Több fizetés márciusban?


SaireyVMK # 2023.04.12. 14:10

Á, bocsánat. Szimplán csak buta vagyok. Ti márciusra ugyanannyit kaptatok mint februárra és ez a problémátok. Akkor az van amit már leírtak. Fix havibérnél ugyanannyit kaptok minden hónapban (kivéve persze ha van túlóra). Persze fer az lenne,ha a ledolgozott munkaidőre járna,de nagy eltérések így sem lehetnek. Ha felmondtok,majd március elején tegyétek,akkor legalább nyertek pár nap extrafizut a februáron. Rosszul nem jár senki elvileg,hacsak nem épp a leghosszabb hónapban kezd és fejezi be,de akkor meg túlórát kellene fizetniük neki az extra napokra,mert 1 hónapban nem dolgoztathatnak sehogy sem többet,csak munkaidőkeretben. Rosszabbul tehát nem járhattok ezzel.

SaireyVMK # 2023.04.12. 14:01

Létezik munkaidő keret is havibéren felül. Persze nem minden munkahelyen,de ahol igen,ez annyit jelent,hogy az átlagosnál több munkaidőt a munkaidő keret végén fizetik ki (leginkább a túlórákat). Általában negyed éves(de lehetne akár 1 éves is),ami véletlenül pont márciusra esik attól függetlenül is,hogy ti csak februárban kezdtetek. Vagyis hiába dolgoztatok februárban több napot,ha pl a túlórákat márciusban fizetik ki.

efi99 # 2023.04.10. 10:54

Napi, heti vagy éves bérnek kéne lennie. Sok problémát megoldana.

Forma1 # 2023.04.06. 22:22

Köszönjük szépen!

drbjozsef # 2023.04.06. 17:07

P. Imre,

A munkáltatóval közös megegyezéssel persze. Normális helyeken ez a szokás. Ha több a munka, aki tud, maradjon, az plusz pénz.

De megállapodás híján nem. A rendkívüli munka elrendelése a munkáltató joga. Annak szabályai, feltételei vannak, a munkavállaló csak úgy önhatalmúlag nem hosszabbíthatja a munkaidejét csak úgy.

P. Imre # 2023.04.06. 15:51

És órabéres foglalkoztatásnál meg tudja tenni a munkavállaló, hogy, mondjuk, tovább marad bent, tovább dolgozik, mint ameddig a műszakja egyébként tartana, csak hogy magasabb fizetést kapjon?

drbjozsef # 2023.04.06. 14:44

Forma1,

Nézzék meg az eddigi munkahelyükkel kötött szerződésüket. Ha úgy van, ahogy állítják, hogy a munkanapokkal arányosan kaptak több vagy kevesebb fizetést, akkor nem "sima" havibérnek kellene a szerződésben szerepelnie.
Ha mégis, akkor az eddigi munkahelyük tolt el valamit nagyon, és a bérszámfejtésükkel is gondok lesznek.
Esetleg érdemes ellenőrizniük az ottani munkabeosztásukat is, mert valami speciálsi esetben lehet esetleg eltérés.
Kellett volna kapniuk minden hónapban szép "bérpapírt" pontos levezetéssel a havi munkidőről, szabadságról, levont járulékokról, miegymás. Hasonlításák össze a kettőt.

Forma1 # 2023.04.06. 10:59

(Itt nem jár több most, arról nem tudom őket meggyőzni.)

Forma1 # 2023.04.06. 10:57

Amúgy köszi szépen!

Forma1 # 2023.04.06. 10:56

Hiaba mondom nekik, bizton állítják ketten is, hogy eddig minden munkahelyükön többet kaptak 23 munkanapos hónapban. Nem tudom őket meggyőzni, hogy nem.

drbjozsef # 2023.04.06. 10:22

Forma1,

Havibér esetén nincs is miről beszélni magyarázatként, benne van a nevében.

És megnyugtathatod a kollégát, hogy pont fordítva van, ahogy gondolja. A havi bér fix, de az egy munkanapra/órára eső része minden hónapban más, így is számfejtik, ha megnéz egy részletes bérpapírt. Ugyanazért a munkáért a különböző munkanapos hónapokban különböző bért kap egy napra. (erre a számításra szükség lehet táppénznél, vagy rendkívüli munkánál például, de egy csomó más esetben is).

Mt. 136. § (3) A havi alapbér meghatározott időszakra járó részének számításánál a havi alapbérnek a hónapban irányadó általános munkarend szerinti egy órára eső összegét szorozni kell az adott időszakra eső általános munkarend szerinti teljesítendő órák számával.

Forma1 # 2023.04.06. 10:04

Brutto 300.000 ft. Eltévesztettem.
Köszi a válaszokat!

drbjozsef # 2023.04.06. 04:34

Forma1,

Ha munkáltató lennék, viccből bólogatnék, hogy persze, csak rosszul gondolja a kolléga, mert februárra adok inkább kevesebbet, mint márciusra...

Szomorú örökös # 2023.04.06. 03:18

Forma1

Több fizetés járna nekünk a kollegáim szerint márciusra, mint februárra, mivel több munkanap volt a hónapban.
Én ezt nem értem, miért járna több, hiszen a szerződésünkben havi bruttó 200.000 ft szerepel.

Te gondolod jól. Órabéres állásnál van csak az, hogy több a bér egy adott hónapban, ha több órát töltöttél el a munkahelyen.
Havibéres állás esetében nincs változás, állandó a havi munkabér.

Forma1 # 2023.04.06. 00:17

Sziasztok!

Több fizetés járna nekünk a kollegáim szerint márciusra, mint februárra, mivel több munkanap volt a hónapban. Én ezt nem értem, miért járna több, hiszen a szerződésünkben havi bruttó 200.000 ft szerepel. Mindannyian most kezdtük a cégnél a munkát február elején.

Válaszotokat előre is köszönöm.

a.