Eltartási szerződés megtámadása


Kérdező-007 # 2015.07.13. 21:45

Tisztelt fórumozók a következő kérdésben kérnék segítséget:
Nagyapám nem sokkal a halála előtt kötött tartási szerződést a fiával.
Ezen kívül volt egy lánya is az eltartottnak, akit ezzel a tartási szerződéssel gyakorlatilag kiforgattak a várható örökségből.
(Az eltartási szerződés megkötése és az elhalálozás is 2013.-ban történt.)

1.
Van-e esély az eredményes megtámadásra azzal az indokkal, hogy eltartó nem tudta biztosítani az eltartáshoz szükséges gazdasági fedezetet, hisz egyetlen rendszeres jövedelme 22800Ft szociális segély. A szociális segélyen kívül gazdálkodik, de álláspontom szerint pont azért kapja a szociális segélyt, mert kevés a jövedelme.

2.
A tartási szerződés támadható lenne-e olyan indokkal, hogy eltartó csak a kötelezettségét teljesítette, mivel szülőtartási kötelezettsége a gyermeknek is lehet. (Eltartott özvegy volt, legközelebbi hozzátartozói fia és lánya.)
Hisz édesapját az eltartó köteles lett volna tartani ellenszolgáltatás nélkül is.

3.
„590. § (1) Ha a körülményekből más nem következik, a közeli hozzátartozók között létrejött tartási szerződésből folyó kötelezettségek teljesítéséért ellenszolgáltatás nem jár.”

A tartási szerződés megkötése, aláírása már olyan körülmény, melyből adódóan az következik, hogy jogosan eltartóé lesz minden? Hisz csak azt teljesíti, amit gyermekként ellenszolgáltatás nélkül is kötelessége lenne megtenni.

4.
Belinkeltem egy cikket:
http://www.teol.hu/…ozhat_146735#p2

A mi ügyünk is hasonló lenne. Véleményeket várnék, jól gondolják a cikk írói?
És mi a bírói vagy ítélkezési gyakorlat?

Előre is köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.05. 15:53

Ne hozd kellemetlen helyzetbe. Ha van ügyvéded, akkor nem adhat neked tanácsot.

Óvónéni # 2015.02.05. 15:29

Óbudafan.Írtam e-mailt

Óvónéni # 2015.02.05. 10:10

Már fogadtam

Sherlock # 2015.02.05. 10:05

Ha van ügyvéded, akkor tőle kérdezz, itt mindenki kevesebbet tud tőle az ügyről.

Óvónéni # 2015.02.05. 09:40

Obudafan! Úgy érzem van mert rengeteg dolog felett elsiklott a bírónő ami szerintem lényeges bizonyíték
lett volna.Látáscsökkenés ,aztán a szem kivétele
Glaukoma miatt,tetra paresis mind a négy végtagon,
agylágyulás,és az aláírás képtelenség

Óvónéni # 2015.02.05. 09:30

Szép napot!
Ne haragudj de kissé ideges vagyok.Még mindig az idegesít,hogy beadtam még egy fellebbezést úgy,hogy a periratokból kiszedtük a lényeget és azt adtuk fel.
Van ügyvédem

ObudaFan # 2015.02.05. 09:24

fellebbezt elutasító végzés ellen is van helye fellebbezésnek, de tényleg ismerni kellene magának a fellebbezéstelutasító végzésnek az indokolásának annak az eldöntéséhez, hogy megéri-e fellebbezni.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.02.04. 21:04

Első fokon elvesztettem a pert. Fellebbezést adtam be, de a bírónő minden átmenet nélkül elutasította.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.02.04. 20:57

Javaslom, hogy keress fel egy ügyvédet. Kérlek ne haragudj, de már a saját ügyedet is úgy írtad le, hogy teljesen rosszul fogalmazol benne és ezáltal nagyon nehéz bármilyen tanácsot adni.

Ha kaptál a perben személyes költségmentességet, akkor az arról szóló döntéssel keresd fel személyesen a megyei Jogi Segítségnyújtó Szolgálatot. Határozottan javaslom, hogy ne írásban, hanem személyesen, mert mire ezt leírod és megfejtik, hogy mit szeretnél, addigra sok idő fog eltelni. Ők tudnak neked ügyvédi közreműködésben segíteni. Hátha van még értelme.

Óvónéni # 2015.02.04. 20:43

Igen úgy fogalmazok mert az elsőfok utasította el

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.02.04. 20:39

A fellebbezésedet egy másodfokú bíróság utasította el, vagy ugyanaz a bíróság hozott benne döntést, mint ami legelőször eljárt?

Úgy fogalmazol, mintha a fellebbezésedet is az elsőfokú bíróság bírálta volna el...

Kúriánál lehet kezdeményezni bírósági felülvizsgálatot. Ügyvédkényszer van a felülvizsgálati eljárásban, így ügyvédre szükséged lesz. A felülvizsgálati kérelmet az elsőfokú bírósághoz kell benyújtani a II. fokú döntés közlésétől számított 60 napon belül.

Óvónéni # 2015.02.04. 20:26

Nem késtem el.
Különösebb indoka nem volt ,legalábbis nem elfogadható
amit leírt ,négy oldali tetraparese ,egy szeme volt és
agylágyulása ezért nem írhatta Ő alá a tartási szerződést ,az orvos szakértő azt mondta lehet alá tudta írni.Ez milyen válasz?

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.02.04. 20:13

Mi meg azt kérdezzük, hogy mi volt a fellebbezés elutasításának indoka? Elkéstél a fellebbezéssel? Vagy valami más?

Óvónéni # 2015.02.04. 20:03

Fellebbeztem!De a bírónő azt is elutasította.
Ezért kérdezem hova fordulhatnék ha az újbóli fellebbezést is elutasítja?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.04. 19:20

Ha a fellebbezést az első fok utasította el, akkor az elutasító végzéssel szemben is van fellebbezés. (15 napos határidővel) De az esélyekről megint csak nem tudunk mondani semmit.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.04. 19:18

Elvileg felülvizsgálat talán még lehetséges. De hogy gyakorlatilag is lehetséges-e, azt mi meg nem mondjuk.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2015.02.04. 19:10

Késve adtad be a fellebbezést vagy a II. fok utasította el?

Óvónéni # 2015.02.04. 19:01

Kovács_Béla_Sándor! Ezt Én is tudom,Engem az érdekelne
Hogy hova fordulhatnék az elutasított felebbezés miatt.
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.04. 18:06

Jókor kérdezel...

Óvónéni # 2015.02.04. 17:54

2008-ban az öcsém Édesanyámmal eltartási szerződést kötött. Édesanyám rossz egészségi állapota és írásképtelenség miatt nem írhatta alá a szerződést. 2013. márciusában Édesanyám meghalt. A hagyatéki tárgyaláson szembesültem azzal ,hogy az öcsém és ő eltartási szerződést kötöttek. Édesanyám egészségi állapotáról kórházi iratok vannak nálam, melyekkel betudom bizonyítani írásképtelenségét, és egyéb olyan betegségeit, amik azt igazolják ,hogy nem tudott írni és rendesen ellátni magát ,de már idősebb korára szellemileg sem volt tisztának mondható. A két tanú, akik jelen voltak a szerződés létrehozásánál nem nagyon ismerték Édesanyámat, ennek ellenére azt nyilatkozták ,hogy gyakran látogatták. Már lassan két éve pereskedünk. Első fokon elvesztettem a pert. Fellebbezést adtam be, de a bírónő minden átmenet nélkül elutasította. Elsőfokon sem vette figyelembe az utolsó tárgyaláson feltett kérdéseimet, újabb bizonyítékokat. Tanácstalan vagyok, mivel 2007ig teljes mértékben én és a gyermekeim gondoztuk. 2007ben is jártunk hozzá ,csak ritkábban, mivel műtötték a lábamat, kevesebbet tudtunk hozzá járni. Milyen tanácsot tudnának Önök adni?

ObudaFan # 2015.02.03. 13:29

6.Alperes kérhet 1 hónapos tárgyalási halasztást vagy ennek van e következménye?

Halasztást a felek közösen kérhetnek.

Mert valójában nem az. 70 éves idős, beteges úr aki nem képes ellátni saját magát, mosás/főzés/bevásárlás/egyebek, nincs ingatlanja. Nem akar otthonba vonulni és megkérte anyumat az eltartásra, megállapodtak és ügyvédnél szerződtek

Csakhogy ez nem tartás, hanem csak gondozás és a régi Ptk. szerint erre még tartási szerződést nem lehetett kötni.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.03. 12:17

melyet anyum a rokkant nyból nem tud megoldani.
Hmmm... De a 40 ezer forintot meghaladó értékű tartást tudta teljesíteni?

vin99 # 2015.02.02. 22:49

Köszönöm a gyors hozzászólásokat, bár pár dolog nem világos számomra.

  1. Ez miért tűnik színlelt szerződésnek? Mert valójában nem az. 70 éves idős, beteges úr aki nem képes ellátni saját magát, mosás/főzés/bevásárlás/egyebek, nincs ingatlanja. Nem akar otthonba vonulni és megkérte anyumat az eltartásra, megállapodtak és ügyvédnél szerződtek. Anyum 100% lekiismeretesen látta el. Mivel az úr anyum berendezett lakásába költözött, (itt egyedül élt)mely ingatlant kb 50e /hó +rezsiért simán ki lehetett adni, így gondolom hogy ezen lakhatás + a tartási szolgáltatások anyum részéről minden nap, vélhetően magasabb összeg mint a 60e vagy 40e Ft. Mivel nem volt ingatlanja az eltartottnak, ezért Ő felajánlott egy egyszeri fix összeget + egy havi rendszeres összeget.
  2. Jogos, hogy 2 éve már nincs tartás, ezzel nem is vitatkozunk, bár az úr ingóságai folyamatosan a mi ingatlanunkban van , amit így nem tudunk hasznosítani.
  3. Sajnos nem úgy van megfogalmazva a szerződésben hogy a ny 2/3 án felüli 40e ft a tartási szolgáltatás, étel, lakhatás, hanem összesen 40e. Most ez a gond mert a gyám a teljes fix összeget kéri vissza, melyet anyum a rokkant nyból nem tud megoldani.
  4. Az eltartási szerződés nem anyum hibájából szűnt meg, ő tudná tovább is folytatni, de nincs olyan elme állapotban az eltartott, így korházi felügyelet szükséges.
  5. Továbbra is az érdekelne, hogy ebben a felállásban milyen bírói döntésre számíthatunk kb.
  6. Alperes kérhet 1 hónapos tárgyalási halasztást vagy ennek van e következménye?

Nagy Köszönettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.02. 12:52

Nemigen szorul tartásra az, akinek 4 millió készpénze van. Ha meg ennek az összegnek az átadása mellett még havonta 60 ezer forintot is, ad, akkor az már aligha lesz tartás. (Amit az eltartónak tudvalevőleg a saját költségén kell teljesítenie.)
Logikailag az az egy eset merülhet fel, ha a szükséges és teljesített tartás értéke meghaladja a havi 60 ezer forintot. De ha jól figyeltem, ezt maga az "eltartó" sem állítja. Csak azt, hogy a gondozás, ápolás, amit teljesített, nem negyvenezret ért.
(Megjegyzem, két éve már gondozás, ápolás sincs.)

De valóban érdemes lenne megnézni azt a szerződést. Még az is lehet, hogy az ügyvéd úgy értette, hogy a teljesített tartás értéke 40 ezer forinttal haladja meg az eltartott által rendszeresen fizetett összeget. Bár így sem vagyok biztos benne, hogy befér a tartási szerződés fogalmába.