Szülőtartás


nonolet # 2017.11.27. 08:17

A PMÁK viszont adó és költségmentes is!
Ami további pár tized % előnyt ad... nettóban nézve.

De valóban, mint írtam is lehet találni meglepően jó kombinált megoldásokat, csak keresni kell.

drbjozsef # 2017.11.27. 09:05

PMÁK nem adómentes, csak TBSZ számlán, viszont közvetlenül államkincstári számlát nyitva, a számlavezetés ingyenes. Az értékpapír adás-vétel viszont szintén nem ingyenes.

A lakástakarék meg csak 4 éves konstrukcióban hoz kb. 10%-nak megfelelő "kamatot".

Lyonee # 2017.11.27. 13:43

Távoltartás? hogy jut ilyen az eszedbe. Ha neked lelkiismereti nem is, de törvény előírta kötelességed, hogy gondoskodj anyádról. Egy klinikailag igazoltan beteg szülő gondozásának terhét ne akard másra hárítani, mert a te feladatod. Neked a gyermekének kell gondoskodnod erről, és nem az idős anyjának, vagy a testvéreinek. Nem kell veled egy fedél alatt élnie, de anyagilag, ha a nyugdíja nem elég, neked kell azt kipótolnod. Ha annyira elviselhetetlen volt, akkor 18 éves korodban miért nem léptél le? Még 10 évig a házában éltél, most neki van szüksége rád.

Lyonee # 2017.11.28. 11:07

Nem ítélkeztem. A kirendelt gondnok a technikai részét megoldja, de, ha erre nem elég anyád nyugdíja, neked kell kipótolnod, akár tetszik, akár nem. Törvény előírta kötelességed, és nem az én személyes véleményem.

Lyonee # 2017.11.28. 14:46

Egyedül Sherlock ügyvéd a hozzászólók közül.

Lyonee # 2017.11.28. 15:54

Nem hiszem. Szeret mindenhez hozzászólni, gyakorlati tanácsokat ad, de többször is előfordult, hogy hozzászólásait az ügyvédeknek kellett helyesbíteni. Ez egy nyilvános fórum, bárki hozzászólhat.

dubfire # 2018.04.23. 07:52

Tisztelt Szakértő!

Kérdésem előtt vázolnám a helyzetet.
Adott egy szülő, aki otthonban van és nem tudja magát ellátni. Az intézményhez érkezik a szülő nyugdíja. Azonban a nyugdíj nem fedezi az ellátást. Így csekket küldenek 3 havonta, hogy x összeget be kell fizetni a szülő nyugdíján felül.
Két gyermek van. Az egyik aki elérhető az intézmény számára (Magyarországon él és dolgozik), a másik gyermek Németországban él és dolgozik, de pontosabb információ a hollétéről nincs.
Így az első és elérhető gyermeknek küldik a befizetendő csekket, a másikat nem kötelezik semmiféle fizetésre. A rossz viszony miatt a gyerekek nem tartják a kapcsolatot.
A kérdés az lenne, hogy jogszerű-e, hogy a másik gyermeket nem keresik fel, hogy fizesse be a díjakat, illetve, hogy lehet-e reklamálni valahol, hogy kötelezzék őt is!?

Üdvözlettel

facsiga77 # 2018.04.23. 10:56

egyetemleges a kötelezettség, azaz akin tudják azon hajtják be.

Akin behajtják az perben követelheti a másiktól a rá eső részt.

Nem lehet elvárni az intézménytől, hogy a másik felét hajtsa be azon aki illet, bármennyire ez lenne a kényelmes a magyarhoni gyereknek.

Annyit lehet tenni, hogy a magyarhoni gyerek ha tudja hogy hol lelhető fel a némethonban dolgozó testvér akkor ezt megadja az intézménynek, hogy odafele is tudjon intézkedni.

zs1234 # 2018.05.22. 08:11

Tisztelt Szakértő.

Pár hónapja, volt ez a téma hogy, kötelező jellegű szülőtartás.
Ez mostanra hogyan változott?
Legutóbbi információm szerint az első a gyermekem a sorban, aztán a feleségem és végül saját magam szükségletei. Mivel párom otthon van/lesz a közös gyerekünkkel, így ő már nem keresőképes 9 hónapig. Utána is kérdőjeles, hogy fog-e dolgozni, mivel a bölcsőde itt fizetős és a házi dada drága, de ez most mellékes.
Mi külföldön élünk, így jobban keresek mint otthon egy hasonló beosztással, de mivel én vagyok a fő és egyetlen kereső, így amit keresek, az el is megy a havi szükségleteink fedezésesére.
Ebben az esetben ha köteleznek arra hogy a fizum 15-20%-ból tartsam el a szüleimet, az a mi megélhetésünket kockáztatja.
Szóval ebben az esetben mire számíthatok??

ObudaFan # 2018.05.22. 08:17

Arra, amit írtál. Akkor vagy kötelezhető rokontartásra, ha a gyerekeid, saját és házastársad mellett futja rá a jövedelmedből.

zs1234 # 2018.05.22. 08:43

ObudaFan.

Akárhogy számolom, mire mindent kifizetek a fizetésből, rezsi és számlák, a maradék arra fog kelleni hogy a heti szükségletek fedezze.
Nem fogunk éhezni, se nélkülözni, de a maradék összeg arra lesz elég hogy normális körülmények között tudjam tartani a családomat.
Viszont attól tartok, ha ez mellé köteleznek szülőtartásra akkor a gyermekem és a feleségem látja a kárát.

zs1234 # 2018.05.22. 10:00

Azt lehet tudni hogy ez mikortól emelkedik jogeróre? Vagy erről màr megvan a pontos elfogadott torveny?

zs1234 # 2018.05.22. 10:00

Azt lehet tudni hogy ez mikortól emelkedik jogeróre? Vagy erről màr megvan a pontos elfogadott torveny?

oligaliga # 2018.05.22. 10:11

zs134

Ha a kérdésed az, hogy mikortól kell fizetned, akkor a válasz a következő: jogerős bírói ítélet nélkül semmikor. Erkölcsileg és jogilag kötelességed a szüleidről gondoskodni (nemcsak pénz, hanem egyéb ellátás, pl. gyógyszerek). De csak akkor hajthatják be rajtad ezt a kötelezettséget, ha az erre irányuló eljárásban a fizetési kötelezettségedet megállapították.

zs1234 # 2018.05.22. 10:23

Esetleg van már olyan ügyvéd akinek volt ilyen ügye? Csak azért kérdem, mert ha egyszer odajutok, márpedig ez biztos, nem akkor szeretnék megfelelő szakember után kapkodva kutatni és csak akkor tájékozódni a lehetőségeim és pontos kötelezettségeim felől.

oligaliga # 2018.05.22. 10:26

zs1234

Akkor mégegyszer: Amíg nincs JOGERŐS ítélet, addig nem vonhatnak tőled.

Olyan ez, mint a gyerektartás: köteles vagy rá, de végrehajtani csak akkor lehet, ha van jogerős ítélet vagy egyezség.

zs1234 # 2018.05.22. 10:33

Ezt értem, csak ha már bíróságra kerül a sor, akkorra szeretnék minden eshetőséggel tisztában lenni. Ehhez keresek, (tudom még korai) olyan ügyvédet aki már járt el ilyen ügyben.

ObudaFan # 2018.05.22. 10:52

Vagy erről màr megvan a pontos elfogadott torveny?

A jelenlegi szabályozás 2014. március 15. óta hatályos, de minden tévhit ellenére lényegében nem különbözik a korábbi szabályozástól.

drbjozsef # 2018.05.22. 11:05

Szerintem pontosabban : egy apró részben különbözik, aminek viszont a gyakorlatba átültetése jelentősen megváltoztathatja a szülőtartást az eddigi gyakorlathoz képest. Ez tömegesen egyelőre nem kezdődött meg, ily módon a(z új) bírósági gyakorlat kialakítása sem. Soká fog ez még kiforrni, de ha olyan irányba megy el az ítélkezési gyakorlat, akkor az számottevő változást okozhat.

MrWhale # 2018.05.30. 17:17

TIsztelt Fórum,

Helyzet: Jelenleg én bérlek lakást édesanyámnak, lassan 7 éve. Az ő nyugdíja kb. 55e HUF. AZ albérlet mindennel együtt 120e HUF.
Van két testvérem, semmivel nem támogatják a történetet.
Van lehetőség arra, hogy szülőtartási igényt adjak be én, édesanyám részére? Perelhetem őket?

Üdv és köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.30. 17:39

Igen.

szendiszundi # 2018.06.18. 14:36

Helyzet:párom édes anyáéknak akinek egyébként gondnoka van kilakoltaták őket magán lakásból és idéiglenesen párom és én hozzám jöttek lakni de mi el vagyunk válva,párom testvérei nem válalták hogy náluk tartozkodjanak.Ilyenkor ha nem oldodik meg a volt anyosom lakás gondja én mit tehetek hogy a lakást elhadják vagy én elhagyom a 1/2 részben tulajdonú lakásomat kitől követelhetem az albérleti díjamat?

nonolet # 2018.06.18. 15:56

Ez így szívességi lakáshasználat (gondolom).

Ami bármikor felmondható.

Tehát,

1.
Írásban!!! és határidővel (mondjuk 15 nap) mondd fel a szívességi lakáshasználatot.

Egyúttal közöld azt is az írásban, hogy ha akkorra nem költözik ki akkor
utána a jogi út fog következni, ami költséges lesz neki
és
utána már "Lakáshasználati díj"-at is fogsz szedni tőle.
Valamint az arányos rezsi részre is igényt tartasz.

Az írás egyik példányát vetesd át a te példányodon!
Vigyél két tanút is, akik igazolják, hogy:
"Nem vette át" ha esetleg nem veszi át tőled az irományt...

Ha ettől határidőre kiköltözik oké!

De HA nem, akkor

2.

Megindítod a lakás kiürítési pert!
(röpke 8-15 hónap és vége is lesz, nomeg némi pénzt kell előlegezned perköltségre, stb.-re.)

Időközben úgy 150-200 eFt-os tartozás után küldesd ki rendszeresen a közjegyzővel a "Fizetési meghagyás-"t is.
...csakhogy érezze a törődést.

- -

További megoldások.

  • rábeszéled az önkéntes távozásra

(meséld el neki, hogy egyre rosszabb lesz itt hangulat a jövőben...)

  • LELÉPÉSI pénzt fizetsz, ha gyorsan és önként távozik

Ez beszokott válni és olcsóbb, gyorsabb a bírói útnál.

(...és persze vannak az illegális megoldások is)

szendiszundi # 2018.06.19. 03:23

hát igen nonolet de mint mondtam gondnoka van igy a gyámhatoságot is lehet jelenteni ,mivel a gondnokságot felűl kell vizsgálni milyen és hogyan él a gondnokolt így a gyámhatoságot is fel lehet jelenteni

Burn Out # 2018.06.19. 10:48

ha tudnád, hogy mit jelent a gondnokság, meg a felülvizsgálat, akkor tudnád, hogy a gyámhatóságot nem lehet emiatt feljelenteni.

kicsit segítek: feljelenteni bűncselekmény miatt lehet.