tartozás öröklése


Bendegúz01 # 2018.10.26. 07:20

Kedves tagok!
Tanácsot szeretnék kérni egy bonyolultnak tűnő ügyben.
Adott egy ingatlan több tulajdonossal.
A tulajdoni hányad 3/6, 1/6, 1/6,1/6 od.
A tulajdonosak egymás családtagjai (apa és gyermekei)
Az egyik 1/6 rész tulajdonosa elhunyt.
Viszont tartozást halmozott fel amit a gyermekei (kiskorúak) örökölnek az ingatlannal együtt, kb 2meft
Az ingatlan össz értéke kb.3-3,5mft
Kérdésem az lenne hogy a többi tulajdonos mennyiben tartozik kötelezettséggel a tartozásért vagy bármiért?
Ha lemondanak az öröklés minden jogáról (ha van ilyen) akkor az ő részükre ráterhelhetnek bármit is a tartozásból?
Vagy a gyermekektől hogy hajthatják be a tartozást?

Köszönöm a segítséget.

gerbera317 # 2018.10.26. 07:31

Az elhunyt örökösei kötelesek tűrni, hogy az elhunyt hitelezői az ő hátrahagyott egyhatodából keressen kielégítést. Kötelesek tűrni, hogy ezt végrehajtás alá vonják, árverésre bocsássák, és kötelesek ennek az eredményét is tűrni.
A hitelezők pedig kötelesek tűrni, ha mindez nem vezet eredményre.

drbjozsef # 2018.10.26. 08:17

Ugyanez vonatkozik a többi tulajdonostársra : kötelesek tűrni, hogy a hitelező(k) az elhunyt hátrahagyott egyhatodából keressen(ek) kielégítést. Kötelesek tűrni, hogy ezt végrehajtás alá vonják, árverésre bocsássák, és kötelesek ennek az eredményét is tűrni.

De a saját tulajdonrészüknek nincs köze a végrehajtáshoz, se nekik a hitel(ek)hez. Viszont akár ők is licitálhatnak egy esetleges árverésen.

Nekik lemondani semmiről sem kell, mert ha örökölnének is (ennek kicsi az esélye, a kiskorú örökösök elhunytának esetén jöhetnek esetleg szóba) a tartozásból, legfeljebb az örökrészük értékéig felelnének érte, a saját vagyonukkal nem.

Bendegúz01 # 2018.10.26. 09:21

Köszönöm a válaszokat!
Akkor egy egy Róka fogta csuka a behajtók részéről?
Kiskorún nem tudják behajtani egy darabig mert 8 évesek.
A tartozás gondolom addig nőhet míg keresőképesek nem lesznek? A gyámügy ilyenkor mit tehet?

gerbera317 # 2018.10.26. 09:50

Kiskorún nem tudják behajtani egy darabig mert 8 évesek
Tehát nem érted. Jó, majd elmagyarázza újból valaki más.

oligaliga # 2018.10.26. 10:01

Bendegúz01

A kiskorú adóson is be lehet hajtani a tartozást. Az is behajtás, ha az ingatlan tulajdoni hányadot, amit örökölt, a végrehajtó elárverezi.

A gyámügy semmit nem tehet, és nem is fog tenni.

Ha lesz árverés, és az sikeres, akkor az árverési vételár megy a végrehajtó költségeire és a végrehajtást kérőnek, a fennmaradó követelés meg... megszűnik.

drbjozsef # 2018.10.26. 10:39

Feltéve, ha a kiskorú örökösök nem örököltek semmi mást.
Vagy csak azután szűnik meg, hogy azzal is elszámoltak a végrehajtásban.

drbjozsef # 2018.10.26. 10:42

Bendegúz,

a kiskorú örökösök is csak a hagyaték értékéig felelnek a tartozásokért, elsősorban a hagyaték tárgyaival. Tehát ha az ingatlant elárverezik, és az nem fedezi a tartozás+végrehajtási költségeket, akkor minden mást amit örököltek bevonható a végrehajtásba. De más nem, a saját vagyonukkal (ha van) ők sem felelnek a tartozásért.

Marilla # 2018.11.16. 12:13

Tisztelt Mindenki!
Ez év elején valahol én is kérdeztem. Nem tudom, hogyan lehetne megtalálni a beszélgetésünket.
A téma: testvérem meghalt. A két gyerek örökölt ingatlant összesen 900 000Ft értékben. A kérdésem az volt, hogy 450.000Ft felett követelhetnek-e egyikőjüktől? Nem így volt megfogalmazva. Mert az írtam, hogy 450ezerFt értékben örökölt ingatlant. És 1M felett van a tartozás. Nos, mivel a két gyerek egyetemlegesen örökölt, így most a lánytól, aki fizetni akarta a saját részét, egyetemlegesen követelik a 900ezer Ft-ot. Ez akkor sehol nem hangzott el. Voltam ügyvédeknél anno, mielőtt elfogadták az örökséget, ahol egyértelműen elmondtam, hogy ketten vannak. Senki nem említette az egyetemleges tartozást. Most sírhat az unokahúgom, mert a testvérétől nem tudja behajtani a részét, nem dolgozik.
Tisztelettel. Marilla

wers # 2018.11.16. 12:57

Ez volt?

Marilla 2018.01.23. 16:56
Tisztelt Cím!
Segítséget kérek. Több ügyvéddel is beszéltem már, de nem egységes az álláspontjuk, jogszabályt pedig nem találtam. Örököltem ingatlanrészt és tartozást. Az ingatlanrészt 450ezer Ft-ra értékelték a hagyatéki jegyzőkönyvben. Az ingatlanos cég szerint sokkal kevesebbet ér az egész, mint a felértékelés. Végül sikerült eladni, de kevesebbért. 416ezer Ft az én részem belőle. Az ingatlanos cég kifizetése után kaptam 374ezer Ft-ot. A kérdésem, hogy mennyit vagyok köteles kifizetni? 374, 417 vagy a 450 ezer Ft-ot?
Köszönöm szépen.

nonolet 2018.01.23. 17:17
450

ObudaFan 2018.01.23. 23:13
Vitathatod, hogy annyi lett volna a tényleges érték, majd a bíróság megállapítja vita esetén. De azért egy ilyen per költséges.

Kovács_Béla_Sándor 2018.01.24. 07:53
„mennyit vagyok köteles kifizetni?”
Kinek? Miért?
www.kbs-ugyved.hu

ObudaFan 2018.01.24. 08:34
Ha jól értem, az a kérdése, hogy orokoskent mennyi a felelőssége limitje a hagyateki hitelezők felé.
Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest
tarczayaron@freemail.hu
http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

Kovács_Béla_Sándor 2018.01.24. 11:10
Jaaaa... Ha csak úgy nem.
www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef 2018.01.24. 12:50
Marilla,
alapesetben az örökös a hagyaték tárgyaival felel a hagyatéki tartozásokért. Ha az ingatlanos azt mondta, hogy kevesebbet ér, mint a végzésben van, akkor nem kellett volna eladni, hanem simán felajánlani a jogosultnak, hogy elégítse ki magát az ingatlanból, vigye, és csináljon vele amit akar. Most már nehezebb, ha nincs meg a vagyontárgy, a hagyatéki szerinti értékét fogják követelni, és ha ettől el akarsz térni valószínűleg pereskedi kell majd, ahogy előttem írták, nem olcsón.
Ez sajnos eső után köpönyeg.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.16. 13:41

Ki-ki csak a saját örökrészével illetve annak erejéig felel.

drbjozsef # 2018.11.16. 13:59

Marilla,

örökségnél az egyetemlegesség csak azt jelenti, hogy az örökrész értékén BELÜL kell helyt álljon a teljes tartozásért. Ha a tartozás kevesebb lenne, mint a 450ezer forintos örökrészed, akkor akár az egészet behajthatnák rajtad, és utána neked kellene pereskedned az örököstársa(i)ddal. De ha több, akkor csak az örökrész értékéig felelsz, azon túl nem.

Marilla # 2018.11.17. 20:12

Kedves Drbjozsef!
Ezt írta az Invent Justitia:
Az új Ptk. 7:97. § (1) bekezdése értelmében "az örököstársak a közös hagyatéki tartozásokért mind a hagyatéki osztály előtt, mind azt követően egyetemlegesen felelnek".
Az új Ptk. az egyetemleges kötelezettségről az alábbiak szerint rendelkezik:˜

"6:29. § [Egyetemleges kötelezettség]
(1) Ha többen tartoznak egy nem osztható szolgáltatással, a teljesítés bármelyik kötelezettől követelhető. Egyetemleges a kötelezettség abban az esetben is, ha többen úgy tartoznak egy osztható szolgáltatással, hogy a jogosult bármelyik kötelezettől követelheti a teljesítést.

(2) Egyetemleges kötelezettség esetén minden kötelezett az egész szolgáltatással tartozik, de ha bármelyikük teljesít, a jogosulttal szemben a teljesített rész erejéig a többiek kötelezettsége is megszűnik. A kötelezettek egymás szerződésszegéséért is felelnek.

6:30. § [Az egyetemleges kötelezettek egymás közti viszonya]
(1) Az egyetemleges kötelezetteket – ha jogviszonyukból más nem következik – a kötelezettség egymás között egyenlő arányban terheli. Ha a kötelezett kötelezettségét meghaladó szolgáltatást teljesített a jogosultnak, a többi kötelezettől a követelésnek őket terhelő része erejéig az általa nyújtott többletszolgáltatás megtérítését kérheti."

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.17. 20:14

Szerintem drbjozsefet nem érdekli, mit írt az Intrum. A Ptk.-t pedig maga is elég jól ismeri.

Marilla # 2018.11.17. 20:15

Kedves Wers!
Nagyon köszönöm! Ez volt. Én is próbáltam keresni tegnap, de nem sikerült.
Anno, mivel csak az összeg volt vitás a számunkra, hogy mennyit kell kifizetni, egyszerűbbnek láttam, hogy 1. szám 1. személyben írom le a történetet.

Marilla # 2018.11.17. 20:17

Kovács_Béla_Sándor!
Nem értem. Ha a ptk-ban szerepel, akkor miért írja drbjozsef, hogy nem úgy van?

Marilla # 2018.11.17. 20:27

Tegnap nagyon kiborultam, amikor részletesen elolvastam az Intrum levelét. Az unokahúgom becsületesen dolgozik, rendezni akarja a maga részét is, és akkor a jog is ellene van. Aztán ma délelőtt megnéztem ezt az oldalt, és nagyon megörültem, hogy válaszokat kaptam. Kiderült a nap, hogy nem vagyok egyedül ebben a helyzetben.
Most már csak azt nem értem, mi a valóság.
Az Intrum törvényre hivatkozik.
Itt pedig az a válasz, hogy nem úgy van.
Akkor hogyan van? Hogyan tovább?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.17. 23:18

Senki nem döntheti el helyetted, kinek hiszel.

drbjozsef # 2018.11.18. 09:30

Marilla,

Az Intrum (vagy Invent?, de mindegy is) helyesen írta le a paragrafusokat, csak, hogy úgy mondjam, nem bontotta ki az igazság minden szirmát.

Szemérmesen kifelejtették a levelükből a 7:96§-t, ami a "Felelősség a hagyatéki tartozásokért" címet viseli, és rögtön az első pontjában ez van :

(1) Az örökös a hagyatéki tartozásokért a hagyaték tárgyaival és azok hasznaival felel a hitelezőknek. Ha a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, az örökös öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel.

Öröksége erejéig!

Csak ez után jönnek az egyetemlegességről szóló passzusok.

Szóval ne aggódj, biztos lehetsz benne, hogy többet nem követelhetnek, mint a hagyaték értéke volt.

Marilla # 2018.11.18. 12:53

Kedves Kovács_Béla_Sándor!
Ez nem hit kérdése. Mivel laikus vagyok, a két állítás között nem tudok dönteni, mit tehetek. József kiegészítésében szintén nem hinni fogok, hanem az érvelését alkalmazom.

Marilla # 2018.11.18. 12:57

Kedves Drbjózsef!
Köszönöm a kiegészítést. Ezt a paragrafust fogom elküldeni válaszként.
Elvileg 30 nap a levelek feldolgozási ideje, lehet, hogy addig nem válaszolnak.
Én mindenképpen jelentkezni fogok az eredményyel.
Köszönöm mindenkinek a választ.

Vadsuhanc # 2018.11.18. 13:58

Egyébként ez elrendelt végrehajtás Marilla?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.18. 14:16

Ki beszélt itt végrehajtásról?

Vadsuhanc # 2018.11.18. 14:59

Kedves KBS!

Senki nem beszélt erről. A kérdésre amit feltett a kérdező Te és drbjozsef korrekt mindenre kiterjedő választ adtatok szerintem.

Viszont szerintem azért nem igazán mindegy, hogy csak egy sima követelésről vagy már egy az elhalt adós ellen elrendelt végrehajtásról van szó.

Marilla # 2018.11.18. 18:23

Kedves Vadsuhanc!
Nem volt még végrehajtási eljárás. Az Intrum Justitia behajtó cég szólította fel a húgom gyerekeit, mint örökösöket.