Adósság öröklése


REINZSU # 2017.02.22. 08:23

Tisztelt Fórumozók!
Azt szeretném kérdezni, hogy ha valakinek a házastársa meghal és jelentős adóssága volt még a házasságkötés előttről, akkor az özvegye megörökli-e az adósságot?
Vagy le lehet-e mondani az örökségről is, ha annak nincs semmi értéke jóformán?
Vagy a gyerekei az örökösök minden esetben?
Köszönöm a válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.22. 10:11

Az özvegy is törvényes örökös a gyermekek mellett.

drbjozsef # 2017.02.22. 11:16

Az özvegy az utolsó közösen lakott lakáson és berendezésén haszonélvezetet, minden máson egy gyerekrészt örököl.
Természetesen az adósságot is örökli.
Ha az adósság több, mint a vagyon, érdemes visszautasítani az öröklést. Ezt csak a teljes hagyatékra lehet, így se adósságot nem örököl az özvegy, sem semmilyen vagyont.
Ekkor a többi örökös örököl a törvény szerinti sorrendben. Ha vannak gyerekei, akkor ők egyenlő arányban.
Ha ők is visszautasítják a hagyatékot, akkor végső soron az állam örököl, így a gyerekek sem örökölnek adósságot. Ha kiskorúak, akkor ebbe a gyámhivatalnak is van beleszólása, de ha egyértelmű, hogy több az adósság, mint a vagyon, akkor általában engedélyezik.

mirus # 2017.02.23. 10:20

Üdvözlöm a fórum olvasóit
Édesapámék hárman voltak testvérek,apám meghalt 99-ben,most pár hete meghalt a másik testvér,aki a nagybátyám volt,már csak egy élő testvér van.A kapcsolatot a haláláig tartottam az elhunyttal.A legidősebb még élő testvér értesített,hogy a Németországi örökösödési Hivatal állítólag zárolta a bankszámlát,mert tetemes kórházi számla még nincs rendezve,ne is számítsak semmire.Közölte,hogy ő mint "főörökös" az örökséget visszautasította,hagyatéki tárgyalás nem lesz,és én mint "mellékörökös"nem fogok semmilyen hivatalos iratot kapni.A tartozás a kórházi kezelésekből tevődik össze ami azért is furcsa,mert 40 éve kint élt az elhunyt, és elég magas egészségügyi biztosítással rendelkezett.A kérdésem az lenne,hogy beletekinthetek e a kórházi számlákba,a banki kivonatokba,amiket a testvér kezelt az utóbbi 1 évben,és amiket az ő elmondása szerint leadott az illetékes helyekre.Ha tényleg nem kapok semmilyen hivatalos értesítést a kinti hatóságoktól,akkor hol kezdjek el érdeklődni,hol induljak el? Egyáltalán van jogom beletekinteni az örökséggel kapcsolatos elszámolásokba? A választ előre is köszönöm.

ObudaFan # 2017.02.23. 10:46

Ha németországi hagyatéki eljárásról van szó, célszerű lesz egy német fórumot, vagy még inkább német ügyvédet keresni.

mirus # 2017.02.23. 11:19

Köszönöm a választ Nonolet,ObudaFan
Most már csak azt kellene tudnom,hogy milyen fórumot keressek meg,mert az interneten ezidáig nem találtam ami ezzel kapcsolatos sehol.
Ha valami folytán mégis kapnék a hatóságoktól értesítést,akkor kérhetem az iratokba való betekintést vajon? Természetesen érdekelne a kórházi számla is,ami hatalmas összeget tesz ki "kezelés és betegápolás" címén.Az az előző posztomban el is felejtettem,hogy az elhunyt nagybátyám mentálisan nagyon le volt épülve az utóbbi 5 hónapban,de a testvére szerint ez nem igaz.Mint utólag kiderült több alkalommal nagyobb összegeket vetetett ki vele a bankból,amit ő bevitt neki a kórházba és nem tudja mi lett a sorsa a pénznek.Egyenlőre teljesen tanácstalan vagyok,de nekem sem tetszik itt valami.

mirus # 2017.02.23. 12:38

Kedves Nonolet

Ezek szerint futólag olvastad át a két hozzászólásomat,amiben ott van,hogy a haláláig tartottam az elhunyttal a kapcsolatot.Egyébként honnan tudtam volna,hogy az utolsó 5 hónapban mentálisan kezdett leépülni?
Ha értelemszerű választ nem tudsz adni-mert nem tudsz- a kérdésre,kihez hova lehet fordulni,akkor megkérlek ne oktass ki a kötelességeimről,ami ráadásul ott van világosan leírva.Hagyd meg a válaszadás lehetőségét a jogászoknak az okoskodás helyett.

titipeti # 2018.03.27. 20:46

Jó napot! olyan kérdésem lenne hogy elhunyt édesanyám 2018.01.29-én és több hittel is marad mint örökség a nyakunkon a testvéremmel.édesanyámnak a hitelein kívül nincs más öröksége,A ház ami az ö nevén volt azt még élt elajándékozta nekem és a testvéremnek.Kérdésem hogy ki kell e fizetnem a hiteleit vagy is megörökölhetem e.?Választ elöre is köszönöm!

Immaculata # 2018.03.27. 22:32

Örökség csak pozitív tartalom lehet.

oligaliga # 2018.03.28. 05:43

Örökölni tisztán tartozást is lehet Ha csak ez maradt, akkor érdemesebb visszautasítani, ha gyermeked van, akkor az ő nevében is.

ObudaFan # 2018.03.28. 05:46

Az örökös a hagyatéki tartozásokért a hagyaték tárgyaival és azok hasznaival felel a hitelezőknek. Ha a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, az örökös öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.28. 06:10

(Az az ajándékozás viszont valószínűleg fedezetelvonó jellegű ügylet. A fedezetelvonó ügylettel szerző személy köteles tűrni, hogy a megszerzett dolgot a hitelezők kielégítésére felhasználják.)

titipeti # 2018.03.28. 11:16

kb 8.éve ajándékozta nekünk a házat,akkor még nem volt hitel tartozása a mamának.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.28. 12:38

Akkor nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.28. 12:39

(Bár kissé furcsa, hogy valaki elajándékozza a vagyonát, majd olyan tartozásokat vállal, amelyeket nem tud kiegyenlíteni.)

nonolet # 2018.03.28. 12:54

...és?!

Így alakult...

Aki adta kölcsönt annak jó volt így is!
Hisz tudhatta a tényt.

Szóval, mi a furcsa ebben?

ObudaFan # 2018.03.28. 13:03

Ha furcsa, ha nem furcsa, ha a tartozás keletkezése előtt ajándékozott, akkor a fedezetelvonást szerintem nem fogják megállapítani.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.28. 15:07

Én sem mondtam mást.

szulejman 36 # 2018.03.28. 20:07

Tisztelt Fórumozók! Hagyatéki ügyben szeretnék segítséget kérni! Édesanyám 2014 májusában elhunyt. A hagyatéki tárgyaláson amiről volt tudomásunk hitelekről telefontartozásról azt jeleztük a közjegyzőnek aki lekérte pontosan hol és mennyi a tartozás.Az otp azt írta vissza nincs fennálló tartozása édesanyámnak majd 2 év után az otp behajtócége követeli a tartozást rajtam mint örökösön A héten egy telefonos cég behajtója szintén előállt egy régi tartozással.amely 2014 09.30 napján került engedményezésre. a levél édesanyám nevére szól, amelyet édesapám vett fel. Az lenne a kérdésem ennyi idő után is előállhatnak tartozás követelésével?a hagyatéki tárgyaláson nem merült fel tartozás mivel lekérdezte a közjegyző ezért elfogadtuk a testvéremmel az örökséget. A kérdésem az lenne akkor most mint örökös nekem kell kifizetni ezt is ? Jogosan követelik ennyi idő után ? Mennyi az elévülési idő?

drbjozsef # 2018.03.29. 05:29

Ha a követelés jogos, akkor nem számít, hogy később került elő. Ki kell fizetnie az örökösnek. DE az örökös csak a hagyaték erejéig felel az örökhagyó tartozásaiért, a saját vagyonával (főszabályként) nem. Tehát téged elvileg kár nem fog érni, legfeljebb a hagyatékot veszítheted el, pont úgy, mintha eleve visszautasítottad volna.

Immaculata # 2018.03.29. 06:10

Véleményem szerint egyiket sem követelhetik.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.29. 08:06

Miért nem?

Immaculata # 2018.03.29. 09:49
  1. Mert az OTP igazolást adott arról, hogy az elhunytnak nincs tartozása.
  2. Az elhunytnak küldték ki a levelet a halálozást követően. Az nem számít átvételnek.
Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.29. 09:55
  1. A követelésről lemondásnak határozottnak és kifejezettnek kell lennie. Tévedés nem jár jogvesztéssel.
  2. Annak legfeljebb az elévülés körében van jelentősége, és mint tudjuk, az elévült tartozás nem szűnt meg, a kiegyenlítését a jogosult továbbra is követelheti.
drbjozsef # 2018.03.29. 10:03

Az OTP adott igazolást, az OTP Faktoring meg követel - ergo az igazolás lópikulát sem ér, konkrétan az OTP-nél nincs tartozása, de ez nem jelent semmit. A másik tartozás meg behajtó cég, akár az a tartozás is eredhet az OTP-től, de ha már rég engedményezte, akkor megintcsak smafu.