Gyerektartás dij


Szecsike # 2006.01.31. 14:56

Volt élettársam, két gyerekem édesapja jelenleg börtönben van.
Én pillanatnyilag GYED-en vagyok 16 hónapos kislányommal és nagyon nagy szükségem lenne a gyerektartásra.
Kérhetek-e valahonnan /pl. az államtól/ ebben az esetben gyerektartást.

Ha igen, akkor hol kell benyújtani a kérelmet és ez kb. milyen összeg szokott lenni két gyerek esetében?

ELőre is köszönöm a segitséget.

derill # 2006.01.31. 15:35

A tartásdij állam általi megelőlegezésére akkor van lehetőség, ha a tartásdij már meg van állapitva. A ti esetetekben nyilvánvalóan nincs. Tehát javaslom, hogy menj be a jegyzői gyámhatóságra, és kérj tájékoztatást, hogy nálatok milyen szociális jellegű támogatásokra van lehetőség. Vagy másik lehetőség: birósághoz fordulsz, kéred a tartásdij megállapitását, és ezután a tartásdij állam általi megelőlegezését (gyámhivatalnál).


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

Szecsike # 2006.01.31. 15:41

Köszönöm szépen a válaszodat.

A mi esetünkben valóban nincs megállapitva tartásdij.
Viszont eddig adott pénzt nekünk, most meg ugye nem tud, mi pedig nem tudunk megélni 48 ezer forintból
Jegyzői gyámhatóság nem tudom ugyan hogy van-e nálunk, de majd megpróbálkozom valahol.

ObudaFan # 2006.01.31. 16:52

Jegyző mindenhol van. A megelőlegezéshez előbb le kell folytatni a tartási pert, és utána az előlegezési eljárást, ami hónapok kérdése.

obsitos # 2006.01.31. 16:53

A helyei önkormányzathoz lehet folyamodni többek közt lakásfenntartási támogatást, eseti szociális segélyért stb. Próbáld meg!

Szecsike # 2006.01.31. 17:38

Köszönöm szépen a segitséget!

Azéletszép... # 2006.12.25. 16:38

A párom két éve vált el,akkor 15.000 HUF/hó gyermektartási díj kötelezettség lett részére írásban megállapítva.Első évben 40.000 HUF/hó összeget, ebben az évben 20.000 HUF/hó összeget utatott el postai vagy banki úton a volt feleség részére.Nyáron ex-neje 20.000 HUF összegt kért tőle a gyereknek készülő szemüvegre, ám a szemüveg a mai napig nem lett elkészítettve(talán megrendelve sem).Többszöri telefonos beszélgetés után párom jelezte ex-nejének ,hogy a december havi gyerektartási díjat nem juttatja el addig részére,míg el nem készül az ominózus szemüveg.Sajnos a volt feleség tagadja a pénz átvételét (sajnos azt az összeget nem banki vagy postai uton juttatta el részére,így valóban nincs tárgyi bizonyíték a fizetés megtörténtére), és bírósággal fenyegetőzik,amiért a december havi fizetési kötelezettségének nem tett eleget.Ha két éven keresztül "túlfizetése" volt,azaz a megállapított 15e összeg helyett 40e illetve 20e HUF/hó összeget fizetett gyermektartási díjként, jelen esetben számon kérhető e a december havi díj nem fizetése miatt?A volt feleség kötelezhető e a túlfizetett összeg visszautalására?

ObudaFan # 2006.12.27. 16:03

A túlfizetett összeg átutalására nem kötelezhető, viszont a soron következő részletekbe a túlfizetés beszámítható. Ezzel együtt az ellenfél nem fizetés esetén végrehajtást kérhet, és ekkor párodnak kell végrehajtás megszüntetési pert infítania, és bizonyítani, hogy átvette az ellenfél a túlfizetést.

nyusz66 # 2006.12.27. 19:18

Azért azt jó lenne pontosítani, hogy FIX 15000 Ft lett leírva a végzésben, vagy "a jövedelme X %-a, DE MINIMUM 15000 Ft" ?

Mert utóbbi esetben már másként néz ki a korábbi magasabb össszeg fizetése - lehet, hogy simán belefér az X %-ba, és akkor nincs semmi túlfizetés...

Anapsugár # 2006.12.27. 21:56

Sziasztok!

Szeretnék segitséget kérni. Volt férjem már vagy két éve nem fizet gyerektartást és utolag tudomásomra jutott hogy dolgozik. A havi keresete netto 80 000 Ft. De van neki még két gyereke tehát az enyémmel együtt három. A két gyerekre fizet 9000 Ft. forintot arra hivatkozva hogy albérletbe lakik. Nekem két éve egy fillért sem fizetett ill. még márciusban egy havit tehát 6000 Ft. Most kértem a felemelést mivel megtudtam hogy van állása és ő azt irta hogy sajnos albérletben lakik és 45 000 ft. fizet érte. Ugyanakkor volt rendes kiutalt lakása a nevére.
A kérdésem a következő lenne: Elutasitotta a kérésemet azzal hogy ő albérletben lakik. Én is a szüleimmel lakom. De ha most dolgozik hivatalosan akkor én kérhetem ugye a tartásdij munkahely általi kifizetését. És ennyi fizetés mellett nem a fizetésének az 50 % a jár a gyerekeknek vagy az csak régen volt?
Az a helyzet hogy a férjem mindenkit félrevezet már évek óta nem fizet. Hogyan lehet bizonyitani hogy félrevezeti a hatoságot?
Az albérlet is kamu mert soha nem lakott albérletben mindig csak egy csajnál lakik és azt mondja hogy albérletben lakik, igy mit tudok tenni??????
Köszönettel: Anapocska

Anapsugár # 2006.12.27. 22:09

Azt még elfelejtettem mondani, hogy a nevére kiutalt lakást kiadja,de nekem azt mondta hogy már "elveszett".
Hogyan bizonyithatom a biróság elött hogy hazudik?
A végrehajtást mikor régen kértem akkor a végrehajtó azt irta hogy egy ágy és egy asztal holott én voltam nála még régen és teljesen berendezett lakás volt és kocsi és minden és semmi pénzt nem kaptam.
Volt olyan végrehajtás is mikor az élettárshoz ment a végrehajtó és ott sem volt semmi vagyon, holott kocsival járt. Mit csináljak hogy megkaphassam a több mint 300 ezer Ft. tartásdij hátralékot ami 1500 Ft jött össze?
Köszönettel: Anapocska

monalisa1 # 2006.12.27. 22:39

Én csak a nevére kiutalt lakás esetleges bérbeadásának dolgához tudok tippet adni: kell írni az illetetékes önkorményzat lakásirodájának egy "névtelen" levelet, miszerint a lakást harmadik személy részére bérbe adja...

Vélem a hatóság engedélye nélkül!
Ha ez bebizonyosodik, volt lakás nincs lakás.(Legfeljebb akkor adhatná ki, ha hosszabb időre külföldre megy dolgozni - netán az ország másik szegletébe.)

A többi kérdésedre ma vagy holnap jogász bizonyára fog tudni érdemben válaszolni, segítséget adni.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.12.28. 08:40

Ha már végrehajtónál van a dolog, akkor ott a jog már eljárt.
Mégis, hogyan és mit foglalhatna a végrehajtó, ha a végrehajtás alá vont személy tulajdonában gépjármű nincs, a lakó- illetve tartózkodási helyén pedig csak a foglalás alól menetsülő ingók találhatók? Hogyan rendeljen el a bíróság letiltást a feketemunkára?

A jog nem mindenható.

Anapsugár # 2006.12.28. 20:19

Kedves Kovács Béla Sándor

NEm tudom, hogy ezt a választ nekem cimezted e vagy sem. A lényeg hogy én az első bejegyzésemre szerettem volna választ kapni.
Végrehajtást kétszer kértem akkor sem történt semmi sem. Azóta is minden stagnál. Kb.10 éve nem is kértem végrehajtást mert már belebetegedtem ebbe a torturába.
Tehát a kérdésem az lenne, hogy annak ellenére hogy ő fizet állitólag 45 ezer Ft albérletet és keres 80 000 Ft ot akkor mennyi gyerektartást kaphatnék ill. letiltás utján a munkahelyén. A másik két gyerekének fizet 9000 Ft és nekem meg megitélve egy régebbi kb. 10 éve 6000 Ft ot amit nem fizet már két éve.Kérdésem a következő figyelembe veszik ezt az albérleti historiát vagy a három gyereknek jár az 50 % lék? Ugyanis én is a szüleimnél lakom egy szobában. , szociális segélyen.
Köszönöm a válaszodat
Tisztelettel: Anapsugár

monalisa1 # 2006.12.28. 22:19

Õneki az azt albérletet igazolnia kell tudni, a bíróság "bemondásra" nem fogad el semmit.
Amúgy pedig nem kötelező 45 ezer forintos albérletben "luxulni" három gyerek eltartása esetén.

Éljen szerényebb körülmények közt, és akkor a saját részére megmaradó 50% pénzéből jut albérletre is, meg "élni" is valamennyi.

Egyébként egy három gyerekes apának ILLENE vállalnia többletmunkát - többféleképpen is -, és mindjárt több lenne a pénz, akár önmagára is...

Kovács_Béla_Sándor # 2006.12.28. 23:19

Van tehát egy hatályos bírósági ítélet, amely szerint az apa havi 6000 forint gyerektartást köteles fizetni. Amíg bíróság ezt meg nem változtatja, addig ennél több nem követelhető tőle. (Megjegyzem, nemigen találkoztam még olyan ítélettel, amely a fix összeget ne százalékkal kombinálva, alsó határként adta volna meg.) Két évig várni nagy hiba volt, mert 6 hónapnál régebbi tartásdíj már nem követelhető - vagyis még abból az alacsony összegből is mindenképpen elveszett másfél évnyi.

Ha a bíróság a gyermektartásról szóló ítéletében nem rendelt el közvetlen végrehajtást - munkabérből való letltást - akkor ezt ismét csak tőle lehet kérni.

Végül ami a sikertelen végrehajtást illeti: ha a tartásdíj fizetésére kötelezett szülő nem képes teljesíteni, akkor az államtól lehet kérni a tartásdíj megelőlegezését. Ennek elmulasztása is hiba volt.

Anapsugár # 2006.12.29. 08:44

Köszönöm szépen Kovács Béla Sándor és Monalisa a tanácsokat.
Sikerekben gazdag boldog új évet kivánok Önnek és Monalisanak is.
Tisztelettel: Anapsugár

monalisa1 # 2006.12.29. 08:47

A magam és KBS nevében is, úgyszintén.

Azéletszép... # 2006.12.30. 17:31

Köszönöm a válaszokat és a segítséget.
Nyusz66 részére válaszolnék is: a végézésben fix 15.000 HUF/hó összeg lett megállapítva-nincs utalás a mindenkori fizetés x%-ára.
Köszönöm.
Mindenkinek Boldog Új Évet Kívánunk!

derill # 2007.01.01. 03:17

Anapsugár: kérd a tartásdij felemelését, és kérd, hogy vizsgálják, hogy az ő lakásába ki lakik, mióta, azt nyilatkoztassák tanuként, hogy fizet-e és mennyit, továbbá vizsgálják, hogy az apuka hol lakik, az élettársi kapcsolat-e vagy albérlet, és kérd a letiltást is.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

korar # 2007.01.05. 14:06

Kedves Fórum!
Most regisztráltam, és sajnos nem tudom hogy kell új topikot nyitni...
Elnézést, de ezért itt teszem fel a kérdésemet.
Volt férjem 3 éve 30 000 Ft tartásdíj fizetésére vállalt kötelezettséget egy közös gyermekünk után. Előző házasságából 2 másik gyermeke van, nekik 10 -10 ezer forintot fizet havonta. Most a tartásdíj mérséklését (egyenlő megosztását) kéri. Az a kérdésem, hogy hogyan zajlik egy ilyen eljárás? Pl.: tárgyalással? Ha igen kik vesznek részt rajta? Figyelembe veszi -e ilyenkor a bíróság azt, hogy másik két gyermekének a havi 20000 Ft-on kívül külföldi nyaralást, táborokat, lakásfenntartási, étkezési, ruházkodási, iskolai, orvosi költségeket is fedez, drága ajándékokat (pl.:számítógép, mobiltelefon) vesz, míg nekünk a 30000 Ft-on kívül semmit sem ad. További kérdésem, hogy mérsékli -e a bíróság a tartásdíjat azért, mert megszűnt a munkahelye (ezentúl nem bejelentett munkahelyen fog dolgozni, hogy ne tudják levonni a fizetésébőt a tartásdíjat).
Amennyiben figyelembe veszik a fentieket, milyen módon tudom azokat bizonyítani?
Előre is köszönöm a választ, és elnézést, hogy nem a megfelelő helyen kérdeztem.
Réka

derill # 2007.01.07. 19:29

Ez elég nehéz ügy, ugyanis ha nem dolgozik, a jövedelme hivatalosan csökkent. Természetesen a biróság figyelembe veszi az életkörülményeit, és azt is, hogy a többi gyerekre mennyit fordit (nyilatkoztatja a gyerekek anyját). Lehet tanukat felsorakoztatni, azonban nem biztos, hogy ez sikeres lesz, tehát a bíróság mérsékelheti a tartásdíj összegét.

A biróság jelen esetben a jövedelme 50 százalékát osztja elvileg három felé, jelen esetben a minimálbért, vagy a munkanélküli járadékot, ha lesz neki. Ha nincs jövedelme, akkor is megállapít egy minimumot, mondjuk az alapján, hogy mennyit kereshetne.

Javaslom, hogy próbálj vele megegyezni a tartásdij kérdésében.
A tárgyaláson a másik gyerek anyja, Te és az apa vesztek részt. Ezen felül tanuk, ha lesz tanubizonyítás. Ha nem tudsz egyezséget kötni, vizsgáltasd, hogy pl. tart-e fenn kocsit, mobiltelefont, mennyi ezeknek a költsége, mennyi a lakásrezsije stb. Ez alapján kiszámítható, hogy kb. mennyi a jövedelme - tehát milyen jövedelemből képes mindezt fenntartani ugy, hogy közben meg is tudjon élni.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

Anapsugár # 2007.01.09. 11:06

Kedves derill!

Köszönöm szépen a tanácsokat.

Androl # 2007.01.11. 22:04

sziasztok! Egy kis segitséget kérnék.Párom mal különélünk 2 éve a kislányonm ő neveli.Csak élettársi viszonyunk volt.Havi rendszereséggel adfok neki különböző összegeket(5-10 ezer forint)attól függ hogy álok én is anyagilag.Kérdésem az lenne,hogy mekkora a minimális összeg amit fizetnem kellene?

_Wasp_ # 2007.01.11. 22:17

Amennyit a bíróság megállapít. Ha a hölgy - vagy te - bírósághoz fordultok. Ez esetben 6 hónapra visszamenőleg leverhetik rajtad a differenciát.

A bíróság által megállapított szokásos mérték: 1 gyermek esetén a nettó jövedelmed 20%-a, de minimálisan (például) a minimálbér 20%-a, vagy 10-15e Ft. Valahogy így.

A gyermeked tartása megelőzi a saját tartásodat is.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása