KFT üzletrész eladás


jgabriella # 2010.06.10. 16:47

Tisztelt Fórum!

A következő lenne a kérdésem. Egy magyrországon bejegyzett cég osztrák tulajdonosa, eladta ausztriában az üzletrészét egy un. treuhandlernek, aki utána egészen másnak értékesítette. Igaz Ő csak vagyonkezelőként szerepel az osztrák zsebszerződésben, de Mo.-n Ő a bejegyzett tulajdonos. A zsebszerződésben az osztrák jogra hivatkoznak, ez alapján a bíróság nem ismerte el az alapszabály megsértését, miszerint a mi(magyar tulajdonosok) elővásárlási jogunkat kijátszva a konkurenciának értékesítette üzletrészét.
Megszereztük, csatoltuk a titkos zsebszerződést, vállalva a későbbi pereskedést üzleti titok megsértéséért. És erre a magyar bíróság azt mondta, hogy mivel osztrák jogra hivatkoztak rendben van. Tehát Magyarországi cégben lévő üzletrészét tagtársai kijátszásával akárki eladhatja, külföldön??
Előre is köszönve bármely választ üdvözlettel.
JGabriella

ObudaFan # 2010.06.10. 19:57

Mert az elővásárlási jog vonatkozásában is az adásvételi szerződésre irányuló jogot alkalmazta a bíróság? Vagy mi volt az indokolás? Egyébként szerintem az elővásárlási jog vonatkozásában a magyar jog lesz az irányadó, mint a társasági szerződésre irányadó jog.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.10. 21:07

Szerintem is.

evice # 2010.06.15. 21:06

Segítenétek az ügyben, hogy közös tulajdonban lévő üzletrész eladásánál változásbejegyzési eljárást kell lefolytatni vagy elég, ha az ügyvezető benyújtja a hatályos tagjegyzéket a cégbíróságnak?
A közös tlajdonban lévő üzletrész egyes tulajdonosait ugyanis nem tartalmazza a cégjegyzék. Ezért bízom abban, hogy elég csak egy hatályos tagjegyzék benyújtása.
Előre is köszi a segítséget.

ObudaFan # 2010.06.15. 21:20

De, tartalmazza. Vb. kell.

evice # 2010.06.16. 09:12

csak a közös képviselők vannak a cégjegyzékben feltüntetve, az egyes tulajdonostársak nincsenek.
Biztosan kell vb?

ObudaFan # 2010.06.16. 09:55

Szerintem az eleve probléma, hogy nincs minden tag feltüntetve. Kell a vb.

kingu123 # 2010.07.02. 10:30

Kedves evice,

Közös tulajdonban lévő üzletrész esetén az egyes tulajdonosokat és a közös képviselő nevét is tartalmaznia kell a tagjegyzéknek.

Az üzletrész átruházása a társasági szerződés módosítását nem igényi, viszont a tagjegyzéken az ügyvezetőnek át kell vezetnie a tul.változást.

Az ügyvezető köteles a hatályos tagjegyzéket a cégbíróságnak benyújtani, tehát kell a vált.bejegyzés mindenképp.

Üdv.:
Kinga

veszpremiugyved # 2010.07.16. 12:48

Csatlakozom, nem tudja "megúszni" a változásbejegyzést.


dr. Kovács Gergely

Ügyvéd - Veszprém

Veszprém, Szabadság tér 9.
T.:30/263-1611

polgári jog, ingatlanjog, családjog, munkajog, társasági jog

Szilvi31 # 2010.08.05. 11:18

Tisztelt Szakértők!

Egy Kft. öt tulajdonosa közül vagyok az egyik (20%-os részesedéssel). Az ügyvezetőtől a tegnapi nap folyamán megkaptuk a lemondó nyilatkozatát, illetve hogy válasszunk helyette másik ügyvezetőt. Én is szeretnék kiszállni a cégből. Gondolom, hogy a többi tagot elővásárlási jog illeti meg. Erről első körben csak egy levelet kell részükre küldenem, hogy felajánlom eladásra a tulajdonrészemet? Hogy tudok kiszállni, ha egyikőjük sem kívánja megvásárolni? Mi ennek a folyamata? És ha sikerül eladni, van valamilyen adófizetési kötelezettségem?
Köszönettel várom válaszukat.

Dr.Attika # 2010.08.05. 11:35

Tisztelt Szilvi31!
Ha a sem a tagok, sem a társaság nem akarja megvenni, akkor marad a harmadik személynek eladás vagy elajándékozás. már csak az marad, hogy kizáratja magát a társaságbó. Egyébként az üzletrész nem kér enni, Semmi hártrány sincs belőle,ha megtartja.
Ha eladja akkor abban az esetben kell adózni, ha az eladási ár meghaladja az üzletrész értékét. Önbevallással kell adózni, mint árfolyam nyereséget.

tímea78 # 2010.08.06. 11:30

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni, egy kft-ben 50% tulajdonos és ügyvezető is vagyok.A kft megvásárolt egy üzletet melynek a vételárát én mint magánszemély kölcsönből fizettem ki ami a kft könyvelésében tagi kölcsönként szerepel.A kft-nek jelenleg 500ezer APEH tartozása van a cég veszteséges a bevétel nagyon minimális.Szeretnék kilépni a kft-ből mert nincs annyi bevétel hogy a kölcsönt fizetni tudjam (a tagi kölcsön jelzáloghitel magánszemélyként)a társtulajdonos semmilyen anyagi részt nem vállal a befizetésekből.A kérdésem az lenne 0ft-on eladhatom-e az üzletrészemet,a tagi kölcsön visszafizetésére nincs mód a társ valamennyi összeget visszafizetne a kölcsönből de mi lesz a fennmaradó résszel? Később lehet-e követelésem és ha nem vagyok már tag a kft-ben a tagi kölcsön mivé minősül át? Megoldás lenne-e ha felszámolást indítok a kft ellen?
Hogyan indíthatom el az eljárást ha a társ nem egyezik bele és mi lesz ebben az esetben a tagi kölcsönömmel?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.06. 11:33

Üzletrészt el lehet ajándékozni is. De nehogy azt hidd, hogy ezzel mentesülsz a magánszemélyként felvett kölcsön megfizetése alól.

tímea78 # 2010.08.06. 11:40

Köszi ezzel tisztában vagyok de a kérdés az hogyan tudnék a legkisebb veszteséggel kilépni.

ObudaFan # 2010.08.06. 13:52

Legfeljebb abban a mázliban bízhatsz, hogy nem kell felszámolni a céget, és egyszer lesz majd annyija a cégnek, hogy ezt visszafizesse.

Vagyis: nagy valószínűséggel ezt a pénzt buktad, bármit teszel.

csani # 2010.08.09. 15:17

Tisztelt Forumozók!

Családi vállalkozásunkból ( Kft.) szeretnék kilépni, de okosan. A Ex férjemmel működtetünk egy jól menő vállakozást, de megromlott viszonyunk miatt nem bízom meg benne. Ö végezte a fizika munka részét, Én pedig a háttér adminisztrációt, könyvelést stb. Hogy lehet számszerűsíteni egy cég valós értékét?
Az eladásnál mire figyeljek?
Köszönettel várom válaszukat:

ObudaFan # 2010.08.09. 19:54

Számszerűsíteni legfeljebb könyvszakértő tudja, az meg drága dolog.

Dr.Attika # 2010.08.09. 20:21

Meg lehet azt határozni könyvszakértő nélkül is.
Alkalmazni kell a számvitelről szóló 2000. évi C. tv. 3.§ (5) bekezdés 1. és 2. pont rendelkezéseit.
Nyilván, ha jogvita van és a bíróságnak kell dönteni, akkor a könyvszakértő igénybevétele nem kerülhetőe el a Polgári Perrendtartás 164. §-a rendelkezése miatt.

tímea78 # 2010.08.10. 09:46

Tisztelet Fórumozók!

Az lenne a kérdésem ha kft tulajdonosaként tagi kölcsönt tettem a cégbe, és ha eladom az üzletrészemet de a kft nem tudja kifizetni a tagi kölcsönt az eladás után a könyvelésben hogyan fog szerepelni.Ügyvéd előtt kell papírt írni erről?Később hogyan követelhetem vissza?
A válaszokat előre is köszönöm.

tímea78 # 2010.08.10. 10:39

Ismét egy felmerülő kérdés:én mint 50%-al rendelkező tulajdonos magánszemélyként kérhetek-e felszámolást a kft ellen a betett tagi kölcsön vissza nem fizetése miatt.Felszámolásnál a visszafizetési sorrend hogyan alakul? APEH tartozás, bérleti díj és tagi kölcsön tartozás.

Válaszokat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.10. 10:57

Ha a tagi kölcsön jogosultja átruházza az üzletrészét, attól még a kölcsönnek jogosultja marad - csak az már nem "tagi" kölcsön lesz.
A tag is kérhet felszámolást, ha neki tartozik a társaság, de ha elrendelik, az ő követelése a legutolsó csoportba fog tartozni. Esélye nincs rá, hogy kielégítést nyerjen, akár csak részben is. (Ha lenne, nem is lenne szükség a felszámolásra.)

tímea78 # 2010.08.12. 06:23

Tisztelt Fórumozók!

Magánszemélyként hitelt vettem fel, amit a kft-be tettem tagi kölcsönként mint 50%-os tulajdonos.
Ebből a pénzből a kft gépeket, bútorokat, árukészletet vásárolt. A kft-nek nincs pénze , hogy kifizesse a tagi kölcsönt a törlesztő részletet én fizetem.
A kérdés: a másik 50%-os tulajdonost kötelezhetem-e a fizetés vállalására?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.12. 07:38

Nem.

Crep # 2010.08.24. 13:50

Tisztelt Fórumozók!

Milyen költségekkel jár egy Kft.-ben a tulajdonos váltás, ha a Kft.-nek O Ft bevétele és 0 Ft kiadása volt? (induló cégről van szó)

Röviden a történetem annyi, hogy alapítok egy Kft-t, ahol egyelőre nem én leszek az ügyvezető, s tulajdoni részem sincs a Kft.-ben. Érdekes ugye... :D
Ennek az oka, annyi, hogy jelenleg munka nélkül vagyok, s nem szeretném, ha a munkanélküli támogatásom elúszna, ill. az ügyvezető poszt betöltése miatt járandóságot kellene fizetnem az állam felé. Ezért azt találtam ki, hogy az ügyvezető posztot az egyik tulajdonos társam tölti be ideiglenesen, a többségi tulajdon pedig a párom nevén lesz szintén ideiglenesen. Így az első bevételig nem kerül nekem költségbe a cégem, hiszen rajtam kívül mindenkinek van bejelentett munkája. De mivel korrektül kívánom a cégem vezetni, ezért ahogy az első bevétel megérkezik az egyik külföldi bankszámlára, szeretném átvenni az ügyvezetői posztot, és a többségi cégtulajdont is nevemre szeretném íratni. Az átírás pillanatában még nincs befolyt pénzösszeg a cég hivatalos számláján, mert ahogy azt írtam egy külföldi bankszámlán található. (Amely bankszámla nem kapcsolható a céghez, mert az egyik nagy szoftverkiadó cég belső virtuális számlájáról beszélünk.) A Magyarországra utálás, csak akkor történne meg, ha fent említett pozíció/tulajdon változások végbementek.

Még egy kérdés: A párommal milyen megállapodást szükséges íratnom, hogy az ideiglenesen rábízott tulajdon részemmel ne tudjon visszaélni? Elég egy két tanús papír, ahol nyilatkozok arról, hogy bármikor köteles rám átruházni a tulajdonjogait?

Előre is hálás köszönetem!

pazs # 2010.08.24. 13:56

A tulajdonosváltás költségei nem függnek attól, hogy van-e a cégnek bevétele: ügyvédi költséggel együtt (ügyvédkényszer van) 100.000,- Ftból biztosan megúszható, plusz vételár, ha adásvétel lesz.
Pároddal én a helyedben vételi opcióra kötnék szerződést és jobb, ha ezzel is ügyvédhez fordulsz. A magyar jog ugyanis nem ismeri a csendestársat és a stróman helyzetét sem rendezi.
Egyébként nem hiszem, hogy megvonnák az álláskeresési támogatást, ha tulajdonrészt szerzel egy kft-ben, az ügyvezetés más kérdés.