Útlevél válás után


ObudaFan # 2014.08.16. 14:07

Meg kellene indítani a bontópert, és kérni, hogy a bíróság a szülői felügyeletet a testvérednek ítélje.

Nikanika # 2014.08.14. 15:05

Jo napot !lenne egy nyűgös kérdésem.nővérem 2éve nem él a férjével külön élnek de nem válltak még el és a 2gyermeket én és nővérem látjuk el és anyagilag is tehàt az ésesapjuk nem tud segiteni elvileg nekik akinek ez év husvéttol másik kislánya született a mostani élettársátol a kérdésem a következö:ez év decemberében egyiptomi nyaralással akartam meglepni a 2 kisfiut a nagyobbik mellesleg a keresztfiam (10 és 12 évesek)a gYerekek nagyon ragaszkodnak hozzám és én is természetesen saját gyermekeimként nevelem őket ami az időmböl kitelik mivel külföldön dolgozom .....szoval kerte nővérem a még elvileg jelenlegi férjétől az utlevél aláirást a gyerekek rèszére de megtagadta indokolatlanul és nem is gondoskodik roluk mi a teendő hogy tudok utlevelet igényelni a gyermekeknek??válaszát köszönettel :Aniko

fidleirfairy # 2013.07.14. 15:46

Sziasztok!

Nekem is ebbena témában volna kérdésem. Az én helyzetem, úgy tűnik, eltér a korábban hozzászólóktól, ezért gondoltam, hogy én is írok. Élettársi kapcsolatból született gyermekemnek szeretnék útlevelet készíttetni. Mivel nem voltunk házasok, és nem akartunk mindenféle bírósági hercehurcát, ezért mi a gyámhatóságon tettünk közös nyilatkozatot.

Itt jegyzőkönyvbe vették, hogy "a jövőben is Szabó Judit (én) gyakorolja a kiskorú vonatkozásában a szülői felügyeleti jogot, a gyermek ott van elhelyezve, de a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben a szülői felügyeleti jogot együttesen gyakoroljuk."

Szeretnék a kisfiammal külföldre utazni, de ehhez apuka egyelőre nem járult hozzá. Ezzel a jegyzőkönyvvel tudok esetleg nélküle is igényelni útlevelet?

Előre is köszönöm!

monalisa1 # 2011.01.04. 14:41

Mivel a gyermek magyar állampolgár, a gondozószülő a nevében eljárhat. (Ha valami gubanc adódna akkor a gyermek apja intézze az útlevél hosszabbítást.)

2011.01.01-től jelentősen megkönnyebbült a magyar állampolgárság felvételének lehetősége, a kérelem beadásától úgy 3 hónapon belül meg is van. (Az hogy egyébként ki milyen állampolgár -és ennek esetleges nehézségei-, abba itt most hadd ne menjünk bele.)

Külön: ha a gyermeknek van magyar személyi igazolványa akkor azzal EU tagországokon belül jöhet-mehet, ergo valószínűleg nincs szükség külön útlevélre.

monaLuis
laikus hozzászóló

andivillas # 2011.01.04. 12:00

Útlevél meghosszabbítás!
Sziasztok!
Van egy olyan problémánk, miszerint a párom volt felesége még nem rendelkezik magyar állampolgársággal, de a gyermeket nála helyezték el. Ha lejár a gyerek útlevele akkor is egyedül meghosszabbíthatja? Tudom válás után ha neki ítélték akkor igen, csak vinni kell a bírósági határozatot, de így, hogy nincs magyar állampolgársága csak a gyereknek akkor mi a helyes út?

ObudaFan # 2010.12.18. 11:02

Nem kell.

tabakbazár # 2010.12.18. 07:35

Szeretném megkérdezni, hogy ha válási papír egyezség részében úgy van megfogalmazva, hogy a gyermek a felperes gondozásába kerül, de az alperesnek kapcsolattartási joga van. Kell-e az útlevél kiváltásához az alperes aláírása? A felperes gondozásába kerül kifejezés egyenlő a felügyeleti jog kifejezéssel?

Köszönettel:

tabakbazár

ObudaFan # 2010.11.29. 12:40

Nincs mit.

Smunca # 2010.11.28. 15:38

Köszönöm,megértettem.

ObudaFan # 2010.11.28. 14:22

Ezek szerint ha kimegyek kb.11 hónapra ezt én magam eldönthetem,nem támadható a láthatás meghiusulása az apa részéről?Mert akkor kimegyek majdnem egy évre és évente hazajövök. És természetesen mindig akkor lenne a láthatás ha hazajöttem?Ez így szabályos lehet, ezek szerint ?

Ehhez kell bírói engedély, mert így a gyermek kint lakik.

Egy évet meg nem haladó időre sem bírósági határozat sem gyámügy, de még az Apa beleegyezése sem kell.

Ha az anya a kapcsolattartást a határozatban foglaltak szerint tudja biztosítani. Ami lehetetlen ebben az esetben, hiszen nem Komarnoba, vagy Obertwartba költözik anyuka.

Azt kérdezném,ha az a szitu,hogy végleges letelepedési szándékkal megyünk az Egyesült- Államokba,akkor létezik-e Magyarországon az a Bíróság ,aki úgy ítéli meg ,hogy ez a gyerekek számára hátrányos,úgy ,hogy részünkről minden bizonyított és kézenfekvő lesz?Mi lehet a prognózis,meddig tart egy ilyen per?
Esetleg ha négy évig is eltart (ismerve a magyar jogrendszert) addig nem tudunk kimenni,vagy lehet gyorsítani az eljárást?

Az eljárás viszonylag gyors, de mindkét fél meleltt és ellen is lehet érvelni.

Smunca # 2010.11.28. 14:20

Tulajdonképpen, melyik a jobb megoldás, arra vonatkozóan ,hogy senkinek se legyen problémája,és senki se legyen támadható?

Smunca # 2010.11.28. 14:15

Dr Attika!

Ezek szerint ha kimegyek kb.11 hónapra ezt én magam eldönthetem,nem támadható a láthatás meghiusulása az apa részéről?Mert akkor kimegyek majdnem egy évre és évente hazajövök. És természetesen mindig akkor lenne a láthatás ha hazajöttem?Ez így szabályos lehet, ezek szerint ?

ÓbudaFan !

Azt kérdezném,ha az a szitu,hogy végleges letelepedési szándékkal megyünk az Egyesült- Államokba,akkor létezik-e Magyarországon az a Bíróság ,aki úgy ítéli meg ,hogy ez a gyerekek számára hátrányos,úgy ,hogy részünkről minden bizonyított és kézenfekvő lesz?Mi lehet a prognózis,meddig tart egy ilyen per?
Esetleg ha négy évig is eltart (ismerve a magyar jogrendszert) addig nem tudunk kimenni,vagy lehet gyorsítani az eljárást?

Dr.Attika # 2010.11.28. 12:02

Egy évet meg nem haladó időre sem bírósági határozat sem gyámügy, de még az Apa beleegyezése sem kell.

ObudaFan # 2010.11.28. 10:32

Ez nem gyámhatósági , hanem bírósági hatáskör.

Smunca # 2010.11.27. 17:59

Köszönöm szépen,de:

A Gyámhatóság tud dönteni egy ilyen helyzetben?
Nem gondolom!Róluk csak rosszat hallottam!FULL rosszat!
Szerintem ez abszolúlt bírósági ügy lesz,és talán korrektebb is az ügyitézés,vagyis reménykedem benne.
Én úgy szeretnék kimenni,hogy itthon már ne kelljen küzdenem ,se a hatósággal (bírósággal), se a volt férjemmel.
Természetesen ügyvéd nélkül nem kezdem el az ügyintézést.
Ténylegesen csak az a kérdésem,ha minden körülmény az USA-ban biztosított, felajánlom,hogy küldök neki (volt férjemnek)repülőjegyet is akár,sőt egy hónap láthatást is biztosítok,akkor meg lehet-e akadályozni mégis,hogy sokkal jobb körülmények között nőjenek fel a gyerekek,egy apai hol-volt,hol-nem volt, láthatás miatt?

monalisa1 # 2010.11.27. 14:31

Mielőbb fordulj bírósághoz! Addig meg kérd a gyámhatóságot hogy egy évre (= 11 hónapra) a gyermekeket kivihesd az országból, írásban garantálva hogy az itthoni 1 hónap nagyrészt az apai láthatás/kapcsolattartás ideje lesz majd.

Sőt, ha be tudnád vállani hogy az apának "félidőben" repülőjegyet küldesz és így odakint is eltölthet mondjuk 8-10 napot a fiukkal, látni fogják a pozitív hozzáállásodat.

És még annyi, hogy a peres eljáráshoz bízz meg egy itthoni ügyvédet akivel ha kell napi szinten e-mailben tudod tartani a kapcsolatot, ergo nem okvetlenül fog kelleni hazajönnöd.

monaLuis
laikus hozzászóló

Smunca # 2010.11.27. 10:36

Sziasztok,

Szeretnénk a párom után menni az Egyesült Államokba.
A volt férjem 100%,hogy nem fogja áldását adni rá,márcsak azért sem! (sajnos Ő még mindíg nem nézi a gyereket,pedig már hat éve ott hagyott bennünket,igazán túltehetné magát a történeten.Nem tetszik neki,hogy boldogulok, és jobb ,és szebb, azóta az életünk! )
Van két gyermekem 8 és 10 éves.A számukra ez egy óriási lehetőség volna, ha ott tanulhatnának és sportolnának.Az apjuk természtesen nem a lehetőséget látná, ebben a dologban,hanem azt,hogy keresztbe tegyen !(sajnos!)Évente egyszer hazajönnék 1 hónapra.Ekkor lehetne a láthatást gyakorolnia apukának.Természetesen minden költséget én vállalnék.
Már megvan a gyermekeket befogadó iskola,zöldkártya,( a párom Amerikai állampolgár,) munkahely ,lakás az Egyesült Államokban.Szükséges-e még valami?
Egyébként 6 éve nevelem egyedül a gyerekeket ,apa akkor viszi láthatásra a gyerekeket csak, amikor éppen ráér.
A gyerekek sportolnak,külön órára járnak,semmi pluszt nem fizet a tartásdíjon kívül.A gyereket jövőjével nem foglalkozik,mindenre azt mondja: " a Te költséged",a Te felelősséget".
Szerintetek a Bíróságnak lehetnek -e ellenérvei?
Mert nyilván ,bíróság lesz a vége,ez teljesen biztos!

monalisa1 # 2010.05.25. 21:24

Passz.

Lisall # 2010.05.25. 21:08

Szia Monalisa :) ez ugyanez az ország ahol anno sötét parkolókban adtuk át a gyerekeket :)

Bár igazad lenne.
A beírásomban szereplô valamennyi információ a helyi konzulátustól származik, telefonbeszélgetés és személyes látogatás kapcsán, a magyar Központi Okmányirodától és áttételesen a külügyminisztériumtól.

Azon kívül hogy esetleg az apa nem kell oda személyesen, semmi remény nincs.

Illetve igen, személyihez elegendô ha én jelenek meg a gyerekekkel. Valószínûleg. Ezzel persze csak az EU-n belül utazhatnak, és ez az út is százezrekbe kerül de legalább az apa jóindulatának nem vagyunk kiszolgáltatva.

AMiért itt vagyok: kökemény joghelyeket akarok látni hogy ne az okmányirodai hölgy aznap reggeli kedvétôl függjön hogy éppen kit és mit akar megtekinteni a helyszínen az útlevél kiállításához.

Amit írsz, igazad van: ha ez így van, százakat sújt és véleményem szerint állampolgári jogaikban korlátoz minket.
Amint lélegzethez jutok, az ombudsmanhoz fogok fordulni. (rajtunk nem segít de mások érdekében.)

Most egy hónapm van hogy megoldjam a nagyfiam problémáját, ö nem egyedül utazott volna.

monalisa1 # 2010.05.25. 20:10

Szia!

Régen "láttuk" egymást, látom azóta jó messzire vitt a jósorsod - további minden jót!

Ami a kérdést illeti: javaslom keresd fel a külföldi tartózkodási helyed szerint hozzád legközelebbi magyar külképviseletet és ott a magad részéről tedd meg a gyerekek útleveléhez a hozzájáruló nyílatkozatot.

Ezt juttasd el a volt férjednek., ő is keressen fel egy magyar képviseletet, és ott a maga részéről úgyszintén tegye meg az útlevelekhez szükséges hozzájáruló nyílatkozatát.

EZT az okiratot küld el annak az okmányirodának ahol a gyerekek útlevelét készítik., vagy a címedre postázzák azokat el vagy a külképviseleten veheted majd át.

A magyar útlevélhez jelenleg még nem szükséges az ujjlenyomat -technikailag még nem vagyunk ott...-, ellenben kell 2-2 db 3x4-es un. igazolványkép a gyerkőcökről.

Szerintem így és ekként, vagyis remélve nem szükséges az "össznépi" hazautazás stb.

Külön írom: jelen idő szerint is akár több tízezer magyar ember tanul/dolgozik/stb. szerte a világban, és rendkívül macerás lenne ha útlevélcsere okán haza kellene jönnie.

Ami a kettős állampolgárságot illeti, vagyis a magyar megtartása mellett az "újhaza" állampolgárává is válni, nos ez több előnnyel is járhat - át kell gondolni.

Üdv.

Lisall # 2010.05.25. 16:02

Tanácsot szeretnék kérni.

2 tizenéves gyerek lejárt útlevelét kell megújítanunk. Külföldön élünk tartósan.

Eddig az jött le a némileg ellentmondásos információkból hogy

  1. a gyerekek, útlevél, lakcímkártya, stb
  2. MINDKÈT SZÛLÔ jelenléte

kell az útlevél kiállításának kérelmezéséhez. Ebben az országban ahol élünk nincs lehetôség az ujjelnyomatvételre a követségen (csupán másik ezer helyen a helyi rendôrségen, de ez mellékszál. ìgy az egész családnak Magyaroszágra kell utaznia.

Az útlevél kiállítását Magyarországon meg kell várni.

A két gyereknek van már ideiglenes útlevele ami ha jól ertem egyszeri hazautazásra jogosít.

Ez az egész procedúra alapesetben is nagyon méltányltalan, aránytalanul megterhelö.

A helyzetet bonyolítja hogy elváltam. A per még folyamatban, nincs jogerôs gyerekelhelyezés.

Igy a Központi Okmányiroda utolsó szava szerint nem tudnak eltekinteni attól hogy mindkét szülô megjelenjen ami nonszensz. Az apának elvi kifogása nincs az ellen hogy a gyerekenek új útlevele legyen, csak nem akar ekkora költségeket felvállalni.
MIvel az egész út nem tervezett, rövid Magyarországra-rohanás lenne többszázezer forintos költséggel, a költségeket meg akarom osztani az apával. Azt gondolom hogy ez egy vis maior az állami bürokráciától és nem nevezhetô a normális élet velejárójának. Igy nem fedezi a havi tartásdíj.

MIt tehetünk?

Kérjek ideiglenes intézkedést a bíróságról?

(a végsô megoldás persze a helyi állampolgárság igénylése lesz bár nemzeti érzésû vagyok, de a magyar állami bürokrácia bornírtsága minden határon túlmegy)

monalisa1 # 2010.02.18. 17:33

Ne haragudj de ezen kérdés megnyugtató tisztázására 7-8 hónap állt rendelkezésedre...

Amúgy ha osztrák rendszámú kocsival utaztok a legvalószínűbb hogy a kutya sem fogja az autót megállítani - betartva az előírt sebességkorlátozást.

"Mona"
laikus hozzászóló

fzoe89 # 2010.02.18. 14:38

Üdvözlök Mindenkit!

Szeretnék segítséget kérni a következő problémámhoz:

Ausztriában élünk és született feb. 7-én gyermekünk. Szeretnénk Magyarországra utazni. A gyermeknek nics még útleve. Hogyan lenne lehetséges, hogy vissza is tudjunk jönni Ausztriába? Van esetleg valami uniós szabályozás?

Előre is köszönöm a válaszokat!

ObudaFan # 2009.01.15. 19:59

Nincs mit.

Tanci # 2009.01.15. 16:25

Rendben, így már világosabb minden. Köszönöm a választ!