Segitseg! - Felmondás "elodázása"


Fcy # 2002.08.09. 15:49

Határozatlan időre szóló munkaviszonyomat a munkáltató, saját pénzügyi okai miatt várhatóan hamarosan meg kívánja szüntetni. Felmondási időm a szerződés szerint 1 hónap. Mivel jelenleg elég magas összeget fizetek havonta lakáshitel-törlesztésre, és nem biztos, hogy a felmondási idő alatt sikerül megfelelő állást találnom, fontos lenne tudnom, hogy mik a lehetőségeim.

Kérdéseim:

  1. Amennyiben betegszabadságra megyek (a felmondás kézhetvétele előtt), a munkaadó felmondhat-e annak tartama alatt? Van-e valamilyen korlátozás, hogy mennyi betegszabadságon eltöltött idő után mondhat fel? (Ha jól tudom, nemrég módosítottak ezen, és bizonyos idő eltelte után felmondhatnak.)
  2. A munkáltató által fizetett betegszabadság idejére mennyi bér jár? Ha jól tudom, 15 napra jár a bér 75%-a. Ezt követően, a TB által fizetett táppénznek van-e felső korlátja, vagy ott is a 75%-os szabály érvényesül?
  3. Igaz-e még az, ami a MT. 90.§ (1) ír, hogy nem szüntethető meg a munkaviszony rendes felmondással a betegszabadságot követő 30 nap alatt? Tehát ha akár csak 1 nap betegszabadságon vagyok, az azt jelenti, hogy 2 hónapra (30 nap+1 hónap felmondási idő) biztonságban vagyok? Ha ez így van, akkor tovább hosszabbítja-e ezt az időt, ha a 30 nap védettség letelte előtt újra betegszabadságra kerülök?

Segítségeteket előre is köszönöm!

Fcy


Fcy

Evetke # 2002.08.12. 07:28

Fcy írta - 2002.08.9 17:49
Határozatlan időre szóló munkaviszonyomat a munkáltató, saját pénzügyi okai miatt várhatóan hamarosan meg kívánja szüntetni. Felmondási időm a szerződés szerint 1 hónap. Mivel jelenleg elég magas összeget fizetek havonta lakáshitel-törlesztésre, és nem biztos, hogy a felmondási idő alatt sikerül megfelelő állást találnom, fontos lenne tudnom, hogy mik a lehetőségeim.

Kérdéseim:

  1. Amennyiben betegszabadságra megyek (a felmondás kézhetvétele előtt), a munkaadó felmondhat-e annak tartama alatt? Van-e valamilyen korlátozás, hogy mennyi betegszabadságon eltöltött idő után mondhat fel? (Ha jól tudom, nemrég módosítottak ezen, és bizonyos idő eltelte után felmondhatnak.)
  2. A munkáltató által fizetett betegszabadság idejére mennyi bér jár? Ha jól tudom, 15 napra jár a bér 75%-a. Ezt követően, a TB által fizetett táppénznek van-e felső korlátja, vagy ott is a 75%-os szabály érvényesül?
  3. Igaz-e még az, ami a MT. 90.§ (1) ír, hogy nem szüntethető meg a munkaviszony rendes felmondással a betegszabadságot követő 30 nap alatt? Tehát ha akár csak 1 nap betegszabadságon vagyok, az azt jelenti, hogy 2 hónapra (30 nap+1 hónap felmondási idő) biztonságban vagyok? Ha ez így van, akkor tovább hosszabbítja-e ezt az időt, ha a 30 nap védettség letelte előtt újra betegszabadságra kerülök?

Segítségeteket előre is köszönöm!

Fcy

Kedves Fcy,

Megmondom az őszintét: még akkor is, ha kellemetlen helyzetbe kerülsz azáltal, hogy megszűnik a munkaviszonyod, az, hogy betegszabira akarsz menni most, hogy megszagoltad az elbocsátást, nem professzionális magatartás. Én a helyedben, ha már egyszer a tudomásomra jutott, hogy elküldenek, gyorsan elkezdenék keresni. Ha most gyorsan táppénzre mész, persze nyilván nem azért mert beteg vagy, és ezt a munkáltatód megsejti (ami egyébként  felettébb gyanús is), akkor feljelenthetnek táppénz csalásért. Inkább 1. kezdj el gyorsan új állást keresni 2. ha van rá módod, egyezkedj a munkáltatóddal, hogy küldjenek el közös megegyezéssel, amivel esetleg meghosszabbíthatod a felmondási idődet.

Evetke


Evetke

Fcy # 2002.08.12. 11:55

Kedves Evetke és mindenki!

Köszönöm a hozzászólást, bár nem lettem okosabb tőle, sőt, erkölcsileg el lettem 'ítélve' :(. Hogy a helyzetet jobban megértsétek, néhány hónapja vettünk a feleségemmel lakást (aki 'jól kereső' kezdő közalkalmazott), és havi soktízezer forintos bankkölcsön + gyorsan visszafizetendő rokoni, baráti kölcsönök alatt görnyedezek. (Plusz hamarosan megjön az illeték is, mert mifelénk sajnos gyorsan dolgoznak :(. Így a 'finanszírozási rendszerünk' lazán összeomlik, ha mondjuk 2 hónapig nincs állásom.

TERMÉSZETESEN, már egy ideje igencsak intenzíven keresek új állást, vannak is ígéretes fejlemények; mindentől függetlenül igyekszem még többet teljesíteni a jelenlegi munkahelyemen és egyáltalán nem a babérjaimon akarok ülni!!! Csakhogy, ilyen szintű állást (ahová eljutottam és amiből kitelik a törlesztés) találni nem olyan egyszerű - előbb-utóbb fog menni, mert jók a referenciáim, de nem biztos, hogy 1 hónap alatt. És nem kell azt gondolni, hogy valami kacsalábon forgó valamit vettünk.

Pusztán biztonsági okokból kérdezem ezeket, és csak akkor lépnék erre az útra, ha a munkáltató egén további 'fekete felhőket' látok. Még véletlenül sem akarok élősködni az államkasszán (évi több, mint negyedmillió forintot fizetek eb. hozzájárulás címén, eddig még 1 hétnél nem voltam tovább táppénzen, úgyhogy ebből eddig nem sokat láttam viszont!)

Úgyhogy kérlek, ha tudtok, válaszoljatok a feltett jogi kérdésre! És remélem, a fenti részletek alapján már nem tűnök annyira elítélendőnek...

Üdv,

Fcy


Fcy

Franciska # 2002.08.22. 11:26

Kedves Fcy, félreérthetted Evetkét, ő ugyanis nem 'ítélt el erkölcsileg'. Egyrészt szakmai tanácsot adott saját érdekedben (hogy milyen helyzetbe kerülhetsz, ha kiderül, hogy valójában nem vagy beteg), másrészt tartja magát ahhoz a jogkövető magatartáshoz - ami talán egy Jogi fórumon evidens - hogy csak úgy követelhetem, hogy az én jogaimat, a Munka törvénykönyvét  tiszteletben tartsák, ha én is tiszteletben tartom a törvényt. Ha a munkáltatótól jogkövető eljárást várunk el, akkor 'sajnos' nekünk munkavállalóknak is jogkövetőnek kell lennünk. Szerintem Evetke ehhez tartotta magát. Nem Téged 'ítélt el'.