Apaság vélelmének megdöntése


ObudaFan # 2011.07.24. 13:21

Költségmentességet azt lehet kérni a szakértői díjra is, de hogy kaptok-e, azt adatok híján nem lehet megmondani. Kirendel a gyámhatóság eseti gondnokot.

sadow # 2011.07.24. 12:46

Nincs ötlet?

sadow # 2011.07.24. 12:13

Az lenne a kérdésem, hogy apaság vélelmének megdöntését indítjuk a volt párommal, mivel én is ő is megbántuk hogy elismerte sajátjának a gyermekem.Mennyibe kerül ez a dns vizsgálat?(250ezer a pontos összeg?vagy még rájön az áfa is? A per egyéb költségeire kapunk költség mentességet-anyagi okokra való kéréssel?Illetve ugye az apa beadja a bíróságon a kérvényt, majd a gyámhatóság a gyermeknek kirendel egy eseti gondnokot?vagy ilyenkor nem rendel ki senkit?

Kérem legyenek szívesek válaszolni. Köszönettel!

ObudaFan # 2011.07.24. 08:08

érdeklődni szeretnék ,hogy ha esetleg januárban kimondják a válást és utána az új párommal,aki már 7 éve a párom élettársi kapcsolatot bejegyeztetünk akkor a februárban megszületendő gyermekem az élettársam nevét kapja?

Így nem, de ha összeházasodtok a gyermek születéséig, akkor igen.

guba # 2011.07.24. 07:04

Jégtánc, igen, a férjednek kell megindítania a gyerek ellen a pert. Mivel a fogamzás időpontja a mérvadó, annak már nem nagyon van jelentősége, hogy a gyermek születéséig sikerül-e elválnotok, vagy sem.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.23. 20:03

Nem feltétlenül kell dns-vizsgálat. Lehet, hogy már a vércsoport is kizárja az apaságát.

Jégtánc # 2011.07.23. 20:02

Jó estét,

érdeklődni szeretnék ,hogy ha esetleg januárban kimondják a válást és utána az új párommal,aki már 7 éve a párom élettársi kapcsolatot bejegyeztetünk akkor a februárban megszületendő gyermekem az élettársam nevét kapja? Ha mégsem sikerül addig elválnom akkor az exemnek (németországban él,es német) el kell ide jönnie extra hogy megdöntse az apaságit?

Előre is köszönöm a válaszokat,ha lehet akkor olyan válaszokat ne kuldjon senki,hogy pl:Hamarabb kellett volna gondolkodni,stb.

üdvözlettel

sadow # 2011.07.23. 19:33

Az lenne a kérdésem, hogy apaság vélelmének megdöntését indítjuk a volt párommal, mivel én is ő is megbántuk hogy elismerte sajátjának a gyermekem.Mennyibe kerül ez a dns vizsgálat?(250ezer a pontos összeg?vagy még rájön az áfa is? A per egyéb költségeire kapunk költség mentességet-anyagi okokra való kéréssel?Illetve ugye az apa beadja a bíróságon a kérvényt, majd a gyámhatóság a gyermeknek kirendel egy eseti gondnokot?vagy ilyenkor nem rendel ki senkit? majd engem elővesz a gyámhatóság nyilatkozzak ki az apa?

Grád András # 2010.12.06. 21:52

Kedves Zsulo!

A volt férjének olyannyira részt kell vennie az eljárásban, hogy neki kell apaság vélelmének megdöntése iránt pert indítania a gyermek ellen. Ehhez neki nem feltétlenül kell ügyvédi képviselet, a gyermeket viszont eseti gondnok fogja képviselni a perben, Ön és a valódi apa pedig tanúk lesznek, ez a szereposztás. A per nem különösebben költséges, ebben az esetben még DNS teszt sem feltétlenül kell. A per időtartama attól függ, melyik bíróság előtt indul, de nagyjából egy éven belül le kell futnia. Kellemetlen kérdések nem szoktak lenni, és nem is lesznek, az Ön állampolgársága pedig amatematikus: nem oszt, nem szoroz. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

zsulo # 2010.12.06. 19:32

Tisztelt Fórumtagok,

a következő esethez kérnék tanácsot.

Németországban élünk párommal, kisfiunk májusban született meg itt. Nem vagyunk házasok. Én szlovák állampolgár vagyok, párom magyar. Fiunkat magyar államporgárnak szeretnénk bejelenteni.

A dolog ott kezd bonyolódni, hogy én elválltam (német férjem volt) és a jogerős vállás csak a gyermek születése után lett kimondva. Német jog szerint vállás előtt egy évet külön kell élni a házastárstól, mielőtt elkezdődhet a bírósági eljárás. Mindez minden probléma nélkül lezajlott. De mivel a szüléskor még házasnak nyilvánultam, ezért először egy olyan anyakönyvi kivonatot kaptunk, ahol is a fiam a volt férjem nevén lett bejegyezve.
A gyermek apja a mostani párom. Mindenki részéről (volt férj, mostani partner és jómagam) teljes az egyetértés abban, hogy ki a gyermek nemzője, ill. hogy az apja nevén legyen és nem a volt férjem nevén. Ehhez mindhárman az itteni tanácsházán kinyilatkoztuk, hogy egyetértünk ebben a kérdésben:
a volt férj - hogy ő nem vállalja a gyermeket, mivel nem az övé;
az apa - hogy ővé a gyermek;
jómagam - egyetértek mindezzel.
Ennek alapján kiállítottak nekünk egy (második) módosított anyakönyvi kivonatot, amin is már a párom családi nevével van bejegyezve a fiunk. Ez itt egy jogerős (és ingyenes) eljárás, csak abban az esetben kellett volna bírósághoz folyamodnunk, ha nem lettek volna tisztázva a körülmények.

Gondunk igazán csak ott kezdődött, hogy a magyar jog mindezt nem ismeri el: így gyermekünket nem lehet a már német anyakönyvi kivonatban szereplő nevén, magyar állampolgárnak bejelenteni.
Ehhez a nagykövetség szerint apaság védelmének megdöntését kell kezdeményezni.

Kérdéseim a következők lennének:
1.) Nincs rá mód ezt az eljárást bíróságon kívül intézni (német okmányok és az itteni eljárás elismerése) ?
2.) Mi a menete ennek és mennyi idő alatt zajlik le ?
3.) Olvastam a fórumon, hogy kényelmetlen kérdéseket tesznek fel a bíróságon. Ez mennyire gyakori ?
4.) Tudomásom szerint a volt férjemnek is jelen kell lennie - szükséges neki is ügyvédi képviselet ?
5.) Mennyire játszik szerepet az anya mindebben (megkérdezik őt is), ill. bonyolítja e a helyzetet az én nem magyar állampolgárságom ?
5.) Mennyibe kerül mindez kb. ?

Örülnénk minden tanácsnak, tapasztalatnak, ami tovább segíthet minket.

Előre is köszönöm a válaszokat.

Melani27 # 2010.11.29. 08:59

nem

Melani27 # 2010.11.29. 08:54

jkm,

csillagpor # 2010.11.11. 09:37

Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.11. 00:02

Még meg sem született gyermekre vonatkozó apasági vélelem megdöntése iránt természetesen nem lehet pert indítani.

Amika26 # 2010.11.10. 20:05

Köszönöm a választ monalisa1

monalisa1 # 2010.11.10. 19:44

csillagpor

Egy tértis levelet megér az itt leírtak előadása a soronkívüli kérelem dolgában., soha nem tudhatjuk egy idegen mennyire hívő katalikus - hátha a bíróság elnöke is az.

monalisa1 # 2010.11.10. 19:39

Amika26

Kérdezzétek meg a pároddal a gyámhatóságtól, hogyan lehetne a gyermek apja az illető jogilag is. Ha az ügyintéző jóindulatú akkor megkérdezi a vélelmezett apát, és ha ő is egyetért -és valóban nincs kapcsolata a gyermekkel- akkor a gyámügy bizonyára hozzájárul az apaság vélelmének megdöntése iránti per megindításához. (A gyermek nevében hivatalból ügygondnokot = ügyvédet jelölnek majd ki.)

csillagpor # 2010.11.10. 19:38

Másrészt azért is szeretném mert a tényleges apa nővére és annak férje lenne a kereszt szülő. És hogy nézne az ki ha más férfi nevét viselő kisbabát keresztelnének meg a keresztszülők?!

csillagpor # 2010.11.10. 19:34

Mi lenne a nyomós ok, hogy ne kelljen hónapokat várni? (De nekem ez tényleg számít!)

monalisa1 # 2010.11.10. 19:27

A bíróság elnökéhez lehet levélben fordulni és kérni soronkívüli tárgyalást, de a mielőbbi keresztelési szándék vélem nem elég nyomós ok.

csillagpor # 2010.11.10. 19:22

Monalisa!
Én is tudok olyan gyerekről aki 20éves,és nincs megkeresztelve. Ráadásul rokonom. De nekem ez számít, ezért mertem feltenni a kérdést amire várom a választ!

Amika26 # 2010.11.10. 19:17

Köszönöm.....hát nem lettem boldog a választól:((

monalisa1 # 2010.11.10. 19:04

Amika26

ObudaFan lentebb 2010.08.05. 11:11-kor részletesen beidézte a vonatkozó jogszabályt.

monalisa1 # 2010.11.10. 18:41

csillagpor

Tudok olyan gyermekről aki 5 éves de mindmáig nincs megkeresztelve., a szülei úgy vélekednek hogy ezen kérdésben döntsön majd ő a 18. életéve betöltése után - az egyház befogadja akkor is, ezzel semmi gond.

Amika26 # 2010.11.10. 18:10

Sziasztok

Párommal babát várunk (26 hetes).
Első házasságomból született 2 gyermekem, de férjemtől már lassan 2 éve külön élek, de papíron még házasok vagyunk.Az lenne a kérdésem, hogy van - e arra bármi mód, hogy a baba ne az exem nevét, hanem a vérszerinti apja nevét kapja?Apasági nyilatkozat, ex részéről lemondó nyilatkozat, vagy bármi megoldás, mert hogy februárig nem mondják ki a válást az biztos:(((
A válaszokat előre is köszönöm.