özvegyi nyugdíj feléledése


tegabi # 2014.11.04. 18:28

Tisztelt Ahamina! 1953 márciusában születtem,a férjem 2005 májusában hunyt el.Az ideiglenes özvegyi nyugdíjat 2006 májusáig folyósították részemre.Én a nők 40 éves előrehozott nyugdíjában vagyok.A kérdésem a következő: feléled az özvegyi nyugdíjam ? Köszönettel.

pimkey # 2014.10.19. 17:12

Tisztelt ahamima!

Köszönöm az eddigi válaszait és pontosítom az adatokat.
Nevelő anyukám "M" kódú rehabilitációs ellátást kap és az özvegyi nyugdíjjal kapcsolatos felülvizsgálaton 60 %-ban egészségesnek minősítették (a határozatban ez volt az indoklás a megszűntetésre). Valamint ráírták az özvegyi nyugdíj megszűntetéséről szóló határozatra, hogy 2015. szeptemberében felülvizsgálatra kell mennie. Felhívtuk a Budapesti Nyufig-ot, de ők sem értik, hogy ez miért került rá. Lehetséges, hogy mégis menni kell neki felülvizsgálatra?
Viszont a rokkantságával kapcsolatosan 2011. évben volt felülvizsgálaton utoljára, ahol még 46 %-ban egészséges. De ha jól értem az előzőeket, akkor ez az özvegyi nyugdíj szempontjából nem lényeges.Valószínú, hogy a rokkantságával kapcsolatos felülvizsgálata azért tolódik,mert 2013.-ban volt az özvegyin?
Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel Vanda

ahamima # 2014.10.18. 10:58

pimkey

Pontosabb információkra lenne szükség, de általánosságban is leírom a tudnivalókat, azután majd Ön behelyettesíti az adatokat.

Tehát a nevelő anyukája özvegyi nyugdíjra való jogosultsága akkor éledhet fel, ha az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnését követő 10 éven belül betölti a 62. életévét, vagy megváltozott munkaképességű lesz (az egészségi állapota legfeljebb 50 %-os) és házasságot nem köt.

A megadott információ kevés, illetve pontatlan, kérem, hogy pontosítsa az ellátás típusát (az évenkénti zöld értesítőn szerepel), illetve azt, hogy milyen mértékű az egészségi állapota (2012. januártól már egészségkárosodásról nem beszélünk)

Az 55 éves életkor özvegyi nyugdíj feléledéshez az Ő esetében nem alkalmazható.

Üdvözlettel: ahamima

pimkey # 2014.10.17. 14:09

Tisztelt ahamima!
Egy pár kérdésben szeretném kérni a segítségét. Először is leírnám a szükséges információkat és utána kérdeznék.
Nevelő anyukám 1960.09.24-én született, férje 1998. januárjában elhunyt ekkor két kiskorú gyermeket nevelt. 2004.májusában daganattal műtötték, rokkantnyugdíjas lett most a 68.000 Ft rehab ellátást kapja. 2013.október 1-jével megszzűntették az özvegyi nyugdíját egy felülvizsgálat keretében ahol 54% egészségkárosodást állapítottak meg, viszont 2013. januárjában komplex felülvizsgálatra kellett volna mennie a rehab ellátással kapcsolatban ahová még mindíg nem hívták be. Hallottunk olyat is, hogy aki az özvegyi nyugdíj megállapításánál kiskorú gyereket nevelt és a megszűntetéstől számított 1 éven belül betölti az 55. évét az újra élesztheti az özvegyi nyugdíjat.
Azt szeretném kérdezni, hogy a rehabos felülvizsgálatra még számíthatunk attól függetlenül, hogy 2013. augusztusában volt az özvegyi miatt bizottságnál?
Az özvegyi nyugdíj nála újra éleszthető korbetöltés címén, ha igen akkor csak akkor kérheti ha már saját jogú nyugdíjas?
Az 55 éves dolognak van valóság alapja?

Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel Vanda

pbarack # 2014.10.02. 06:45

Tisztelt ahamina!
Nagyon köszönöm a korrekt választ!
Tisztelettel: pbarack

ahamima # 2014.10.01. 16:04

pbarack

Az öregségi és az özvegyi nyugdíjra való jogosultságot más jogszabályhely szabályozza, így jogosulttá válhat özvegyi nyugdíjra akkor is, ha öregségi nyugdíjra még nem jogosult.
Özvegyi nyugdíj mellett bármilyen munkaviszony folytatható, az özvegyi nyugdíjra való jogosultságot nem befolyásolja.

Üdvözlettel: ahamima

pbarack # 2014.10.01. 07:05

Tisztelt ahamina!
További kérdésem, hogy az özvegyi nyugdíj akkor is feléled ha még nem vagyok nyugdíjas mivel csak a 63-ik életév betöltése után jár az öregségi nyugdíj, valamint ha még alkalmazotti jogviszonyban dolgozok?
Tisztelettel: pbarack

ahamima # 2014.09.30. 18:31

pbarack

A jelenleg hatályos szabályozás szerint az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága a 62. (hatvankettedik) életéve betöltésekor feléledhet, ha addig nem köt újabb házasságot.

Üdvözlettel: ahamima

pbarack # 2014.09.30. 05:30

1953. január 18-án születtem, 2009. szeptember 3-án hunyt el a feleségem, egy évig kaptam az özvegyi nyugdíjat. Kérdésem, hogy 2016-ban leszek öregségi nyugdíjas feléled -e az özvegyi nyugdíj amennyiben nem nősültem újra és élettársi kapcsolatom sincs?

ahamima # 2014.09.23. 17:30

Eta62

Amennyiben egy évig részesült ideiglenes özvegyi nyugdíjban, korbetöltés címén az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága sajnos nem éledhet fel semmikor, mert az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnését követő 10 éven belül nem töltötte be a 62. életévét.

Üdvözlettel: ahamima

Eta62 # 2014.09.22. 13:46

Kedves Gyertya!

1962-es születésű vagyok, férjem 2000-ben hunyt el 45 évesen, feléleszthető-e az özvegyi nyugdíj esetemben? Válaszát előre is köszönöm!

ahamima # 2014.09.16. 07:57

Nyuszek

A jelenleg hatályos szabályozás szerint az édesanyja özvegyi nyugdíjra való jogosultsága a 63. (hatvanharmadik) életéve betöltésekor feléledhet, ha addig nem köt újabb házasságot.

Üdvözlettel: ahamima

Nyuszek # 2014.09.15. 14:31

Tisztelt Ahamina! Az alábbi ügyben kérném a segítségét/válaszát: Édesapám 2013 januárjában halt meg (nyugdíjasként,64 évesen). Édesanyám akkor 1 évig kapta az özvegyi nyugdíjat. A kérdésem az lenne , hogy mikor éled fel az öregségi nyugdíj anyukámnak? Ő 1953-as születésű, 2012 óta előrehozott öregségi nyugdíjat kap. Egyes információk szerint 63, mások szerint 62 éves korától kapja újra az özvegyi nyugdíjat, és nem tudjuk melyik a helyes! Válaszát előre is köszönöm! Üdv, Nyuszek

ahamima # 2014.09.13. 10:16

fa.evica

Az elvált, továbbá házastársától egy évnél hosszabb ideje külön élő személynek özvegyi nyugdíj csak abban az esetben jár, ha a meghatározott jogosultsági feltételek a különéléstől számított tíz éven belül bekövetkeztek és a házastársától annak haláláig tartásdíjban is részesült, vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg.
Amennyiben az elhunyttól házastársi tartásdíjban nem részesült, akkor özvegyi nyugdíjra, mint elvált házastárs nem lehet jogosult.
Felhívom a figyelmét arra, hogy jogosult lehet özvegyi nyugdíjra, amennyiben az elhunyttal annak halálát megelőző legalább egy évig megszakítás nélkül élettársként együtt élt.
Terjessze elő az igényét és a jogosultságát közigazgatási eljárás keretében vizsgálják majd.

Üdvözlettel: ahamima

fa.evica # 2014.09.11. 13:43

Kedves Ahamina!

Szeretnék tanácsot kérni. Hallottam, hogy az elváltak is kérhetik az özvegyi nyugdíj feléledését, ha nem kötöttek másik házasságot.
Én 1953-ban születtem, jelenleg korhatár előtti ellátásban részesülök. A férjemtől született két gyermekem. Haláláig együtt voltam vele, igaz nem voltunk hivatalosan bejelentkezve a másikhoz, mert mindegyikünknek volt saját lakása, de együtt voltunk. A férjem 2010.11.16.-án halt meg. Érdeklődnék, hogy járna-e nekem utána özvegyi....
Köszönettel és tisztelettel: F. Éva

ahamima # 2014.08.25. 18:04

Nyunyó1991

Az édesanyja az édesapja jogán özvegyi nyugdíjra lehet jogosult, amennyiben a jogosító feltételekkel rendelkezik (együtt éltek, házastársak voltak...)
Jelenleg már nincs rokkantsági nyugdíj, vagy rokkantsági ellátásban, vagy rehabilitációs ellátásban részesült az édesapja. Az özvegyi nyugdíj kiszámításának alapja az az öregségi nyugdíj, ami az elhunytat az elhalálozásakor megillette volna.
A leírtak miatt a nyugdíjbiztosítási igazgatóság közigazgatási eljárás keretében vizsgálja, hogy az édesapja milyen összegű öregségi nyugdíjra lett volna jogosult, és az így kiszámított összeg 60 %-a az, ami folyósításra kerül 1 évig ideiglenes özvegyi nyugdíj címén.
Az 1 év lejártát követően özvegyi nyugdíjra csak akkor lehet jogosult, ha az alábbi feltételek valamelyikével rendelkezik:

  • a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt betöltötte, vagy
  • megváltozott munkaképességű, vagy
  • házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg, vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodik.

Üdvözlettel: ahamima

Nyunyó1991 # 2014.08.22. 20:44

Kedves Ahamima!

Abban kérném a segítségét , hogy édesapám (1965,03,13) 2 hete meghalt , rokkant nyugdíjjal rendelkezett , amelyek 1993 óta kapott rendszeresen minden hónapban (bányász volt - onnan százalékolták le betegség miatt)
Kérdésem az lenne hogy édesanyám (1970,02,28) kap-e utána özvegyi nyugdíjat , illetve ha igen akkor mennyi ideig?
Olvastam már pár helyen , hogy ilyenkor 1 évig jár az özvegyi nyugdíj (nyugdíj 60%-a) , utána viszont nem kap semmit , mert se nem nyugdíjas még , se nincs olyan állapotban hogy leszázalékolják , és nincs szellemileg , ellátásban részesülő gyereke.
Amit kapna egy éven keresztül az ilyenkor a jelenlegi volt rokkant nyugdíj 60% vagy ilyenkor egy teljesen más összeget állapítanak meg , aminek kapja majd a 60% át?

Válaszát előre is köszönöm!

u.i

Természetesen azoknak a tagoknak is szívesen fogadom a válaszát , akik hasonló helyzetben voltak/vannak!

Üdv!

crumerum # 2014.08.18. 13:49

Szafika köszönöm szépen a választ!

szafika # 2014.08.16. 15:26

De igen ha feléled , akkor a saját mellett jár a férje nyd-ának a 30 %-a . Nem kell / szerintem nem is lehet ! / választani !

crumerum # 2014.08.16. 14:24

Tisztelt ahamima! Azt szeretném megkérdezni, hogy amennyiben nyugdíjba vonulásomkor jogosult lennék a feléledő özvegyi nyugdíjra, akkor a kettő közül választanom kell? Nem a saját jogon megszerzett mellett jár?

ahamima # 2014.08.12. 18:07

ides

Ha megírja mikor hunyt el a házastársa és mettől meddig kapott özvegyi nyugdíjat, pontos választ adok.

ides # 2014.08.12. 16:19

Tisztelt ahamima! Köszönöm válaszát, nagyon szépen megkérem, hogy újra válaszoljon kérésemre! Két kiskorú gyermekkel maradtam özvegyen és folyamatosan folyósitották részemre az özvegyi nyugdijat és közben megnősültem újra és akkor vonták vissza. Egy pár év házasság után elváltunk és most igénylem meg az öregségi nyugdijamat és ezért érdekelne, hogy ez esetben nem igényelhetem-e az első feleségem után az özvegyi nyugdijat, mivel az újabb házasságot az özvegyi nyugdij folyósitásának időtartama alatt kötöttem.Nagyon szépen köszönöm a válaszát előre!

ahamima # 2014.08.12. 10:01

ides

Amennyiben az újabb házasságot nem az özvegyi nyugdíj folyósításának időtartama alatt kötötte - függetlenül attól, hogy a második házasság megszűnt - az első felesége jogán az özvegyi nyugdíjra való jogosultságát végleg elveszítette.

Üdvözlettel: ahamima

ides # 2014.08.12. 09:12

Szeretnék választ kapni, a következő kérdésemre!
1952 év elején születtem, most leszek jogosult öregségi nyugdijra a hónap közepétől. A feleségem meghalt és utána újra nősültem, de már 14 éve elváltam a második feleségemtől. Azt szeretném megkérdezni, hogy az első feleségem után nem igényelhetem-e az özvegyi nyugdijat? Válaszukat előre is köszönöm!

ahamima # 2014.08.12. 07:35

Kriszta 28

A jelenleg hatályos szabályozás szerint megváltozott munkaképességűnek az minősül, akinek az egészségi állapota legfeljebb 50 %-os. Amennyiben az édesanyja egészségi állapota legfeljebb 50 %-os, akkor már most is jogosult az özvegyi nyugdíjra, feltéve, hogy az édesapja elhalálozását követően nem kötött újabb házasságot.
Amennyiben az egészségi állapota meghaladja az 50 %-ot, megváltozott munkaképesség jogcímen nem éledhet fel az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága.

Korbetöltés jogcímen pedig akkor éledhet fel az ellátásra való jogosultság, ha az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követő 10 éven belül betölti a 62. életévét. Tekintettel arra, hogy nem írta az édesanyja születési idejét, erre pontos választ nem tudok adni.

Üdvözlettel: ahamima