Örökölt ingatlan eladása


Immaculata # 2019.10.31. 22:19

Minden vagyonra kiterjedően. 20 mFt feletti örökségnél érdemes lett volna jogi képviselővel egyeztetni a kötelezettségekről.

wberry # 2019.10.31. 17:53

Még lenne egy kérdésem az ügyemhez, most jutott eszembe az illeték. Ha nem fizetem meg az örökösödési illetéket csak a hagyatékon hajtja majd be a NAV vagy minden vagyonra terjedően, pl. letilthatja a fizetést is esetleg?

wberry # 2019.10.31. 06:37

Köszi, de kár, pedig ez lett volna a nagy ötletem. :D Akkor nyilván így vigye a hitelező az ingatlan részem, fizetni mondjuk amúgy sem tudnék előre neki csak valami hitel felvétellel. A biztos semmi még mindig jobb, mint egy lehetséges anyagi bukta a jövőben!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.30. 06:46

Nem jól érted.

wberry # 2019.10.30. 06:04

Tudnátok-e segíteni abban, vajon jól értem-e, a következő dolgot? Egy örökös mentesül a hagyaték terhelő adósságok tekintetében a felelősség alól ha például az örökölt ingatlan ráeső részének hasznait nem tudja beszedni, mert az örökségtől függetlenül hitel terheli így nincs joga senkinek eladni addig míg ki nem fut a hitel? És ha esetleg bedől a hitel véletlen meg soha nem is tudja majd mert elviszi az egészet a bank. Ez alapján a törvény alapján gondolnám így: PTK.7:96. § [Felelősség a hagyatéki tartozásokért] (2) .......valamint az átvett vagyontárgyak meg nem levő hasznait annyiban lehet az örökös felelőssége megállapításánál figyelembe venni, amennyiben az örökös ezektől neki felróható okból esett el." Tehát lehet-e ezzel a törvénnyel felvértezve kérni a hitelezőt, hogy ne kérje addig a tartozást míg meg nem valósítható az örökségből beszedni a pénzt az örökös számára?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.22. 18:49

Nem.

pali2000 # 2019.10.22. 18:16

Üdvözletem! Édesanyám örökölt 2017-ben egy ingatlant, ami hagyatékban 1 millió forintra lett felvéve. Most eladta 4 millió forintért. Igy 3 millió 90%-a után adófizetési kötelezettsége keletkezik. Szociális helyzetből adódó méltányosságon kívül van-e valamilyen mód az adófizetési kötelezettség csökkentésére vagy elengedésére? Egyenesági rokonnak(gyerek) a lakáshitelébe történő befizetése, vagy a hitel végtörlesztése amire lenne lehetőség. Járható út ez? Köszönöm segítségeteket.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.18. 16:18

Álljunk meg egy pillanatra! Most akkor már túl vagyunk a szerződésen, vagy még ez után fogjátok megkötni?
Egyrészt múlt időben adod elő, hogy mi van a szerződésben, másrészt kérdezed, hogy mi legyen benne a jövőben.

gerbera317 # 2019.05.18. 16:05

Mi akadálya annak, hogy rögtön a vásárláskor tulajdoni hányadot szerezz a vételár arányában, és akkor az biztosan nem lesz a hagyaték tárgya?

Szilona45 (törölt felhasználó) # 2019.05.18. 15:57

T.drbjozsef;

Ha segíteni nem tudsz, miért válaszolgatsz?

Tényleg nagy a szellemi defivit eben az országban!

drbjozsef # 2019.05.18. 10:31

Szilona45,

Szerinted mit fognak szólni az örökösök, ha az ingatlan értéke mondjuk megháromszorozódik, mire örökölnél? Már ha tényleg csak a pénzedet akarod visszakapni.

Te mit szólnál, ha az ingatlan értéke megfeleződik, és csak a pénzed felét kapnád vissza?

Nem igazán értelmes ez így...

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.18. 07:17

Ezt ügyvéd szövegezte? Gratulálok!

Szilona45 (törölt felhasználó) # 2019.05.18. 06:52

Tisztelt Szakértő,
Tanácsot, segítséget szeretnék kérni az alábbi ügyben:
Szüleim lakásvásárlásához adok kölcsön 5 millió Ft-ot, ezt az összeget ökökléskor szeretném visszakapni. Az adásvételi szerződésükben ez úgy lett feltüntetve, hogy: "A Vevők nyilatkoznak továbbá, hogy lányuk XY 1/5 arányú ingatlan-nyilvántatáson kívüli tulajdonszerzését aláírásukkal elismerik annak érdekében, hogy halálul esetén a hagyatéki eljárásban a hagyaték tárgya csak 4/5 -öt hányad legyen."
Ez a mondat azt jelenti, hogy tulajdoni részt szerztem a lakásukból.
Az hogy a szüleim halálakor a kölcsönadott pénzt visszakaphassam (nem én vagyok az egyedüli örökös), azt az adásvételi szerződésben, vagy esetleg egy külön kölcsönszerződésben kellene szabályozni?

Köszönöm, ha válaszolnak,
üdv, szép napot

M.Gyöngyi # 2019.05.14. 14:53

Tisztelt Szakértők!

Édesapámtól 2015-ben örökölt ingatlant 2018-ban értékesítettem, amely után most SZJA fizetési kötelezettségem keletkezik. Az lenne a kérdésem, hogy örökléssel szerzett ingatlan értékesítésénél a "megszerzésre fordított összeg és a szerzéssel összefüggő egyéb kiadások" közé a közjegyzői munkadíjon túl be lehet-e számítani a temetési költségeket is? Ezzel kapcsolatosan sajnos nem egyértelmű a NAV munkatársainak állásfoglalása (az egyik szerint igen, a másik szerint nem), ezért kérem mielőbbi szíves tájékoztatásukat.

Köszönettel,

Gyöngyi

drbjozsef # 2019.05.13. 11:19

üveggolyó,

Minden örökölt vagyonod különvagyon.
Az élettárs amúgy sem örököl utánad semmit (hacsak nem készítesz a javára végrendeletet például), így annak gyerekei sem.

A legegyszerűbb talán az, ha nyitsz egy bankszámlát (vagy ha hosszabb távra eltennéd, akkor államkincstári számlát, vagy bármilyen befektetés típusú terméket), és az eladott ingóságok és ingatlan után is azt kéred a vevőktől, oda utalják a vételárat. Így minden pénzmozgás igazolható, minden bizonyítható kitől és miért került oda.

üveggolyó # 2019.05.13. 11:04

T. Fórumozók!
Tanácsot szeretnék kérni.
Pár hete meghalt az anyám.Ketten örököltük fele-fele arányban mindent a testvéremmel.A ház és az ingóságok eladásra kerülnek.Ez több millió forint lesz.Azt szeretném tudni hogy hogyan tudnám ezt a pénzt megmenteni ugy az élettársam halála után a gyermekei ne tudják elvenni tőlem.Nem szeretném otthon rejtegetni.Ha beteszem bankba saját bankszámlámra az élettársam halála után követelhetnek belőle?Mert biztosan keresni fogják, akár bírósági per utján is.
Hogyan védhetem ki ha erre kerül a sor.

Választ köszönöm

drbjozsef # 2019.05.13. 10:27

Egy 2012-es szerzés után idei eladáskor már mindegy mi a szerzés jogcíme, és akkori értéke : nincs jövedelem, nincs adókötelezettség, bevallani sem kell. Csak eltenni a szerződést.

Evalina77 # 2019.05.13. 09:29

Bocsi a per jelet kihagyta egy hatod rész.

Evalina77 # 2019.05.13. 09:27

Üdv.
2012 ben örököltem 16 od rész ingatlant. A többségi tulajdonos meg veszi a részem, ugye 7év eltelt. Kb 1 millióval több a mai közjegyzői felértékelés mint örökléskor. Minősül e ez adóköteles jövedelemnek, illetve beszámít e hogy haszonélvezettel terhelt ára megegyezik az akkorival. (Haszonélvezet megmarad rajta) köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.16. 11:18

Ha elárulnád, mit szeretnél...

Dezidérius # 2019.04.16. 11:00

Üdvözlöm! Olyan kérdésem lenne, hogy osztatlan tulajdon örököltem, amit tudtam, hogy egyszerű eset, de 6/12 tulajdon hányadot nem szívesen mondtam volna vissza. Csak azzal nem számoltam, hogy egy tulajdonosnak komoly egészségügyi gondjai lesznek az eladás közben és anyira, hogy nem be számítható állapotban került és az ügyvéd azt jelezte, csak személyesen irhatja alá, ami kétséges.
Kérdésem az lenne, hogy mi a helyes további intézkedés?

kátya # 2019.03.01. 16:44

drbjozsef köszönöm szépen a gyors válaszát

drbjozsef # 2019.03.01. 15:45

kátya,

A 2017-ben örökölt rész után a különbözet 90%-ának a 15%-át.
Vagyis (4M-3M) x 0,5 x 0,9 x 0,15 = 67.500.- forintot.

A most örökölt rész után semennyit, mert olcsóbban adjátok el, mint amennyiért szerzitek.

kátya # 2019.03.01. 15:20

Üdvözlöm!Segítséget szeretnék kérni ingatlan adózással kapcsolatban!2017 decemberben meghalt az anyóssom akkor az ingatlant 3 000 000 Ft-ra értékelték.A férjem örökölte a felét a másik felét apóssom és a haszonélvezetet.Most idén januárban meghalt apóssom is.Most az ingatlant 5 000 000 Ft-ra értékelték.A férjem az egyedüli örökös.Az ingatlanra vevő van és 4 000 000 Ft-ért adnánk el.Arra lennék kíváncsi,hogy mennyi adót kell fizetni az eladás után?Előre is köszönöm a válaszát.j.tasi

drbjozsef # 2019.03.01. 12:58

Nem.

Az "okos" meg az "okosba" alakilag hasonló, majdnem azonos fonémákból áll, ugyanakkor a jelentése pont ellentétes... :D