Gyerektartás dij


_Wasp_ # 2007.01.11. 22:18

csak hogy világos legyen: a százalékos és a minimális összeg közül mindig az fizetendő, amelyik magasabbra jön ki!


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Androl # 2007.01.12. 05:44

Köszönöm!Még annyit hogy ilyen esetben a láthatáson hogy alakul?Nagyon ritkán adja oda,különböző indokokkal.Inkább az uj barátjával csinálnak programot....

_Wasp_ # 2007.01.12. 13:18

Figyelj, megjártam ezt a cipőt régen. Törekedj azonnal a megegyezésre.
A tartásdíjfizetést megúszni nemnagyon lehet, de nem is érdemes. Egyrészt bűncselekmény, másrészt a társadalom is elítéli. Mindenkinek egyszerűbb, ha elmész, és megállapodsz az asszonnyal a gyermektartásról és a láthatásról. Ezt a megállapodást a lehető legszigorúbban tartsátok be mind a ketten.
A láthatások szokásos mértéke: minden második hétvége a folyamatos kapcsolattartás, az időszakos nyáron pl 2-3 hét, karácsony, húsvét, pünkösd, stb idején néhány nap, őszi, illetve tavaszi szünetben is lehet persze. De ezt LE KELL FIXÁLNI. Nem csak szóban. Sok konfliktustól óvod meg magad, és a gyermeked, ha egyértelművé teszed: A láthatás minden percére igényt tartasz, a gyermektartást rendben fizeted, és láthatási problémák esetén azonnal a gyámhatósághoz fordulsz. A gyermeked akkor is vidd el, ha (vélhetően anyai nyomásra) esetleg nem akarna láthatásra veled menni. (sajnos tipikus).

Milyen indokkal nem adhatja oda? Fekvő betegség (láz). Halaszthatatlan, kötelező (pl iskolai) program. Más nemnagyon. Az ilyent minimum 48 órával előre kell neki jeleznie feléd. Ha nem kapsz jelzést, minden esetben személyesen meg kell jelenned a gyermekedért.

Olvasd végig a fórumokat, sok hasznos tanácsot kapsz. Főleg Derill nagy tudású a témában, nagy gyámhatósági tapasztalattal, úgyhogy ha kiváncsi vagy, az adott magatartást hogyan értékeli az általában eljáró intézmény, keresd őt.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

nyusz66 # 2007.01.12. 19:36

Arra tud nekem valamit mondani, hogy, ha valami okból a cég által levont tartásdíj nem jut el a jogosulthoz, azért ki felel?

Én vagyok a jogosult, és az ex nemrég megint munkahelyet váltott - karácsonyi "meglepi" volt, hogy 30 ezerrel kevesebb tartásdíjt utaltak, előre nem szólt... - és azt állítja, a bérpapírján az szerepel, hogy 26 ezret vontak tartásdíj címén (töredék hónap) ez viszont mindeddig nem érkezett meg a számlámra, holott az ex szerint is tizedikével utaltak, és eddig is mindig tizedikével szoktak tartásdíjat utalni, mivel, ha jól tudom, a fizetés átutalásának is ez az utolsó jogos napja.

Szóval felmerült bennem, hogy valamit elszúrtak, netán elgépelték a számlaszámot, vagy mit tudom én. Ha így történt, akkor nekem ki és mikor fizeti ki a jogosan járó összeget?!

Eléggé meg vagyunk szorulva, sürgősen kellene az a pénz is :-(

_Wasp_ # 2007.01.12. 20:48

ha az exedtől tényleg levonták a gyerektartást, akkor a cég tartozik neked.
Ha nem vonták le, akkor kezesként felel, és te mindkettőjüktől követelheted.

Kérdd el a bérpapírt (ha vagytok exeddel ilyen viszonyban), és ha tényleg levonták tőle, akkor keresd meg a volt céget telefonon.
Lehet, hogy nem trükközés, csak adminisztrációs hiba, és azonnal korrigálják.
Ha mégsem akarnak fizetni, akkor jogi lépéseket tehetsz, de ezt majd akkor. Egyszerűbb lenne enélkül.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

nyusz66 # 2007.01.13. 14:50

A cég nem a volt munkaadója, hanem az új. Hétfőig még várok, aztán felhívom őket.

Atesz36 # 2007.01.13. 22:34

Tartásdíj fizetése iránt érdeklődnék!

Jelenleg hivatásos katona vagyok, de 2007 december 29-én szolgálati nyugállományba vonulok. Tartásdíjat fizetek jelenleg 12 éves fiam után. A tartásdíj mértéke 20%.
A nyugdíjamból is levonásra kerül a tartásdíj. Természetesen ezzel semmi gondom nincs.
Viszont! Van néhány dolog a mi nem tiszta.

Kérdéseim a következőek:

  • Magyarországon munkát vállalok, akkor a nyugdíjamon felül keresett fizetésből is levonásra kerül-e a tartásdíj?
  • Külföldön (Anglia,Németország) hivatalosan, bejelentve munkát vállalok , akkor az ottani fizetésemből levonásra kerül-e a tartásdíj, vagy itthon kell valamilyen módon erre vonatkozóan intézkednem?
  • Nem kerül levonásra semmilyen összeg tartásdíj címen?
  • Amennyiben levonásra kerül, akkor milyen garanciákat lehet keresni/kapni arra, hogy a gyermek kapja ezt a pénzt (esetleg saját bankszámla a részére) és ne az édesanyja kezelje, mert ugyebár a kinti fizetés kissé magasabb mint az itthoni és félek, hogy nem a megfelelő helyre kerül a pénz.

    Előre is köszönöm!

_Wasp_ # 2007.01.14. 14:31
  • igen
  • igen
  • de, ha van ilyen határozat
  • gyakorlatilag semmilyet, ha az exed nem egyezik bele, hogy a gyerek kezéhez teljesíts

Ha nagyon extrém magas a tartásdíj, lehet esetleg a csökkentését kérni.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Atesz36 # 2007.01.16. 18:27

Az üggyel kapcsolatban egy új infó amit elfelejtettem leírni:
A Megállapodásban az áll, hogy "ÉN" kötelezettséget vállal arra,
hogy 1999 február 1. napjától kezdődően minden hónap 10. napjáig a
munkáltatóval átutaltat XY részére XY Banknál lévő XY számú számlára
mindenkori és -nemű jövedelme 20%-ának megfelelő összeget gyermektartás
címén".
Ennyi.

Arra gondoltam, mint számomra elfogadható megoldáson, hogy a nyugdíjamból
levonásra kerül a 20%.
Az ezen felül keresett összegből is kézhezteljesítéssel (nem munkáltatói levonással)kifizetem a 20%-ot,
de maximum 20-30.000 fotintot (megegyezés szerint).
Ez nagyjából 50-55.000ft havonta.
Persze csak a nyugdíj biztos, a másik jövedelem, esetleges.
Úgy gondolom ez egy korrekt megoldás.

Kérdésem az lenne még, hogy milyen jogi megoldással lehet ezt véghezvinni?
Ügyvéd,bíróság?
Valamint a gyermek mennyi idős korában dönthet, hogy melyik szülőnél kíván
tovább élni?

_Wasp_ # 2007.01.16. 18:45

Hátulról:
Ha a gyermek úgy dönt, hogy nálad él tovább (és ebbe az anyja nem egyezik bele), akkor elhelyezés megváltoztatása iránti pert lehet indítanod. 14 felett esélyes is.

A tartásdíjat önhatalmúlag nem korlátozhatod 50.000 Ft-ra. Ha soknak gondolod, akkor bírósági úton kérheted az adott rendelkezés megváltoztatását.
A szokásos mérték 15-25%, kérheted például, hogy a magas jövedelmedre, a gyermeked igényeire tekintettel legyen inkább csak 15%. Maximálni nem szokták. Csak a rendszeres jövedelem számít az esetedben. Az, amit időszakos pluszmunkával esetileg szedsz össze, szerintem nem.
(a pontos elhatárolás több dologtól függhet. Mennyire "nem biztos" ez a jövedelem?)


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

_Wasp_ # 2007.01.16. 18:46

kérdésedre: (Ügyvéd, bíróság?)
Igen! Igen.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Atesz36 # 2007.01.16. 19:27

Köszönöm a gyors és hathatós választ.
Rendszeres jövedelem a nyugdíj( lesz).
Ebböl kerül levonásra a 20%.

Mivel nyugdíjas leszek, ezért szabadon(??) vállalhatok munkát akár 2 hónapra, akár 2 évre egy-két cégnél.
Esetleg külföldre is távozhatok évekre és ott dolgozhatok évekig hivatalosan, bejelentve.
Bárhol is dolgozok csak kapok fizetést hivatalosan.
Ennél a 2. munkánál gondoltam a 20%-ot vagy max. 20-30.000 ft-t.
Ez a 2. munka teljesen bizonytalan (vagy lesz- vagy nem) ezért nem is lehet szerintem pontosan belefoglalni a megállapodásba.
De valahogy csak bele kellene!!!

Atesz36 # 2007.01.17. 18:20

Még egy adalék a gondjaimból és akkor kérnék szépen egy írásos segítséget, hogyan is tudnám megoldani a mostani és az előző hozzászólásomban leírt dolgot.

A megállapodásban amit a Bíróság elfogadott, de csak a volt feleségem és én írtunk alá az áll, hogy:
"14.) A szerződő felek egybehangzóan kijelentik, hogy ezen megállapodás végleges akaratukat tükrözi, ennek felülbírálatát egyik házastárs sem kérheti, bármilyen címen történő támadási jogáról a felek ezennel véglegesen és visszavonhatatlanul lemondanak"
Ezt természetesen az exem segítői találták ki, én meg aláírtam.
Azóta eltelt 8 év és olyan változás áll most be vagy állhat később be, melyre akkor nem lehetett gondolni.

Elindíthatok bármilyen változást kérő procedúrát?
Lásd- tartásdíj, gyermek elhelyezés...

_Wasp_ # 2007.01.18. 10:51

Clausula rebus sic stantibus? Eléggé vitatott megtámadási ok, de meg lehet próbálni.

Véleményem szerint a problémád megoldása az lenne, hogy beszélnél az exfeleségeddel, elmondanád neki, hogy eseti pluszmunkát vállalsz a nyugdíjad mellett és (amennyiben ez eseti és pluszmunka) ez nem képezheti a gyermektartás alapját. Te viszont nem akarsz sem feketén dolgozni, sem a gyermekedet megrövidíteni, ezért a javaslatod az lenne, hogy módosítsátok a korábbi megállapodásotokat.
(tedd meg a javaslatodat. Hangsúlyozd, hogy ez nem állandó jövedelem.)

Együttes kérelem esetén a bíróságnak el kell fogadnia a döntéseteket.

Tehát - például:

  • te vállalod, hogy az esetleges pluszjövedelmedből is juttatsz 20%-ot
  • Õ elfogadja, hogy ez maximum X ezer forint lehet, a gyermeketek szükségleteire is tekintettel.

_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

bootmaker # 2007.01.18. 11:04

Üdv.
Többször volt már olvasható ebben a témában, hogy az elvált szülő a saját tartásának rovására, " vagy valami hasonló megfogalmazás" is köteles a gyermektartásdijat fizetni.
Azt kérdezném, hogy ez gyakorlailag mit jelent.
Ha mondjuk valaki tartósan és tételezzük fel nem a saját hibájából munkanélküli.
Ez miatt esetleg elárverezik az ingó és ingatlan dolgait ha van neki, hajléktalan lesz belőle, durván megfogalmazta totál elintézik az aranytojást nem tojó tyukot?

Köszi
B

_Wasp_ # 2007.01.18. 11:35

Kiskorú gyermek esetén: Igen. Persze addig hosszú út vezet, de lényegében jól látod a helyzetet.
Nagykorú gyermek esetén elvárható, hogy a saját tartásáról bizonyos mértékig gondoskodjon, így a meglevő vagyont feltehetően nem fogják a feje fölül elárverezni (egyedi elbírálás alá esik)

a csjt kommentár szerint:

Nem köteles a szülő tartani a szükséges tanulmányait folytató munkaképes, nagykorú gyermeket akkor, ha

  1. a gyermek továbbtanulásra alkalmatlan;
  2. a gyermek a tartásra kötelezettel vagy vele együtt élő közeli hozzátartozójával szemben olyan súlyosan kifogásolható magatartást tanúsít, amelyre tekintettel a társadalmi felfogás szerint a tartásra nem méltó (érdemtelenség);
  3. ezáltal a szülő saját szükséges tartását, vagy a kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.

A munkaképes nagykorú gyermek részére a szükséges tanulmányai folytatásának idejére járó tartásdíj összegének megállapításával a gyermek indokolt szükségleteit és a kötelezett teherbíró képességét kell alapul venni.
A Legfelsőbb Bíróság a tanulmányait folytató gyermek tartási igényének és a tartás mértékének kérdésével már több állásfoglalásában foglalkozott. Ezek az állásfoglalások a továbbtanuló kiskorú gyermek tartásával kapcsolatos kérdéseket rendezték annak a művelődéspolitikai szempontnak a figyelembe vételével, amely szerint indokolt törekvés az általános iskola elvégzése után a középiskola elvégzése, illetőleg az azzal azonos képesítés megszerzése. Minthogy az ezzel kapcsolatos tanulmány végzése általában a gyermek kiskorúságának idejére esik, a tartásra köteles szülőre irányadó a Csjt. 69/A. §-ának (1) bekezdése szerint az a rendelkezés is, hogy a szülő a saját tartásának a rovására is köteles megosztani a kiskorú gyermekével azt, ami a közös eltartásukra a rendelkezésükre állt. A kialakult ítélkezési gyakorlat a középiskolai tanulmányok végzésének idejére a tartásra való jogosultságot és kötelezettséget változatlanul fennállónak tekinti az esetben is, ha kiskorúság idején megkezdett középiskolai tanulmányok befejezése valamilyen okból a gyermek nagykorúságának elérése utáni időre is átnyúlik.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

bootmaker # 2007.01.18. 13:10

Köszi.
Szép kilátások.....
Akkor tk. elárverezhetik a gyerek elől azt ingatlant amit esetleg majdan megörökölne, Gyakorlatilag a pillanatnyi pár tiz százer forintért odalesz esetleg több tizmilliós ingalan.
Persze ha a tulaj előbb eladja akkor nincs mit elárverezni, és nincs is miből fizetni.

B

Atesz36 # 2007.01.18. 15:42

_Wasp_ Köszönöm szépen a válaszokat!

1apa # 2007.01.18. 18:05

2évig velem élő 16éves gyermekem elhelyezését a bíróság megváltoztatta. Nagykorú gyermekemre is (20-20%)tartásdíjat állapított meg a bíróság. Viszont ő középisk. 4.év végén bukott. Pótvizsgára nem ment el, hogy évet tudjon ismételni, mert 5-öd évre a bukás miatt nem vették fel, dolgozni meg nem akart. Eközben folyt a gyermekelhelyezési per a kiskorú ügyében. Úgy tudom, hogy nagykorú esetében nem % ,
hanem fix összeget kellett volna megállapítani, és figyelembe kellett volna venni a nagykorú hozzáállását is. Eddig nem fizettem, mert 1-1 gyermek volt 1-1 szülőnél. Jogos ez így?

ObudaFan # 2007.01.19. 20:30

Ha nem tanul tovább a nagykorú, akkor kérd a bíróságtól a tartásdíj megszüntetését. Önhatalmúlag ne hagyd viszont abba a fizetést, mert végrehajtják.

andi27 # 2007.01.19. 22:54

Sziasztok!

Én abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy olyankor mi a teendő, ha a gyermekem apjának (akitől már külön élünk) nincs bejelentett munkahelye.Ilyenkor is lehet perelni? Ha igen, akkor hogy állapítják meg a gyerektartás összegét?

ObudaFan # 2007.01.20. 11:44

Ilyenkor jó eséllyel fix összeget fognak megállapítani. Azt meg abból hajtja be a végrehajtó, amiből tudja. Ha semmiből nem tudja, állam általi előlegezést lehet kérni. Szóval ilyenkor is érdemes tartásdíjat kérni.

andi27 # 2007.01.20. 18:09

Köszönömgyors válaszod ! Még megkérdezném , hogy tartásdíj követelése esetén , hogyan indíthatnám el az eljárást ? És szükség van e fogadott ügyvéd közbenjárására ehhez , vagy magam is kezdeményezhetem ? Köszönöm

amatőr # 2007.01.20. 22:45

Magad is kezdeményezheted, nem kötelező ügyvédet fogadni, szerintem nem is érdemes. Keresetlevelet kell benyújtanod a gyermek lakóhelye - ami egyben a Te lakóhelyed is valószínűleg - szerint illetékes bíróságon, három egyező példányban, melyben megjelölöd a saját (felperes) adataidat (lakcímedet is), az apa (alperes) adatait (lakcímét is) mindkettőtök jövedelmi viszonyait (ki hol dolgozik, mennyit keres, ha nem dolgozik hivatalosan sehol, akkor azt) és a gyermek adatait, aki után a gytdíj megállapítását kéred. Feltétlenül bele kell írni azt is, hogy MIKOR-tól (év, hónap, nap) MENNYI (x Ft) gyermektartásdíjra tartasz igényt - ezt Neked kell megjelölni. Csatolni kell a gyermek születési anyakönyvi kivonatát.

Ha egyedül nem megy, telefonálj be a fent írtak szerint iletékes bíróságra, kérdezd meg, mikor van ún. panasznap (ügyfélfogadás, ahol a kérelmeket jegyzőkönyvbe veszik) és menj be oda, majd ott segítenek.

Dorcsi # 2007.01.21. 06:48

Sziasztok!
Meg tudja nekem valaki mondani, hogy
a főállású anyaságon levők január 1-jétől, hány órában tudnak munkát vállalni? Mert úgy tudom, hogy ebben is változás van.
Köszönöm!