát, jogász bizonyára kijavít majd.

zuros # 2008.01.18. 08:15

Üdvözlet!

Segítséget kérnék Tőletek egy kérdés tisztázásában.
A vagyonmegosztásunk folyamatban van. Nekem sajnos volt egy büntető ügyem, amiben csalás miatt pénzbüntetésre ítéltek. Ez egy tágabb családi vállalkozás miatt van. A vállalkozásban exem nem volt benne jogilag, így a büntetőben sem szerepelt vádlottként. De tény, hogy miatta is alakult így a cég sorsa.
Kérdésem, hogy 16 év házasság után a vagyonmegosztásban kérhetem-e a számomra kirótt büntetés felét az extől?
Vagyis a negatív vagyon is közös vagyon-e??
Előre is köszönöm a válaszokat!

monalisa1 # 2008.01.18. 08:23

Házassági vagyonközösség, melybe a jók is és a rosszak is egyetemlegesen beletartoznak.

zuros # 2008.01.18. 08:29

ERRE tudsz valami jogszabályt is?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.18. 10:46

Ha esetleg rosszul látnám a különvagyon dolgát, jogász bizonyára kijavít majd.

Rosszul látod.
OFF
Javaslom, hogy amikor felmerül benned a lehetősége, annak hogy valamit rosszul tudsz, azt inkább ne mondd. Szvsz még akkor is marad elég javítani való.
ON

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.18. 10:47

Házassági vagyonközösség, melybe a jók is és a rosszak is egyetemlegesen beletartoznak.
Ja, és ha szabadságvesztést szabtak ki, akkor a felét az asszony üli le...

zuros # 2008.01.18. 10:57

K:B:S:!

Hát igen. Ezért kérdeztem.
Szerinted?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.18. 11:00

Ha már ki lett fizetve az a bírság, és belül van az elévülésen, akkor épp ellenkezőleg. Ő követelheti, hogy térítsd meg a felét a közös vagyonból kifizetett személyes kötelezettségednek.

zuros # 2008.01.18. 11:08

Nincs kifizetve. Polgári peres úton hajthatja be a károsult. És be is fogja valszeg. A tényleges büntetés (kis összeg volt) be lett fizetve.
A válás bő 1 éve kimondva, tehát sajátból fizetve.
A vagyonmegosztás zajlik jelenleg és ebben szeretném érvényesíteni, hogy ha a károsult kéri a jussát, az ex fizesse a felét. A büntetőügy alatt még fent állt a házasság. Csak az ítélet hozatalkor már nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.18. 11:12

Az Ég áldjon meg, "büntetést" írtál! A kártérítés nem büntetés.
A lényeg azonban így sem változik. Ezzel az összeggel te tartozol.

zuros # 2008.01.18. 11:15

Köszönöm. Sajnos ez nem túl jó hír. Mivel kb 5 millióról van szó.
Akkor ezt nem is érdemes kérnem? Úgysem ítélhető meg?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.18. 11:26

Nem. A házastárs nem felel a házastársa által bűncselekménnyel okozott károkért.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.18. 11:28

Bár... Milyen jellegű ez a kár? A károsítás révén szereztél-e jövedelmet?

zuros # 2008.01.18. 11:34

Dehogy szereztem! Ez egy kifizetett számla nem teljesítése volt. Mivel feljelentették a céget, a rendőrség azonnal foglalt mindent. Én harmadrendú vádlott voltam.
Azért kérdeztem mindezt, mivel a mostani perben a Bíró bekérte az összes anyagot a büntetőről és most keresetkiegészítést kér tőlem, hogy igényt tartok-e az extől a kártérítési összeg felére.
Na ezért érdekes a dolog.

lacc # 2008.01.18. 12:59

Tisztelt Kovács Béla Sándor!
Az én vagyonom akkor házasság előtti külön vagyon lenne és jogomban állhat azt kérnem?
Köszönöm a választ! Üdv: Lacc

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.18. 13:29

Szerintem igen, lacc.

monalisa1 # 2008.01.18. 14:27

zuros,
kis pénzbüntetés 5 M Ft csalásért, hm...

Béla,
azt írta, hogy a felesége a bűntetőperben bár nem- de amúgy vastagon benne volt a dologban. Én ezért bátorkodtam az "együtt sírunk együtt nevetünk" elvet használni.

Amúgy "vettem" amit hozzám céloztál, majd igyekszem akként...

zuros # 2008.01.18. 15:58

Ez elég cinikus volt, de nem szeretném itt leírni az egész sztorit. A büntetés összege azért bizonyítja, mennyire állt meg a vád. És milyen pontokban nem.

KBS!

Köszi az érdemi válaszod, segítettél!

lacc # 2008.01.18. 16:56

Köszönöm a választ!
Egy kicsit megnyugotam.

prognózis # 2008.01.26. 17:58

Szervusztok.

Kérdésem röviden a következő lenne: a válóper beadása után szerzett vagyon különvagyonnak vagy közös vagyonnak számít?
Köszönöm. Tamás

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.26. 18:03

Nem a kereset benyújtása a vízválasztó, hanem a vagyonközössége megszakadása. Az jellemzően korábban történik, de nem kizárt, hogy csak később.

prognózis # 2008.01.26. 18:16

Köszönöm a választ.