bermuda háromszög,
Akkor még egyszer (kiemeljem neked vastaggal, nem látszott jól?) : igen, ilyen a törvény szerinti munkaidő keret, én értem, de a kérdező NEM ezt írta. Azt nem értem, amit ő írt, nem a munkaidő keret mibenlétét.
bermuda háromszög,
Akkor még egyszer (kiemeljem neked vastaggal, nem látszott jól?) : igen, ilyen a törvény szerinti munkaidő keret, én értem, de a kérdező NEM ezt írta. Azt nem értem, amit ő írt, nem a munkaidő keret mibenlétét.
virágoskert58,
Ha az első, "eredeti" szerződésben 8 órás munkaviszony szerepel, akkor nyilván nem, nem szabályos. Ahogy az sem, hogy 4 órára jelentettek be.
Tisztelt fórum!
Szeretném megkérdezni, hogy valaki egy cégnél 8 órás munkaidőben dolgozik áprilistól/ ez tartott 3 hónapig, utána ugyanez a cég egy szerződésmódositással 4 órára csökkentette a munkaidőt, egy hónap után megszűnt a cég, kifizették a szabadságot, de az április, május, juniusit is csak 4 órával, mivel a cégvezető szerint már az elejétől, vagyis áprilistól 4 órásra jelentettek be. Ez igy szabályos??
Köszönöm a választ
Talán nem a hónapot, hanem a munkaidőkeretet akarta írni. Vagy mégsem három hónapos az a munkaidőkeret, hanem csak egy.
(Lehet én értettem félre a kérdezőt, mert a "számolják el" szókapcsolatot "fizetik ki"-két értelmeztem. Lehet nem is fizetik ki? Akkor mit számolnak el?)
bermuda háromszög,
Szerintem félreértsz valamit. Vagy én.
Amit leírtál, az a munkaidő keret _normál_ alkalmazása. Ezért jó. Szerintem is.
De a kérdező azt írta, minden hónap végén kifizetik az óraeltéréseket. Erre kérdeztem, hogy miért jó ez a cégnek egy 3 hónapos munkaidőkeretben, hiszen csinálhatná azt, amit Te is írtál példának, de így, hogy havonta elszámol, már nem csinálhatja.
Köszönöm a szíves válaszukat!
Három havi munkaidő keret van, de minden hónap végén elszámolják az adott hónapra a 40 órától eltérő órákat? Miért jó ez a cégnek?
Akkor nem igazán értem a kérdést. Munkaidőkeretben simán belefér öt egymást követő napon 12 órás munkavégzés úgy, hogy nem minősül rendkívüli munkavégzésnek.
A munkaidő heti 40 óra, 3 havi munkaidőkerettel, egyenlőtlen munkaidő beosztásban.
Mi 12 órázunk, heti 3-4x (inkább 4).
Attól függ hány munkanapos a hónap, pl. ha 168ó, a plusz órákat számolják el 50 vagy 100%-os rendkívüli munkaidőnek, hó végéről visszafelé nézve hétvége (100%) vagy hétköznap (50%).
Munkaidő keret van? Vagy legalább elszámolási időszak?
(Egyébként a heti munkaidő szerintem 40 óra, az a 4x12 viszont már 48.)
Tisztelt Kovács Béla Sándor!
Beosztásunk heti 4 nap*12 óra, 5. nap elvileg csak rendkívülinek rendelhető el 100% pótlékkal.
Azonban amikor a hét másik fele átnyúlik a következő hónapra hétfőtől vasárnapig időnként 5 nap van, amit nem számolnak el rendkívüliként, mondván az már másik hónap, az előző hónapra eső napokat nem veszik figyelembe. Ez így rendben van?
Köszönöm a válaszát!
Igaz, de én nem engedném.
Egyrészt a napi 8 óra túlórát - önkéntes alapon is - tiltja minden (nem véletlenül) másrészt nem szerencsés, ha valaki 8 óra operálás után jön velem szemben taxisofőrként, vagy pláne fordítva.
Lepke44,
Nincs semmiféle korlát. Négy 8 órás állásod is lehet, ha a munkavégzési kötelességednek eleget tudsz tenni.
Ha az egyik helyen szabadságon vagy, a másik helyen minden további nélkül dolgozhatsz. Hogy az előbbi felmondási idő, nem számít. Korlát legfeljebb az általános korlátozások lehetnek (pl. tipikusan a konkurrenciánál dolgozni). De ha felmondás alatt vagy, akkor ez se igen számít (kivéve ha volt eleve versenytilalmi szerződésed a munkáltatóddal).
A felmondási idő fizetett szabadsággal telik el, lehet közben másik helyen dolgozni és ha igen milyen feltételekkel?
pl. napi bejelentéssel a havi max. 15 nap?
Köszönöm a válaszát!
De igen. Azoknak a határidőknek a megszegése munkajogi mulasztás ugyan, de a munkavállaló számára semmiféle jogvesztéssel nem jár. A bírságolás sem menti fel a munkáltatót az alól, hogy haladéktalanul kiadja a korábbi években ki nem adott szabadságnapokat.
Sőt, döntvény van róla, hogy még a hároméves elévülési időt sem kell figyelembe venni; a ki nem adott szabadságot a munkaviszony megszűnésekor idő korlát nélkül ki kell adni, meg kell váltani.
Hogy lehet ennyi szabi?
Március 31 után már csak az életkor után járó tavalyi napok vihetők tovább (ez 1-10 nap) - de ez is csak, ha előre megegyeztetek ebben, - meg időarányosan ebből az évből is csak legfeljebb 10 lehet. Esetleg még gyerek után 1-2 nap. És még ebből is maradni fog 22-23 munkanap után?
Szerintem itt hegyekben állnak - szabálytalanul - a tavalyi szabik, amik így július 12-én már nem számítanak.
Igen.
Munkavállalói rendes felmondásról és sok megmaradt szabadságról, amit a munkavállaló szeretne kivenni a felmondási idő alatt.
Ezek szerint a 7 napot, ha felmondásakor jelzi, az a 15 napba bőven belefér, azt ki kell adnia?
A többi napra pedig mondhatja a munkáltató, hogy nem engedi kivenni és inkább kifizeti?
A szabadságot a munkáltató akkor adja ki, amikor jónak látja. Kivéve évi hét napot, amellyel a munkavállaló rendelkezik. (Azzal a megszorítással, hogy a megkezdése előtt legalább 15 nappal bejelenti az igényét.)
Ugye, munkavállaló általi felmondásról beszélünk?
Ha jól értem, felmondási idő alatt csak akkor lehet végig szabadságon, ha ahhoz a munkáltató hozzájárul?
Mit ért a 7 nap kivétel alatt?
Szíves válaszát még egyszer köszönöm!
Igen. Igen (hét nap kivételével).
Tisztelt Kovács Béla Sándor!
A 30 napos felmondási idő alatt lehet a munkavállaló végig szabadságon? A fennmaradót amit nem tud kivenni, pedig pénzben megváltja.
A tavalyról átvittek miatt van sok.
Megtagadhatja a munkáltató, hogy kivegye amit ki lehet?
Köszönöm válaszát!
Te is tudod, hogy jelentős részben aznap vagy legfeljebb előtte nap találják ki.
Nem mellesleg én nem látok ott semmi olyan engedményt a vonatkozó paragrafusban (143. § (2)) hogy ha időben kisütik, akkor ne kellene a szabadidőben történő megváltáshoz a 2 fél egyezsége.
efi99
Nekem az a véleményem, hogy az általad leírt példa akkor igaz, ha a munkáltató egy héttel előtte nem tájékoztatja a munkavállalót a változásról. Ha nem tájékoztatja akkor sem túlóra keletkezik a " síelés napjára ", hanem az alapbért kell kifizetnie a munkáltatónak. ( állásidő)
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02