GYED, GYES, munkaviszony?


zizi99 # 2014.07.28. 18:54

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Él még az a felmondási védelem, vagy megszünt, ami azon 3 év alatti anyák elbocsátását sem engedi, akik visszatértek a munkába (nem vettek igénybe fizetés nélküli szabadságot) miközben GYES-t kapnak?

Köszönöm előre is a válaszát.
Üdvözlettel,

pazs # 2014.07.28. 21:13

3 év alatti anyák :)
A védelem már nem létezik, illetve csak addig tart, amíg az anya a 3 év alatti gyermeke okán gyereknevelés céljából fizetés nélküli szabadságon van, ezalatt munkáltatói rendes felmondás esetén a felmondási ideje vagy a munkába visszatérésekor vagy a gyermek 3. évének betöltésekor kezdődik. Szóval aki gyedet vagy gyest kap, miközben dolgozik, nincs védve.

evilkee # 2014.07.31. 10:21

Sziasztok!

Átolvastam az oldalt (visszemenőleg nem), de nem láttam az enyémhez hasonló ügyet.
Szülési szabadságról tavaly novemberben mentem vissza a munkahelyemre részmunkaidőre. Jelenleg GYED Extrát kapok,ami októberben jár le. A munkahelyemen a körülmények nem úgy alakulnak ahogy anno megbeszéltük (októbertól kb. reggel 7től este 7ig dolgoznék és még optimista voltam), és egy ideje felmerült bennem a gondolat, hogy állást váltok, de hiába jelentkezek, nem nagyon keresnek hasonló munkakörben, máshova meg be se hívnak.
Így perpill nem tudok más megoldást, minthogy munka helyett GYESre megyek vissza.

Lehetséges ez? Közlöm a munkáltatómmal, hogy a körülmények miatt pl. október 30tól visszamegyek GYESre és kb egy év múlva jelentkezem?

Előre is köszi a választ.

pazs # 2014.07.31. 10:50

Persze. Mondjuk a munkáltatódat nem érdekli, hogy te igényelsz-e gyest, hanem csak az, hogy 3 éven aluli gyereked miatt gyereknevelés céljából fizetés nélküli szabadságra mész.

evilkee # 2014.07.31. 11:03

Köszi

kisboka # 2014.08.05. 20:50

Tisztelt Szakèrtő!
A következő problémàval fordulok Önökhöz:2013.02.28. napján született a kislànyom,szeptember 1. napjàtól visszamegyek dolgozni.A fèrjem szeretné a továbbiakban igénybe venni a GYEDet.Jelenleg dolgozik, de félő,hogy ha ezt bejelenti a munkàltatójànak,akkor az elbocsàjtja.Ezt megteheti?Ha megteszi,a GYEDet akkor is igénybe veheti (10 éve folyamatos a munkaviszonya)?Függetlenül attól,hogy megszűnik-e a mostani munkaviszonya,GYED Extra mellett ő vàllalhat 8 órás àllàst?
Köszönöm a segítséget!

vaczkor... # 2014.08.06. 09:26

kisboka 2014.08.05. 22:50
Tisztelt Szakèrtő!
A következő problémàval fordulok Önökhöz:2013.02.28. napján született a kislànyom,szeptember 1. napjàtól visszamegyek dolgozni.A fèrjem szeretné a továbbiakban igénybe venni a GYED-et.
Jelenleg dolgozik, de félő,hogy ha ezt bejelenti a munkàltatójànak,akkor az elbocsàjtja.
Ezt megteheti?Ha megteszi,a GYEDet akkor is igénybe veheti (10 éve folyamatos a munkaviszonya)?
Függetlenül attól,hogy megszűnik-e a mostani munkaviszonya,GYED Extra mellett ő vàllalhat 8 órás àllàst?

Köszönöm a segítséget!

A szülök eldönthetik, hogy gyermekükre melyikük veszi igénybe a GYED ellátást.

A férje igénybe veheti a GYED-et, ha a jogosultsági feltételeknek megfelel. (Az igénylés napján biztosított ÉS az azt megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosítási idővel.)

A Munka Törvénykönyve szerint:
65. § (3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyta) a várandósság,

  1. a szülési szabadság,
  2. a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §), tartama alatt.

128. § A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig - a gyermek gondozása céljából - fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.

Mindezek alapján a munkáltató a GYED igénybevétele miatt a jogviszonyt „rendes" felmondással nem szüntetheti meg.

Ha a jogviszony a GYED ideje alatt megszűnik, úgy a már megállapított GYED ellátást úgynevezett passzív jogon továbbra is kaphatja.

A GYED mellett akár 8 órában is lehet dolgozni, de csak ha a gyermek betöltötte az 1. életévet.

Esetleges további, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos kérdéseivel forduljon bizalommal az egészségbiztosítóhoz. E-mail címük: penzbeli@oep.hu

Ildyko1983 # 2014.09.04. 13:39

Üdvözlöm! Két dologban is kérném a segítségét.
1, gyesen vagyok 2001-óta kisebb nagyobb megszakítással most 2 hónapos kisfiammal vagyok itthon, eddig semmilyen segélyt nem kaptam, elszeretnék menni regisztráltatni magam a munkanélküli központba.Kérdés lehet gyes alatt is regisztrálni?
2. Férjnél vagyok 2002-óta de nem élünk együtt a férjemmel 2007 május óta, 2 hónapos kisfiam jelenlegi élettársamtól van de mivel eddig nem váltam el így a férjem nevén, de beakarom adni a válást, a kérdés az lenne, hogy mennyi idő alatt mondják ki a válást ilyen esetben és csak akkor tehet illetve veheti a nevére a kisfiunkat jelenlegi párom ha kimondták a válást?

vaczkor... # 2014.09.05. 05:59

mazsola20 2014.09.04. 18:25
Terhességem elejétől táppénzen vagyok. Több mint 1,5 éve vagyok a munkahelyemen. A tgyás és a gyed alapja akkor a táppénz lesz? Ha nem akkor honnan kell számolni a bruttóm átlagát? 2015. áprilisába fogok szülni.
Köszönöm előre is!

Kedves Mazsola!

Nem, a tgyás és a gyed alapját nem a táppénz összegéből számolják ki.

Főszabály, hogy az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak (táppénz, terhességi-gyermekágyi segély,gyermekgondozási díj, baleseti táppénz, gyermekápolási táppénz) alapját, illetve összegét munkaviszonyban álló alkalmazott esetében a munkabérből, bizonyos esetekben a munkaszerződésben meghatározott alapbérből számolják ki.

Ezt az Ebtv. ( 1997. évi LXXXIII. törvény) úgy fogalmazza meg, hogy az ellátás alapja az igénylő biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme, -azaz azon jövedelme, amelyből ilyen jogcímen járulékot kell vonni- lesz.

Mivel a táppénzből a Tbj. (1997. évi LXXX. törvény) értelmében ilyen járulékot nem kell vonni, ezért a táppénz nem minősül pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelemnek, így ellátás alapot sem képezhet.

Azt kell még tudni, hogy mind a táppénz, mind a tgys, mind a gyed alapját –bár sok a hasonlóság- más-más módon, más-más szabály alapján kell kiszámolni, két jogszabály rendelkezéseit együttesen kell figyelembe venni.

A tgys alapja egy 2015 áprilisi szülés esetén főszabály szerint a jelen munkáltatónál 2014.01.01-től 2014.12.31-ig elért bruttó, pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme (munkabére).

Ez a szabály azonban csak akkor alkalmazható, ha ebben az időszakban (számítási időszak) volt legalább 180 bérezett naptári napja.

Ha nem volt, mert pl. táppénzbe részesült akkor a jogalkotó azt mondja: nézzük meg, hogy a tgys igénylésétől (jelen esetben 2015. áprilisától visszafelé , legfeljebb azonban 2014.01.01-ig van-e 180 bérezett napja?

Ha van, akkor az lesz az ellátás alapja.

Ha nincs a jogalkotó további szabályokat és korlátokat állapít meg, amelynek részletes ismertetése meghaladja a fórum kereteit.

A gyed kiszámításánál ugyanígy meghatároznak egy sorrendet, azonban az több ponton eltér a tgys kiszámításának szabályaitól.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Kitty0629 # 2014.11.01. 14:36

Nekem csak annyi lenne a kérdése, hogy a szülési szabadság is beletartozik a 180 nap munkaviszonyban?
Vagy ez most hogyan müködik mert nem értem :(
Most vagyok 1 hetes terhes és az elmult 2 évben nincs meg a 365 nap munkaviszonyom bejelntés miatt.. igy milyen támogatásban fogok részesülni?

korareggelke # 2014.11.03. 12:34

Tisztelt szakértő(k)!

Gyed-en vagyok 2013,08,30 óta és leszek 2016, 03,14-ig. Most kaptam egy azonnal betöltendő visszautasíthatatlan munkalehetőséget, amit 2014.11.10. be kellene töltenem. A párom elmegy GYED-re, hogy a 20 hónapos gyermekünk felügyelete, ellátása biztosítva legyen, én pedig kilépnék a munkahelyemről, közös megegyezéssel, amit a két közvetlen felettesem alá is írt, de a gazdasági igazgató arra hivatkozva, hogy hiányszakmában dolgozok (ápolónő vagyok) nem akarja aláírni és kötelezni akar a felmondási idő letöltésére, ezzel csak az a problémám, hogy 2012,08,03.-a óta nem dolgozok mert veszélyeztetett terhes voltam, így hivatalosan a felhalmozott szabadságaimat ki kell adja ami teljesen ki tölti a felmondási időmet, még marad is. Tehát még ha hiányszakmában dolgozom is, akkor sem dolgoznék a felmondási időm alatt.
Hogyan tudnám erről hivatalosan meggyőzni?

Mondtam inkább azonnali hatállyal kilépek, erre az volt a válasz hogy a két utolsó munkabéremet vissza kell fizetnem. Én amióta GYED-en vagyok fizetés nélküli szabadságon vagyok!
Azt szeretném megkérdezni, hogy a GYED munkabérnek számít-e és valóban vissza kellene fizetnem?

Segítségét előre is köszönöm

nandy # 2014.11.05. 10:50

Kezdjük az alapoktól!
Közös megegyezésnek akkor van helye, ha abba mind a két fél (munkáltató és munkavállaló) beleegyezik. A közös megegyezésben a felek bármiben szabadon megállapodhatnak, de csak közös akarattal. Ha a munkáltatód ragaszkodik a felmondási idő letöltéséhez, nem tudod kikényszeríteni, hogy ettől eltekintsen.

Tehát marad a rendes felmondás. A munkavállalónak nem kell megindokolnia a felmondást. A felmondási idő attól a dátumtól kezdődik, amikor a felmondásodat átvették. A munkáltató pedig nem köteles eltekinteni a felmondási idő letöltésétől.
Mondhatnám, hogy akkor maradj fizetés nélküli szabadságon, de mivel azt gyermek ápolása céljából kaptad, ha máshol munkát vállalsz, akkor az első munkaadónál is fennáll a munkavégzési kötelezettséged.

Azonnali felmondást semmiképpen nem javasolok, hiszen nincs rá jogszerű indokod. Nem csak két havi fizetésed bánja, hanem akár több is. Nem a GYED-ről beszélünk, hanem a szerződés szerinti munkabéredről.

A szabadság kiadásáról a munkáltató dönt. Ha nem adja ki, akkor a munkaviszony megszűnésekor pénzben megváltja.

Értem én, hogy te most hirtelen kaptál egy nagyon jó ajánlatot, és mielőbb szeretnél lelépni. De ez nem ilyen egyszerű.

nandy # 2014.11.05. 10:54

Kitty, TGYÁS-ra és GYED-re való jogosultság alapvető feltétele, hogy a SZÜLÉST MEGELŐZŐ két éven belül 365 nap biztosítási jogviszonyod legyen.
Tehát a szülési szabadság nem számít bele a biztosítási időbe, kivéve a szülés előtt 28 nappal igénybe vett ellátást, mert abból a szülésig eltelt időt még figyelembe veszik.

nandy # 2014.11.05. 10:55

Eb. tv.
40. § (1)Terhességi-gyermekágyi segélyre jogosult, aki a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,

42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

  1. a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
sylxxx # 2014.11.07. 07:49

Tisztelt Szakértők!

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy jól tudom-e, hogy volt nemrégiben egy olyan törvénymódosítás ami szerint már lehet GYES alatt is 8 órás munkaviszonyt vállalni?

Szilvi

Rekasy # 2014.11.07. 10:08

Tisztelt Szerkesztő!

A kérdésem a következő lenne: kislányom jövő márciusban tölti első életévét és munkáltatómnak szóban jeleztem a gyerek születése előtt visszatérési szándékomat azaz 2015 májusban szeretnék majd munkába állni, hogy ha minden rendben van. A múlt héten bejelentették hogy leépítés és átszervezés lesz a cégünknél, a tegnapi nap a HR osztályról hívtak hogy leszeretnének velem ülni hogy megbeszéljék a változásokat. Véletlenül a kollégám elszólta magát hogy munkakörömet megszüntették és erről szeretnének velem beszélni. Olvasatom szerint az új Mt. azt írja, hogy felmondhat a munkáltató, ha nem tud számomra megfelelő munkakört biztosítani. Egyszóval felmondhat, mert nincs szükségük rám. Érdeklődni szeretnék hogy most azonnal felmondhatnak nekem hogy ha jövő héten bemegyek erre a megbeszélésre? És ha igen ez miben érint engem. És hogy ennek milyen anyagi vonzata van. Mert ha rendkívüli felmondást alkalmaznak akkor nekem kifizetik az ez évi szabimat és még a jó lelkűek akkor kifizetik nekem az egy havi felmondási fizut de ez kérdéses. Végkielégítés csak három év munkaviszony után jár ami nekem jövő év május 2-án lesz az hogy 3 éve dolgozok ennél a bizonyos cégnél. Ha rendkívüli felmondást alkalmaznak akkor ez befolyásolj a Gyed-et vagy azt is elveszik tőlem.

Előre is köszönöm válaszát!
Üdvözlettel:
Rékasy

pazs # 2014.11.07. 13:48

syluxx: ha a nemrégiben alatt azt érted, hogy évekkel ezelőtt, akkor jól :) már az is lassan egyéves változás, hogy a gyerek egyéves kora után gyed mellett is korlátlanul lehet munkát végezni.

Rekasy: védettséged addig van (tehát addig nem mondhatnak fel), amíg gyereknevelés céljából fizetés nélküli szabadságon van, a felmondást viszont közölhetik (de nem kezdődik el a felmondási idő, amíg fizetés nélküli szabin vagy). Rendkívüli felmondásra nem ad okot az, hogy megszüntetik a munkakörödet. A gyedet nem befolyásolja a dolog, azt kapod tovább passzív alapon a gyereked kétéves koráig, bármikor is mondanak fel.

Mama2011 # 2014.11.09. 05:05

A GYES beszámít-e a 2 év alatt megszerzendő 365 nap biztosítási jogviszonyba? Munkaviszonyból mennék szülni, de a TGYS-hoz szükséges idő csak az előző gyermek után kapott GYES néhány hónapjával lenne meg!

Mandi1 # 2014.11.27. 09:53

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg elmúlt 2 éve, hogy folyamatosan van munkaviszonyom, ám határozott idejű, ami legfeljebb 3hónap... Ha bejelenteném a munkáltatómnak, hogy terhes vagyok (jelenleg még nem), akkor nem alkalmazna tovább, nem kapnék újabb szerződést. Ha állapotosként eljövök táppénzre, akkor sem kapnék új szerződést. Így ha nincs munkaviszony nem jár a gyed, ha jól tudom, de ha én fizetem a járulékot saját magam után, úgy sem? Egyáltalán milyen teendőm lenne, hogy gyed-re jogosult legyek?
Segítségét előre is köszönöm!

Zengőbérci # 2014.11.27. 13:18

Mandi1 # e-mail 2014.11.27. 10:53

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg elmúlt 2 éve, hogy folyamatosan van munkaviszonyom, ám határozott idejű, ami legfeljebb 3hónap... Ha bejelenteném a munkáltatómnak, hogy terhes vagyok (jelenleg még nem), akkor nem alkalmazna tovább, nem kapnék újabb szerződést. Ha állapotosként eljövök táppénzre, akkor sem kapnék új szerződést. Így ha nincs munkaviszony nem jár a gyed, ha jól tudom, de ha én fizetem a járulékot saját magam után, úgy sem? Egyáltalán milyen teendőm lenne, hogy gyed-re jogosult legyek?
Segítségét előre is köszönöm!

Kb. 2006-tól nincs arra lehetőség, hogy az ügyfél (megállapodás alapján) maga után fizessen pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, ami jogosít pénzbeli ellátásra.

Gyed-re az jogosult, aki biztosított és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 biztosításban töltött nappal.

Azt, hogy ki a biztosított a Tbj. 5. § határozza meg.

Ezen taxatív felsorolás szerint biztosított az álláskereső járadékban részesülő személy is.

TGYS és GYED ellátásokra -főszabály szerint- akkor lesz jogosult, ha a fenti feltételek fennállnak.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

(1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.)

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Zengőbérci # 2014.11.27. 13:20

Mama2011 # e-mail 2014.11.09. 06:05

A GYES beszámít-e a 2 év alatt megszerzendő 365 nap biztosítási jogviszonyba? Munkaviszonyból mennék szülni, de a TGYS-hoz szükséges idő csak az előző gyermek után kapott GYES néhány hónapjával lenne meg!

Amennyiben a GYES ideje alatt a jogviszonya fennállt, csak GYES miatt fiznélkülin volt beszámít.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

(1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.)

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Ágó manó # 2014.12.05. 13:07

Tisztelt szakértő! A következö hosszú és összetett kérdésem lenne. Gyermeket szeretnénk, de a mostani munkahelyemről el kell jönnöm eü problémák miatt kb. 2015. Február végétől lenne megszüntetve a munka viszony. Ha addig teherbe esek, de a felmondás szóban már meg történt és addigra írásban is megtörténik kb. Január végén, akkor mi a teendő, kapok e valami járadékot vagy tp-t valahonnan a terhesség alatt és a szülés után, ha nincs már munkám?Vagy hogyan lenne ésszerübb ezt megvalósítani, hogy jól járjak mert sajnos itt tovább nem tudok maradni de gyermeket is most szeretnénk és ha még össze jönne úgy, hogy 2015-ben születne akkor ha jól tudom a 2014-es év bérét vennék átlagul a gyed hez márha így kapnék?! A munkaviszonyom folyamatos amióta munkába álltam az iskola elvégzésével 2002-ben. 2010.aug.ban született a kisfiam, ide a 2éve után 2012. Szeptemberbe gyes alatt helyezkedtem el, alkalmi munka vállalóként, ahogy a gyesem lejárt felmondtam az előző munkahelyen és bejelentettek ide teljes munkaidőbe,2013. Szeptembertől elvileg a felmondásomig 2015. Február vége. Előre is köszönöm a válaszát.

Ritus1984 # 2014.12.17. 19:01

Tisztelt szakértő!
Visszaolvastam a többi fórumozó kérdését, és nem találtam az én "problémámhoz" hasonló történetet. Ha mégis,akkor elnézést :-) Én jelenleg külföldön dolgozom,szezonális munkásként. 2010 óta ezt a tevékenységet folytatom, ergo itt is vagyok biztosítva,de mindig csak a szezonok időtartamára. Természetesen abban a két-három hónapban mikor Magyarországon tartózkodom fizetem magam után a Tb-t. A kérdésem az lenne,hogy ha én most hazamennék Magyarországra,és teherbe esnék,viszont munkahelyet még nem találnék,akkor milyen ellátásban részesülhetnék. Olvastam az előzőekben,hogy az elmúlt két évben meg kell lennie a 365 biztosított napnak. Kérdés,hogy a külföldön eltöltött biztosítási idő is beletartozik-e ebbe az időtartamba.Előre is köszönöm válaszát.Üdvözlettel: Ritus1984

vaczkor... # 2014.12.20. 09:27

Ritus1984 # e-mail 2014.12.17. 20:01

Tisztelt szakértő!
Visszaolvastam a többi fórumozó kérdését, és nem találtam az én "problémámhoz" hasonló történetet. Ha mégis,akkor elnézést :-) Én jelenleg külföldön dolgozom,szezonális munkásként. 2010 óta ezt a tevékenységet folytatom, ergo itt is vagyok biztosítva,de mindig csak a szezonok időtartamára. Természetesen abban a két-három hónapban mikor Magyarországon tartózkodom fizetem magam után a Tb-t. A kérdésem az lenne,hogy ha én most hazamennék Magyarországra,és teherbe esnék,viszont munkahelyet még nem találnék,akkor milyen ellátásban részesülhetnék. Olvastam az előzőekben,hogy az elmúlt két évben meg kell lennie a 365 biztosított napnak. Kérdés,hogy a külföldön eltöltött biztosítási idő is beletartozik-e ebbe az időtartamba.Előre is köszönöm válaszát.Üdvözlettel: Ritus1984

Igen, a külföldön ( csak EU tagállamban!!!)eltöltött biztosítási idő is beletartozik, azonban annak tartamát E301-es, vagy U1-es nyomtatvánnyal igazolni kell. (Ezt a kinti Munkaügyi Központ igazolja le kérésre.) Ez alapján különben Magyarországon akár álláskeresési járadékra is jogosultságot szerezhet.)

ha én most hazamennék Magyarországra,és teherbe esnék,viszont munkahelyet még nem találnék,akkor milyen ellátásban részesülhetnék

Ha a szülés időpontjában nem biztosított, akkor

GYES, Családi pótlék és egyszeri anyasági támogatás ellátásokban.

Amennyiben azonban a szülés időpontjában álláskeresési járadékban részesül, úgy biztosítottnak minősül. Ha biztosított és a szülést megelőző 2 éven belül van 365 nap biztosításban töltött ideje (akár külföldön megszerezve azt) jogosult tgys ellátásra.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

(1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.)

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Ritus1984 # 2014.12.20. 17:19

Köszönöm szépen kimerítő válaszát. Üdvözlettel: Ritus1984