Társasházi jog


Majordomus # 2022.10.22. 19:44

A változat:
javittasd meg,de csak nálad működjön.
A számlát őrizd meg,annak idején majd levered a társasházon.
Ennyi.

anitaas # 2022.10.21. 20:28

Majordomus, javítani sem akarják, az egyik lakótárs közölte majd ö lerúgja ès nem lesz mit javítani.
Közöltem, nyugodtan de vegyük jegyzőkönyvbe ezt a mondatot mert ha bármi baja lesz akkor ő a felelős, hiszen közöstulajdon kvázi az enyém is
Erre jöttek, hogy meg sem születtem mikor telepitettèk ès azóta nem működik.
Szegèny postás naponta felmászik, mert nem tud felcsengetni a lakóknak, máshol felcsengett ès ha nincsenek itthon nem megy fel, erre az volt a válasz az a dolga, hát szerintem marhára nem. Ha neki az akkor a lakóknak a szabad bejutást kell számára biztosítani ès a kommunikációt. A többi szolgáltatót nem is beszélve

Majordomus # 2022.10.21. 20:04

Ha viszont van,de nem működik,akkor azt a társasháznak kötelező megjavittatni,mert az közös tulajdon,többek között erre fizeted a közös költséget.

Majordomus # 2022.10.21. 20:01

Nincs.
Kizárólag a társasház közgyűlése dönthet a telepítésről az éves költségvetésben biztosítva a fedezetet.
Természetesen saját költségeden beszereltethetsz egyet magadnak.,de előtte kérd a közös képviselő hozzájárulását.
Anno én sem tudtam meggyőzni a hülye szomszedaimat. Ezért szereltettem be egyet az irodámba az ügyfélforgalom miatt.
Hat évvel később volt pofájuk megkeresni,hogy ha már úgyis ott van a központ,ők is rácsatlakoznának!

anitaas # 2022.10.21. 19:33

Szèp napot/estét!
Szeretnék érdeklődni, hogy van e ma olyan rendelet/ törvény èletben, hogy kötelező a bèrházi lakásokban a kaputelefon!
Esetemben 3 emeletről van szó emeletenkènk 2 lakással
Règen volt de mióta itt èlek (3 èv) nem működik.
Azt mondták a lakógyűlèsen hogy minek az, èn szeretném ès elfogadhatatlannak tartom

Majordomus # 2022.10.02. 16:26

Ha néhány lakás,irásban is hozzájárulhatnak.

.
Ha társasházként működtök, akkor egyszerübb egy közgyűlési határozattal realizálni.

drbjozsef # 2022.10.02. 12:10

Tarnok Gyongyi,

A közös tulajdonhoz kapcsolódó beruházáshoz a közgyűlés hozzájárulása szükséges. Ha vállalod a költségeit, és nem okoz ez hátrányt a lakók többségének (jelentős érdeksérelmet pedig senkinek), akkor feltehetőleg meg fogja szavazni a közgyűlés. Keresd meg a többi lakót, és beszéld meg velük, hogy van-e kifogásuk, problémájuk a dologgal.

Szomorú örökös # 2022.10.02. 08:20

Tarnok Gyongyi

Társasházban a kapu akadálymentesítése, kerekesszék használata miatt megengedett, vagy ha megcsináljuk belénk köthetnek?

Ahol én dolgozom településen, nagyon sok helyen látok akadálymentes bejárót.
Szerintem teljesen szabályosan kivitelezhető, mi több, a babakocsisok is örülni fognak neki.

Tarnok Gyongyi # 2022.10.02. 07:53

Társasházban a kapu akadálymentesítése, kerekesszék használata miatt megengedett, vagy ha megcsináljuk belénk köthetnek?

Majordomus # 2022.08.09. 15:25

A lakó annyit fizet amennyiért én elvállalom a munkát. Vagy nem. Akkor keres olcsóbbat.
Én most szerény 5.000 ft-ot emeltem házanként,még csak kérdés sem volt ez ügyben.

A fáradt nyugdijas az, aki betünként olvassa végig az elszámolást!

Én csak tudom.

Szomorú örökös # 2022.08.09. 12:46

kimenő

Lehet, hogy jogszerű az eljárás, de tisztességtelen.

Akárcsak az, hogy te úgy gondolod, a képviselőtök dolgozzon csak tovább a tavalyi áron, mert szerinted az a reális. Gyanítom nem véletlen külső cég látja el a feladatot, mert ilyen lakóközösség mellet egy lakó sem akkora mazochista, hogy ennek kitegye magát. Ez lassan már a „nyúl viszi a puskát” tipikus esete. Én vállalkozóként elvégzek egy feladatot, majd a lakó dönti majd el, hogy mennyit fizet érte? Ezt azért te sem gondolhatod komolyan.

drbjozsef # 2022.08.09. 09:28

Amit persze minden fáradt dolgozónak, kisgyermekes szülőnek és nyugdíjasnak (a társasház 80 %-a) végig kellett volna bogarásznia, elemeznie, összehasonlítania.

Egyrészt ezért kapják a részletes kimutatást, ha érdekli őket, bogarásszák végig, ha nem érdekli, akkor meg fizetnek mint a katonatiszt.

Másrészt miért kellene mindenkinek? Elég egy valakinek, esetleg egy három fős bizottságnak, amelyet a Tht. nevesít is, mint számvizsgáló bizottság, amely a társasház gazdálkodását folyamatosan ellenőrizheti. Ha ilyenre senki se hajlando, go to előző bekezdés második fele.

kimmo # 2022.08.09. 08:54

Igen, nem vitatom, hogy a kb. 12 oldalnyi számsor között szerepelt ezt is. Amit persze minden fáradt dolgozónak, kisgyermekes szülőnek és nyugdíjasnak (a társasház 80 %-a) végig kellett volna bogarásznia, elemeznie, összehasonlítania. Érdekes módon más szolgáltatót, pl. takarítókat ki tudta emelni, hogy emelkedik a díja, a magáét nem. Lehet, hogy jogszerű az eljárás, de tisztességtelen.
Azért a kérdésemre választ kaptam, hogy jogszerű az eljárás, köszönöm. A döntést pedig majd meghozzuk a továbbiakról.

Majordomus # 2022.08.08. 17:01

Az értő olvasás hiánya.
Májusban elfogadtátok a tavalyi beszámolót és az idei költségvetést.

Benne szerepelt a közös képviselő emelt dijazása.

A költségvetést elfogadtátok az emelt összeggel. Akkor mi a kérdés?

"az előzetesen mindenkinek eljuttatott pénzügyi beszámolót, éves költségvetést is elfogadtuk"

Megkaptátok 8 nappal korábban. Nem volt idő elolvasni?

Nem szerepeltek a tavalyi adatok a táblázatban.

De külön szerepelt a tavalyi elszámolás hiszen elfogadtátok.

Össze kellett volna vetni a kettőt.

Nem kell külön szavazni a képviselő díjáról,ahogy a villanyszámláról vagy a szemétszállitásról sem szavaztok külön.

A közgyűlésen az éves kötségvetésről szavaztok értelemszerű hogy az január 1 től december 31 ig tart.

kimmo # 2022.08.08. 12:32

Üdvözlök mindenkit!

Társasházunk kapcsán a következő problémába ütköztünk:
A közös képviseletet külső cég látja el. Május végén volt a közgyűlés, ahol az előzetesen mindenkinek eljuttatott pénzügyi beszámolót, éves költségvetést is elfogadtuk.
Most szembesültünk vele, hogy a rengeteg szám között szereplő közös képviseleti díj másfélszeresére emelkedett, erről azonban sem külön szavazás nem volt, és a közös képviselő sem hívta fel rá a figyelmet, hogy a terv elfogadása ilyen költségnövekedéssel is jár. A táblázatban egyébként nem szerepeltek a tavalyi adatok, amik alapján összehasonlítva esetleg ez feltűnhetett volna valakinek. Ráadásul az év elejére visszamenőlegesen kéne most a társasháznak kifizetni a régi és új díj különbözetét is.

Kérdésem, hogy jogszerű-e az ilyen módon történő emelés (sorok közt elrejtve), vagy a díjazás változásáról külön kéne dönteni a közgyűlésnek?

Őszintén szólva nem feltétlenül az emelt összeg, hanem annak megszavazási módja nem tűnik tisztességesnek.

Köszönöm!
Körmendy Réka

Majordomus # 2022.08.03. 09:43

Pontosan! A hülyeség nem fáj szerencséjükre....

drbjozsef # 2022.08.03. 09:33

Röfi,

Miért kellene a közös képviselőnek tennie valamit?
A ház döntést hozó szerve a közgyűlés. Ha a lakók nem akarnak vakolatot, nem akarnak. Majd megbüntetik a társasházat, ha ezt egyébként az építési engedély vagy az építési felügyelet előírta. Mondjuk, ilyen esetben kikényszeríthető is lehet a döntés és a befizetés. Vagy vegyen fel hitelt a társasház, és fizessék a lakók részletekben.

A közös képviselő az ügyintézője a társasháznak, de csak a saját tevékenységéért felel. A tulajdonosok hülyeségét majd fizetik ők.

Röfi # 2022.08.03. 09:24

érdeklödöm 8 lakásos társaház a XII ker- befejeztük a ház hószigetelését de a szinezésre már nincs pénzünk. Célbefizetést a tulajdonosok nem akarnak teljesiteni, . Ilyenkor mit tehet a közös képviselő, a ház már 2 éve nincs beszinezve.
Szertném ha választ kaphatnék mi lenne a megoldás ?

Majordomus # 2022.07.26. 11:25

csumpika
A lényeget körülirták a hozzászólók csak a megoldást nem.

A th.törvény nem rendelkezik a közgyűlés visszamenőleges határozatáról(ebben osztapnak igaza van) de nem is tiltja.

Más. Kbs-nek nyers stilusa van,de amit leirt az a lényeg(1.nem,a többi mindegy)

A jelen helyzetben: 3 ember megválasztott egy új közös képviselőt és vele már működik a társasház.

Két dolgot tehetsz: 1.felméred mekkora támogatottsága van a puccsistáknak és mekkora támogatottsága van a te álláspontodnak.

Ha a te (törvénytisztelő) álláspontod van többségben,akkor kezdeményezd az új közgyűlés összehívását a 10 % tul.hányad aláírásával! Napirendi pontok: előző "közgyűlés " törvénytelensége miatt hatályon kívűl helyezése az ott hozott "határozatoknak".
Uj képviselő választása stb.
2. Azonnal a Jegyzőhöz fordulni,kérve a társash- áz működésének törvényességi felülvizsgálatát.

A hozzászólással ellentétben ez a Jegyző alapvető feladata: mint Ingatlanvállalkozásfelügyeleti Hatóság.
A Jegyző kötelezi a társasházat a törvényes működés helyreállitására indokolt esetben bírósághoz is fordulhat.

Elsőként tehát: kivel van az Erő?

A társasház az "erősebb kutya.... " elven működik.

csumpika # 2022.07.21. 12:25

Köszönöm szépen a segítséget.

osztap # 2022.07.21. 12:21

Az ítélkezési szünetben dönt a bíróság a határozatok felfüggesztéséről?

Szerintem dönthet, mert nem kell tárgyalás, de a Tht. nem rendel ehhez határidőt. (És láttam olyan véleményeket, hogy a Pp. szerinti ideiglenes intézkedés nyolcnapos határideje itt nem alkalmazandó.)

csumpika # 2022.07.21. 10:53

Kedves Kovács Béla Sándor!

Szerintem az értelmi képességeimmel nincs gond, sőt, még gyerekszobám is volt.:) Köszönöm az eddigi válaszait, szerencsére kaptam olyan választ mástól, ami segít a megoldásban, nem csak a helyzet értelmezésében.

csumpika # 2022.07.21. 10:47

Kedves osztap!

Köszönöm szépen!
Az ítélkezési szünetben dönt a bíróság a határozatok felfüggesztéséről?

osztap # 2022.07.21. 10:43

A közgyűlés nem bírálhatja felül akár egy előző közgyűlésen hozott határozatát?

De igen, de csak a jövőre nézve. Ha az előző közgyűlésen hozott határozatokat érvényesnek fogadja el minden tulajdonos, akkor az ott meghozott határozatok alapján kötött szerződések is érvényesek. Például a közös képviselő megbízási szerződése plusz bármi, amit ő ír alá ilyen minőségben. Ha valamelyik tulajdonos (vagy akár a legtöbb tulajdonos) nem fogadja el érvényesnek azokat, akkor mehet a jegyzőhöz/bíróságra. Olyan, hogy a közgyűlés visszamenőlegesen érvénytelenítse a saját határozatát, nincs a Tht-ben...

Sok időd nincs, a határozatokat azok meghozatalától számítva 60 napon belül támadhatod meg mint tulajdonos a bíróság előtt (Tht. 42. § (1)). Érdemes kérni a határozatok végrehajtásának felfüggesztését - ez az igazán sürgős.
Ez a megtámadás független a jegyző eljárásától. Ha a jegyző szintén bíróság elé vinné az ügyet, akkor egyesíteni fogják a kettőt (Tht. 42. § (2))

Kovács_Béla_Sándor # 2022.07.21. 10:40

Nem vagyok benne biztos, hogy megérted, de teszek egy kísérletet.

Képzeld el, hogy meghal egy ember. Egyetlen fia van, az örököse természetesen ő, a hagyaték teljes egészében az ő tulajdonába kerül, már az örökhagyó halálával. De az örökhagyónak volt egy élettársa. Az élettárs úgy gondolja, hogy az örökhagyó házát ő örökölte; nem is hajlandó felhagyni a birtoklással. No most, az, hogy a ház az örökösé - ahogy te mondod - nem vélemény, hanem tény. Mégis hogyan tudja érvényesíteni az örökös a jogait? Perrel.
A jogi tények természete teljesen más mint a fizikai tényeké.