Igen.
De hadd haljon meg előbb.
Öröklés
A történetem röviden arról szól, hogy születésemkor Édesapám a nevére vett de ezen kívül nem sok mindenben járult hozzá az életemhez, mikor már nagyobb voltam néhányszor találkoztam vele, de a vele való kapcsolatom nem nevezhető túl szorosnak. Nem házasságban születtem, viszont ahogy említettem hivatalosan a nevére vett. A kapcsolatot jelenleg nem tartom vele, de én vagyok az egyedüli gyereke. A kérdésem Önhöz arra irányulna, hogy a bekövetkezett haláláról engem értesítenének hivatalosan? Úgy tudom a közjegyzőnek nem feladata felkutatni az elhunyt hozzátartozóit, mégis rossz érzéssel töltene el, ha ez bekövetkezne nem tudnék róla. Van bármilyen mód, hogy mégis értesítést kapjak, ha Édesapám elmenne? A másik kérdésem annyi lenne, hogy egyenes úton én öröklöm-e Édesapám után a lakását vagy pedig a hozzá közel álló családtagok testvérek unokatestvérek esetleg kiszoríthatnak-e engem az öröklésből miszerint a kapcsolatom Édesapámmal nem közeli és tőlük nem is várom hogy tájékoztatnának erről vagy hogy bármilyen módon segítenének nekem. Viszont úgy tájékozódtam, hogy az öröklési sorrendben minden esetben a gyermek az első, természetesen amikor nincs végrendelet. Ebben az esetben, mi a teendő?
Osztap! Köszönöm szépen!
"Sokallom én azt az 1/4-edet. "
Megfeledkezel az ügyvédi munkadíjról (cca. 10%) és az illetékről, ami kétfokon összesen 14% is lehet.
„Sokallom én azt az 1/4-edet. ”
Az 1/4-et a vh. költségekre és a perköltségre együtt értettem. A becsérték kisebb (a kérdező 30 mFt-os példájánal maradva), tehát a vh. %-os költsége valamivel nagyobb, nem számoltam végig, de legyen mondjuk 7%. Az illeték és a szakértő (utóbbi áfával) újabb 1-1.5 mFt. A felek ügyvédjei, ha a 17/2024 IM rendelet szerint az ügyérték alapján dolgoznak, áfával, összesen 3 mFt.
6-6.5 mFt-nél járunk. Akkor, ha minden jól megy - rendelet szerinti ügyvédi munkadíj, egy szakértő elég, semmi egyéb perköltség nincs, első fok jogerős. És szinte biztos, hogy nem fog minden jól menni.
Meg kéne egyezniük.
„Ez a teljes vételár kb. 1/4-e lesz”
Sokallom én azt az 1/4-edet. A munkadíj
166 000 forint és a bíróság által megállapított becsérték 10 000 000 forint feletti részének 0,5%-a. A költségáltalány ennek a fele. Az általános költségátalány a becserték 1 százaléka. A jutalék 700 000 forint és a 10 000 000 forint feletti rész 3%-a. A többi költség szinte elhanyagolható. Egy 60 milliós becsérték és ugyanekkora várt eladás esetén ez 3.799 ezer Ft, ami alig több mint 6 százalék. Ha ebből 1/4-ed lesz (ami ugyebár
25 százalék), azt nem a végrehajtó fogja csinálni, hanem, akik nem bírnak pereskedés nélkül megegyezni, meg az ügyvédjeik.
Szia Osztap!Köszönöm válaszod!
Merci 82,
Ha árverés lesz, a bíróság megállapítja a ház minimumárát. Azon, vagy afölött lehet licitálni. Azt az árat, amin elkel, a végrehajtó elosztja úgy, hogy 3/4-et Te kapsz, 1/4-et a húgod. De mielőtt kifizetne, levonja belőle a végrehajtás költségeit és a perköltséget. Ez a teljes vételár kb. 1/4-e lesz. Olyan arányban vonja a költséget tőletek, ahogy a bíróság dönt. Ha minden költséget rád terhel a bíróság, akkor az egész ház árának kb. felét kapod, ha semmit, akkor a 3/4-ét. Keress ügyvédet Te is.
Jobban járnátok mind a ketten, ha eladnátok az egész házat, és a pénzt elosztanátok a tulajdoni hányad arányában. Egyrészt többet kaptok érte, mint árverésen, másrészt nem megy el a pénz a bíróságra, az ügyvédekre meg a végrehajtóra.
Marci, borzasztóan el vagy tévedve. Kéne egy ügyvéd - pláne, hogy az ellenérdekelt félnek van.
recece,
Attól függ, hogy a testvér gyereke hivatkozik-e ági öröklésre. Mert az a fél lakás, amit az örökhagyó a szüleitől örökölt, ági vagyon, és a testvér gyereke mint az örökhagyó szülőjének leszármazottja, ági örökös. De erre hivatkozni kell.
Ha hivatkozik: A testvér gyereke örökli a fél lakást, a férj haszonélvezetével terhelten. A másik fél lakást, amit az örökhagyó megvett, a férj örökli. Ptk. 7:67-69. §
Ha nem hivatkozik: A férj örököl mindent. Ptk. 7:61. §
Lenne egy kérdésem! Cirka 30 év együttélés után 3 éve házasság. Pár hete a feleség elhunyt, egy lakás 1/1 tulajdona volt, amit 1/2 részben örökölt a szüleitől a másik 1/2 részt az elhunyt testvére gyermeke örökölte,amit utána tőle megvásárolt. Mivel gyermekük nem volt a legközelebbi hozzátartozó az akitől megvásárolta a lakást. A kérdés ki fog örökölni és milyen arányban? Köszönettel!
Tisztelt forumozok!Családiházban amiben lakok 3/4 rész az én tulajdonom.1/4 rész a hugomé.Sajnos nem tudja elviselni hogy igy alakult ,mivel én ápoltam a szüleimet.Feléjük sem néztek csak a temetés után lettünk fontosak.Rosszindulatu daganattal kezelnek igy nagyon agodok a családom sorsa miatt.Tudom ez a biroságon nem számit.A kérdés mivel probálok megyeggyezni lojális lenni,de az átalam felajánlott összeget nem fiogadják el.Mivel ügyvédjük utolso megkeresésemre sem adott választ.Ezek után bisztossan biroságon kötünk ki,az lenne a kérdésem,ha a biroság pl.15millot álapitmeg az 1/4 résznek .És áverezésre kerül a sor,és az ingatlan pl 30milloért kerül eladásra ár alatt.Akkor a birosági költségeket levonva lehet hogy nerkem kb 10millo ft marad?Vagy ugyanugy 1/4 részt kell abbol is kifüzetni ?Köszönöm szivesválaszukat!
jozsef199999.
„Öröklés esetén ági vagyonnak nevezzük mindazokat a vagyontárgyakat, amelyeket az örökhagyó valamelyik felmenőjétől örökölt vagy amelyet a felmenőjétől ajándékozás útján szerzett.Ugyancsak ági vagyonnak számít az olyan vagyontárgy, amelyet az örökhagyó a testvérétől vagy a testvér leszármazójától örökölt vagy ajándékba kapott, ha ő korábban az örökhagyóval közös felmenőjétől örökölte vagy ajándékba kapta.”
Ha az ingatlan vagy a készpénzt az örökhagyó a fenti módok valamelyikén szerezte az anyai ágról, akkor ági vagyonként öröklődik, és az apai ág leszármazói ebből nem örökölnek.
Nem lehetetlen, de nem is gyakori eset. Ugyanakkor ha igaz az indoklás, amit írtál, hogy "ismeretlenek", tényleg ez van a hagyatéki végzésben, akkor valószínűtlen, hogy ági vagyonra hivatkozva maradt ki édesanyád, mert akkor az is szerepelne benne.
Köszönöm.
Kovacs Béla
Ezt hogy érted?
Ha a hagyaték 50 milliós családi ház és pár millió készpénz.
(Csak nehogy ági vagyon legyen az a hagyaték.)
jozsef199999,
Ha a hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedésétől számítva még nem telt el egy év, akkor anyád mint törvényes örökös kérheti a hagyatéki eljárás megismétlését a hagyatéki ügyben eljárt közjegyzőtől. Hetv. 105. § itt:
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…
Ha nem tudod, melyik közjegyző járt el, keress rá itt:
https://start.mokk.hu/…okereso.html#x
Ha az egyéves határidőből már kifutottatok, akkor pert indíthattok az anyai ági örökösök iránt, amit meg fogtok nyerni.
Jó napot.
Előre is köszönöm a segítséget.
Elhunyt édesanyám apjának a testvérének a fia.
Anyukám első unokatestvére.
Neki semilyen leszaármazottja nincs az unokatestvérein kívül.
Anyai ágról 4 , apai ágról szintén 4 unokatestvére volt az elhunytnak.
Tavaly megtörtént a hagyatéki eljárás.
A napokban tudomásunkra jutott hogy végrendelet nem volt, valamint édesanyámat és 3 unokatestvérét kihagyták az öröklésból.Azzal az indokkal hogy apai ágról az öröklők ismeretlenek.Ezzel le is zárták az ügyet.
Ez hazugság mert közeli kapcsolatban állnak az unokatestvérek egymással.
Kérdésem az lenne hogy ez édesanyámnak van esélye örökölni a ráeső részt ?
Ha igen,milyen módon?
Köszönöm a válaszát
Zolika2011,
Sajnos a közjegyző díjára és az illetékre nem vonatkoznak a lentiek.
A közjegyző díjának rád eső részét ki kell fizetned, ráadásul itt van egy még roppantul kellemetlen körülmény : a közjegyző díjának tekintetében az örökösök EGYETEMLEGESEN felelnek, akár az is előfordulhat, hogy a közjegyző tőled követeli a TELJES, mind a 12 örökös díját - jogszerűen. Aztán - ha ez esetleg megtörténne, nem valószínű, de nem is kizárható -, ha megfizetted (akár FMH után), akkor természetesen te követelheted az örököstársaidtól a rájuk eső részt. Akár FMH-val.
Az illetéket szintén ki kell fizetned, az nem hagyatéki teher, az attól független.
De mindkettő a hagyaték megszerzésének költsége, úgyhogy ha egy hitelező keresne, és felajánlanád neki a kielégítésre az ingatlanrészedet, akkor bepróbálkozhatsz, hogy azt a fenti két tétellel csökkentve jár csak neki, ha átveszi az ingatlanrészt, akkor azt fizesse meg neked. Mert amivel felelsz, az a "tiszta" értéke a hagyatéknak.
Hiba lenne nekik is azt írni - nem is mondott a doktor semmi ilyesmit.
„a kibocsátó közjegyzőnél adjak be ellentmondást. Azt honnan tudom kicsoda?”
Nem fogod elhinni: rá lesz írva.
drbjozsef,
köszönöm a gyors választ.
Most a NAVtól kaptam fizetési meghagyást, hogy fizessek be ~16.000.- illetéket, mert örököltem, de azt olvasom a levelükben, hogy csak fellebbezést tehetek (azt is 5.000-ért...). Nekik is írjam azt, hogy terheljék a hagyatékomra?
Ugyanez fog történni a közjegyzővel is, aki hamarosan szintén küldeni fog fizetési meghagyást, mert neki is jár a díja, neki is írjam, hogy terhelje a hagyatékomra?
és még egy kérdés: korábban írta, hogy a kibocsátó közjegyzőnél adjak be ellentmondást. Azt honnan tudom kicsoda?
Köszönöm
A törvény egyébként : Ptk.7:94.§ - 7:100.§
Zolika2011,
Esetedben a legfontosabb, hogy az örökhagyó tartozásaiért legfeljebb az örökölt vagyon erejéig felelsz, azon túl nem, és elsősorban a hagyaték tárgyaival.
Ha nem "sikerült" az öröklés visszautasítása (ami nem lemondás, de ez most lényegtelen), akkor utólag sajnos már nincs mit tenni, örökös lettél.
Ha bármelyik hitelező keres, válaszolj neki, hogy a tartozásért a hagyaték erejéig, annak tárgyaival felelsz, az örökölt vagyon, az ingatlan 1/12 részét felajánlod neki, vigye.
Ami neked lényeges, hogy ha valamelyik hitelező fizetési meghagyást bocsáttatna ki ellened, akkor azt vedd át, és az abban leírtak szerint, határidőben, a kibocsátó közjegyzőnél adj be ellentmondást. Ez azért fontos, mert ha ellentmondás hiányában jogerőre fut önhibádból (mert jó címre küldték például, csak nem vetted át, vagy nem foglalkoztál vele), akkor onnantól az végrehajtható lesz rajtad, a saját vagyonodon is.
Szóval önmagában elvileg nem ér hátrány az öröklés miatt, csak jobban kell figyelni. Jobb lett volna a visszautasítás, de hát ez van most már.
Üdv,
Kérem segítségüket az alábbi ügyünkben:
A nagymamám testvére elhunyt. Hagyatéki eljárásban - vagy miben - derült ki számomra, hogy örökös vagyok még másik 12 rokonommal együtt. Mivel anyám elhagyott már gyerekkoromban nem ismerek a "rokonok" közül senkit. Közjegyző írt, hogy örökös vagyok én is. Nem kívántam ezzel foglalkozni, a megfelelő nyilatkozattal lemondtam az örökségről, de a közjegyző valamilyen formai hibára hivatkozva nem fogadta el és adott még 15 napot, hogy reagáljak, de sajnos elfelejtettem és most már visszavonhatatlanul örökös vagyok. Ennek okán sikerült megörökölnöm nagy halom tartozást, amit a hajléktalanná vált anyámnak sikerült felhalmoznia még halála előtt és most ezt rajtam követelik feltételezem így szól a törvény.
Van bármilyen lehetőségem, hogy elkerüljem az örökösödési hercehurcát? Nagyanyám elhunyt testvérének a háza a hagyaték, aminek a 12-ed része sem ér annyit, hogy az anyám felgyülemlett tartozásait kifizessem - nem mintha a 12 örökös meg tudna egyezni...
Köszönettel
Köszönöm szépen a választ, értem a lényeget.
Hgm,
Ami az örökhagyót illeti, az jár az örökösnek, aki általános jogutódja az elhunytnak. A "helyére lépett" bizonyos értelemben, és korlátozásokkal.
Ha előkerül évek múlva egy tartozás (mondjuk az 5 éves elévülésen belül biztos, bár annak nyugvása akár még azt is kitolhatja), akkor azért is felel az örökös ( főszabályként legfeljebb az örökölt vagyon erejéig, a sajátjával nem).
Ha évek múlva előkerül vagyon, akkor persze az is, de ahhoz póthagyatéki eljárás is kell.
Mikor derült ki ez az utalás? Már jogerős a hagyatéki végzés? Létezik meg az elhunyt számlája, amire utalták neki ezek szerint.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02