ÖRÖKLÉS - KÖVETELÕZÉS?


ObudaFan # 2011.03.01. 22:12

tündibündi

Van. Pert lehet indítani a közös tulajdon megszüntetése iránt.

ibolya84

A mostanit. A közös tulajdon megszüntetése iránt indíthatsz pert.

tündibündi # 2011.03.01. 21:08

Tisztelt Fórumozók!

Ha esetleg tudnának segíteni, azt megköszönném. Adott egy ingatlan, melynek hárman vagyunk a tulajdonosai, három testvér. Ketten szeretnénk eladni, valamint édesanyánk is, aki a haszonélvező. A harmadik testvér időközben "családot" alapított. Összeköltözött a közös házunkba egy nővel, plusz a négy gyerekével és időközben lett egy közös gyerek is. Az lenne a kérdésem, hogy van-e arra valamilyen lehetőség/mód, hogy valahogy rávegyük a testvéremet az ingatlan eladására? Vagy erre nem kényszeríthetem?
Előre is köszönöm a válaszokat!

ibolya84 # 2011.03.01. 18:09

Üdvözletem!
Szüleim elváltak,édesapám újra megnősült ebből a házasságából született még 2 gyermeke,ezután végrendelkezés nélkül hirtelen elhunyt.A házuk felét a 3 gyermek örökölte 1/6-1/6-1/6 részben,a másik fele az özvegyé.A ház haszonélvezeti joga az özvegyé.Kérdésem,hogyan juthatok hozzá az örökségemhez?Voltam már bíróságon és ügyvédnél is,de nem tudták egyértelműen megmondani nekem,hogy a ház akkori értékét kapnám-e meg vagy a mostanit.És hogyan tudom a többi tulajdonost arra kérni,hogy fizessék ki a részemet?
Előre is köszönöm válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.01. 16:23

Ezt ennyiből nem lehet teljes biztonsággal megmondani, de valószínűleg nem tudnának igényt érvényesíteni.

Magdi56 # 2011.03.01. 16:19

Üdvözlöm!
Következő lenne a kérdésem:Második férjemmel 1995.-ben kötöttem házasságot.Ekkor volt 1 családi házam,2003-ban eladtam és egy másikat vásároltam ugyanabban az értékben.
Nekem is van 2 gyermekem,férjemnek is van 2 gyermeke előző házasságából.Kérdésem az lenne,hogy a férjem halála után gyermekei örökölnek-e az ingatlanból,ha a tulajdoni lapon 1/1-ben az én nevem szerepel?

ObudaFan # 2011.01.21. 11:35

Ha lakóingatlan, akkor 18 millió forintig 10%
18 millió forint feletti rész után
35 millió forintig 21%
35 millió forint feletti rész után 30%.

Ha nem lakóingatlan, akkor 18 millió forintig 21%
18 millió forint feletti rész után
35 millió forintig 30%
35 millió forint feletti rész után 40%

Niki26 # 2011.01.21. 08:06

Üdv!

És mennyi az ajándékozási illeték?

Köszönöm

ObudaFan # 2011.01.20. 18:47

Persze, elajándékozhatják neked.

Niki26 # 2011.01.20. 16:52

Üdv!

Lenne egy problémám, most volt a hagyatéki végzés, ott derült ki, hogy amit édesapánktól örököltünk ingatlant azt nem csak mi, testvérek, hanem 1/3 részt édesapám apjának a két testvére még 1979-ben. (Ez a tulajdoni lapon van feltüntetve. Mindig a mama és apám dolgozott a házon ők költöttek rá, a nagyapám testvérei viszont még nem is segítettek.) Én, és a testvéreim viszont el szeretnénk adni az ingatlant, de miattuk nem tudjuk. Kérdésem az lenne, hogy lemondhatnak a részükről, és ilyenkor mi a teendő?
Köszönettel.

ObudaFan # 2010.10.02. 18:49

Tusi63

Például lehet, hogy végrendelet volt. Egyébként ha a közjegyző nem a valós örökösnek adja át a hagyatékot, egy éven belül a hagyatéki eljárás megismétlését kérheti a valós örökös, azon túl öröklési pert indíthat.

31525602 # 2010.09.30. 09:54

Köszz.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.30. 09:28

Ja, hogy a másik oldalon állsz. Most figyelj ide. Eltemették a néhait? Eltemették. A temetés pénzbe kerül? Pénzbe kerül. A felét neked kellett volna fizetned? Neked kellett volna.
Nem értem, mi a problémád. (Azon kívül, hogy utálod az illetőt, ami végül is magánügy.)

31525602 # 2010.09.30. 09:10

Nem a saját testvérem, hanem elhunyt édesanyámé. Vele ilyen "jó" a kapcsolat és abból az illetőből minden rosszat kinézek, mert bizonyítottan olyan is.
Csak védeni szeretném magam a felesleges anyagi lenyúlás miatt, ezért kérdeztem, hogy ha nincs a számlán semmi "azonosító" a halottról, akkor jogosan kéri-e a pénz felét és úgy is kötelezhet arra, hogy fizessek/fizessünk?

Tusi63 # 2010.09.30. 08:34

Tisztelt kbs!
Én azért fordulok Hozzátok, hogy segítséget kérjek, s nem azért, hogy kigúnyoljál!!
Ezt nem vártam Tőled.
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.30. 08:17

Egyébként a tesvér sem egyenesági rokon. ("Egyeneságú" éppen lehet - de akkor faiskolában végzett. Dr. Tölgy)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.30. 08:16

Ezt most komolyan tőlünk kérdezed?! Kérdezd a közjegyzőtől meg az örökösöktől!

Tusi63 # 2010.09.30. 08:13

Üdvözlök Minden Kedves Segítőt!

Lenne pár jogi kérdésem örökléssel kapcsolatban.
Meghalt egy nagynéni, akinek a bankban kb.10 millió Ft-ja volt .
Egyetlen egy 1 élő testvére van itt Magyarországon, a többi mind kinn él Amerikában, illetve elhunytak.
Elmúlt év októberében történt a haláleset, a külföldi rokonok miatt elég nehezen zajlott a hagyatéki eljárás, de az Amerikában élők lemondtak a Magyarországon élők részére.
A kérdésem az alábbiakban rejlik:

  • a hagyatéki tárgyaláson és a közjegyzőnél részt kellett venni az élő testvérnek (80 éves), mint a külföldiek képviselőjének
  • örökösnek pedig a lányát írták be, akinek 2 millió Ft után 400 ezer Ft illetéket kell fizetni az örökségért, mivel nem egyeneságú örökös.
  • hogy lehet, hogy nem a testvér örökölt, akinek nem kellene illetéket fizetni, hisz él, s ő az egyenságú örökös.
  • lehet-e ezzel kapcsolatban lépni?

Várom segítségeteket!!

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.30. 07:40

Miért ne kérhetné? Legfeljebb vita esetén nehezebb a bizonyítás.

Ilyen remek a viszonyotok, hogy a testvéred feltételezné rólad, hogy valaki mást is eltemettetsz csak azért, hogy őt lehúzhasd? Vagy csak te feltételezed a testvéredről, hogy ő ezt feltételezné rólad?

31525602 # 2010.09.30. 06:38

Helló, bocsánat, de időközben felmerült még egy kérdésem:
A temetési számlán rajta kell lennie az elhunyt nevének vagy a temetkezési vállalatnál nyilván tartott "ügyszámának" ahhoz, hogy annak a felét jogosan kérhesse a testvér? Ha ezek valamelyike nincs rajta, akkor is kérheti a költség ránk eső részét vagy akkor - jogilag nézve - már nem?
Köszönöm!

ObudaFan # 2010.09.28. 08:27

Nincs mit.

31525602 # 2010.09.27. 17:33

Köszönöm szépen a segítséget! :)

ObudaFan # 2010.09.27. 17:09

# Tudom, hogy a temetési költségekbe be kell szállni. Azt korrekt dolognak tartom. Azonban a közjegyzői jegyzőkönyvbe bele foglaltathatom-e, hogy erkölcsi és/vagy morális sérelmeim lettek az által, hogy nem voltam időben értesítve a halálozásról és a temetésről, hogy az elhunyttól való utolsó tiszteletadásban gátolva voltam?

Belefoglaltathatod.

# Hogyhogy csak ő kérhet a szoc. otthontól igazolást a befizetésekről? Én, mint az elhunyt hozzátartozója, vagy jogi örököse miért nem kérhetem meg az otthont, hogy adjon ki nekem egy okmányt (akár kimutatás, akár igazolás vagy elismerés vagy bármi hasonló), amit a „kedves“ testvér befizetett?

Valószínűleg neked is adnak, csak nem te akarsz bizonyítani egyelőre.

# Sajnos a halotti anyakönyvi kivonatból másolatot se kaptam/kaptunk. Ezt is tudom valahogyan hivatalos úton sérelmezni?

Az önkormányzattól kérelemre fogsz szerintem kapni.

# Továbbá mi a teendő akkor, ha mondjuk a testvér géppel megíratott egy végrendeletet, azt letanúztatta és esetleg ügyvédhez is elvitte? Érvényesnek számít, annak ellenére, hogy a mami és a modern technika ég és föld távolságra voltak? Ilyen esetben ha megtámadom a végrendelet, azt hol kell kezdeményeznem és mi az anyagi vonzata? Kell-e már hozzá ügyvéd?

Lehet ettől még érvényes, de ha a testvér javára rendelkezik a végrendelet, és ő volt az, aki mindezt intézte, akkor ez a juttatás már érvénytelen. Bíróság polgári perben dönt erről. Nincs ügyvédkényszer, de nem ártana, ha ügyvédhez fordulnál.

# És ha bírósági úton kérem az orvosi igazolást, annak mi a menete? Hogy tudnak utólagosan egy halottról orvosi igazolást adni a szellemi épségéről???

Arról már nagyon egyértelmű eseteket leszámítva sehogy.

31525602 # 2010.09.27. 15:40

Köszönöm válaszát, azonban sajnos még maradtak kérdéseim.

  • Tudom, hogy a temetési költségekbe be kell szállni. Azt korrekt dolognak tartom. Azonban a közjegyzői jegyzőkönyvbe bele foglaltathatom-e, hogy erkölcsi és/vagy morális sérelmeim lettek az által, hogy nem voltam időben értesítve a halálozásról és a temetésről, hogy az elhunyttól való utolsó tiszteletadásban gátolva voltam?
  • Hogyhogy csak ő kérhet a szoc. otthontól igazolást a befizetésekről? Én, mint az elhunyt hozzátartozója, vagy jogi örököse miért nem kérhetem meg az otthont, hogy adjon ki nekem egy okmányt (akár kimutatás, akár igazolás vagy elismerés vagy bármi hasonló), amit a "kedves" testvér befizetett?
  • Sajnos a halotti anyakönyvi kivonatból másolatot se kaptam/kaptunk. Ezt is tudom valahogyan hivatalos úton sérelmezni?
  • Továbbá mi a teendő akkor, ha mondjuk a testvér géppel megíratott egy végrendeletet, azt letanúztatta és esetleg ügyvédhez is elvitte? Érvényesnek számít, annak ellenére, hogy a mami és a modern technika ég és föld távolságra voltak? Ilyen esetben ha megtámadom a végrendelet, azt hol kell kezdeményeznem és mi az anyagi vonzata? Kell-e már hozzá ügyvéd?
  • És ha bírósági úton kérem az orvosi igazolást, annak mi a menete? Hogy tudnak utólagosan egy halottról orvosi igazolást adni a szellemi épségéről???

Bocsánat, ha körülményes vagyok, de a testvér elég "dörzsölt" alak és mire találkoznom kel vele a közjegyzőnél, minden esetleges húzására szeretnék jogilag felkészülni.

ObudaFan # 2010.09.27. 14:02

# erről a befizetésről-kiadásról, és/vagy a mami havi ellátásairól kérhetek-e valamilyen igazolást a szoc. otthontól?

Te azt kérheted, hogy ő igazolja, hogy mennyit költött erre.

# ha tényleg nem volt elég a havi nyugdíj az ellátásokra, akkor miért nem kaptunk valamilyen írásos vagy szóbeli felhívást, hogy mi is fizessünk a havi ellátási díjba? Kérheti-e ezt visszamenőlegesen a testvér? Ha igen, akkor is, ha nincs róla semmilyen megállapodás, hogy ki a „gondozó”? Visszaigénylés esetén milyen hivatalos papírral bizonyíthatja igényét?

Kérheti. Nyilván a szociális otthon igazolásával, illetve nyugtákkal próbálhatja igazolni. Kérdés, hogy ezzel azt is tudja-e igazolni, hogy ezeket ő fizette.

# az a gyanúm, hogy a „kedves testvér” végrendelet is íratott alá a mamival, aki köztudottan szenilis volt. Orvosi igazolás szerintem nincs róla, de a szoc. otthontól kérhetek-e erről is valamilyen igazolást vagy hasonló dokumentumot?

Ha megtámadod a végrendeletet, akkor a bíróság útján kérhetsz.

# végrendelet tanúja lehet-e rokon?

Lehet. Ennyi a megkötés:
Ptk. 631. § Az írásbeli magánvégrendelet érvénytelen, ha a tanú

  1. a végrendelkező személyazonosságának tanúsítására nem képes;
  2. kiskorú, vagy cselekvőképességet érintő gondnokság alatt áll;
  3. írástudatlan.

632. § (1) Az írásbeli magánvégrendelet tanúja vagy más közreműködő személy, illetőleg ezek hozzátartozója javára szóló juttatás érvénytelen, kivéve ha a végrendeletnek ezt a részét az örökhagyó sajátkezűleg írta és aláírta.

# „mentességnek“ bizonyul-e az, hogy se a testvérem sem én nem tudtunk a temetésről és a halálesetről, ezzel is bizonyítva azt, hogy „esélyünk sem volt“ a temetési költségek arányos kifizetésére?

Ettől még be kell szálnod a temetési költségekbe.

31525602 # 2010.09.27. 12:07

Üdvözlet mindenkinek!

Segítséget szeretnék kérni, a helyzet S.O.S., pénteken kell mennem a közjegyzőhöz az alábbi témában:
Anyai nagypapám meghalt, a mamám pedig szociális otthonba került. Anyukámnak van egy nővére. A nagyszülői lakást eladtuk. Mivel anyukám a lakás eladásakor már elhalálozott, ezért testvérem és én lettünk a törvényes örökösök. Akkor úgy állapodtunk meg, hogy a lakás részét a következőleg osztottuk fel: 50% a mamáé, a maradék 50% (az apai rész) pedig 25%-ban anyu testvéréé és 25%-ban anyujé volt (ez esetben anyu 25%-át a testvérem és magam köztük osztottuk fel).
A mami most meghalt és a maradék 50%-on megy most a „haragszom rád”. Ugyanis a mami 2003 óta szociális otthonba volt (a lakáseladás óta). Ma kaptam a közjegyzői papírt kézhez, hogy a mami augusztus 2-án halt meg. Ma szeptember 27. van. A temetés megvolt. Se a halálesetről sem pedig a temetésről nem tudtunk. Azért többes szám, mert testvérem se tudott róla. A mami „kedves” lánygyermeke „elfelejtett” tájékoztatni bennünket, pedig minden elérhetőségünket tudja.
A közjegyzői levélben bele van foglalva a temetés összege, számlával igazolva, hogy ezt teljes mértékben a „kedves lánygyermek” (anyu testvére) fizette ki. Oké, felezzük a költséget, semmi probléma.
A gond az, hogy anyu testvére előadta (ez a szó van használva a levélben), hogy 2009 és 2010 évekre saját maga fizette a mami szoc. otthoni költségeit, ugyanis a maminak állítólag 83 ezer Ft havi nyugdíja volt és ez NEM fedezte a havi ellátási költségét az otthonban.
Kérdéseim:

  • erről a befizetésről-kiadásról, és/vagy a mami havi ellátásairól kérhetek-e valamilyen igazolást a szoc. otthontól?
  • ha tényleg nem volt elég a havi nyugdíj az ellátásokra, akkor miért nem kaptunk valamilyen írásos vagy szóbeli felhívást, hogy mi is fizessünk a havi ellátási díjba? Kérheti-e ezt visszamenőlegesen a testvér? Ha igen, akkor is, ha nincs róla semmilyen megállapodás, hogy ki a „gondozó”? Visszaigénylés esetén milyen hivatalos papírral bizonyíthatja igényét?
  • az a gyanúm, hogy a „kedves testvér” végrendelet is íratott alá a mamival, aki köztudottan szenilis volt. Orvosi igazolás szerintem nincs róla, de a szoc. otthontól kérhetek-e erről is valamilyen igazolást vagy hasonló dokumentumot?
  • végrendelet tanúja lehet-e rokon?
  • "mentességnek" bizonyul-e az, hogy se a testvérem sem én nem tudtunk a temetésről és a halálesetről, ezzel is bizonyítva azt, hogy "esélyünk sem volt" a temetési költségek arányos kifizetésére?

Mindennemű választ köszönök szépen!