hagyatéki tárgyalás


Sherlock # 2013.01.14. 21:32

Hát még ha egy olyan formátumot adnál meg, amelyet elfogad a kereső.

Azért ki lehet találni belőle.

http://ukp.birosag.hu/…1708_2008_8/

Félig off:

Végre lehet keresni(még a kulcsszavas keresés is működik) + nem mindent anonim.rtf-ként nyit meg + lehet normálisan navigálni. Megkönnyeztem a múlt héten.

On

ObudaFan # 2013.01.14. 21:04

Mert szerinted a birtoklás megszakítja az elévülést?

A kötelezett elismerése szakítja meg az elévülést. A bírói gyakorlat szerint pedig az, ha a jogosult zavartalanul birtokolja az ingatlant és a kötelezett azt nem követeli vissza, az a kötelezettnek az elévülést megszakító, ráutaló magatartással tett elismerése.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.14. 19:00

Ajánlom figyelmetekbe:
LB. Pfv.VI.21.708-2008-8
BHGY azonosító: LB-H-PJ2009-488.

Hát még ha egy olyan formátumot adnál meg, amelyet elfogad a kereső.

ObudaFan # 2013.01.14. 17:52

Látni kellene a jegyzőkönyveket.
Vagy ti hibáztatok, vagy a közjegyző. ÉS nagyjából ettől függ, hogy érdemes-e fellebbezni.

kissroland # 2013.01.12. 12:21

Tisztelt Szakértők!

A kérdésem tömören a következő...
Ha több testvér örököl egy ingatlant, akkor milyen módon KELL/LEHET úgy lemondani/átruházni/... az egyik testvér javára, hogy NE ajándékozásnak számítson?

És a problémám egy picit kifejtve...
Nagymamám tavaly hunyt el. Édesanyámék többen vannak testvérek. A testvérek közül többen úgy döntöttek, hogy a megörökölt ingatlan rájuk eső részéről lemondanak az egyik testvér javára. Édesanyám nem akart elmenni a hagyatéki tárgyalásra, így ő levélben eljuttatta nyilatkozatát a közjegyzőnek, a többi testvére a hagyatéki tárgyaláson mondott le a részéről.

Tegnap kapták kézhez a közjegyző által elkészített jegyzőkönyvet/határozatot, amiben nem lemondás vagy átruházás, hanem AJÁNDÉKOZÁS szerepel. Mivel ajándékozás került a határozatba, így annak a testvérnek, akinek a javára lemondtak, ki kell fizetnie a 9%-os ajándékozási illetéket!?

Az illetékről szóló 1990. évi XCIII. törvény 10.§-a a következőt mondja:
"Annak a terhére, aki a megnyílt hagyatékból rá eső örökséget vagy egy részét a hagyatéki eljárás során más örökösnek ingyen átengedi, az átengedett rész után öröklési illetéket kiszabni nem lehet. Az így átengedett örökséget vagy egy részét megszerző más örökös úgy fizeti az öröklési illetéket, mintha a hagyaték közvetlenül az örökhagyóról szállt volna rá."

A határozat ellene 15 napon belül lehet fellebbezni.
Érdemes ilyen esetben? Kinél kell? Mi ennek a módja?

A választ előre is köszönöm!

gumikacsa # 2013.01.11. 18:35

Tisztelt Szakértők!
Két kérdésben szeretném a segítségüket kérni.
Az első, hogy a hagyatéki tárgyalás közjegyzői díjára lehet-e részletfizetést kérni, és ha igen, mik a feltételei?
A második kérdésem: Édesanyánk halála után 3-an örököltünk egy ingatlant. 2-en jelenleg is benne élünk, harmadik testvérünk szeretné értékesíteni vagy szeretné megkapni a ráeső részt. Sajnos anyagi helyzetünk nem teszi lehetővé, hogy őt kifizessük, azonban eladni sem szeretnénk, mert utána nem tudunk hová költözni és a kapott vételár ránk eső része túlságosan kevés ahhoz, hogy abból másik ingatlant vásároljunk, vagy akár hitel önrészeként használjuk. Mit tudnak tanácsolni? Mit tehetünk?
Válaszukat előre is köszönöm!

Dr.Attika # 2013.01.07. 17:50

Ajánlom figyelmetekbe:
LB. Pfv.VI.21.708-2008-8
BHGY azonosító: LB-H-PJ2009-488.

Dr.Attika # 2013.01.07. 17:12

Mert szerinted a birtoklás megszakítja az elévülést?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.07. 16:59

ObudaFannál a pont. A vevőnek kötelmi igénye van a bejegyzésre, és ha birtokában tartotta az ingatlant, akkor fel sem merül az elévülés. Éppen ezért az elbirtoklás sem játszik.

Dr.Attika # 2013.01.07. 15:39

Ha használta, akkor is csak elbirtoklás jogcímen. Ha a hagyatéki leltárban szerepel az ingatlan , akkor érdemes bejegyeztetni a tulajdonjogot öröklés jogcímen. Az 1994-es vevő már nem sok mindent tehet.

ObudaFan # 2013.01.07. 15:23

Érvényesnek érvényes, csak az a kérdés, hogy a vevő igénye elévült-e. Ha használta az ingatlant ez alatt az idő alatt a vevő, akkor mindenképpen jogos lesz az igénye.

Gimama # 2013.01.07. 14:26

Tisztelt Ügyvéd Úr !

A vevő 1994-ben kelt adásvételi szerződéssel, most 2013-ban szeretné nevére íratni azt a földet, ami édesapám nevén van a mai napig.

Üdvözlet

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.07. 13:31

Én nem értem.
Hát nem a nagyapa volt a vevő?

Gimama # 2013.01.07. 13:17

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Édesapám elhunyt 1995-ben. Élettársi kapcsolatban élt, a hagyatéki leltárt is ő intézte. Ketten vagyunk testvérek, egyikőnk sem kapott értesítést a leltár időpontjáról.Különösebben nem is érdekelt a dolog idáig bennünket, mert úgy tudtuk, nincs édesapánknak ingatlana. Most jutott tudomásunkra 2013-ban, hogy több hektár földterület van a nevén egy 1994-ben keltezett adásvételi szerződésből.Most szeretné a vevő nevére íratni a földterületet.Ez a szerződés érvényes -e? . Kérdésem,milyen eljárás(ok) útján kerül tulajdonunkba az ingatlan?

Tanácsát előre is köszönönöm, Papp Istvánné

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.06. 11:06

Az, hogy mi az apjuk vagyona, egy másik kérdés.

Gabócza # 2013.01.06. 09:08

Tisztelt Kovács Bála Úr!
Köszönöm a gyors válaszát! Én is így gondoltam, csak azért voltak aggályaim, mert nem vagyok tisztában azzal, hogy ha nem apósom nevén voltak a vagyon részei, akkor is ez e a jogszabály.
Még egyszer köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.05. 20:09

Ők öröklik az apjuk vagyonát. Ez tényleg kérdéses?

Gabócza # 2013.01.05. 17:34

Tisztelt Szakértők!
A következő öröklési ügyben szeretném kérni a véleményüket!
Apósom 35 éve elvált az első feleségéről, ahol két nagy gyermek maradt. Válás után újra házasodott, ahol lett egy nevelt fia, aki a második feleségével jött a házasságba. Ez a második feleség 2 éve elhunyt, apósom pedig decemberben ment utána. A kérdésem a következő: maradt az elhunytak után egy családi ház, autó és bankbetét ( ami kettejük közös szerzeménye volt). Mire jogosult az első házasságból származó két gyermek a hagyatékból, ha nincs végrendelet?
Várom válaszukat!
Tisztelettel: Gabóca

Pótutas # 2013.01.04. 21:53

Köszönöm a választ, hétfőn utánajárok a NAV-nál.
És tényleg nekünk lesz a leghosszabb és legkuszább alkotmányunk, ha így megy továbbra is a törvényhozás.

slafika # 2013.01.04. 18:44

Édesapám özvegye (Ica Néni) 2012. szeptember 26-án elhunyt. Ica néni még apu halála előtt kórházba került alzheimer kórral. 2012 februárjától én lettem az ideiglenes gondnoka, mindent én intéztem helyette, én és gyermekeim látogattuk nem kímélve szabadidőnket. Ica néninek van egy vér szerinti fia, aki nem tartotta vele a kapcsolatot, amikor a háziorvos megkereste, hogy édesanyjával baj van, megtagadta édesanyját. Ica néni nem hagyott maga után végrendeletet, ingósága nincs, viszont a számláján maradt egy kis pénz. A fia természetesen igényt tart az örökségre. Kérdésem, hogy méltányossági alapon számíthatok-e a számlán maradt pénz egy részére. Nekem sokba került Ica néni ápolása, otthonban történő elhelyezése. A temetést is én intéztem, én fizettem, a fia a temetésére sem jött el. Nem tartok igényt a teljes összegre, de úgy érzem, hogy ebből nekem is kapnom kellene, legalább annyit, amennyit én Ica nénire költöttem.

ObudaFan # 2013.01.04. 18:41

Adószámot azt tudsz kérni attól, hogy nem tudod igazolni az örökösi mivoltodat.

Pótutas # 2013.01.03. 20:17

A választ köszönöm, de a tényállást szeretném kiegészíteni,illetve pontosítani. Nem én vagyok az egyedüli örökös,és a bérlő egy vállalkozás, amelynek ellenőrzés esetén igazolnia kell számlával minden kiadását, nekem meg a bevételt a gyámhatóság és NAV felé. Szóval nem olyan egyszerű ez egy akadékoskodó, kapzsi örökös-társsal. ezért kérdeztem a teendőkről,mert adószám nélkül nem adhatok számlát, sőt számlatömböt sem vehetek. Nálunk akár félévig is eltarthat a hagyatéki eljárás. A választ előre is köszönöm.

ObudaFan # 2013.01.03. 11:48

Ha ingatlan volt, akkor lesz hagyatéki eljárás, és az abban született hagyatékátadó végzés lesz az igazolás. Amíg az nincs meg, mással nem nagyon tudsz igazolni bármit is, mint a születési anyakönyvi kivonattal azt, hogy leszármazó vagy.

Pótutas # 2013.01.02. 22:24

2012 dec28-án elhunyt az édesanyám.A tulajdonában lévő ingatlanon van egy üzlethelyiség, amit bérlő üzemeltet.Mivel édesanyám demens volt,így én voltam a gyámja,én kezeltem a vagyonát,most azonban azt mondták a gyámügyön,hogy kell valamilyen igazolás az öröklési jogrl, adószám a bérleti díj számlázásához. A kérdésem az lenne,hogy kitől kell ezt az igazolást beszerezni. Közjegyző a mi városunkban van legalább négy, melyikhez menjek? A választ előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.23. 15:03

Lehet kérni póthagyatékit. De ennyi idő után már szóba jöhet az elbirtoklás is.