özvegyi nyugdíj feléledése


ahamima # 2014.08.10. 18:52

zilona55

Szép jó napot Önnek is! Olyan, hogy rehabilitációs segély nincs. A korrekt válasz megadásához szükséges az egészségi állapotának mértéke, annak kialakulásának orvosszakértő által megállapított időpontja, illetve meddig (év, hó, nap) kapott özvegyi nyugdíjat.

Üdvözlettel: ahamima

Kriszta 28 # 2014.08.09. 16:51

Kedves Ahamina!

Szeretném a segítségét kérni. Édesapám 2005 áprilisában hunyt el 1949 születésű volt. Halálakor rokkant nyugdíjat folyósítottak a részére 67%-ban volt egészségkárosodott.Édesanyám részére akkor 1 évig folyósítottak ideiglenes özvegyi nyugdíjat illetve részemre árvaellátást.Édesanyám akkor is és most megváltozott munkaképességűnek minősült.2005- ben az egészségkárosodása 50%-os volt jelenleg 47%os!A kérdésem az lenne hogy az özvegyi nyugdíj feléleszthető- e édesanyám részére valamilyen jogcímen illetve ha nem akkor mikor válik rá jogosulttá?

Üdvözlettel:

Krisztina

zilona55 # 2014.08.07. 16:23

A férjem 1997 ben halt meg.utánna kaptam az özvegyi nyugdiat mig a lányom tanult.le vagyok százalékolva csak rehabilitácios segélyt kapok.59 éves vagyok. mikor éled fel az özvegyi nyugdij?

ahamima # 2014.07.22. 09:44

sinkaz

terika23 beírását ne olvassa, mert az nem a pontos hatályos szabályozás.

Az édesanyja özvegyi nyugdíjra való jogosultsága korbetöltés címén nem éledhet fel semmikor, mert az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnését követő 10 éven belül nem töltötte be a 62. életévét.

Üdvözlettel: ahamima

terika23 # 2014.07.22. 08:52

sinkaz

Ha jól értem akkor az édesanyja 1952-es születésű. Aki 52-ben született a rá irányadó nyugdíjkorhatár betöltött 62.év + 183 nap - magyarul 62,5 évesen (akkor mehetne nyugdíjba, ha nem lett volna meg a 40 éve).
Az özvegyi nyugdíj is akkor éled fel, amikor a jogosult a rá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltötte. Ebben az esetben, mivel saját jogán is szerzett nyugdíjjogosultságot, választani lehet, hogy melyik nyugdíjat kéri majd (az özvegyit vagy a sajátját - a magasabb összegűt szokták kérni). Amúgy a megyeileg illetékes Nyufigot érdemes felhívni ezzel a kérdéssel, kiszámolt nyugdíjról van szó, biztosan tudnak mondani valamit számszerűen is.

sinkaz # 2014.07.22. 08:32

Segítségüket szeretném kérni!Édesapám 1998-ban halt meg,én akkor 10 éves voltam.Édesanyám 1 évik kapta az özvegyi nyugdíját,akkor 46 éves volt.Árvasági ellátást 19 éves koromig kaptam(2007).Édesanyám 59 éves korában 41 éves munkaviszonnyal nyugdíjba ment!Az lenne a kérdésem,hogy fel éleszthető-e az özvegyi nyugdíj,és ha igen akkor mikor.
Segítségüket előre is köszönöm!

ahamima # 2014.06.11. 14:49

aralka

Korbetöltés címén az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága sajnos nem éledhet fel semmikor.

Üdvözlettel: ahamima

aralka # 2014.06.10. 21:10

Kedves Ahamina !

A férjem rokkant nyugdíjasként hunyt e1 57 évesen. 1 évig kaptam az ideiglenes özvegyi nyugdíjat,- 2000-ig.
Akkor 48 éves voltam.
Özvegyi nyugdíjam így sem éledhet fel ?

Köszönöm válaszát.

Tisztelettel:

Aralka

ahamima # 2014.06.10. 08:50

aralka

Az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága korbetöltés címen akkor éledhet fel, ha az ideiglenes özvegyi nyugdíj, vagy özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított 10 éven belül betöltötte a 62. életévét. Mivel nem írta, hogy meddig részesült ideiglenes özvegyi nyugdíjban, özvegyi nyugdíjban, így a kiszámítás önre maradt.

Üdvözlettel: ahamima

aralka # 2014.06.06. 13:17

1999.04.13-án hunyt el a férjem. Reám irányadó nyugdíjkorhatárt ezévben töltöm be.
Nem kötöttem újabb házasságot. Jogosult leszek özvegyi ellátásra ?
Tisztelettel: aralka

ahamima # 2014.05.22. 17:22

Vicuska61

Ha türelmes, akkor előbb-utóbb jön a válasz.
Az Ön példájára a válasz a következő: ha adott személy a házastársa után csak ideiglenes özvegyi nyugdíjra volt jogosult és ezt követően élettársi viszonyt létesít mely legalább 10 éven át fennáll, vagy 1 évig fennáll és közös gyermek születik, és az egyéb jogosító feltételekkel rendelkezik, akkor az élettárs után jogosult lehet özvegyi nyugdíjra.
Ennek elbírálása közigazgatási eljárás keretében minden körülményre kiterjedően történik meg.

Üdvözlettel: ahamima

Vicuska61 # 2014.05.22. 11:44

Köszönöm,de úgy látom,nem kapok választ senkitől.....!!!


reményked?

Vicuska61 # 2014.05.20. 06:45

Tisztelt Ahamima! Lenne még egy kérdésem,elnézést,hogy nem egy oldalon írtam le! Ha az özvegy az ideiglenes özvegyi nyugdíjat megkapta a férj után,de 10 éven belül nem lesz nyugdíjas, tehát a véglegeset elveszíti,viszont élettársi viszonyt létesít,ami a 10 évet meghaladja,de nem bejegyzett élettárs,viszont együtt laknak,akkor jár az élettárs után??? Remélem,érthetően fogalmaztam meg!Nagyon nem értek egyet a jogszabállyal,mert szerintem,nagyon sokan vannak manapság abban a nehéz helyzetben,hogy munkanélkül marad a feleség,a férjet elveszíti harminc valahány év házasság után,és nem kaphatja meg legalább a 30% özvegyi nyugdíjat.Férj 41 évet dolgozott!A " 10 évből" pedig 1 év miatt kifut. Várom,kedves válaszát!


reményked?

ahamima # 2014.05.19. 15:42

menci

A jelenleg hatályos szabályozás szerint az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága korbetöltés címén nem éledhet fel semmikor, mert az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnését követő 10 éven belül nem tölti be a 65. életévét. Sajnos számítanak a hónapok és a napok is.

Üdvözlettel: ahamima

szafika # 2014.05.19. 02:21

Menci , számít ! nem csak az év , a hónap , még a napok is ! ahogy a nyd-nál is !

menci # 2014.05.18. 18:47

Üdvözlöm. Az lenne a kérdésem, hogy a férjem 2012április 18-án elhunyt. Én 2013 április közepéig kaptam az ideiglenes özvegyi nyugdijat. Én 1958 szeptember 11-én születtem , és érdeklődnék, hogy jogosult leszek e "ha a jóisten segit" az özvegyi nyugdijra mert abba az évben töltöm a 65 életévemet amikor a 10 év letelik.....az év számit vagy a hónapok is?? Segitségét előre is köszönöm és nagyon várom válaszát.

ahamima # 2014.05.16. 15:14

cstimi83

  1. Amennyiben az édesanyja megváltozott munkaképességű és az egészségi állapota legfeljebb 50 %-os akkor már jelenleg is jogosult az édesapja jogán özvegyi nyugdíjra.
  2. Amennyiben az egészségi állapota 50 % feletti, korbetöltés címén a 62. életévétől éledhet fel az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága.

Mindkét esetben feltétel, hogy csak akkor lehet jogosult az ellátásra, ha az édesapja elhalálozását követően nem kötött újabb házasságot.
Természetesen az ellátást igényelni kell a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságtól, nyomtatványt hozzá a www.onyf.hu címen a nyomtatványtárban talál, de ügyfélkapun keresztül is előterjesztheti az igényét.

Üdvözlettel: ahamima

cstimi83 # 2014.05.16. 10:47

Köszönöm a válaszát Kedves " ahamima"!

Édesanyám ahogy írta rokkantsági ellátásban részesül. Bocsánat a tévedésért, én voltam pontatlan.
Édesanyám 1953.11.05.-én született.
Édesapám 1952.04.10.-én született és 2006.08.25-én halt meg.
Az özvegyi ellátást édesanyám 2006.08.25.-től egy évig 2007.08.25-ig kapta.
A kérdésem az lenne, hogy édesanyám esetében ilyenkor feléled e az özvegyi nyugdíj? Ha igen, akkor hol kell benyújtani a kérelmet?

Köszönöm a segítségét!
Tímea

ahamima # 2014.05.15. 17:38

cstimi83

2012.01.01-től már nincs rokkantsági nyugdíj, az édesanyja ha jól sejtem rokkantsági ellátásban részesül.
Részesült-e özvegyi nyugdíjban az édesanyja, mikortól meddig, nem értem, hogy jelenleg miért nem kapja, ha megváltozott munkaképességű.
Homályos az ügy, de kérem pontosítsa.

Üdvözlettel: ahamima

cstimi83 # 2014.05.13. 16:30

Jó napot kívánok!

Az esetem a következő lenne: édesanyám rokkantnyugdíjas 1953.11.05.-én született.
Édesapám: 2006.08.25-én hunyt el, ő 1952.04.10.-én született.
A kérdésem a következő lenne, úgy olvastam, hogy ha édesapám betöltené a nyugdíjkorhatárt, az akkori jogszabályoknak megfelelően, akkor édesanyám jogosult lenne az özvegyi nyugdíj 30%-ra???
Mivel apukám most töltené be a 62. életévét, akkor anyukám mivel 10 éven belül van a haláleset jogosult az özvegyi nyugdíj 30%-ra???

Köszönöm a segítséget!
Tímea

ahamima # 2014.05.06. 16:38

barago

Amennyiben az öregségi nyugdíjat nem kívánja igényelni, és az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága fennáll, akkor, ha az továbbra is fennáll, élete végéig részesülhet benne. Az öregségi nyugdíjat igényelni kell, nem kötelező jellegű.

Üdvözlettel: ahamima

barago # 2014.05.01. 20:10

Kedves "ahamima"!

Az özvegyi nyugdíjjal kapcsolatos kérdésem a következő:
Az én özvegyi nyugdíjam pár éve feléledt, vagyis újra állandó özvegyi nyugdíjas lettem. De kérdem én, ha nem akarok saját jogon nyugdíjba menni, maradhatok e halálomig állandó özvegyi nyugdíjas? Igen, értem én a kérdésem fonákját, mert a jogviszonyomban benne van a szó, hogy "állandó özvegyi nyugdíjas". Ha elérem a nyugdíj korhatárt köteles vagyok elfogadni, v. maradhatok örökre ebben a formában??

Köszönettel és üdvözlettel: barago

bellla # 2014.04.29. 17:33

Kedves ahamima
köszönöm vàlaszàt.

ahamima # 2014.04.29. 16:51

bellla

A jelenleg hatályos szabályozás szerint az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága az 62. életéve betöltésétől feléledhet, ha addig nem köt újabb házasságot, mert az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnésétől számított 10 éven belül betölti a fent említett életkort.

Üdvözlettel: ahamima

bellla # 2014.04.26. 19:28

Tisztelt segitõ
2000 màrc -ban elvàltam a férjemtõl de tovàbra is együtt maradtunk
élettàrsként.2007 febr-ban meghalt.Hàzassàgunk alatt 2 gyerekünk született.Halàla utàn az önkormànyzati hatosàgi igazolàs utàn 1 évig kaptam az özvegyi nyugdíjat (2008febr)illetve az àrvasàgi ellàtàst az iskolàztatàs befejezéséig. A halàlakor ràm 62 év volt az irànyado nyugdijkorhatàr.Ezt 2017 -ben töltöm be.Kérdésem,hogy feléled-e az
özvegyi nyugdijam? Tisztelettel vàrom a vàlaszt.