Munkáltató nem fizet


Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.20. 20:53

A rendes felmondás mindig nyitva áll. De abban mi a jó?

Haboka # 2007.06.20. 20:34

Nem volt felszólítás mivel úgynézett ki, hogy a cég csődbe megy. Az ausztriában lévőt felszámolták. Utána jöttünk volna mi. Csak sajna megvették. De valami mód van, hogy feltudjunk mondani! Nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.20. 20:28

A fizetési meghagyás kibocsátását a bíróságtól lehet kérni. Azt gondoltam, a felszólításon már túl vagytok.

A rendkívüli felmondással az a gond, hogy nincs rá pontos szabály, hány hónapi bér elmaradása, pontosan milyen munkáltatói magatartás az, amit már el kell fogadnia a bíróságnak okként. Van, amit nyilvánvalóan nem, van, amit kétségkívül igen. De a legtöbb eset, mint a tietek is egyelőre, egy jó széles bizonytalan sávba esik.

Haboka # 2007.06.20. 20:16

Ez konkrétan mit jelent? Szólitsam fel , hogy 5 napon bellül fizessen? Vagy ?? És ha akkor sem fizet, megél a rendkivüli felmondás?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.20. 20:10

Azt mondtam, kockázatos - az nem lehetetlen.
Hogy tarthatná vissza? Akár azonnal lehet rá fizetési meghagyást kérni.

Haboka # 2007.06.20. 20:02

Tehát semmi esélyünk? Milyen módon lehetne ezt a helyzetet megoldani? Az elmaradt bért visszatarthatja?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.20. 19:59

Valóban nem biztos, hogy két hónapos késés a fizetésben megállná a helyét rendkívüli felmondási okként - különösen, ha a munkáltató már kifejezte készségét a fizetésre. Meg lehet próbálni, de kockázatos.

Haboka # 2007.06.20. 19:41

Azt , hogy szinte mindenki el akar menni a cégtől. Mert a cég másik része egerben van. Az új tulaj is onnan való. Az itteni gyárat csak azért vette meg mert a kettő eggyütt volt. Így senki sem látja biztosnak a munkahelyét. Ami most közel három hónap alatt történt azt újra végigcsinálni elég rossz lenne. De elmenni sem enged.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.20. 19:32

Akkor mit kell az alatt érteni, hogy "vissza megy dolgozni" a munkavállaló? Hiszen a munkaviszoyn folyamatos, az ég világon semmi sem változott.

Haboka # 2007.06.20. 19:26

A Kft-t vette meg. Mindennel, tartozással emberekkel eggyütt!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.20. 15:45

Tisztázzunk valamit: hogyan és mit vett meg ez a jóember. Mert nagyon nem mindegy.

Haboka # 2007.06.20. 15:33

Sziasztok!
A munkahelyem április óta nem adott fizetést. Ez egy osztrák tulajdonu magyar kft. Úgynézett ki, hogy felszámolás alá kerül, ezért türelmessen vártunk a pénzünkre. Most az utolsó pillanatban megvásárolták egyben a céget. (jogfolytonossan). Az új magyar tulajdonos válaszút elé állított mindenkit. Vagy aláir egy megállapodást, hogy vissza megy majd dolgozni és akkor MAJD részletekben megkapja a bérét visszamenőleg, vagy femond. A közös megegyezést nem fogadja el. A rendkivülire azt mondta lehet, de akkor szivessen áll a per elé mert nem fogadja el. És nem fizet. Ilyenkor mit lehet tenni??

Szatti # 2007.06.18. 16:07

Köszönöm a választ.
Rendben, akkor megbízási díj. Nem szabadság, de a héten már nem árasztanak el munkával, ergo nem kell dolgoznom nekik. Igaz, nincs szerződés, de egy biztos: annyit dolgoztam májusban, hogy a főmunkahelyemen szabit kellett kivennem, hogy a határidőket tartani tudjam. az is igaz, hogy laptopon dolgoztam, és ott végeztem el a munkákat. ez bizonyítható. Tehát valamikor át kellett vennem a laptopot.
Döbbenten csóválom a fejemet, hogy ilyen helyzet kialakulhat manapság... Főleg egy neves intézetnél.. Hogy felmerülhet a tény, hogy "elfelejt" fizetni. ..

the big cat # 2007.06.18. 14:18
  1. Nincs béred, csak megbízási díjad.
  2. Nincs szabadságpd, mert nem vagy munkaviszonyban.
  3. Nincs szerződés, így enm tudható mi jogos, és mi nem, nyilván bíróságra kell menni ennek eldöntésére.
  4. jogszerűen a laptopot nem tarthatod vissza, ha nem adod vissza sikkasztást követsz el, ha ők valamiylen módon bizonyítani tudják, hogy átadták neked a szerződés teljesítéséhez eszközként.
Szatti # 2007.06.18. 14:08

Üdv Mindenkinek!

Úgy gondolom, ez a topik elég megfelelő az alap-problémámhoz, így ide írom a kérdésemet.
Főállásom mellett mellékállást kerestem, és találtam is: egy igen ismert közvéleménykutató intézetnél kérdezőbiztos munkát. Március végén kezdtem el dolgozni, két verzióból a megbízás alapján végzendő munkát választottam. Bár így valamivel kevesebb kp-t ígértek a munkákért. Laptopot kaptam a cégtől, azokon keresztül kérdeztem az embereket (leadott nevek és címek alapján). A furcsaság ott kezdődött, hogy a márciusi béremet május 10-én fizették ki. Sajnos a három hónap alatt nem készült megbízási szerződés a cég és közöttem. Sem a munkáról, sem a bérekről (ami mindig változik, a kérdőív hosszától és tartalmától függően, illetve hogy lakossági vagy céges kérdezések), sem pedig a laptop átvételéről nem készült átadás-átvételi szerződés. Az áprilisi bérem 50%-át június 13-án kaptam meg, egyéb kifogásokkal, mint: a másik részét más cég adta a munkának, és ők még nem számolták el.
Most holnaptól szabadságra készülök. Ma közölte velem az instruktorom, hogy adjam le a laptopot, mivel egy hétig nem leszek a városban. Félek, hogy az eddigi munkámért járó fizetést nem fogom megkapni.
Mit tehetek?
Voltak, akik azt mondták, hogy ne adjam vissza a laptopot, hiszen nem készült róla átvételi elismervény. Ez járható út?
Nem tudom, hogy ha esetleg úgy adódna, hogy nem fizet a cég, akkor perelhetem-e őket, illetve mennyi időt kell várnom a perig? (ők a felvételnél azt ígérték, hogy az előző havi munkát következő hónap 25-e és 31-e között fizetik). Elegendő-e, ha bizonyítékként a megkérdezett embereket, mint tanúkat sorakoztatom fel?
Köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.08. 10:53

Mindenekelőtt felszólíthatod, hogy fizessen, és minden napi késedelem után kérhetsz 1/5 ezrelék (0,02%) kamatot.
Ha a késedelem rendszeres és egyszer-egyszer hosszabb is néhány napnál, az már esetleg rendkívüli felmondási ok is lehet.

Fel lehet jelenteni a munkaügyi felügyeletnél - de ha likviditási gondok miatt nem fizet, akkor a bírság ezen csak ronthat.

rytusy # 2007.06.08. 10:27

Tehát, ha 10.éig nem kapom meg, bármilyen okból kifolyólag, akkor hol és mit tehetek? Kinél kell ezt bejelenteni és hogyan?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.08. 07:29

Nem kérdeztem. Kijelentettem. Pont.

rytusy # 2007.06.08. 07:08

A szerődsem 3. pontja: Munkabér. Ott megvan határozva az órabérem és amit már írtam.

"A munkabér a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig esedékes."

Semmi bankkal kapcsolatos dolog nincs kikötve.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.08. 05:00

Nem úgy szól a szabály, hogy "legkésőbb 10-éig, feltéve, hogy a munkavállaló számláját is ugyanaz a bank vezeti..."

rytusy # 2007.06.07. 22:28

Sziasztok!

Ezt a témát találtam a legközelebbinek a kérdésemhez. Előreláthatólag a munkáltató nem fogja tudni kifizetni a májusi munkabéremet 10.éig a könyvelő miatt s nem anyagi okokból. (szerződésben rögzitett időpont) "A munkabér a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig esedékes." A cég számlája OTP-s én másik banknál vagyok. Erre tud-e hivatkozni? És ha valóban 10.éig meg kell kapnom a fizetést, de nem kapom, akkor hol lehet bejelentést tenni? És azt lehet-e névtelenül? Pl telefonon??

Válaszotokat előre is köszönöm.

vanda24 # 2007.05.30. 08:36

OK!
Köszi:)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.05.30. 08:22

Nyugodtan. És helyezzétek kilátásba azt is, hogy a fizetési meghagyást ügyvéddel készíttetitek el, és annak a díját is követelni fogjátok.

vanda24 # 2007.05.30. 08:04

Sziasztok!

Barátnőmnek a munkáltatója (KFT) 50 napja nem fizeti ki a jogosan járó munkabért. Telefonon már próbálkoztunk, munkáltató arra hivatkozik, hogy nincs pénze....
Menjen egy fizetési felszólítás és abban jelezni, hogy a következő körben fizetési meghagyást küldünk.?