beltag kilépése bt. - ből


Mikica # 2013.07.18. 18:10

Nagyon köszönöm a válaszokat. De tényleg az a helyzet, hogy a bt.nek van ingatlana, amiben működik, van árukészlete, amit árul. De az árbevétele kb. annyi, hogy ki tudja fizetni a megrendelt árut és a működés során felmerült költségeket (nincs szó manipulált mérlegről, vagy pénztárhiányról). De nyereség sincs, hisz ezért választhatja a kilépést a kültag.
Az éppen csak működő bt. a fenti esetben reálisan nem tud kifizetni több milliót a kilépő kültagnak. Ilyenkor mi a teendő? A maradóknak is fel kell "áldozni" a munkahelyüket, ha fizetni kell?

ObudaFan # 2013.07.18. 13:59

Nem feltétlenül az a baj, hogy nem tudnak, lehet, hogy csak nem akarnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.18. 11:32

Ha a mérleg valós, a számviteli szabályokat nem szegték meg, és a vagyonelem értékelése nem volt eltúlzott, akkor nemigen fordulhat elő, hogy nem tudnak elszámolni a kilépő taggal. Akkor szokott baj lenni, mikor a házipénztárban a könyvek szerint van pármillió, valójában meg semmmi, vagy akkor, ha az apportárgyak a valóságban a töredékét érték az elszámolt értéknek.

ObudaFan # 2013.07.18. 09:34

Ha a bt. nem fizet neki, pert lehet indíthat a bt. ellen.

Kft. esetén nem lehet felmondani a társasági szerződést.

Mikica # 2013.07.17. 18:19

Szakértőktől szeretném megkérdezni, hogy ha egy bt-ben a kültag úgy dönt, hogy rendes felmondással kilép és a tulajdoni arányának megfelelő érték részt a bt vagy a bent maradó tagok nem tudják kifizetni, akkor mi a teendő?
Ez a tulajdoni érték akkár több millió Ft is lehet egy éppen csak működő bt esetén. Ilyenkor csődöt kell jelenteni? Esetleg kötelezhető a kilépni szándékozó, hogy értékesítse külsősnek tulajdoni részét?
Vajon a kft-k esetén ugyanez a helyzet?

Nagyon köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2013.05.23. 21:47

Milyen arányban részesülhet a Bt vagyonából? (A betett tőke arányában)

Az attól függ, mi van erről a társasági szerződésben.

Van nem túl jelentős Apeh tartozás ez milyen részben terheli a kilépő beltagot (ez is a betett tőke arányában)?

Elsősorban a céget terheli, és ha az előző kérdés nem fikció, akkor a cég nyilván ki is tudja fizetni. Ha nem tudja kifizetni, akkor a beltagok egyetemlegesen felelnek, egymás között pedig a részesedésük arányában.

Számít-e az, hogy a kültag(ok) nem dolgoztak a Bt-ben csak a két beltag, és a még bent lévő egy kültagnak ugyan annyi a részesedése mint a tevékenyen részt vevő beltagoknak.

Ez elvileg nem számít, de erre tekintettel a részesedés mértékét a jegyzett tőkéhez való hozzájárulás arányától persze eltérően is szabályozhatja a társasági szerződés.

Érvényesnek számít-e az a mósodítás amit a külföldön élő feleség helyett az itt élő külföldi állampolgárságú beltag írt alá.

Ha volt meghatalmazása, akkor talán, bár felmerülhet, hogy ellentétesen érdekelt felek is lehetnek. De a társasági szerződés módosítása megtámadásának szigorú határideje és szabályai vannak.

Hogyan érvényesítheti követelését, ha nem tudnak megegyezni?

Perben.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.23. 15:55

Elnézést, ha egy kicsit bonyolult voltam.
Kicsit...

evike49 # 2013.05.23. 10:07

Tiszelt Ügyvéd Hölgyek/Urak!
Van egy 8 éve alakult BT ahol induláskor volt egy magyar és egy magyarországon élő külföldi beltag, és két külföldi kültag, aki az egyik itt élő fia, a másik külföldön élő felesége. Minden tagnak 50-50 ezer forint (Összesen 200 ezer) volt a betett tőkéje. A két beltag életttársii közösségben élt egymással, közösen vásároltak ingóságokat (pl.2 db gépjárművet), a bt bevételéből/haszonból fizették költségeiket. Időközben a külföldön élő kültag kilépett, úgy hogy nem tartozkodott magyarországon és férje írta alá a módosítást mely szerint a rá eső 50 ezer forintot a férj részére írták át (ez bizonyítható is mivel nem tartózkodott magyarországon a feleség) A két beltag tevőlegesen részt vesz a bt munkájában, míg a kültag is ide van bejelentve, fizetik a járulékokat, de nem dolgozik a bt-ben, hanem feketén dolgozik máshol. Mivel megromlott a viszony a beltagok között, a magyar beltag ki szeretne lépni.
Kérdésem az, lenne hogy a kilépő magyar beltag:

  • Milyen arányban részesülhet a Bt vagyonából? (A betett tőke arányában)
  • Van nem túl jelentős Apeh tartozás ez milyen részben terheli a kilépő beltagot (ez is a betett tőke arányában)?
  • Számít-e az, hogy a kültag(ok) nem dolgoztak a Bt-ben csak a két beltag, és a még bent lévő egy kültagnak ugyan annyi a részesedése mint a tevékenyen részt vevő beltagoknak.
  • Érvényesnek számít-e az a mósodítás amit a külföldön élő feleség helyett az itt élő külföldi állampolgárságú beltag írt alá.
  • Hogyan érvényesítheti követelését, ha nem tudnak megegyezni?

Elnézést, ha egy kicsit bonyolult voltam.
Köszönettel
Éva

ObudaFan # 2011.08.25. 14:16

Nincs mit.

Boszi29 # 2011.08.25. 14:13

Nagyon szépen köszönöm!

ObudaFan # 2011.08.25. 14:02

Törvényességi felügyeleti eljárásban nincs kötelező jogi képviselet. Ettől függetlenül érdemesebb lenne ügyvéddel eljárni.

Boszi29 # 2011.08.25. 13:35

Ezt ügyvéd nélkül is tudom nyilatkozni a cégbíróságnak?

Ilyenkor elfogadja a cégbíróság, hogy próbáltam a kültagot értesíteni, és nem jártam sikerrel?

Ettől függetlentől magamat kijelenthetem?

ObudaFan # 2011.08.25. 13:28

Bejelentheted, arra tekintettel, hogy ebben az esetben a kültag nyilván nem fog eleget tenni a kötelezettségének és nem jelenti be ezt a változást, amire tekintettel viszont a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárást folytathat le.

Boszi29 # 2011.08.25. 13:21

Tehát ha ’nem- keresett’ ként jön vissza a levél mind két helyről akkor ezt az információt személyesen jelenthetem a cégbíróságnak? Attól függetlentől, hogy kilépek mint beltag?

ObudaFan # 2011.08.25. 13:17

Akkor ezt bejelented a cégbíróságnak, annyit tehetsz.

Boszi29 # 2011.08.25. 13:15

A cégnyilvántartásban az előző lakcím van, ahol már nem tartózkodik. Ez nem lett módosítva a bt. szerződésén.

Tehát elküldöm mint két helyre és ha nem veszi át akkor mit tehetek?

ObudaFan # 2011.08.25. 13:10

De egyébként a legjobb, ha elküldöd mindkét helyre.

ObudaFan # 2011.08.25. 13:09

A cégnyilvántartásban mi van, az a kérdés.

Boszi29 # 2011.08.25. 12:50

Még a szerződésen az ő lakcíme más mint ami a mai nap. Az sosem lett módosítva a szerződésen

ObudaFan # 2011.08.25. 12:48

Hogy micsoda? Nem az a kérdés, hogy a cégnyilvántartás szerint mi a cég székhelye, hanem hogy a cégnyilvántartás szerint mi az ő lakcíme.

Boszi29 # 2011.08.25. 12:46

A cég székhelye megváltozott, de ez nem lett módosítva a Bt. szerződésén.

Annak ellenére, hogy ki lett jelentve a lakcímről a (lakás) a lakcím kártya még nála van, tehát akkor jó lenne ide küldeni? Még a mai napig is ide kapja a postáját.

ObudaFan # 2011.08.25. 12:41

Ha oda van bejelentve, és a cégnyilvántartás szerint is az a lakhelye, akkor tökéletes, ha oda küldöd.

Boszi29 # 2011.08.25. 12:34

Nincs köze az édesapjának, de mivel a lakcíme az ahol élt (nem jelentkezett át más címre hiába lett innen kijelentve) így nem tudom,hogy hova küldhetném a levelet hogy átvegye.

ObudaFan # 2011.08.25. 12:31

Az édesapja címéhez neki mi köze?

Boszi29 # 2011.08.25. 12:24

Köszönöm!

Ha nem veszi át a levelet (mivel postáznom kellene neki, hogy legyen nyoma) és ha ‘nem keresett-ként’ jön vissza akkor mi történik? Küldhetném az édesapja címére ahol tudom, hogy az édesapja átveszi? Csak tudom, hogy nem fogja átvenni.