33% többször levonható?


foglaltvoltamitakartam # 2012.04.15. 06:13

Szia synister!

Igen. Így már teljesen érthető.
Nagyon köszönöm a segítséget Neked is és turbo71-nek is! ;)

synister (törölt felhasználó) # 2012.04.14. 19:25

foglaltvoltamitakartam

Nem jól értelmezed. Én végrehajtóként dolgoztam pár évet. Tehát ha van fizuban 100.000 Ft nettód, akkor annak a 33%-a tiltható le, tehát 33%. Ha van olyan követelés, amire a Vht. megengedi az 50%-ot, akkor a 33%-on felül a maradék 17%-ot kell levonni erre a követelésre akkor is, ha az a sorrendben hátrább áll (viszont ha csak emiatt 50%, akkor csak erre vonhatod le). Így tehát 50ezerig terjedhet a levonás. Tehát marad neked tisztán 50ezer, ami a mentes rész felett van bőven (az most 28.700Ft).

De egy másik példával megvilágítva. Legyél bejelentve 4 órában nettó 50ezerért. A letiltás ugye 33% lehet alapesetben, ami 16500 péz. Így marad neked 33500 Ft-od. Ha 50%-ig akarnál tiltani, akkor azt nem tudod megtenni, mert az ugye 25ezer lenne, ami átlépi a nyugdíjminimumot, így a mentes résznek meg kell maradnia. Tehát a 33% feletti rész esetében nem lesz 50% a letiltás, mert csak 4800-at tudsz letiltani a 8500 Ft helyett. A különbözet már a mentes körbe fog tartozni, így az marad.

A levonást tehát nem úgy teljesítjük, hogy a mentes részt levonva lehet 50% a letiltás (nem jó a számítás, ha úgy veszed, hogy 100ezer-28700 és annak az 50%-a), hanem a mentes részt csak akkor vesszük figyelembe, ha már eléri a levonás azt a részt.

Remélem, hogy érthető voltam... :))

foglaltvoltamitakartam # 2012.04.14. 17:38

Nagyon köszönöm a választ. Ezek szerint alapból 33%, de ha több is van, akkor max. 50%-ig terjedhet.

Közben találtam egy 1994. évi LIII. törvényt, ami azt írja, hogy:

A 61. § szerinti levonás során mentes a végrehajtás alól a havonta kifizetett munkabérnek az a része, amely megfelel az öregségi nyugdíj [27. § a) pont] legalacsonyabb összegének.

Tehát ha jól értem a következőképpen működik:

  • Legyen a példában a nettó fizu 100ezer Ft.
  • Ebből alapból nem vonható az öregségi nyugdíj minimumának megfelelő összeg. Ez legyen mondjuk a példában 30ezer Ft.
  • Tehát a fennmaradó 70ezer Ft-nak több követelés esetén maximum 50%-a, tehát 35ezer Ft vonható havonta.

Jól értemezem?

turbo71 # 2012.04.13. 13:59

egy követelés esetén 33 %, sajnos jelen esetben a nettó munkabér 50% a vonható lesz. de semmi több tehát max 50! 33% az egyik végrehajtást kérönek . 17% a másiknak. amig le nem jár .

foglaltvoltamitakartam # 2012.04.13. 09:57

Üdvözletem mindenkinek!

Egy ismerősöm ügyével kapcsolatban érdeklődnénk.
A srác balga fővel kezességet vállalt két hitelhez is. Az adós meg természetesen nem tud fizetni, és mivel a srác a kezes, ezért tőle vonnak.
A törvény úgy szól, hogy a fizetése 33%-át vonhatják.

Két kérdésünk lenne ezzel kapcsolatban:

  • A 33% felett vonhatnak még tőle mást is valamilyen jogcímen, vagy a 33%-ban már benne kell legyen minden?
  • Adósságonként vonható a 33%, avagy összesen ennyi lehet? Tehát 2 adósság esetén is 33% a maximálisan vonható összeg, avagy ekkor már 66%?

Előre is köszönjük a válaszokat.