névfelvétel házasság után


Csajszika # 2018.05.21. 21:35

Sziasztok!
Azt szeretnem kerdezni, hogy mi a legfrissebb szabalyozas dupla doktor (dr.) eseten? Ha a volegeny es a menyasszony is dr.?
Milyen lehetosegek vannak a nevfelvetelre?
A “né” vegzodesu nev kizarva.

Az anyakonyv vezeto azt tajekoztatast adta, hogy a legujabb szabalyozas alapjan az anyakonyvbe nem kerulhet bele dr. titulus, igy ha fel szeretne venni valaki a masik nevet, akkor elvesziti. Ami hihetetlen, hisz a szemelyi igazolvany alapjan mind a ket felnek dr. szerepel a neve elott, ez a hivatalos nevuk.
Legyen a pelda dr. Kovacs Lajos es dr. Nagy Szabina.
Melyek a lehetosegeik?
Hol tudok errol pontos tajekoztatast kapni?
Koszi elore is!

Dr.Attika # 2017.07.30. 16:45
Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.30. 12:28

Azt akarja mondani, hogy kiutazhat-e egyedül a gyerekkel Ausztráliából. Szerintem ez aligha azon fog múlni, hogy neki mi a házas neve.

Burn Out # 2017.07.30. 12:22

a gyermek anyjának lánykori nevét az iratok tartalmazzák. az irataid a Te születési nevedet is tartalmazzák. ebből csak össze lehet rakni a dolgokat.

ribizlianna # 2017.07.30. 11:48

Sziasztok!

Idén tervezünk összeházasodni Párommal, aki ausztrál állampolgár. Kérdésem az lenne, hogy ha én felveszem az ő nevét, az befolyásolja-e a későbbiekben a mi (én és a gyerekek) Magyarországra utazását? Valakitől azt hallottam, hogy ha csak az apuka családneve szerepel a gyerek családnevénél, akkor neki is jelen kell lenni. Ti tudtok erről valamit?

Köszi

Lili28 # 2014.07.16. 17:16

Kedves Ügyvéd Úr! Szeretném megtudni, hogy ha a férjemnek 2 keresztneve van, akkor muszáj-e mindkettőt felvennem, ha a -nés változatot szeretném használni. Tehát pl. Kovás János Sándorné helyett lehetek-e csak Kovács Jánosné?

Mancuska # 2013.09.18. 07:51

Sziasztok

Újabb segítséget szeretnék kérni erre vonatkozóan
Beszéltem az anyakönyvvezetővel ő azt mondta h 2013.03tol nem jegyzik az anyakönyvvbe a dr-i titulust ls ő sem ejgyzi be a rendszerben hanem erre külön kérelmet kell benyujtani a Belügyminisztérium felé, ami költséges természetesen

ha ugy vezsem fel a nevét h
dr férj vezeték neve+ leánykori nevem akkor nem jár hozzá automatikusan a dri titulus?

Milyen jogszabály mondja ki azt h kérelmezni kell a Belügyminisztérium felé h előtte legyen a dri cím?

gerbera317 # 2013.09.17. 11:22

dr. Szabó Tamás + Kiss Anikó:
a feleség lehetséges viselt neve:
Csjt. 25. § (1) a) Kiss Anikó
25. § (1) b) dr. Szabó Tamásné vagy dr. Szabó Tamásné Kiss Anikó
25. § (1) c) dr. Szabóné Kiss Anikó
25. § (1) d) Szabó Anikó
25. § (3) Szabó-Kiss Anikó vagy Kiss-Szabó Anikó

a férj lehetséges viselt neve:
25. § (2) a) dr. Szabó Tamás
25. § (2) b) dr. Kiss Tamás
25. § (3) dr. Szabó-Kiss Tamás vagy dr. Kiss-Szabó Tamás

(4) A házasulóknak az (1)-(3) bekezdés szerinti névviselésről meg kell egyezniük. Ennek során figyelemmel kell lenni arra, hogy - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - csak az egyik házasuló veheti fel házassági névként a másik családi nevét [(1) bekezdés b)-d) pont, (2) bekezdés b) pont], illetve a házassági név családi nevekből képzett része legfeljebb kéttagú lehet.
(5) A házasulóknak az anyakönyvvezető felhívására a házasságkötés utáni névviselésről nyilatkozniuk kell.

szafika # 2013.09.17. 11:07

Kedves KBS ! és ha ahhoz sokkal jobban ért ?! akkor se ?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.09.17. 10:13

Naná, hogy az esküvő után! Előtte nem is házastársak.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.09.17. 09:31

esküvő után !!!!!

Van egy jó írása Müller Péternek, ahol azt írja, hogy a legtöbb ember csak a bajban tudja megmutatni jó arcát, átlagos mindennapjaikban közönyösek, tele vannak önzéssel, gyűlölettel, irigységgel és rosszindulattal.

Monalisa1 ahhoz a kicsinyke 8%-hoz tartozik, akinek nem kell baj, hogy segítsen másoknak, ő minden életszakaszában képes erre.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.09.17. 07:42

Még egy pontosítás: a 3. dr. nélkül.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.09.17. 07:41

Semmiféle kérelem nincs, és nem is bírálják el sehol. A házasságkötési szándék bejelentésekor kell nyilatkozni.

(Isten mentsen meg attól, hogy egyszer monalisa1 jelenlétében legyek rosszul. Félek, beledöglenék abba, hogy annyira segíteni akar.)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.09.17. 07:39

A 3. csak kötőjellel.

monalisa1 # 2013.09.17. 07:24

A három közül valószínűleg bármelyik jó, aztán majd eldöntöd. A kéréshez be kell menni az Anyakönyvi Hivatalba és ott kitölteni egy kérőlapot - valamint ha jól tudom 10e forint eljárási illetékkel jár a dolog (de egyenlőre ne vedd meg az illetékbélyeget). A kérelmet Bp.-en bírálják majd el.

Mancuska # 2013.09.17. 06:07

Sziasztok

Érdeklődni szeretnék, hogyan vehetem fel a férjem nevét esküvő után ha ő dr?

férj neve pl: dr. Szabó Tamás
feleség neve: Kiss anikó

  1. Dr. Szabó Tamásné
  2. Dr Szabóné Kiss Anikó
  3. Dr Szabó Kiss Anikó (van ilyen egyáltalán?

Azt tudom h úgy nem vehetem fel, hogy Dr Szabó Anikó (ami jogos hiszen nem az én érdemem a dr titulus)

Van- még esetleg más varriáció?

Köszönöm előre is a választ