Hagyatéki kérdés


sleepspirit # 2016.11.01. 21:22

Az lenne a kérdésem, hogy a jogerős hagyatéki eljárás megtámadható-e, ha a 3 vér szerinti gyermek egyenes arányban örökölt ingatlant és az élettárs( nem bejegyzett viszont az egyik gyermek apja) utólag szeretne haszonélvezeti jogot vagy tulajdonjogot szerezni az ingatlanból? Előre is köszönöm!

ObudaFan # 2016.11.02. 05:34

sleepspirit

Pert indíthat az élettárs. Ha utólag indítja, nem árt perfeljegyzést kérnie a bíróságtól.
Az élettárs egyébként nem törvényes örökös, így akkor érdemes pert indítania, ha végrendeletben van örökösnek nevezve, vagy ha élettársi jogviszonyra tekintettel van tulajdoni igénye.

sleepspirit # 2016.11.02. 08:13

Obudafan

Ha nincs végrendelet és nem bejegyzett élettárs mennyi esélye van megnyerni a pert? Amugy 20 évet éltek együtt, viszont a fent nevezett ingatlan az elhalálozott tulajdona volt és érdembeli felujitás ezalatt a 20 év alatt nem történt.

ObudaFan # 2016.11.02. 13:55

Tudni kellene, hogy mire alapozva indít pert az élettárs, csak úgy lehet esélyeket latolgatni.

sleepspirit # 2016.11.02. 14:25

Sajnos erről nem sok tudomásom van, gondolom sértettnek érzi magát, mivel ez azonban a hátunk mögött zajlik pontos információim nincsenek. Azért köszönöm a segítséget!

Bizsi56 # 2016.11.02. 17:44

T. Jogi szakértők!
Segítségüket kérem az alábbiakban, mert kicsit elvesztünk édesanyámmal a sok jogi oldal között.
Adott egy vidéki ház, melynél Nagyapám 3/4 részt, míg lánya (édesanyám) 1/4 részt birtokol.
Nagyapám sajnos elhunyt és halálát követően most vagyunk a hagyatéki tárgyalás előtt.
Nagyapám nem írt végrendeletet.A tulajdonjogot második házassága előtt szerezte. A halálának idejében nem lakott az ingatlanban, hanem ideiglenes tartózkodási helye másik címen volt (1 éve).
A kérdésem arra irányul, hogy özvegye milyen hagyatékra lesz jogosult, illetve édesanyám egyetlen egyenes ági leszármazottként milyen hagyatékra lesz jogosult?
Továbbá amennyiben az özvegy hagyatékot szerez, jogosultsága milyen törvényben meghatározott módon váltható ki?
Előre is köszönöm!
Bizsi

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.02. 18:11

Az özvegy haszonélvezetet kap az utolsó közös lakóhelyül szolgáló ingatlanon, és egy gyerekrészt kap a hagyaték többi részéből.

ObudaFan # 2016.11.02. 22:02

Továbbá amennyiben az özvegy hagyatékot szerez, jogosultsága milyen törvényben meghatározott módon váltható ki?

Leginkább csak közös megegyezéssel.

Pizsi # 2016.11.07. 14:11

A hagyatéknak nem volt része az elhunyt életbiztosítása gondolom van kedvezményezet. Abban az esetben akinek a nevére szól az életbiztosítás valamint a kedvezményezet is elhunyt és 2 végrendeleti örökös van egy ember a kedvezményezet részéről egy pedig akié volt az életbiztosítás kit illet az életbiztosítási összeg? Valamint a biztosító kiadja a közjegyző részére hogy ki a kedvezményezet név szerint vagy csak azt, hogy az életbiztosítottnak volt kedvezményezetje. A biztosító milyen felvilágosítást adhat meg erről? Válaszukat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2016.11.07. 15:22

Kedvezményezett

  1. a szerződésben megnevezett személy;
  2. a bemutatóra szóló kötvény birtokosa;
  3. ilyen személyek hiányában vagy ha a kedvezményezett megnevezése nem volt érvényes a biztosítási esemény időpontjában, a biztosított vagy örököse.

Szerintem az örökösnek van jogos érdeke megtudni, hogy volt-e kedvezményezett nevezve, így neki szerintem ezt az adatot ki kellene adni.

veghmisi # 2016.11.09. 09:30

Tisztelt Asszonyom/Uram! Szüleim elhunytak, egyetlen utódjuk vagyok. Nehéz anyagi helyzetbe kerültem, ezért szeretném kiadni megüresedett, az Ő tulajdonukban volt lakásukat kiadni. Megtehetem-e a hagyatéki eljárás megindítása előtt?
Tisztelettel: veghmisi

Immaculata # 2016.11.09. 09:35

Igen.

fuji3 # 2017.09.05. 20:18

Tisztelt fórum! Olyanban kérnék segítséget, hogy párommal közös folyószámlánk volt és elhunyt. A rajta lévő összeg kb. 95 százaléka az enyém volt, melyet volt házam eladásából kaptam, továbbá egyéb nem munkabérből, melyet szintén tudok bizonyítani. Kérdésem h még a hagyatéki leltár előtt átutalhatom -e egy másik számlámra a 95 százalékot, hogy ne kerüljön be a hagyatékba?

nonolet # 2017.09.05. 20:50

Nem.

Előbb bizonyítanod kell a külön vagyon voltát az összegnek.

Külön vagyon csak az amit nem az életközösség keretében alatt szereztél, vagyis

  • már előtte megvolt
  • csak neked adták ajándékba
  • ági örökség

Illetve az idők során ezek helyébe lépett vagyon.

ObudaFan # 2017.09.05. 21:02

A ház eladásából származó vagyon, ha a ház megvolt az életközösség kezdete előtt, éppen ilyen, helyébe lépett vagyon lehet. Az egyéb, nem munkabérből származó vagyon az elég homályos egyelőre.

nonolet # 2017.09.06. 05:56

fuji3

Viszont a közös folyószámla FELÉVEL rendelkezhetsz...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.06. 06:05

Hiába utalsz bármit bárhova a hagyaték megnyílta után. A leltárba az örökhagyó halála napján fennálló egyenleg fele kerül be.

fuji3 # 2017.09.06. 09:09

Nos pontosítok. Két éve édesanyámtól ajándékozás útján kaptam egy fél házat(testvéremé a másik fél)amit eladtam. Az egyéb nem munkabérből származó pénz alatt azt a biztosítási összeget értem, amit édesanyám halála után kaptam.
Tehát akkor a fele mindenképp legyen rajta.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.06. 10:10

Vagy nem figyelsz, vagy nem érted: tök mindegy, hogy rajta van vagy nincs rajta most. Azon semmi se múlik.

drbjozsef # 2017.09.06. 10:11

Igen, a felét zárolni fogja a bank, amint tudomást szerez a halál tényéről. Nem jó, ha eltüntetsz róla többet.
Ha úgy érzed, több jár neked róla, akkor a hagyatéki tárgyaláson előadod az örökösöknek. Ha nem fogadják el, akkor neked kell pert indítanod, és bizonyítanod is ott kell.

drbjozsef # 2017.09.06. 10:28

Természetesen KBS-nek van igaza abban, hogy a leltár szempontjából ez teljesen mindegy, abba az elhunyt halálának napján fennálló számlaegyenleg fele kerül bele. Hogy attól később kevesebb, vagy több van rajta, indifferens - a hagyatéki lezárása után legfeljebb fizetned kell vagy pénzt kapsz.

fuji3 # 2017.09.06. 11:02

Köszönöm, már érthető. Az örökösök a saját gyerekeim. Természetesen nem arról van szó h el akarom költeni a pénzüket, hanem hogy lakást vegyek a nevükre. Csak mire lemegy a hagyaték az fél év és addig nem tudok hozzájutni, ettől féltem. Újabb kérdés akkor hogy ha veszek lakást a nevükre még a hagyaték befejezése előtt abból a pénzből, akkor az igazolja h nem semmiztem ki őket? Vagy így is vissza kell tennem majd a felét a részükre?

ObudaFan # 2017.09.06. 11:44

Ha erről van szó, miért nem írsz velük egy megállapodást?

drbjozsef # 2017.09.06. 11:53

Én nem tenném.
A halálesetet már be kellett volna jelentened a számlavezető banknál, ők pedig ilyenkor zárolják a felét (ha tényleg közös számla volt, nem csak rendelkező vagy te, vagy volt a párod).

Ha előtte leveszed, akkor még akkor is gond lehet belőle, ha jóhiszeműen teszed, és amúgy is az örökösök nevére vásárolsz.

Meg kell várnod a hagyatékit szerintem. Persze, a kiskorú örökösök vagyonával azután sem rendelkezhetsz szabadon, csak a gyámhivatal hozzájárulásával.

fuji3 # 2017.09.06. 12:01

Kivel és milyen megállapodást?
Bejelentettem volna ha a halotti elkészült volna. 11-e óta semmi még.
Természetesen tudom h csak a gyámügy enged mindent, de az is idő. Ezért akartam meggyorsítani. De akkor inkább kivárom a hagyaték végét, nem akarok problémát.