Gyerektartás és láthatás


qtipti # 2014.07.15. 19:15

Szép napot!
Kislányom (13 éves szeptemberben) édesanyja elhunyt!
Nem voltunk összeházasodva! 2004 januárjától külön éltünk!
Azért hogy a gyerektartást vonják a fizetésemből közös akarattal bírósághoz fordultunk. A végzésben a kislányomat a bíróság édesanyjánál helyezte el és 20%-s gyerektartás határozott meg.
A láthatást kétheti hétvégékben, szünetekben a fele szünetben állapította meg, megegyezésünk alapján.
Én ezzel a jogommal azóta is éltem. Kislányom mindig örömmel jött hozzám.
Édesanyjának halála után, ismereteim szerint, én vagyok a teljes jogú képviselője -nagykorúságáig-. Szeretném, hogy velem éljen. (Édesanyjával Tiszaföldváron lakott én Budapesten)
A tiszaföldvári gyámhatósághoz fordultam, hogy velem éljen kislányom.
Sajnos vannak akik ezt nem szeretnék. Nagymama és a segéderők. Törvényesen mihez van jogom és ezt hogyan juttathatom érvényre?
Fáradozásukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.15. 20:28

A szülői felügyeleti jogokat a szülő gyakorolja. Ha csak egy szülő él, akkor ő. Mi a kérdés ezek után? Mi köze ehhez a gyámhatóságnak?

Tordesillas # 2014.07.16. 06:22

Katalin

Forduljon az apa magyarországi lakóhelye vagy utolsó magyarországi lakóhelye szerint illetékes kerületi/járásbírósághoz és kérje a gyermektartásdíj megemelését, főleg ha most fix összegben van meghatározva a gyermektartásdíj 15.000 Ft/gyerek és nem %-os arányban.

qtipti

Jól tette, hogy a gyámhivatalhoz fordult, az majd megállapítja, hogy az Ön szünetelő szülő felügyeleti joga feléledt és elrendeli a gyermek kiadását az Ön részére, feltéve persze, hogy a gyermek menni akar Önhöz, és Önnél nincs veszélyeztető körülmény, amit a mama vagy segítői tudnak valószínűsíteni.

kunyhó # 2014.07.21. 08:20

Nyári szünetben július 1-14-ig és aug.1-14-ig van az időszakos kapcsolattartás. Ez rendben volt.
Az időszakos pedig páratlan héten, azaz július 18-21-ig van.
Édesanya nem adta a gyereket azzal, hogy két hét neki is jár, és most nincs helye folyamatos kapcsolattartásnak, így van a törvényben.
Augusztusban ugyanígy lenne. Időszakos láthatás letelte után pár nap, és jön a folyamatos.
Tényleg nem hozhatom el a gyermekem nyári szünetben folyamatos láthatásra?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.21. 08:38

Édesanya nem adta a gyereket azzal, hogy két hét neki is jár,
Kétszer két hét jár neki is.

Detti27 # 2014.07.22. 13:28

Tisztelt Ügyvéd Urak!
A szünet első hétvégéje apás lett volna, de a gyerekem barátnőjéék családostól meghívtak minket vidékre bizonyítványt ünneplő lelazító hétvégére, így 4 év alatt 2. alkalommal csere hétvégét ajánlottam kapcsolattartásra a jelzett hétvége előtt 5 héttel(!), majd 3 nappal, e-mailben. Az apára bíztam, mikor kéri a cserét.
Nem élt vele az apa, hanem Gyámhatósághoz fordult, és most tárgyalásra idéznek, indoklást nem kaptam, csak az ügyirat tárgyaként ennek a hétvégének a dátuma szerepel.
Az e-mailjeim megvannak.Elég ez? Mire számíthatok????Egyáltalán, ha cserét kérek 2 évente, az miért baj? Soha még egyetlen kapcsolattartás nem maradt el.
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.22. 13:34

Hogy kérsz, az nem baj. Hogy nem biztosítod a végrehajtható határozat szerinti kapcsolattartást, az a baj.

ius latratus # 2014.07.22. 13:41

Bizonyítványt ünneplő lelazító hétvége.
Mint alapos indok.
És nem érti a drága...

Detti27 # 2014.07.22. 13:49

Kedves KBS!
A csere felajánlásával biztosítom,nem?
Rendszert tényleg nem csinálok belőle, és nagyon időben jeleztem...

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.22. 14:34

Nem. Cserével már eltérsz a határozattól.
Értelek én - meg kellene tudni egyezni az ilyesmiben.
De ha nincs megegyezés, akkor a jog egy végrehajtható döntéssel kapcsolatban nem lehet rugalmas. Mert hol lenne annak a határa, és ki húzná meg?

Solya21 # 2014.07.23. 12:58

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az lenne a kérdésem,hogy ha a gyermek már kitanult egy szakmát,a papír is a kezében van,és még tovább ment tanulni,de ugye már van egy szakma a kezében,az apa akkor is köteles gyerek tartást fizetni?Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.23. 14:19

Felsőfokú tanulmányokat folytat? A megszerzett végzettség nem felsőfokú?

Solya21 # 2014.07.23. 14:42

Nem Felső fokú tanulmányokat folytat,szakmát szerzett és most szeretne még egy szakmát,szakácsnak tanul.Érettségije nincs.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.23. 15:13

Ha nagykorú, akkor gyermektartásra szerintem így már nem jogosult, de rokontartásra esetleg igényt tarthat.

Solya21 # 2014.07.23. 15:16

Igen,nagykorú.Köszönöm a válaszait!

Ketballab # 2014.08.06. 20:19

Szervusztok! Hasonló a problémám, mint amit mar itt irt a kérdező..apróbb változásokkal, de a lényeg ugyanez. Megkérhetlek benneteket, hogy a választ ide is írjatok ki? 07.07-én jött a kérdés. Köszönöm!!

"Szeretném tudni mit tehet az a szülő aki eddig fizetett gyerektartást,(megegyezés alapján) de a gyermek már 17 éves, októberben lesz 18 éves és folyamatosan bukdácsolva járja a 3 éves szakképző iskolát. Köteles e a szülő azt a gyereket eltartani aki nem a saját képességihez mérten tanul, csak azért jár be a z iskolába, hogy el ne veszítse a családi pótlékot az édesanyja. Az kilencedik osztály végén csak pótvizsgával ment át,félévi bizonyítványában 4-5 bukás van amit nem mutat meg az édesapjának, és most év végén is két tárgyból bukott. A kapcsolatot sem akarja tartani a gyerek, mert nem tetszik neki"

ObudaFan # 2014.08.07. 17:50

Ketballab

20 éves korukig, ha középfokú tanulmányokat folytatnak, a gyermektartásra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, ami azt jelenti, hogy hacsak nincs önálló jövedelme a gyermeknek, fizetni kell a tartásdíjat.

pohicop # 2014.08.08. 06:45

Van valami olyasmi is, hogy ha a gyerek érdemtelenné válik a gyerektartásra akkor nem kell fizetni. Ez mit takar? Nem velem kapcsolatos. Csak az előző kommentelőről ugrott be. Esetleg drog vagy alkoholprobléma és iskolába nem járás meg kapcsolattartás hiánya alapozza meg ezt? Tehát az hogy bukdácsol a suliban, de bejár, meg nem tartja a kapcsolatot a gyermektartást fizető féllel az nem alapozza meg?

ObudaFan # 2014.08.08. 08:02

Ha nem tartja a kapcsolatot, az is megalapozza, ha a kötelezettnek ez nem felróható. De ez sem jön szóba a 20. életévét be nem töltött, középfokú tanulmányait folytató gyermek esetén.

bbar145qv1 # 2014.08.11. 09:20

Tisztelt fórum!

Kérdésem lenne, hogy a nyári (rendkívüli) kapcsolattartás idejére is köteles vagyok-e gyerektartást fizetni?
Számomra életszerűtlen, hogy ezalatt az egy hónap alatt én látom el a gyermekeket, ennek ellenére fizetnem is kellene.
Van-e ennek a jogalapja?

Köszönöm a válaszukat!

ObudaFan # 2014.08.11. 10:13

bbar145qv1

Igen, köteles vagy.

manya1973 # 2014.08.11. 17:45

Tisztelt Fórum!
Van két gyerekem 18 és 21 évesek nappali tagozaton tanulnak,a fiamnak már csak a technikusi képzés van hátra. az apjuk eddig fizette a gyerek tartást, de most azt mondja nem fizet mert a gyerekek nagyon keveset mennek hozzá, ami nem igaz mert Ők mennek, csak az apjuk éppen akkor nincs otthon /soha nincsenek otthon/ csak este 9 körül, én kértem, hogy jöjjön be hozzánk Ő nézze meg Őket, soha nem tiltottam, nem neveltem ellene, erre Ő azt válaszolta, hogy nem egy család minek jöjjön Ő ide.
Ez a probléma csak azóta áll fenn mióta uj élettársa van, és a gyerekeket nem szereti, van olyan hogy nem is fogadja a köszönésüket. Kérdésem hogy kell-e neki gyerektartás fizetni ettől függetlenül? vagy rokontartásra jogosultak? Ezt én kérjem vagy neki kell?

vkati4 # 2014.08.11. 17:50

Tisztelt Ügyvéd Urak!

A lányom a nagyszülők folytonos csábítása miatt a nagyszülőknél lett elhelyezve. Most 16,5 éves, kapcsolatom évek óta nincs vele, a nagyszülők miatt.( Nem lehet az ellen nevelést bizonyítani a Gyámhivatal szerint.)A gyerektartást fizetem, de nem láthatom.
A lányom kijelentette, hogy nem akar kapcsolatot velem, nem kell a segítségem.
Mit tudok tenni, mihez van jogom?
Így ki örökölhet?

Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.11. 17:57

Amíg nem helyezte hatályon kívül bíróság a tartásdíjra kötelező határozatot, addig akár végrehajtást is kérhetsz, feljelentést is alappal tehetsz.

zartan # 2014.08.18. 12:48

Üdvözletem.

Segítséget szeretnék kérni, barátnömmel 5 honapot voltunk eggyütt és már az elején kijelentettuk hogy nem akarunk gyereket. Pár honapja bejelentette hogy terhes, de már a 6.-honapban van igy nem lehet mit tenni. Az lenne a kerdesem mivel még nem vagyok kész a gyereknevelésre, Ö meg egyfojtában azzal zaklat hogy legyünk eggyütt ujra, vagy ha nem akkro fizessek gyerektartást, van valami megoldás arra hogy ne keljen fizessem? Felölle az egész csak arra ment ki hogy fizessek, mert a szülei is tudták de nem szoltak, csak amikor már késö let.